Μια βοήθεια παρακαλώ!

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Μια βοήθεια παρακαλώ γιατι εχω μπερδευτεί.

Απο απροσεξία μου έσπασε το καλωδιο (καρφακι) που απο την εξοδο του pc πήγαινε παλι με καρφακι στην AUX είσοδο ενος ραδιοφώνου/ηχείου.

Παιδευτηκα λίγο να βγαλω το πανω μέρος του καρφιού που εχει μεινει μέσα στην εξοδο αλλα τζίφος για την ωρα.

Λογω του οτι η μητρική εχει και οπτική έξοδο ήχου υπαρχει τροπος ή ανταπτορας απο οπτική ίνα σε καρφί; Μονο καρφί εχει είσοδο το ραδιάκι.

Μηπως ειναι η οπτική toshlink αυτο που ψαχνω; Γιατι βλέπω οτι μοιάζει λίγο το πανω μέρος.

Για πείτε μου βρε καλόπαιδα.

Ευχαριστω
 


Μηνύματα
319
Reaction score
56
Κώστα μάλλον δε διάβασες καλα.
Το ενα τρίτο απο το βυσμα καρφάκι εχει μεινει μέσα στη τρύπα και δε βγαίνει.
Τι νόημα εχει να αγορασω αλλο;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.697
Μηπως ειναι η οπτική toshlink αυτο που ψαχνω; Γιατι βλέπω οτι μοιάζει λίγο το πανω μέρος.
Toslink = οπτική.



Mini jack = αναλογική έξοδος.




Σε πολλά πισιά όμως, όλες οι mini jack έξοδοι γίνονται ό,τι θέλεις. Τι πισί είναι ή ποιό motherboard έχεις;
Μη σου πω να σφάξεις το motherboard απο μέσα για να βγάλεις το καρφάκι. :D
 

Μηνύματα
319
Reaction score
56
ASUS x79 deluxe.
Δηλαδη μου λες οτι απο πισω που εχει όλες αυτές τις τρυπούλες:D:D:D mic, line in, line out και δε θυμάμαι τώρα τι αλλο γιατι δεν είμαι σπιτι μου λες λοιπον Δημητρη οτι μπορω να αλλαξω απο το bios ισως Πχ την mic και να την κανω line out; Αυτο μου λες;

Σε διαφορετική περιπτωση απο την οπτική εξοδο που εχει μπορω να τερματίσω με καποιο τροπο σε καρφακι;
Ευχαριστω
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.697
Πχ την mic και να την κανω line out; Αυτο μου λες;
Ναι, αλλά όχι απ' το BIOS. Απο το Realtek interface, και νομίζω πως το ALC1150 του motherboard σου το κάνει. Γιά κάνε ένα τεστ.




Πού είναι αυτός ο άχρηστος ο Χάρης τώρα που τον χρειαζόμαστε;
 

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Θα προσπαθήσω να το δοκιμάσω.
Αλλα Τελικα λύση καλωδίου Δημητρη δεν υπαρχει για να μη μπλέκω.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.404
Reaction score
74.697
Χρειάζεται DAC η οπτική για να γίνει αναλογική σε mini jack μάνα μου. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.378
Reaction score
125.480
Κώστα μάλλον δε διάβασες καλα.
Το ενα τρίτο απο το βυσμα καρφάκι εχει μεινει μέσα στη τρύπα και δε βγαίνει.
Τι νόημα εχει να αγορασω αλλο;
Το "δε βγαίνει" δεν υπάρχει, θα βγει. ;)
Αν όχι εύκολα από την οπή εισόδου του βυσματος, ίσως από την πίσω πλευρά του βυσματος, από την μητρική.
Βασικά, υπάρχει ένα έλασμα μέσα στο θηλυκό βύσμα, που κουμπωνει στην εσοχή του μπροστά τμήματος του (mini) jack. Αυτό το έλασμα αν το σηκωσεις, το σπασμένο κομμάτι του βυσματος θα απελευθερωθεί και θα πέσει από μόνο του.
Αν ασχοληθείς λίγο πιο αποφασιστικά, θα το βγάλεις. Φυσικά αν πάρεις τη μητρική στο χέρι να ασχοληθείς, θα είναι πιο άνετη η διαδικασία.

Σοφτγουερικά, όταν είναι ανοιχτά τα Windows και καρφώνεται ένα mini jack σου βγάζει μήνυμα τι είναι, και επιλέγεις ότι θες για οποιοδήποτε βύσμα.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.225
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top