Κάτι ψήνεται στο σπίτι μας





Μηνύματα
496
Reaction score
559
Καλο το κρεασ αλλα απο μαχαιρια εισαι πισω
!!!!!
:roflmao: Σε σχεση με αυτο της φωτο σου, που αν δεν κανω λαθος ειναι δαμασκηνο μαχαιρι, σιγουρα ναι !!
Στην κατοχη μου εχω ενα Victorinox και ενα Global, αλλα και αυτο της φωτο μια χαρα κοβει, καλα ακονισμενο... ;)
 







Μηνύματα
778
Reaction score
375
Ότι πιο value for money κυκλοφορεί αυτήν την στιγμή .
Οι landmann είναι αρκετά ποιοτικές θα σου πρότεινα να πάρεις με το σύστημα PTS σαν πιο ομοιόμορφη κατανομή της θερμότητας
http://www.landmann.gr

Έχω ψησει σε broil king ,landmann , Weber , camping gaz .
Με την σειρά που της αναφέρω είναι και ή αντίστοιχη ποιότητα κατασκευής
Γνωριζεις τιποτα γι αυτη τη ψηχταρια φιλε μου? Να προβω σε αγορα? Ειναι οντως η καλυτερη μαρκα αυτη?

https://www.skroutz.gr/s/4876606/Broil-King-Gem-20.html
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Broil king και Weber ειναι κορυφή στην κατηγορια τιμης που ψάχνεις θα ελεγα και παλι οτι η landman ειναι value for money .
Εαν μοναδικο κριτήριο είναι το οικονομικό προσπαθησε να πάρεις μια ψησταριά με οσο πιο πολους καυστηρες μπορεις ετσι κερδιζουμε καλύτερη κατανομή της θερμότητας .
Μην πας σε ψησταριές μπαούλα πληρωνεις το μεταλο και το design .
Απαραιτητα κουκουλα .
Καύσιμο μονο προπανιο οχι μείγμα υγραεριο .
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Ειδα αυτο το βιντεο..
Αυτο που με ενδιαφερει βασικα ειναι να κανω ευκολο ψησιμο και η ευκολια καθαισμου της ψησταριας. Διαβασα τη συνομιλια στο φορουμ και ...ψηθηκα αγρια για αυτη τη ψησταρια!!!

Παρακαλω οσους την εχουν αν μου απαντησουν αν ειναι ικανοποιημενοι...

 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Την έχουμε στο σπιτι περίπου ενάμιση χρόνο, ας ειναι καλα το θέμα που μας πριζωσε.
Ψήνει γρήγορα σχετικά, μόλις κανα 5 λεπτό μετά το άναμμα είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις. Ενα γέμισμα κρατά περίπου 40 λεπτά ψησίματος.
Δεν ανεβάζει παρα πολυ η ψηλές θερμοκρασίες, δεν έχω μετρήσει απλά υπολογίζω, αλλα το φαγητό γίνεται εξαιρετικό. Επίσης αν χρησιμοποιήσεις τα δικά της κάρβουνα, δε θα έχεις καπνό και απο στάχτη ελάχιστη.
Τα ρίχνεις όλα στο πλυντήριο πιάτων στους 70 βαθμούς και ησυχάζεις.
Πολυ καλή ποιότητα κατασκευής αλλα ειναι τσιμπημένη σχετικά η τιμή.
Θα προτιμούσα το μικρό μέγεθος, το οποίο και έχω, σε σχέση με το μεγάλο για να έχω υψηλότερη θερμοκρασία.
Σε κάθε περιπτωση πάντως ειναι βολική και εύκολα μεταφερόμενη.
Μας έκατσε πολυ καλα :)
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Νονιζω πως σημασια εχει ποση θερμοκρασία μπορει να σηκωσει η καθε ψησταρια
Αυτο ειναι που κανει τη διαφορα και στο σπιτι βγαινει ενα φιλετο 4cm σαν λευκο και δυσκολα πετυχαίνεις το medium η rare ψησιμο
Ενω στο εστιατοριο σκουρο εξωτερικα δηλαδη θωρακιζεται λογω υψηλης θερμοκρασίας και μέσα ζουμερο και αντιστοιχα medium η rare
Σωστα τα λεω?
Αυτο φαινεται στο παραπανω βιντεο συγκριτικο μεταξυ μιας φθηνης weber k μιας πανάκριβης green egg
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
Η ψησταριά πρέπει να είναι ανοξείδωτη.
Όλα τα άλλα ότι και να είναι, κάποτε θα σκουριάζουν, ειδικά αν χτυπηθούν και ξυθεί η κεραμική μπογιά τους.
Αλλά να δίνεις 500 - 700 ευρώ για ψησταριές επώνυμες μεν, αλλά σιδερένιες, είναι υπερβολή.
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Την έχουμε στο σπιτι περίπου ενάμιση χρόνο, ας ειναι καλα το θέμα που μας πριζωσε.
Ψήνει γρήγορα σχετικά, μόλις κανα 5 λεπτό μετά το άναμμα είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις. Ενα γέμισμα κρατά περίπου 40 λεπτά ψησίματος.
Δεν ανεβάζει παρα πολυ η ψηλές θερμοκρασίες, δεν έχω μετρήσει απλά υπολογίζω, αλλα το φαγητό γίνεται εξαιρετικό. Επίσης αν χρησιμοποιήσεις τα δικά της κάρβουνα, δε θα έχεις καπνό και απο στάχτη ελάχιστη.
Τα ρίχνεις όλα στο πλυντήριο πιάτων στους 70 βαθμούς και ησυχάζεις.
Πολυ καλή ποιότητα κατασκευής αλλα ειναι τσιμπημένη σχετικά η τιμή.
Θα προτιμούσα το μικρό μέγεθος, το οποίο και έχω, σε σχέση με το μεγάλο για να έχω υψηλότερη θερμοκρασία.
Σε κάθε περιπτωση πάντως ειναι βολική και εύκολα μεταφερόμενη.
Μας έκατσε πολυ καλα :)
Από που αγοράζεις τα κάρβουνα της δηλαδή; Τι άλλο πρέπει να πάρω εκτός από την ψησταριά και τα κάρβουνα;
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Τα κάρβουνα τα αγόρασα απο εκεί που αγόρασα και την ψησταριά.
Επίσης χρειάζεσαι το τζελ προσαναματος.
Εδω παίρνεις μια ιδέα τιμής και διαθεσιμότητας αλλα σίγουρα υπάρχουν και επιπλέον μαγαζιά που τα πουλάνε.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top