Καινούριο σπίτι, καινούριος ήχος

Μηνύματα
20
Reaction score
10
Γεια χαρα σε ολους.
Χρειαζομαι συμβουλες απο καποιον που να ξερει και νομιζω ειμαι στο καταλληλο ’’μερος’’!

Προς το παρων εχω ηδη στη κατοχη μου:
Ενισχυτη: Harman Kardon AVR 151
http://eu.harmankardon.com/harman-kardon-product-detail_uk/hk-avr-151.html
Ηχεια: Harman Kardon HKTS 5
http://eu.harmankardon.com/harman-kardon-product-detail_uk/hk-hkts-5bk230.html

Πλεον θα μεταμερθω σε καινουριο σπιτι, και θα πρεπει να τα βαλω σε σαλονι (με κουζινα ενιαιος χωρος). Ετσι σκεφτηκα να κανω μια καλη αναβαθμιση σε ενα καλο μπατζετ (καλυτερα να ακουσω γνωμη σε αυτο απο εσας).
Λιγα λογια για τον χωρο, ο τοιχος στη μερια του τζακιου εχει απο πανω μια εσοχη για την τηλεοραση την οποια εχω ηδη επιλεξει (60") και μου αφηνει απο κατω υψος 20 εκ για το κεντρικο.

Εχω επισυναψει σχεδιο του χωρου και εχω μαρκαρει:
  • · Κεντρικο (κατω απο τη τηλεοραση) με παραλληλογραμμο, δυστυχως εχω περιορισμο 20 εκ. στο υψος και το βαθος καλο ειναι να μην ξεπερναει πολυ τα 16 εκ. Για να μην προεξεχει απο την εσοχη που εχω φτιαξει (αρχικα για την τηλεοραση). Το πλατος κανενα προβλημα.
  • · Τα μπροστινα ειναι μαρκαρισμενα με κυκλους και μπορουν να μετακινηθουν κατα μηκος.
  • · Το woofer ειναι το Χ και αυτο μπορει να παει αλλου εαν νομιζετε οτι ειναι σωστο.
  • · Τελος οι δορυφοροι (συννεφακια) ειναι ο καλλος περιορισμος οπου θα πρεπει να ειναι μικρου μεγεθους για να χωρεσουν στις γωνιες τους ταβανιου οπου εχω περασει γραμμες.

Στους δορυφορους ισως μπορουσα να κρατησω τα υπαρχοντα ηχεια μου που ειναι μικρα αλλα δε ξερω αν θα ταιριαζει με ο,τιδηποτε βαλω μπροστα πλεον.
Επισης το woofer ειναι 6αρι και θεωρω πως θελει οπωσδηποτε αλλαγη.
Ακουω προτασεις, ιδεες, οικονομικες προτασεις εαν κανενας θελει να αλλαξει το δικο του ηχοσυστημα και θα ταιριαζε σε μενα. Ειμαι ανοιχτος σε ολα, ακομα και να μου πειτε να μην μετακομισω σε αυτο το σπιτι!!

Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ!
Σπυρος
 

Attachments


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Καλώς ήρθες!
Σε τι ύψος θα τοποθετηθεί η τηλεόραση; Γιατί αν είναι πολύ ψηλά θα πιάνεστε.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
10
Καλημερα φιλε, ναι εχεις δικαιο αλλα απο νωρις που το ηξερα δεν υπηρχε αλλη λυση.

Θα ειναι 60αρα πανω απο το τζακι, ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Αν είναι ένα μέτρο ή παραπάνω θα υπάρχει αν κάθεστε κοντά. Θα σκεφτόμουν σοβαρά την εγκατάσταση του κεντρικού απο πάνω της, για να κατέβει λίγο η TV.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
10
Πολυ καλη η ιδεα σου! Να κερδισω αυτους τους 20 ποντους.

Η αποσταση θεασης (απο τα ματια) υπολογιζω να ειναι 2.60-2.80 απο την τηλεοραση
 

Μηνύματα
35
Reaction score
0
Καλώς ήρθες Σπυρο και να είσαι σίγουρος οτι τα παιδιά εδω μέσα γνωρίζουν το αντικείμενο και βοηθουν όπως έχουν βοηθήσει και εμενα τόσα χρόνια..

Συμφωνω με τον zizik και πιστεύω το να το τοποθετήσεις απο πάνω είναι πιο ορθολογικο για μια σωστη θέαση.. Για τι budget μιλάμε περίπου και τι έχεις ακούσει μέχρι τώρα και τι χρήση θα τους κάνεις?

Υ.Γ. το σπίτι φαίνεται πολύ ωραίο και να πας το γρηγορότερο!
 


Μηνύματα
20
Reaction score
10
ευχαριστω ολους για την προσοχη! Karydis μολις τελειωσει θα σας καλεσω για ταινια!

Γενικα ακουω 90% μουσικη, αλλα θα θελω να βλεπω και αξιοπρεπως τουλαχιστον ταινιες.
Το μπατζετ εξαρταται απο το ποσο καλη δουλεια θα γινει.
Εαν αλλαξω μονο τα ελαχιστα, θα περιμενω και χαμηλο κοστος, εαν βρεθει καποια ευκαιρια να τα αλλαξω ολα σε κατι πολυ καλο τοτε μπορει να δωσω και τα 3πλασια+ .
Αρα δεν εχω ακριβης απαντηση.

Εχω επισυναψει φωτο απο το σαλονι (υπο κατασκευη) και οι διαστασεις σε αλλη φωτο!

Σπυρος
 

Attachments


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.521
Reaction score
30.899
Στον αδειο τοιχο οθονη προβολεα για τα εργα , πανω απο τζακι μικροτερη tv για γενικη χρηση

Μαλιστα τωρα ειναι ευκαιρια γιατι τωρα γινονται οι εργασιες !
 

Μηνύματα
20
Reaction score
10
Αδειος τοιχος εννοεις στα δεξια?
Αξιζει λες? Γιατι δεν θα ειναι πολυ μεγαλυτερος απο την 60" και μετα δεν θα ειναι κεντραρισμενος ο ηχος. (αν τα λεω καλα)
 



spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.521
Reaction score
30.899
Η γνωμη μου ειναι PJ για εργα σειρες οπως προειπα ,αλλα θα σχηματισεις γνωμη αν τα δεις σπιτι και μια και βιαζεσε ελα γρηγορα .Σου στελνω με πμ το τηλ μου
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.607
Reaction score
94.503
Το τζάκι το χρειάζεσαι σίγουρα; 8-):D

Καλώς ήρθες! :)
 

Μηνύματα
20
Reaction score
10
Καλως σας βρηκα!

Οχι δεν το χρειαζομαι αλλα σπιτι ειναι, χωρις τζακι ολη του τη ζωη, λιγο περιοεργο θα ηταν.
Ασε που μετα δεν εχει μεταπωλητικη αξια :p

Και ασε που τωρα ειναι αργα!!
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.889
Reaction score
41.115
Οπως είναι πάνω από το τζάκι σταθερή οθόνη προβολέα ηχοπερατή. Από πίσω τα ηχεία. Λεντάκια στο τζάκι για εφφέ :dance:
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
εχεις δοκιμασει να δεις τηλεοραση με ενα τζακι αναμμενο απο κατω της? απο τη φωτο παντως η τηλεοραση ειναι πολυ ψηλα και θα ειναι πολυ κουραστικο. Καταλαβαινω οτι δεν ειχες αλλη επιλογη......καποια συζυγος τζακοφιλη.

Για τις συσκευες σου,κρατα αυτες που εχεις και απλα παρε δυο ηχεια βασης ή μικρα δαπεδου και οποτε θελεις να ακουσεις μουσικη να αλλαζεις καλωδια (αρκει να μην ειναι απου στριμωγμενος ο ενισχυτης). Για αρχη αυτο,αν δεις οτι κατι σου λειπει αλλαζεις τα ηχεια σταδιακα.
 
Last edited:

Μηνύματα
20
Reaction score
10
Χαχα όχι δεν υπάρχει σύζυγος και αν υπήρχε θα φρόντιζα να μην είναι τζακοφιλη!

Απλα έτσι έβγαινε η διαμόρφωση του τζακιού και δεν ήθελα να βάλω ασσυμετρα την τηλεόραση ουτε να έμπαινε στην άκρη.

Εγώ δεν είμαι φαν τζακιού και δεν σκοπεύω να κάνω χρήση έως και καθόλου

Για τα ηχεία που είναι το θέμα, πιστεύω πως χρειάζεται να πάρω αν όχι τώρα, μετά

Αλλά αφού μπορώ τωρα να κάνω μικρό αλλαγές ψάχνω από τώρα τι ταιριάζει για να υο προσαρμωσω και επί της ευκαιρίας να τα πάρω.

Σε ηχεια δαπέδου, τι θα μπορουσα κοιτάξω;

Έχω ακούσει πρόσφατα dali , Boston acoustics και μου φάνηκαν αξιοπρεπης λύσεις αλλά δεν έχω εμπειρία.

Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
μπορει να μην εχεις συζυγο τωρα,αλλα καποια στιγμη θα σου προκυψει και τοτε θα καταλαβεις και εσυ τι σημαινει να αναβεις το τζακι με 20 βαθμους θερμοκρασια απλα και μονο για την "ζεστη ατμοσφαιρα".

Σου προτεινα αυτη τη λυση γιατι ειμαι απο αυτους που πιστευουν οτι αν θελεις να εχεις με ενα συστημα και πολυκαναλο για ταινιες αλλα και καλο ηχο για μουσικη,πρεπει να δωσεις πολλα χρηματα. Πιο οικονομικη λυση ειναι ο συνδυασμος δυο ανεξαρτητων συστηματων,ενα για τις ταινιες (πολυκαναλος ενισχυτης,μικρα ηχεια ψιλα σε επιτοιχιες βασεις +υπογουφερ) και ενα για μουσικη (ενισχυτης,cdplayer ή usbdac ή music network player και ηχεια). Ισως να βαραινει λιγο ο χωρος απο συσκευες αλλα νομιζω οτι με αυτη τη λυση ειναι καποιος καλυμμενος και για τα δυο ,χωρις να ξοδεψει πολλα χρηματα.Για αυτο σου προτεινα να παρεις δυο καλα ηχεια (μια χαρα ειναι τα dali) για να τα συνδεεις για μουσικες ακροασεις και καποια στιγμη βαζεις και εναν καλο δικαναλο ενισχυτη. Πηγες δεν ξερω τι εχεις,αν πχ εχεις ηδη ενα καλο cdplayer,το συνδεεις αναλογικα στον δικαναλο και ψηφιακα στον πολυκαναλο και ακους αναλογα με τα κεφια σου.Το ιδιο φυσικα μπορεις να κανεις και αν προσθεσεις στο συστημα σου και ενα music network player (αρκει να εχει ψηφιακη εξοδο....ολα εχουν εστω οπτικη).
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.474
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top