προτασεις για αναβαθμιση phono ή ενισχυτη

Μηνύματα
146
Reaction score
111
καλησπερα σας
καταρχας, δεν ηξερα σε ποιο υποφορουμ να ποσταρω. αν δεν εκανα καλα να ποσταρω εδω, ζητω προκαταβολικα συγνωμη.
λοιπον. ηχοσυστημα:
πικαπ thorens 126 mk2 με βελονα denon dl110 και βραχιονα alphason delta.
ενισχυτης sony ta-fb20r
ηχεια roister ps 80

εχω ξεκινησει και ακουω ατελειωτες ωρες βινυλια. γουσταρω. και γιαυτον ακριβως το λογο ειπα να κοιταξω για να κανω μια αναβαθμιση.
καταρχας καποια στιγμη στο προσεχες μελλον ειναι προγραμματισμενο πως θα παρω ηχεια δαπεδου (ειμαι αναμεσα σε monitor audio rx6 αλλα και στα rois acoustics 8.3. αν εχετε καποιο σχολιο για αυτα ή καποια αλλη προταση κατω του χιλιαρικου, ευπροσδεκτη). οποτε παμε στα υπολοιπα.
σκεφτηκα να παρω καποιο καλουλι phono stage που θα εκμεταλευτει το καλο πικαπ. σκεφτομουν με πολυ ζορι να φτασω τα 200 (εννοειται κοιταω και μεταχειρισμενα). ναι ξερω, λιγα ειναι αλλα δεν ειμαι διατεθιμενος να δωσω και μια περιουσια. αλλωστε απο ενα σημειο και μετα δινεις πολλα και οι βελτιωσεις ειναι μικρες...
μετα περασε απο το μυαλο μηπως αντι να παρω απλα ενα phono να παρω καποιον καλο προενισχυτη. και τελος σκεφτηκα μηπως εβρισκα εναν ενισχυτη που θα ειχε απο μονος του πολυ καλο φονο πανω. τοσο καλο που θα εχριζε ανουσια την αγορα ξεχωριστου φονο.
Απο καταστημα πολυ καλο, που εχω παει το συστημα για σερβις στο παρελθον, εχω τη δυνατοτητα να διαλεξω καποιιους μεταχειρισμενους ενισχυτες. εχω ξεχωρισει τους
PIONEER A 757
Kenwood KA 7020
Marantz PM 7001
(εχει και καποιους αλλους που φαινονται καλοι αλλα οι πληροφοριες στο ιντερνετ ειναι περιορισμενες. πχ
ΟΝΚΥΟ Α 8670, NAKAMICHI Amplifier 2, DENON PMA 520)
οι βασικοι μου προβληματισμοι.
εχει καποιος απο αυτους τους ενισχυτες αρκετα καλο φονο στειτζ ετσι ωστε να αλλαξω ενισχυτη, να χρησιμοποιω το ενσωματωμενο φονο και να ειμαι κομπλε? αποτελει ολο αυτο, σημαντικη αναβαθμιση και σε σχεση με τον υπαρχον ενισχυτη μου?
μηπως να επαιρνα απλα ενα καλο φονο και να εμενα με τον υπαρχον ενισχυτη? και μηπως δεν εχει καν νοημα να τον αλλαξω? μηπως ειναι εντελως μαπα ο ενισχυτης (οσον αφορα την ποιοτητα ηχου που βγαζει) και με 150 ευρω θα επαιρνα καποιον πολυ ανωτερο, και να επαιρνα και ενα φονο?
μηπως να εψαχνα για καποιον NAD 3020 NAD 3020i ή7020
πολυ μπερδεμα...οποια βοηθεια ευπροσδεκτη. ευχαριστω
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Άστα! Ξέχασε τα ενσωματωμένα phono...τουλάχιστον στην κατηγορία ενισχυτών που αναφέρεσαι..Την πάτησα κάποτε με τον Unison Research Unico 2X80 που πήγα και τοποθέτησα το δικό του phono (150 ευρώ) και ήταν επιεικώς χάλια. Αν θες να ακούσεις όμορφα πράγματα πας σε εξωτερικό και σχετικά ακριβό...επειδή λοιπόν δεν διαθέτεις και αρκετά, κατά τη γνώμη μου, η μόνη λύση είναι κάποιο μεταχειρισμένο solid state με αρχική τιμή γύρω στα 700-1000 (με την ελπίδα να το βρεις μεταχειρισμένο στα 300 ευρώ). καλές λύσεις Trichord Dino, Clearudio basic plus, Graham Slee Era gold και άλλα φυσικά που θα σου προταθούν...Οι διαφορά που κάνει ένα καλό phono stage είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ, κατά την ταπεινή μου πάντα γνώμη....τόσο τεράστια σαν την διαφορά που ακούς σε εγγραφή της Mobile Fidelity από τον αντίστοιχη ελλληνική κόπια (αν υπήρχε δηλαδή, χα χα!).
Καλό ψάξιμο
 

Μηνύματα
146
Reaction score
111
κατατοπιστηκοτατος. και κατανοητοτατος. σε ευχαριστω πολυ φιλε. θα κοιταω αγγελιες λοιπον
 

Z

Zdimis

Guest
ΤΟ καλο ειναι οτι ακους βινυλια κ καραγουσταρεις.Στο επιμερους της αναβαθμισης ξεκινα απο ηχεία.Οχι οτι τα roister ειναι ασχημα αλλά πρωτα βρες ηχειο που να σε καλυπτει και να νοιωσεις αναβαθμισμενος -οχι απλα διαφορετικος -κ ταιριαξε το αναλογα με το χωρο ,μην βαλεις σε 15 τμ πχ δαπεδου ,θα επαιζε καλυτερα βασης για παραδειγμα.Οι αγγελίες εδω μέσα βγαζουν πολυ καλα ηχεια κ σε λογικες για τα βαλκανικα μας δεδομενα απαιτησεις.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
111
πραγματικα γουσταρω φιλε. πολυ. πηρα σημερα near mint πρωτη εκδοση το afghan whigs - gentlemen και το εχω λιωσει. ανατριχιλες.
οσον αφορα τα ηχεια, θα αλλαξω. αλλα επειδη ειμα ισε φαση μετακομισης, θα δω τοτε τι θα γινει. αλλα παω για δαπεδου ενα απο ατ 2 μοντελα που ποσταρα μαλλον. αν δεν βολευουν δαπεδου στο νεο σπιτι, με αυτα που εχω για την ωρα καλα ειμαι

ΤΟ καλο ειναι οτι ακους βινυλια κ καραγουσταρεις.Στο επιμερους της αναβαθμισης ξεκινα απο ηχεία.Οχι οτι τα roister ειναι ασχημα αλλά πρωτα βρες ηχειο που να σε καλυπτει και να νοιωσεις αναβαθμισμενος -οχι απλα διαφορετικος -κ ταιριαξε το αναλογα με το χωρο ,μην βαλεις σε 15 τμ πχ δαπεδου ,θα επαιζε καλυτερα βασης για παραδειγμα.Οι αγγελίες εδω μέσα βγαζουν πολυ καλα ηχεια κ σε λογικες για τα βαλκανικα μας δεδομενα απαιτησεις.
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Επειδή ανέφερες για μεταχειρισμένο ολοκληρωμένο αν βρείς DENON PMA1500 για άκουσε το phono του ( νομίζω ότι γενικά ο ενισχυτής αξίζει σαν μετεχειρισμένο - με άριστη επιλογή ποιότητας υλικών - καλά ρευματάκια και με phono πολύ καλό (ΜΜ και ΜC ) που άμα σκαμπάζεις το απογειώνεις κιόλας ή ο καλός τεχνικός που αναφέρεσαι ) . Το μόνο που μπορεί να παρουσιάσει σαν πρόβλημα είναι το ποντεσιόμετρο της έντασης ( εμφανίζεται με διαφορετικό επίπεδο έντασης στο κάθε κανάλι ή σαν θάμπωμα στον ήχο του δεξιού καναλιού συνήθως - μην τρελαθείς είναι το ποντεσιόμετρο με κόστος 50 ευρώ ) Προφανώς δεν έχω μετοχές στην DENON ούτε είμαι σπόνσορας σε κανένα τεχνικό ( πού λένε ότι θέλουν ....... για να προχωρίσεις σε άλλα ...... όχι όλοι )
Καλές ανατριχίλες !!!!!!!!!
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
μηπως σου ξεφυγε κανενα νουμερο στον κωδικο του ενισχυτη σου?
 

Μηνύματα
629
Reaction score
575
Αν θυμαμαι καλα με 250 περιπου σου φτιαχνει λαμπατο ο Τσακιριδης...

Νομιζω οτι θα ειναι καλυτερο απο τα ενσωματωμενα σε ενισχυτη και τα λεφτα ειναι πολυ λιγα σε σχεση με τα χιλιαρικα που ακουω γυρω...
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
[DOUBLEPOST=1477345142][/DOUBLEPOST]
μηπως σου ξεφυγε κανενα νουμερο στον κωδικο του ενισχυτη σου?
Καλησπέρα . Πράγματι έφαγα ένα R ( συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτια - επομένως PMA-1500 R ) . Δεν τον πλασσάρω σαν δικό μου ( άρα και καλύτερο από άλλα ) απλά έχω γνώση της ποιότητας και έκανα μιά πρόταση ( αν και τα "καλά" κομάτια της κατηγορίας δεν τα αφήνεις - κατά τα γούστα καθενός - άρα έχουμε ) .
 

Μηνύματα
146
Reaction score
111
παιδια σας υπερευχαριστω. θα τον εχω τον denon στα υποψην.
οσον αφορα τους λαμπατους, δηλωνω ασχετος. στο φτωχο μυαλο μου, τους λαμπατους τους εχω σαν πολυ hi end πραγμα. και γιαυτο ποτε δεν εσχοληθηκα να ψαξω 2 πραγματα παραπανω. μιας και η hi end κατηγορια ειναι πολυ πανω για μενα. να ακουω ομορφα θελω. αλλα σαν ντραμερ, ε ποσα χρονια θα αντεξουν τα αυτια μου? χαχαχαχαχ
βεβαια τα 250 ευρω για εναν φοβερο ενισχυτη ακουγονται μηδαμινα. απλα δεν νομιζω οτι θα επαιρνα απλα εναν power amplifier. καλυτερα προενισχυτη και να συνδεθει πανω στον ηδη υπαρχοντα. δηλαδη αν με αυτα τα λεφτα (250) παιρνεις προενισχυτη τσακιριδη και να εχει και φονο, ε δεν το συζηταμε. αλλα αν καταλαβα καλα μιλατε για power amplifier οποτε νομιζω πως δεν μπορω να μπω σε τετοια διαδικασια τωρα. γιατι μετα, αλλα λεφτα γιοα προενισχυτη, αλλα για phono. πεταξε το πουλακι. σας ευχαριστω ολους και παλι
 

Μηνύματα
629
Reaction score
575
Λαμπατο phono stage εξωτερικο εννοουσα φιλε μου...

Παρτους ενα τηλεφωνο να μαθεις πληροφοριες.

Καλο ψαξιμο:)
 

Μηνύματα
146
Reaction score
111
Λαμπατο phono stage εξωτερικο εννοουσα φιλε μου...

Παρτους ενα τηλεφωνο να μαθεις πληροφοριες.

Καλο ψαξιμο:)
α οκ, σε ευχαριστω. πολυ καλη τιμη τοτε. θα ψαξω να βρω το τηλεφωνο και θα επικοινωνησω. και μιας και μιλαμε για λαμπατα φονο, το λαμπατο εχει καποιες ιδιαιτεροτητες, καποια πλεονεκτηματα - μειονεκτηματα σε σχεση με τα υπολοιπα που θα πρεπε να ξερω? (ναι δηλωνω ασχετος)
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Υπάρχει μια αρκετά καλή κριτική στο avmentor για το rois 8.3
Είναι διάδοχος του status 8.2 ενός πάρα πολυ καλού ηχείου.
Βέβαια η τιμή έχει ανέβει αρκετά.

Ο marantz pm 7001 είναι καλός και με αξιοπρεπές phono, στη κατηγορία αυτή.
Ο Τσακιρίδης δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει σε αυτά τα λεφτά. Ψάξτο....
 
Last edited:

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
[DOUBLEPOST=1477345142][/DOUBLEPOST]

Καλησπέρα . Πράγματι έφαγα ένα R ( συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτια - επομένως PMA-1500 R ) . Δεν τον πλασσάρω σαν δικό μου ( άρα και καλύτερο από άλλα ) απλά έχω γνώση της ποιότητας και έκανα μιά πρόταση ( αν και τα "καλά" κομάτια της κατηγορίας δεν τα αφήνεις - κατά τα γούστα καθενός - άρα έχουμε ) .

δεν το ειπα για σενα αλλα για τον φιλο μας που ανοιξε το θεμα......για τον ενισχυτη sony
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
πικαπ thorens 126 mk2 με βελονα denon dl110 και βραχιονα alphason delta.
ενισχυτης sony ta-fb20r
ηχεια roister ps 80
Απο τα πιο πανω στο συστημα σου θα ελεγα οτι αν ημουν στην θεση σου θα εκανα την αναβαθμιση σε δυο φασεις.Πρωτα ενα εξωτερικο phono και μετα ισως εναν ενισχυτη.Μεχρι και τα 250 ευρω που διαθετεις για phono θα επελεγα μαλλον αυτο
https://www.canadianhifi.com/products/tonar-vinyline-4189-mmmc-phono-preamp
ειναι εξαιρετικο.Υπαρχει ομως και ενα θεματακι με την DL110,αυτο της εξοδου 1.6 mV.Ειναι απ'αυτες τις "ερμαφροδιτες" καταστασεις που χρειαζονται καλο MM gain.
 

Μηνύματα
146
Reaction score
111
δεν το ειπα για σενα αλλα για τον φιλο μας που ανοιξε το θεμα......για τον ενισχυτη sony
παιδια σας ευχαριστω ολους για τη συμμετοχη στο θρεντ. οσον αφορα το φιλο, εχει απολυτο δικιο. ο ενισχυτης ειναι ο Sony ta-fb820r
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
παιδια σας ευχαριστω ολους για τη συμμετοχη στο θρεντ. οσον αφορα το φιλο, εχει απολυτο δικιο. ο ενισχυτης ειναι ο Sony ta-fb820r
τοτε μην τον αλλαξεις,ισως ενα φρεσκαρισμα θα ηταν αρκετο,ηταν απο την εποχη που η sony εβγαζε καλους ενισχυτες και στην μεσαια κατηγορια (σειρα qs).Ενα εξωτερικο phono σιγουρα θα εδινε καλυτερα αποτελεσματα στο πικαπ.

 

Μηνύματα
146
Reaction score
111
σε ευχαριστω πολυ φιλε. το φονο ειναι δεδομενη επενδυση.
σε αλλο φορουμ μου ειπαν πως με διαφορα ο πιο αδυναμος κρικος ειναι ο ενισχυτης, και ειπα να ψαχτω (απο εκει ξεκινησε ο προβληματισμος μου για ενισχυτη). εφοσον τον κρατησω μετα σκεφτομουν μηπως θα μπορουσα με καποιο προενισχυτη να εχω αρκετα καλυτερα αποτελεσματα και σε ακροασεις εκτος πικαπ (πχ φλακ). ισως με καποιο κλασικο ροτελ (που βρισκονται και φτηνα στα μεταχειριμενα.). αν θεωρειτε οτι ο ενισχυτης αποδιδει μια χαρα ηχο και για να εκανα καποια σοβαρη αναβαθμιση θα επρεπε να χαλασω πολλα λεφτα, μενω οπως ειμαι. μια αλλη ερωτηση οσον αφορα τη συνδεση φονο αλλα και ισως προενισχυτη ειναι η εξης. δειτε λιγο απο πισω τις συνδεσεις

στο aux εχω συνδεσει τον υπολογιστη. εχω και σιντι και τιουνερ πανω.το φονο και ο προενισχυτης (αν αξιζει να παρω) συνδεονται κανονικα στις 2 θυρες tape ε? ευχαριστω πολυ.
συνοψιζοντας για να μην κουραζω. το φονο με ψησατε, θα το παρω και θα ειναι και καλο. με υπομονη βεβαια να βρεθει η καταλληλη ευκαιρια. εφοσον ο ενισχυτης ειναι αξιοπρεπης οπως λετε, ενας προενισχυτης θα αξιζε? ετσι ωστε να δουλευει σαν power amplifier o σονυ και ο προενισχυτης να ασχολειται μονο με τον ηχο. τα σκεφτομαι καλα?
να ειστε καλα


τοτε μην τον αλλαξεις,ισως ενα φρεσκαρισμα θα ηταν αρκετο,ηταν απο την εποχη που η sony εβγαζε καλους ενισχυτες και στην μεσαια κατηγορια (σειρα qs).Ενα εξωτερικο phono σιγουρα θα εδινε καλυτερα αποτελεσματα στο πικαπ.

 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.409
Reaction score
50.364
- από τις προαναφερθείσες προτάσεις η μεγάλη αλλαγή θα γίνει με εξωτερικό phono

- τα marantz & denon έχουν αξιοπρεπή phono , αλλά όχι πολύ διαφορετικά από το ήδη υπάρχον στον sony

- για ηχεία . . . μόνο κατόπιν ακρόασης , '' είναι σαν να σου πουλάω το χρώμα στο αυτοκίνητο που διάλεξες ''
 

Μηνύματα
146
Reaction score
111
- από τις προαναφερθείσες προτάσεις η μεγάλη αλλαγή θα γίνει με εξωτερικό phono

- τα marantz & denon έχουν αξιοπρεπή phono , αλλά όχι πολύ διαφορετικά από το ήδη υπάρχον στον sony

- για ηχεία . . . μόνο κατόπιν ακρόασης , '' είναι σαν να σου πουλάω το χρώμα στο αυτοκίνητο που διάλεξες ''
ευχαριστω πολυ. εννοειται τα ηχεια θα τα ακουσω. τα μονιτορ οντιο τα εχω ηδη ακουσει σε φιλο. πολυ καλα. τα λατρεψα. θα ψαχτω και με αλλα. οσον αφορα το φονο των μαραντζ και ντενον, οπως εξελιχτηκε το θρεντ, δεν με ενδιαφερει. αφου θα παρω εξωτερικο φονο. η τελευταια ερωτηση μαλλον εχει να κανει στο αν αξιζει ενας προενισχυτης για να βελτιωσει τον ηχο γενικοτερα, ασχετως φονο. αν θα δω δηλαδη μεγαλη διαφορα. αν οχι, μονο φονο και εκλεισα. ευχαριστω
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top