Ιστορίες hi end για γέλια και για κλάματα


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Μέχρι κι εγώ που είμαι άσχετος, κατάλαβα από τη φωτογραφία ότι πρόκειτα για Analysis.
Αν μάλιστα είναι τα Omega, είχα την τύχη να τα ακούσω στο σπίτι του ΗλίαΜ.
 

Μηνύματα
27.261
Reaction score
25.257
Μμμμμ ναι , ωραίο ηχείο αλλά επαρκώς αναίσθητο. Ρουφάει ότι βρεί πίσω του όσο και να είναι. Τρώει KW κάποια ΄στιγμή καίγεται και λες , ωχ τι έγινε?
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- την κάτωθι ιστορία την έχω βιώσει και την βιώνω ξανά και ξανά όπως και οι περισσότεροι , αφορά την μη ικανότητα περιγραφής με λέξεις , ακουστικών και μουσικών ( εν προκειμένω ) εμπειριών :

- παιδικός μου φίλος μουσικόφιλος με σταθερά γούστα και με εκτιμητέα άποψη ψάχνει για κεφαλή με τα εξής χαρακτηριστικά : πλούσιο μπάσο - καθαρή και ευδιάκριτη μεσαία ( θέλω ν΄ ακούω καθαρά τους στοίχους , λέει ) - απαλά και όχι τσιριχτά πρίμα . Αυτή η περιγραφή ταιριάζει γάντι με τον ιδιαίτερο ήχο των grado , οι οποίες δεν του αρέσουν καθόλου . Σε A to B ακροάσεις που κάνουμε σπίτι μου ( grado sonata vs audio technica 150 mlx ) , του αρέσει σαφώς η δεύτερη που έχει ακριβώς τα αντίθετα χαρακτηριστικά από τις απαιτήσεις του : ( πολύ σφικτό οπότε υποκειμενικά λίγο μπάσο - τυπική μεσαία - και αρκετά τσιμπημένα πρίμα ( κατά τ΄ άλλα πολύ καθαρή και ουδέτερη κεφαλή )

- εάν ήμουν έμπορος ή δοκιμαστής συσκευών , άθελά μου θα τον δυσαρεστούσα με την προτροπή μου

- εάν με μία τόσο απλή περιγραφή : ( πλούσιο μπάσο - καθαρή και ευδιάκριτη μεσαία - απαλά και όχι τσιριχτά πρίμα ) , δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε φαντασθείτε τι παρεξηγήσεις γίνονται και θα γίνονται για πάντα , όταν χρησιμοποιούνται οι γνωστές ποιητικές και αδιευκρίνιστες ορολογίες του hiend

ΥΓ : στέκομαι ιδικά στις κεφαλές διότι δεν μπορούμε να τις δοκιμάσουμε στο σύστημά μας , οπότε ακόμα και εάν τις ακούσουμε αλλού , μόνον μία γενική ιδέα παίρνουμε . Τα μαγαζιά είναι έτσι στημένα , που μας δανείζουν προς ακρόαση ένα cd-Player ( πχ ) των 2.000 eu , αλλά όχι μία κεφαλή των 200eu
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- το βάζω εδώ αν και δεν πρόκειται για γέλια ή για κλάματα , αλλά για μεγάλη μαγκιά

. . . Even though Joe Grado invented and patented the moving coil cartridge and thus collects a royalty on every one made by anyone, his company doesn't build them . . . http://www.gradolabs.com/reference-cartridge-reviews . . . ( προς την αρχή του 2ου test )

- έχεις δηλ. την επιχείρησή σου και αντί να φοβάσαι τον ανταγωνισμό , παρακαλείς να τον έχεις γιατί εισπράττεις ποσοστά :hi:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
- το βάζω εδώ αν και δεν πρόκειται για γέλια ή για κλάματα , αλλά για μεγάλη μαγκιά

. . . Even though Joe Grado invented and patented the moving coil cartridge and thus collects a royalty on every one made by anyone, his company doesn't build them . . . http://www.gradolabs.com/reference-cartridge-reviews . . . ( προς την αρχή του 2ου test )

- έχεις δηλ. την επιχείρησή σου και αντί να φοβάσαι τον ανταγωνισμό , παρακαλείς να τον έχεις γιατί εισπράττεις ποσοστά :hi:
Αμερικανικη πατεντα..ναι.. δυστηχως θα πρεπει να κοιμηθω με το νικητη των εκλογων... για να κατοχυροσω καποια δικαιωματα...
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
- το βάζω εδώ αν και δεν πρόκειται για γέλια ή για κλάματα , αλλά για μεγάλη μαγκιά

. . . Even though Joe Grado invented and patented the moving coil cartridge and thus collects a royalty on every one made by anyone, his company doesn't build them . . . http://www.gradolabs.com/reference-cartridge-reviews . . . ( προς την αρχή του 2ου test )

- έχεις δηλ. την επιχείρησή σου και αντί να φοβάσαι τον ανταγωνισμό , παρακαλείς να τον έχεις γιατί εισπράττεις ποσοστά :hi:
Ότι κάνει και η Apple δηλαδή.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- σε γνωστό μαγαζί του κέντρου ( και όχι μόνον της Αθήνας ) , το οποίο ειδικεύεται σε ''νορμάλ'' αλλά και πανάκριβα μηχανήματα , μέχρι και πρίν 6 χρόνια , ο τεχνικός τους χρησιμοποιούσε τα vandesteen 1c ( τα οποία δεν είναι από τις φίρμες που αντιπροσωπεύονταν - νται ) ως τα πλέον αποκαλυπτικά ηχεία που είχε ακούσει , για να μπορεί να ακούει - διαγνώνει τα τυχόν προβλήματα συσκευών που επέστρεφαν κατά καιρούς οι πελάτες για service , καθ΄ ότι σύμφωνα με τα λεγόμενά τους κάτι δεν ακουγόταν καλά όπως στην αρχή

- ο τεχνικός θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει κάποια από τα διάφορα 10.000 + eu , ηχεία του καταστήματος
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Στην συνεχη (πριν, νυν και...αει) αναζητηση μου ηχητικων συσκευων, πριν απο αρκετο καιρο εκανα την βλακεια να αλλαξω πρωτα ενισχυτη και μετα ψαχνομουν για ηχεια. Ρωτω τον πωλητη του ενισχυτη την γνωμη του για το ποια ηχεια "ταιριαζουν" μου ειπε μερικα, τον ρωτω για το "ταδε" (με τον αντιπροσωπο του οποιου συνεργαζοταν) και : "α, το εχω ακουσει και ειναι φοβερο! Το ακους και εχει μια εκταση ο ηχος του, λες και θα φυγει απο το παραθυρο!" :))). Κανω μια σχετικη ημεηλογραφια με τον αντιπροσωπο περι τιμης κλπ, του τα χωνω λιγακι λογω της τεραστιας + διαφορας οταν βαλεις δοσεις με καρτα, κατεβαινω Αθηνα, παω να τα ακουσω σε εναν ακρως ακαταλληλο χωρο (οταν λεω ακρως, εννοω ΑΚΡΟΤΑΤΑ!), αρχιζει το μπλαμπλα και...(κανω κοπι παστι εδω): "εχει μια εκταση ο ηχος του, λες και θα φυγει απο το παραθυρο!". Τον παρατησα συξυλο κι εφυγα, απο την παλαιοκλασικη πορτα βεβαια (απο το παραθυρο εφευγε ο ηχος!) - κι αν μπορουσα θα παρατουσα και τον "ενισχυταριο"! Και το κακο ηταν οτι τα ηχεια του επαιζαν ΑΠΑΙΣΙΑ (οι εντυπωσεις αλλων που τα πηραν ηταν θετικοτατες), εξ αιτιας του χωρου και μονο, γιατι δεν πιστευω οτι ηταν δυνατον σε "ομαλες" συνθηκες να παιζουν ΤΟΣΟ χαλια.(Σημ.: εχουν μπει μετρησεις που "καλοχαρακτηρισθηκαν" εδω!). Φευγοντας, και καταλαβαινοντας οτι "δεν", μου πεταξε κι ενα " σε περιμενα καπως αλλιως" - μαλλον τον απογοητευσα λογω ελλειψης λακκακιου στο θεληματικο πηγουνι και σκυμμενου σβερκου προς ...υλοτομηση!
Πασα ομοιοτης με ηχειο που επαιζε σε εκθεση εχοντας πισω του καλωδιο ακριβοτερο απο το ιδιο, βεβαιως και δεν ειναι συμπτωση!
 

TGD

Μηνύματα
7.195
Reaction score
7.225
- σε γνωστό μαγαζί του κέντρου ( και όχι μόνον της Αθήνας ) , το οποίο ειδικεύεται σε ''νορμάλ'' αλλά και πανάκριβα μηχανήματα , μέχρι και πρίν 6 χρόνια , ο τεχνικός τους χρησιμοποιούσε τα vandesteen 1c ( τα οποία δεν είναι από τις φίρμες που αντιπροσωπεύονταν - νται ) ως τα πλέον αποκαλυπτικά ηχεία που είχε ακούσει , για να μπορεί να ακούει - διαγνώνει τα τυχόν προβλήματα συσκευών που επέστρεφαν κατά καιρούς οι πελάτες για service , καθ΄ ότι σύμφωνα με τα λεγόμενά τους κάτι δεν ακουγόταν καλά όπως στην αρχή
- ο τεχνικός θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει κάποια από τα διάφορα 10.000 + eu , ηχεία του καταστήματος
Δεν πρόκειται ποτέ να χρησιμοποιήσεις ένα ηχείο 10χιλιάδων στο σέρβις, απλά γιατί άμα ο ενισχυτής έχει πρόβλημα και το κάψεις θα είναι τεράστια η χασούρα.

Είχα το 1Β για χρόνια, και ήμουν ευχαριστημένος, αλλά αποκαλυπτικό δεν το λες με τίποτα. Μάλιστα στο ίδιο μαγαζί το είχαν αποκαλέσει "λάσπη". Το 1C έχει νέο τουίτερ, βέβαια. Κρίνοντας πόσα χρόνια πέρασαν μέχρι να πουλήσω το 1B όταν άλλαξα ηχείο, υποθέτω ότι το 1C θα τους είχε ξεμείνει από ανταλλαγή. Πάντως ο τεχνικός ουδέποτε μου είπε ότι είναι τα "πλέον αποκαλυπτικά ηχεία που είχε ακούσει", και τον ήξερα χρόνια. Το ότι είναι ομαλότατο φορτίο και παίζει με όλα τα μηχανήματα, ναι.

Α, και το "κάτι δεν ακουγόταν καλά όπως στην αρχή", μάλλον είναι το ίδιο με το "το συνήθισα και δεν με εντυπωσιάζει". Η λύση σε αυτό είναι να βάλεις το παλιό για λίγο καιρό.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- καλή χρονιά , όντως το 1c είναι πολύ ανώτερο του 1b , είχα κάποτε και τα δύο
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- ας ξαναζεστάνω το νήμα με προσωπικές πλέον γκάφες

- μαζεμένοι στο σπίτι φίλου 3-4 οπαδοί και γνώστες της ecm , βάζω στο πλατώ τον Jan Garbarek Rosensfole: Medieval Songs from Norway , και τον απολαμβάνουμε κατανυκτικά . . .

. . . η ώρα πέρασε γρηγορότερα απ΄ ότι συνήθως ( καλή παρέα , ποτά , ωραία διάθεση ) , και φυσικά αφού τον είχα βάλει σε λάθος στροφές ( 45 αντί 33,3 ) :dance:


 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
- ας ξαναζεστάνω το νήμα με προσωπικές πλέον γκάφες

- μαζεμένοι στο σπίτι φίλου 3-4 οπαδοί και γνώστες της ecm , βάζω στο πλατώ τον Jan Garbarek Rosensfole: Medieval Songs from Norway , και τον απολαμβάνουμε κατανυκτικά . . .

. . . η ώρα πέρασε γρηγορότερα απ΄ ότι συνήθως ( καλή παρέα , ποτά , ωραία διάθεση ) , και φυσικά αφού τον είχα βάλει σε λάθος στροφές ( 45 αντί 33,3 ) :dance:


Σιγουρα θα εκθιαζατε και το φοβερο "speed" του συστηματος :p:roflmao:
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
3-4 οπαδοί και γνώστες της ecm
Φαντάσου να μην ήταν και γνωστές τι θα γινόταν!!!!

Παντός πέρα την πλάκα που κάνουμε με χαροποιεί πολύ το γεγονός ότι υπάρχουν παρέες που απολαμβάνουν τέτοιες μουσικές!

Εύγε!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Αυτό με τις λάθος στροφές στο πικ απ το έχω πάθει κι εγώ. Θα βρω το post πιο μετά και θα το αναρτήσω.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
...με λαθος στροφες, καπου στα μεσα της 10ετιας του '80, επαιζα και εγω ενα δισκο της Evelyn Thomas. Ηταν maxi single 45 στροφων. Ελα ομως που δεν το ειχα δει, με αποτελεσμα να τον παιζω στις 33!! Ως συνηθως τοτε, εγραψα σε κασετα το κομματι για να το ακουω, μαζι με αλλα βεβαια. Καποια μερα λοιπον, ισως και ενα μηνα μετα, και ενω ημουν υπηρεσια, ηρθε ενας στρατιωτης στο εποπτειο να μου ζητησει κατι, ακουσε το τραγουδι απο ενα μικρο φορητο κεσετοφωνακι που ειχα, και θυμαμαι ακομα και τωρα τα λογια του: Κε Τεγοπουλε αυτο το κομματι που ακουτε δεν ειναι σωστα γραμμενο! Τι εννοεις του λεω, μου απανταει, αυτο το παιζω στο μαγαζι που δουλευα πριν παρουσιαστω, ηταν DJ (!), ειναι γραμμενο σε 33 στροφες και οχι σε 45" που ειναι κανονικα. Αυριο που θα πατε στο σπιτι σας να το παιξετε σε 45!
Για την ιστορια, ο Στρτης ειχε ερθει να μου ζητησει εξοδο......
 

Attachments




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.714
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top