Project ''Projectορας''

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.912
Reaction score
41.172
εχει σημασια αν ταχω ακουσει ;

σαρεσαν ε ; :p

ταχει ο stampol να πας να τα ακουσεις αν θες..;)

εξαλλου ειπαμε ..το γυναικακι δεν θα βλεπει καλα απο ακρη που βλεπει με την κυρτη
....απλα να ξερεις οτι παιρνεις ενα 25% με τον αναμορφικο σε φωτεινοττητα...
αυτό διάβαζα μόλις τώρα, ότι κερδίζεις φωτεινότητα με τον αναμορφικό...κουφό ακούγεται, να υποθέσω οφείλεται στην κυρτότητα της οθόνης που δεν διαχέει το φως ολούθε;

Ερώτηση: ο αναμορφικός είναι μόνιμα μπροστά είτε παίζει η ταινία 16:9 είτε 2,35;
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
ειναι ενα θαυμα ο αναμορφικος :D....και στον σινεμα με αναμορφικο παιζουν αλλα 1.25x
....εχει να κανει με την αναλυση του πανελ...

απο την κυρτοτητα της οθονης παιρνεις εξτρα φωτεινοτητα και εχεις λιγοτερες ανακλασεις απο τους πλαινους τοιχους.....εχεις και κατι συν σε κοντραστ.

η φωτεινοτητα του αναμορφικου ειναι +25% ....αν βαλεις και τα υπολοιπα συν ειναι τοσα(δεν λεω :D)

παιζεις οπως θελεις ...με και χωρις αυτον για 16/9 μονο ....
...για 235/1 πρεπει να ειναι μπροστα βρε χαμενε :roflmao:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.912
Reaction score
41.172
από ότι βλέπω κερδίζεις τα χαμένα pixel από το panel όταν παίζει σε 2.4 άρα από εκεί πιάνει περισσότερη φωτεινότητα
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
θες να το αναλυσουμε τωρα ; :roflmao:

σημασια εχει οτι εισαι + σε αρκετα σημεια......

πως νομιζεις οτι παιζει ο Μητσος σε τετοια οθονη με το ρημαδι που εχει ...:roflmao:
 



stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
θες να το αναλυσουμε τωρα ; :roflmao:

σημασια εχει οτι εισαι + σε αρκετα σημεια......

πως νομιζεις οτι παιζει ο Μητσος σε τετοια οθονη με το ρημαδι που εχει ...:roflmao:
Σε τέτοια οθόνη ναι .
Σε 125' ίσως να μην αξίζει τόσο ,λεω τώρα.
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
οι 10" διαφορα κρινουν τον αναμορφικο ; :roflmao::roflmao:
[DOUBLEPOST=1477336539][/DOUBLEPOST]βρε σεις ....μην ασχολεισται με δαυτο ....ειναι διαβολικο προιον σας λεω :superman:
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.399
Reaction score
74.683
Τον πουλάω.
Θα γυρίσω σε 4:3 με CRT, τον λαμπάτο, τα Harbeth και θα ταξιδεύω με ασπρόμαυρες σε δικάναλο VHS γιατί δεν τις γυρνάνε όπως παλιά.

 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.912
Reaction score
41.172
Τον πουλάω.
Θα γυρίσω σε 4:3 με CRT, τον λαμπάτο, τα Harbeth και θα ταξιδεύω με ασπρόμαυρες σε δικάναλο VHS γιατί δεν τις γυρνάνε όπως παλιά.

παραμορφώσεις;
χρωματικά προβλήματα;
σύγκλιση στα άκρα;
:p

τη ρετσίνα και τα sante ξέχασες
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.912
Reaction score
41.172
Θα μου έρθουν δείγματα από τα 2 υλικά της Seymour XD και UF που βάζει στις ηχοπερατές οθόνες της.
Και επειδή είμαι καλό παιδί και mod της καρδιάς σας θα μου στείλει από 2 κομμάτια από το καθένα οπότε μόλις τελειώσω με τις δοκιμές μου μπορώ να τα στείλω στους επόμενους που ενδιαφέρονται.
Οι αρχικές τιμές τους είναι πολύ καλές, μένει να δούμε που βγαίνουν με μεταφορικά και τελωνεία. Οταν θα ξέρω θα ενημερώσω. :)
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
:D


Center Stage XD - This material was mostly color neutral. It does have a strong texture from the
weave used to pass the audio through the screen. The weave used with this material is
unusually irregular making moiré more uncommon with it. At 9 feet it was slightly visible. This
material would be best for eleven foot or greater viewing distance. At eleven feet this material
looked very good. Treble was 2 db down at 20 kHz compared to the level at 2 kHz. The black
backing added another 1 db loss at 20 kHz. The audio response effect was a relatively smooth
loss from 3kHz to 20kHz. This material is recommended from 11 foot and greater viewing
distances.

Center Stage UF - This material is very color neutral. It is a very fine weave. Very similar to
Enlightor 4K, but it has an uneven weave which should reduce the likelihood of moiré even more.
It does have a slight texture from the weave used to pass the audio through the screen. At 8 feet
it was slightly visible. This material would be best for 9 foot or greater viewing distance. At ten
feet this material looked very good. Treble was 2 db down at 20 kHz compared to the level at 2
kHz. The black backing added another 1 db loss at 20 kHz. The audio response effect was a
relatively smooth loss from 2kHz to 20kHz. This material is only recommended from 8 to 9 feet
because of light loss.

μια χαρα για 3μ (ολες εκει κοντα παιζουν)
....ολα εξελισσονται !!!!
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.912
Reaction score
41.172
Ενα θέμα με το να τα βάλεις όλα ενεργά και ίδιου τύπου (εκεί προσανατολίζομαι) είναι ότι θα τροφοδοτούνται από 2-3 διαφορετικές πρίζες όπως θα είναι σκόρπια στο χώρο και το άνοιξε κλείσε θα είναι ένα θέμα. Στα δε ταβανωμένα δεν θα υπάρχει δυνατότητα να τα κλείσεις από το διακόπτη τους ποτέ.

Αφού οι ενισχυτές δίνουν trigger out (x2 μάλιστα) γιατί δεν έχω δει πολύπριζα που να παίρνουν από αυτό το trigger;
με ρελέδες με βλέπω να τραβιέμαι...μην σου πω θα βάλω και ένα mini plc στο τέλος! ε, μα πια!
 
  • Like
Reactions: PPG

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.294
Reaction score
93.777
Ενα θέμα με το να τα βάλεις όλα ενεργά και ίδιου τύπου (εκεί προσανατολίζομαι) είναι ότι θα τροφοδοτούνται από 2-3 διαφορετικές πρίζες όπως θα είναι σκόρπια στο χώρο και το άνοιξε κλείσε θα είναι ένα θέμα. Στα δε ταβανωμένα δεν θα υπάρχει δυνατότητα να τα κλείσεις από το διακόπτη τους ποτέ.

Αφού οι ενισχυτές δίνουν trigger out (x2 μάλιστα) γιατί δεν έχω δει πολύπριζα που να παίρνουν από αυτό το trigger;
με ρελέδες με βλέπω να τραβιέμαι...μην σου πω θα βάλω και ένα mini plc στο τέλος! ε, μα πια!
http://www.skroutz.gr/c/2185/Tilecheirizomenes-Prizes-Diakoptes.html?keyphrase=τηλεχειρισμος+πριζας
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.912
Reaction score
41.172
Τέτοιο έχω ήδη, αυτό.
Το θέμα είναι ότι θα θέλω τουλάχιστον 2 σε πλήρες σεταπ, ένα πίσω ένα μπρος...ας πούμε. Οπερ άλλα 2 τηλεχειριστήρια.
Αφού λέμε ότι ο ενισχυτής δίνει 2 trigger out γιατί να μην γίνεται η ζωή μας πιο εύκολη;
Πραγματικά θα φτιάξω πινακάκι, μια ράγα, ένα ρελέ και μια πρίζα πίνακα που θα δίνει σε πολύπριζο.
Οποιος φτιάξει το προιόν θα κονομήσει....ακούει κανείς;
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.399
Reaction score
74.683
Μου το είχε φτιάξει ο Σάκης απο ένα παλιό UPS. Είναι και χαϊεντοφίλτρο. :D
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.588
Μηνύματα
2.866.651
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top