MM KΟΝΤΡΑ : Grado sonata high vs AT-150-mlx

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.564
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα , σας διαβάζω χρόνια και είπα να γραφτώ και να ''ποστάρω'' ,

Τις εν λόγω κεφαλές τις έχω πάνω σε ένα Project - studie ( με 2 βραχίονες ) .

Η Αμερικάνα : ζεστή , μπασάτη ( λίγο ράθυμη ) , μεσαία οργανική λίγο πίσω και στο ύψος της , πρίμα μαζεμένα ( συγχωρητικά ) αν και κάπου στα 10-12k κάνει ένα δοντάκι που δίνει την (ψευδ)αίσθηση επάρκειας πάντως χωρίς αέρα ψηλά .

Η Γιαπωνέζα : μπάσο επαρκές κοφτό καθαρό ( ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ) , μεσαία καθαρή μπροστιάρικη όχι ζεστή ούτε κρύα , ψηλές αναλυτικές λίγο κρύες και με έκταση στο διάστημα .

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ :
θέτε να ζωντανέψετε το σύστημά σας ; . . . ΑΤ
Kρυώνετε και σας λείπει το βιλούδο ; . . . Grado . H πρώτη είναι microline , και η Δεύτερη ελειπτική .

- θα επανέλθω
 
Last edited:

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
937
Reaction score
1.629
...Η Αμερικάνα : ζεστή... χωρίς αέρα ψηλά .
Η Γιαπωνέζα : ...όχι ζεστή ούτε κρύα , ψηλές ...λίγο κρύες...
Είσαι ωραίος, ούτε δελτίο καιρού με την Σούζη στον Σκάϊ :p
Πλάκα κάνω βεβαίως, καλως ήρθες στην παρέα.:drinks:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.564
Είσαι ωραίος, ούτε δελτίο καιρού με την Σούζη στον Σκάϊ :p
Πλάκα κάνω βεβαίως, καλως ήρθες στην παρέα.:drinks:
ευχαριστώ , καλώς σε βρήκα ,
από μικρό μου άρεσε το suzie-q
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.564
GRADO : διαβάζει πολύ καλά , είναι αρκετά ενδοτική , πανεύκολη στο στήσιμο , θέλει λίγο αρνητικό vta , και όχι αύξηση βάρους που κάνουν μερικοί , αυστηρά 1,5g , πολλοί ανεβάζουν το βάρος στο 1,8 για να ''φτιάξουν'' το vta , αλλά αυτό είναι λάθος . Εχει μία περίεργη ιδιεταιρότητα : η μεσαια είναι κάπως τραγανή που σε κάποια set-up , ίσως ακουστεί σαν γρέζι είναι όμως περισσότερο ΑΝΑΓΟΓΙΚΗ από την audio technica ,

AT-150-mlx : διαβάζει άριστα , είναι λιγότερο ενδοτική από την grado , θέλει 0 vta , δηλ. 20 μοίρες , 1,5g , ρέπει λίγο προς την ψηφιακή χροιά , τα πρίμα της είναι εξωφρενικά εκτεταμένα , και σε αναλυτικά συστήματα ίσως ακουστούν αποκομμένα .

Μάλλον θα πρέπει να μην διαχωρίζουμε τις κεφαλές σε mm & mc , αλλά σε κατηγορίες με βάση το προφίλ του διαμαντιού τους , και δευτερευόντως με το υλικό των κελύφων τους ( όπου αυτά υπάρχουν )

ή η grado είναι υπερτιμημένη ( παρόλο που δεν κάνω χωρίς αυτήν ) , ή η audio technica είναι κελεπούρι .
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
100/100 συμφωνω...την ιδια κοντρα εκανα και εγω προσφατα..
αλλα με το ξυλινο κουτακι θα ακουγα και γω.... :)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.564
100/100 συμφωνω...την ιδια κοντρα εκανα και εγω προσφατα..
αλλα με το ξυλινο κουτακι θα ακουγα και γω.... :)
τι voodoo κάνει αυτός ο Grado άραγε ;
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
φαντάζομαι φίλε ντόκτορ σπόκ οι δοκιμές σου να γίνονται με τον ίδιο βραχίονα και πάνω στο ίδιο πλατό...;)
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.564
φαντάζομαι φίλε ντόκτορ οι δοκιμές σου να γίνονται με τον ίδιο βραχίονα και πάνω στο ίδιο πλατό...;)
το γράφω στην αρχή ......
Τις εν λόγω κεφαλές τις έχω πάνω σε ένα Project - studie ( με 2 βραχίονες ) .

carbon και οι 2 : στον 9'' η grado & στον 12'' η άλλη , για να ταιριάξουν οι ενδοτικότητες
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
είσαι ωραίος, από προσωπική άποψη για την AT150 mlx θα πω ότι για τα λεφτά της είναι υπέρ-τιμολογημένη*, για τον λόγο ότι υπάρχουν φτηνότεροι συνδυασμοί που παίζουν καλύτερα, όπως μια Jico SAS (βελόνα) πάνω σε κάποιες κεφαλές.

*θα μου πεις... η μοναδική είναι... έχει "ξεφύγει" η αγορά σήμερα στις κεφαλές και γενικά στα πικάπ...;)
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.564
είσαι ωραίος, από προσωπική άποψη για την AT150 mlx θα πω ότι για τα λεφτά της είναι υπέρ-τιμολογημένη*, για τον λόγο ότι υπάρχουν φτηνότεροι συνδυασμοί που παίζουν καλύτερα, όπως μια Jico SAS (βελόνα) πάνω σε κάποιες κεφαλές.

*θα μου πεις... η μοναδική είναι... έχει "ξεφύγει" η αγορά σήμερα στις κεφαλές και γενικά στα πικάπ...;)
πάντως για 320eu με μαμίσιο boron cantilever & microline , εμένα μου φαίνεται φτηνή
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
763
Reaction score
349
Πολύ καλά όλα αλλά είναι γνωστό ότι από σύστημα σε σύστημα οι διαφορές συγκλίνουν απο την μία ή από την άλλη πλευρά.Εδώ λοιπόν κολλάει το ματσάρισμα ή στα αγγλικά τάιριασμα των συσκευών.Αυτό που το λέω και θα το ξαναλέω είναι η ουσία- το μυστικό να φέρεις τα πράγματα στα γούστα σου! Από την άλλη οι συγκρίσεις κεφαλών διαφορετικών κατηγοριών τιμής δεν νομίζω ότι είναι η ενδεδειγμένη.Η σύγκριση θα πρέπει να γίνει με μία Grado prestige gold άποψή μου.......;)
 

S

sk4t4

Guest
Tην ιδια Grado την εχουν δυο φιλοι,και οι δυο σε Michell Orbe.Παιζει ακριβως οπως αναφερει ο Dr.Spock.Προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου ηχητικα.Κανοντας και μια συγκριση ποιοτητας-τιμης αναμεσα στη Grado και την Ortofon kontrapunkt B που ειχα,σημειωνω τα εξης:Διαμαντι fine line,ρουμπινενιο cantilever,ασημενιο πηνιοσυρμα,κελυφος απο ανοξειδωτο ατσαλι,ολα αυτα στην Ortofon και για 800 ευρω που την αγορασα καινουρια.Αν αυτα υπηρχαν σε Grado,χωρια το οτι η κεφαλη θα επαιζε εντελως διαφορετικα και πολυ καλυτερα κατα τη γνωμη μου,θα ειχε πολυ υψηλοτερη τιμη απο την Ortofon.Για το ηχητικο του πραγματος παντως,υπαρχει παντα το προσωπικο γουστο...
 


Μηνύματα
117
Reaction score
12
Γεια σας. Σε προσφατη ερωτηση σε Γερμανο αντιπροσωπο της Α.Τ. στη Βονη, την στελνει καινουργια στην Αθηνα στα 250 ευρω. Αν ομως δεν μπορειτε να στειλετε τα ευρω, τα παραπονα σας στον Αλεξη !
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.564
Πολύ καλά όλα αλλά είναι γνωστό ότι από σύστημα σε σύστημα οι διαφορές συγκλίνουν απο την μία ή από την άλλη πλευρά.Εδώ λοιπόν κολλάει το ματσάρισμα ή στα αγγλικά τάιριασμα των συσκευών.Αυτό που το λέω και θα το ξαναλέω είναι η ουσία- το μυστικό να φέρεις τα πράγματα στα γούστα σου! Από την άλλη οι συγκρίσεις κεφαλών διαφορετικών κατηγοριών τιμής δεν νομίζω ότι είναι η ενδεδειγμένη.Η σύγκριση θα πρέπει να γίνει με μία Grado prestige gold άποψή μου.......;)
σωστόοοοοοοοος , έρε κλάμα που θα ρίξει η grado
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
στο ελλαδα εχει 420 ευρο και 300 η βελονα...

οσο για την χρυση γκραντο... δε παιζει ασχημα ..
 


dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
763
Reaction score
349
Για να μαθαίνετε και να μήν βιάζεστε εσείς οι νεότεροι, αν γουστάρετε αναλογικά θα σκέφτεστε αναλογικά! Η ομορφιά είναι η απλότητα που χαραχτηρίζει το είδος,αν αρχίζετε με τεχνικά και ετσι και γιουβέτσι και ρουμπίνια κτλ το χάσαμε το κορμί...... έχει ένα σκρατσ εκεί πιό είναι το απόλυτο antiskateting, με lazer οι ρυθμίσεις κτλ κτλ ....πάμε για ψηφιακά......εδώ ρόλο παίζει το μεράκι και η προσωπικότητα του κατασκευαστή.Διαβάστε οδηγίες απο ένα βραχίωνα Rega ,από ένα πλατώ Nottinghan Analogue ή απο ένα SRM. Απλά πραγματάκια και παίζει!Εχω παρεβρεθεί σε Linn klinik
http://www.avmentor.gr/linn_klinik_athens_080507.htm ο κύριος Allan δέχθηκε τόσες τρελλές ερωτήσεις αλλά και έδωσε τόσες ξεκάθαρες και λογικές απαντήσεις! Σκέψου απλά βάλε ένα ποτό και απόλαυσε!
Ξεκαθαρίζω λοιπόν,υπάρχουν κατασκευστές κεφαλών που λόγω τις εμπορικότητας θέλουν να παίζουν σαν CD και κατασκευστές που έχουν μείνει πιστοί στην παράδοσή τους και παίζουν αναλογικά.Οι επιλογές πολλές τα γούστα διάφορα και οι κόντρες ευχάριστη νότα......αλλά πρέπει να γίνονται σε σωστές βάσεις.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.448
Reaction score
50.564
- επανέρχομαι στο πρώτο μου θέμα απ΄ όταν γράφτηκα με την γνώμη κάποιου ''ειδικού'' . . .

. . . βέβαια εδώ αφορά την reference platinum και όχι την sonata η οποία έχει διαφορετικό διαμάντι και έχει καλύτερη ανάλυση από την platinum ( είχα και τις 2 και επιβεβαιώνω την ανωτερότητας της sonata

The GRADO Reference Platinum Phono Cartridge
Further thoughts and Impressions
by Bruce Kennett / PRIMYL VINYL

I recently purchased a Grado Reference Platinum, and the other Bruce K (who edits PVX) asked me to share my impressions. For the "record", I am probably a more romantic/Dionysian than I am an accuracy conscious/Apollonian listener. I like to get swept away by the music whenever possible. Within the limits of my hearing acuity, taste, etc., I will also attempt a comparison between the Grado and the Audio-Technica ML-150 cartridge which I happily used for the past two years.

First of all, the Grado was dead quiet the minute I put it into the system-I could turn the volume up ALL the way on my Classe 4, and would only hear the faintest, barely discernable rushing sound. This in comparison to the AT, which was fine at low volumes, but when it was turned up had an annoying slight buzz present during any quiet passages. As for the main question, yes, the Grado is stunningly gorgeous in it's sound! Took about 10 hours for the sound to settle in, and since then I've been in heaven. I'll try to give you some flavor for it's personality, and how it sounds on some favorite records.

Imagine the sort of movie technique where the opening credits begin with a still photograph of some people, or an old sepia-toned street-scape from the 1880's, or whatever. You see some credits roll by, then suddenly the scene becomes unfrozen and begin to move, become actual film footage. All the objects in the scene are still there, their spatial relationship to one another is the same, but they are now suddenly imbued with "life".. . . . . . .

. . . . . .
In closing; this is a wonderful product, and I am utterly charmed by it. I know when the rock is worn out, I will have to send it back to Grado for retipping. But I don't care!!! There is a much bigger emotional payoff for me than any of the other cartridges I've lived with whose styli were always user-replaceable(for less than purchase price of another complete cartridge). I've not been able to experience a Clavis or a Grasshopper in my own system-I'm sure they would be even more satisfying in their own particular ways. But at the level of investment that brings you a Reference Platinum($300), the performance is amazing. I also admire the whole way the Grado company seems to operate-a very high level of personal interest in their customer's satisfaction. Much human involvement in building of cartridges too, which I know leaves room for human error, but it also means each unit has to pass muster in front of caring eyeball and ear. Also, have you noticed? No fancy brochures, no ad's either-it's obvious that they put as much of their $$ into the product as they can.

Still impressed with the ML-150, but head over heels in love with the Grado.

-Bruce Kennert


http://www.gradolabs.com/reference-cartridge-reviews
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.568
Μηνύματα
2.865.759
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top