Vintage

Μηνύματα
119
Reaction score
9
παρακαλω οποιος εχει το tuner sansui tu x1 και επιθυμει να το πουλησει αμεσα για να ολοκληρωσω το σετ θα ηθελα παρακαλω να είναι σε αριστη κατασταση να υπαρχει πληρη συσκευασια και όλα τα παρελκομενα και τιμη εντος των λογικων πλαισιων ας πουμε 1300 ευρω μετρητα και βλέπουμε αν δεν είναι σε αριστη κατασταση μην ενοχλητε αδικα σας ευχαριστω πολύ...
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Δεν συνηθίζω να επεμβαίνω σε αγγελίες, σε όποια τιμή θέλει πουλάει κάποιος και σε όποια τιμή αγοράζει. Η αγορά θα τον διορθώσει. Απλώς μια παρατήρηση: Ο συγκεκριμένος δέκτης είναι σπάνιος και ο top δέκτης της Sansui. Επιπλέον έχει καταταχθεί μέσα στους τρεις πρώτους όλων των εποχών (TIC) Ως συνέπεια εάν ρίξεις μια ματιά παράδειγμα στο ebay (Γερμανίας η US) δεν θα τον βρεις κάτω από 2000. Εσύ πως περιμένεις να τον βρεις δηλαδή στην μισή σχεδόν τιμή? Ψάχνεις για κορόιδα η για άτομα που είναι σε οικονομική ανάγκη?
 

Μηνύματα
173
Reaction score
62
Δεν συνηθίζω να επεμβαίνω σε αγγελίες, σε όποια τιμή θέλει πουλάει κάποιος και σε όποια τιμή αγοράζει. Η αγορά θα τον διορθώσει. Απλώς μια παρατήρηση: Ο συγκεκριμένος δέκτης είναι σπάνιος και ο top δέκτης της Sansui. Επιπλέον έχει καταταχθεί μέσα στους τρεις πρώτους όλων των εποχών (TIC) Ως συνέπεια εάν ρίξεις μια ματιά παράδειγμα στο ebay (Γερμανίας η US) δεν θα τον βρεις κάτω από 2000. Εσύ πως περιμένεις να τον βρεις δηλαδή στην μισή σχεδόν τιμή? Ψάχνεις για κορόιδα η για άτομα που είναι σε οικονομική ανάγκη?
Θεος!!!!!!
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Θεος!!!!!!
Κάνετε λάθος νομίζω.
Τόσο που λέτε και παραπάνω ζητάνε οι πωλητές στο ebay.Tα πήρε κανείς αυτά τα χρήματα?
Ψάξτε το.
Αυτός πάντως ζητάει 1500 :
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s...ux1-traumkombi-au-x1-tu-x1/529945334-172-3166

Αλλά και 2000 να ζητάνε στο ebay , τα 1300 εδω στην Ελλάδα είναι πολύ καλά.
Αρκετα μηχανήματα που πουλήθηκαν εδω, πουλήθηκαν πολυ φτηνότερα απ οτι στο ebay.
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
νομιζω οτι ο johnstav50 ηταν ξεκαθαρος,ειπε τι θελει και σε τι κατασταση και ειπε και ποσα μπορει να διαθεσει. Αν τωρα καποιος ειναι σε ασχημη οικονομικη θεση και τον δωσει τοσο,ειναι κατι που θα το αποφασισει μονος του.Κοροιδα με τετοια μηχανηματα δεν υπαρχουν.
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
αυτά τα μηχανήματα θα πρέπει να τα προσεγγίζεις με τον προσήκον σεβασμό, δεν θα τα δεις σε ανοιχτή δημοπρασία στο ebay (εκτός εαν έχουν προβλήματα) είναι συλλεκτικής άξιας και εκτός απο βαθιά τσέπη θα πρέπει να κάνεις εικόνισμα και να προσκυνάς κάθε μέρα αυτόν που στο εδωσε
 
Last edited:


gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.498
αυτά τα μηχανήματα θα πρέπει να τα προσεγγίζεις με τον προσήκον σεβασμό, δεν θα τα δεις σε ανοιχτή δημοπρασία στο ebay (εκτός εαν έχουν προβλήματα) είναι συλλεκτικής άξιας και εκτός απο βαθιά τσέπη θα πρέπει να κάνεις εικόνισμα και να προσκυνάς κάθε μέρα αυτόν που στο εδωσε
Εισαι υπερβολικός προσπαθώντας να "σώσεις" την άδικη,κατα τη γνώμη μου,επίθεση στο μέλος που έκανε μια προσφορά " 1300 και βλέπουμε" για κάτι που ζητάνε 2000 €.
Απο ποτε η vintage "ναυαρχίδα" κάθε ιαπωνικής εταιρείας εχει συλλεκτική αξία;
Ποιος το ορίζει αυτό και με ποια κριτήρια;
Τέλος εικόνισμα και άλλες θρησκευτικές ενέργειες δεν νοούνται σε κάποιον που πουλάει στην τιμή που η αγορά ορίζει ;)
 

Μηνύματα
173
Reaction score
62
Εισαι υπερβολικός προσπαθώντας να "σώσεις" την άδικη,κατα τη γνώμη μου,επίθεση στο μέλος που έκανε μια προσφορά " 1300 και βλέπουμε" για κάτι που ζητάνε 2000 €.
Απο ποτε η vintage "ναυαρχίδα" κάθε ιαπωνικής εταιρείας εχει συλλεκτική αξία;
Ποιος το ορίζει αυτό και με ποια κριτήρια;
Τέλος εικόνισμα και άλλες θρησκευτικές ενέργειες δεν νοούνται σε κάποιον που πουλάει στην τιμή που η αγορά ορίζει ;)
Αντιθέτως νομίζω οτι το χειρίστηκε πολυ ωραια !!!!
 

Μηνύματα
1.171
Reaction score
185
Δυστυχώς έχουμε μάθει να θεωρούμε το ebay "ευαγγέλιο" που πρέπει να το τηρούμε πιστά. Μέγα λάθος.
Στο ebay μπορείς να δεις τις πιο "περίεργες" τιμές και σε καμιά περίπτωση δε θα πρέπει να θεωρείται μπούσουλας. Πουλάς ακι αγοράζεις αυτό που πιστεύεις ότι αξίζει!
 

ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Αυτή τη μανία με τα vintage έχει ξεφύγει από κάθε έλεγχο κόστους πώλησης. Βέβαια δικαίωμα του καθενός είναι να πουλάει και να αγοράζει.
Θα αγόραζε κανείς την ναυαρχίδα της ΝΟΚΙΑ του 2000 για χρήση σήμερα ή μόνο για συλλογή?
Και μόνο η φυσική παλαίωση των υλικών αρκεί να τα κάνει να λειτουργούν εκτός προδιαγραφών.
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Οι περισσότεροι κάνετε το σοβαρό λάθος να γενικεύεται κατι που έγραψα εγω η άλλος και να βγαζεται τα λάθος συμπεράσματα. Προφανώς και το ebay δεν ειναι μπούσουλας και τα ποιο πολλά μηχανήματα ειναι misspriced (αλλα ακομα και ετσι αυτο δινει μια πληροφορία). Προφανώς και η ναυαρχίδα καθε εταιρειας δεν εχει συλλεκτική αξια. Καποια ομως εχουν και δεν μπορεις να τα βαλεις στο ιδιο καλαθι παράδειγμα με τον NIKKO. Οταν ενα μηχάνημα εχει αποδείξει την αξια του σε βαθος μερικων δεκαετιών και σε πεισμα νεώτερων τεχνολογιών και της "φυσικής παλαίωσης υλικών" (Θεέ και κύριε για επιπλα μιλάμε?) αυτο κατι δείχνει
 


ika

News
Μηνύματα
13.982
Reaction score
12.969
Προς Θεού, δεν υπήρχε καμία διάθεση επίκρισης προς εσάς. Δυστυχώς το φαινόμενο της φυσικής γήρανσης των υλικών υπάρχει για τα πάντα, είτε χρησιμοποιούνται είτε όχι και πέραν από το κλασσικό παράδειγμα των υγρών των ηλεκτρολυτικών πυκνωτών. Αλλά κάτι που το 1980 έκανε καινούργιο 980USD, μόνο για συλλεκτικούς λόγους μπορεί να πωλείται μεταχειρισμένο σήμερα σε τέτοιες τιμές, κατά την ταπεινή μου γνώμη και φυσικά το αλάθητο το έχουν κατοχυρώσει δύο άλλοι, ένας στην Ρώμη και Ένας εκεί πάνω.
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
ως οικονομολόγος θα γράψω μόνο αυτό και θα κλείσω εδω : δεν περπατάς και βρίσκεις χρήματα στον δρόμο (κάποιοι άλλοι το έλεγαν και παλιά: λεφτά υπάρχουν!) εάν αντικειμενικά δίνονται ένας κουβάς λεφτά για ξεπερασμένα μηχανήματα μάλλον στραβά πάει κάποιος άλλος και όχι ο γιαλός!.
 




Μηνύματα
173
Reaction score
62
Υπάρχει ακόμα το tuner;
Φαντασου να υπηρχε, τι θα γινοταν!!!!!
[DOUBLEPOST=1477586574][/DOUBLEPOST]
Δυστυχώς έχουμε μάθει να θεωρούμε το ebay "ευαγγέλιο" που πρέπει να το τηρούμε πιστά. Μέγα λάθος.
Στο ebay μπορείς να δεις τις πιο "περίεργες" τιμές και σε καμιά περίπτωση δε θα πρέπει να θεωρείται μπούσουλας. Πουλάς ακι αγοράζεις αυτό που πιστεύεις ότι αξίζει!
Ναι γιατι εκει στο ebay δεν ξερουν, ενω εμεις ξερουμε πιο πολλα.
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Φαντασου να υπηρχε, τι θα γινοταν!!!!!
[DOUBLEPOST=1477586574][/DOUBLEPOST]
Ναι γιατι εκει στο ebay δεν ξερουν, ενω εμεις ξερουμε πιο πολλα.
Οι εκεί του ebay είναι -μεταξύ άλλων- άτομα σαν εσένα και εμένα, τι τους κάνει ειδικούς; Ξέρεις τι πουλάνε στο ebay; Την ψυχή τους. Ξέρεις τι άλλο; Την παρθενιά τους, ντορίτος που θυμίζει τον Πάπα, το νόημα της ζωής. Δεν με πιστεύεις; Δες.

Επίσης είχα δει πριν από λίγο καιρό έναν να πουλάει το διαβατήριο του πατέρα του ως συλλεκτικό. Έλληνας ε.

Σύμφωνα με αυτό το Sansui πουλιόταν το 1980 περί τα $980. Ας μην το παίξουμε πονηροί, αν βάλουμε και τον πληθωρισμό στη μέση βγαίνουν σημερινά περίπου $2.900. (;)

Στο παραπάνω site αναφέρει ότι οι συνηθισμένες τιμές κυμαίνονται στα $1.800-2.500. Τα 1.300 τα θεωρώ λογική τιμή αν σκεφτούμε ότι ζούμε σε εποχή με capital controls.

Από την άλλη, δεν έχει νόημα τι νομίζω εγώ, ειπώθηκε πολύ σωστά παραπάνω ότι οποιος έχει ένα τέτοιο μηχάνημα και μπαίνει εδώ, κορόιδο δεν είναι. Αν θέλει, το δίνει.

Νόημα να επεμβαίνει κάποιος με τέτοιο τρόπο σε αγγελίες δεν βρίσκω. Θεωρώ ότι ο μόνος λόγος για γίνει ντου σε αγγελία είναι αν κάποιος πουλάει κάτι (π.χ. μία κάρτα γραφικών) ακριβότερα απ'ό,τι κάνει καινούριο.

Εγώ σχολίασα επειδή έψαχνα δικαιολογία για να ποστάρω την Παναγία πάνω σε ένα τοστ.

tyr.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.604
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top