Τι ξύλα καίτε στο τζάκι; + Αντλίες θερμότητας

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.155
Reaction score
93.265
Έβλεπα αυτή τη δημοσίευση του Leroy-Merlin, και διάβαζα το παρακάτω άρθρο για τα ξύλα στο τζάκι.

Εσείς τι ξύλα χρησιμοποιείτε; Από πού και πόσο σας στοιχίζουν;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Πεύκο* κι ελιά 2-3 ετών είναι τα αγαπημένα μου.

Ευκάλυπτο επειδή έχω άπειρο απο τα κλαδέματα και καίγεται ωραία χωρίς κατάλοιπα. Κρατάει αρκετά.
Γαύρο, δύσκολο να τον βρεις στα νότια αλλά καίγεται γρήγορα κι ωραία, σαν πεύκο χωρίς τα μαυρίσματα του ντουμανιού.
Γέρικη βαλανιδιά, αλλά θέλει υπομονή και βοήθεια. Όχι μόνη της.
Πουρνάρι που θεωρείται το καλύτερο, εγώ το βάζω λίγο-λίγο με άλλα. Φοβερή θράκα, αντέχει πολλή ώρα.

Η οξιά δε μου αρέσει.


Τρελλαίνομαι όταν τα τζάκια δεν έχουν μεγάλη ζωντανή φλόγα. :)>:(



*πάντα ξεφλουδισμένο.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Και τα focal δημιουργούν εντονα συναισθήματα και ιδιαίτερη ατμόσφαιρα οταν σιγοκαιγονται, απ' ότι λένε δεν ξέρω.
 


Μηνύματα
600
Reaction score
880
Τον προηγούμενο χειμώνα έκαψα μόνο καστανιά.Καλή θερμική απόδοση, από διάρκεια ανάμεσα στο Δρυς και την Οξιά αλλά πολύ στάχτη και καρβουνάκια στην πόρτα από τα σκασίματα του ξύλου.Φέτος θα κάψουμε πάλι καστανιά άλλα και πουρνάρι.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Στο δικό μου καίω πεύκο με ελιά.Κλασσικές αξίες.Συνδιασμός που τα σπάει!
 



Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
ο τοιχος στη μερια του τζακιου εχει απο πανω μια εσοχη για την τηλεοραση
το νου σου αμα αναβεις το τζακι, θα καμεις τη tv καπνιστη ... (δεν εχω δει ακομα τζακι να μη καπνιζει ...)
ουπς το ξεχασα ΄ καλως ορισες !
 


Μηνύματα
20
Reaction score
10
Το εχω στο νου μου, εχει απο μεσα μονωση καλη, και γενικα δεν ειμαι υπερ της χρησης τζακιου, ειδικα εφοσον υπαρχει ενδοδαπεδια θερμανση οπως εδω
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Κανένα σύγχρονο ενεργειακό τζάκι δεν καπνίζει.
Και πολλά καλοσχεδιασμένα απλά τζάκια.
Για τα ενεργειακα να το δεχθω,για τα απλα μενει να το δω... (μια ανακλισουλα χρειαζεται ανοικτη παντα ε ?)

"- ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΤΟ ΤΖΑΚΙ;
Τα σημερινά σπίτια, με τα σύγχρονα αεροστεγή πορτοπαράθυρα, δεν επιτρέπουν την είσοδο αέρα μέσα στο σπίτι, αέρα, που είναι απαραίτητος για την αναπλήρωση αυτού που αφαιρεί το τζάκι κατά την λειτουργία του.

Επίσης οι σύγχρονοι πολύ ισχυροί αποροφητήρες, που αφαιρούν 600-800 μ3 την ώρα, δημιουργούν υποπίεση στο σπίτι, με αποτέλεσμα ο καπναγωγός του τζακιού να μετατρέπεται σε είσοδο αέρα, με συνεπεία το τζάκι να μη ‘τραβάει’ και να καπνίζει.

Να έχετε πάντα ανοικτή την περσίδα αναπλήρωσης αέρα ή ανοίξτε λίγο κάποιο παράθυρο, ειδικά της κουζίνας, ώστε να υπάρξει αναπλήρωση του αέρα που αφαιρούν αποροφητήρας και τζάκι.

Να καθαρίζετε την καπνοδόχο ανελλιπώς, τουλάχιστον μία φορά τον χρόνο για να μη φράζει από την καπνιά.

Ελέγχετε την καπνοδόχο για τυχόν φωλιές πουλιών, οι οποίες φράσσουν την καπνοδόχο και εμποδίζουν τελείως την απαγωγή του καπνού.

Υψηλότερα εμπόδια σε ακτίνα 8 μέτρων από την καμινάδα, δημιουργούν στροβιλισμούς και είναι σίγουρο ότι με κάποιο συγκεκριμένο αέρα θα σας γυρίσουν τον καπνό μέσα."
επαε
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Υψηλότερα εμπόδια σε ακτίνα 8 μέτρων από την καμινάδα, δημιουργούν στροβιλισμούς και είναι σίγουρο ότι με κάποιο συγκεκριμένο αέρα θα σας γυρίσουν τον καπνό μέσα.
Αυτό είναι το σημαντικότερο στα απλά.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Πού; Στην ερημιά που κατοικώ, στο Μαρούσι που μένει ο rose ή στο κέντρο μιάς πόλης (όπου είναι τραγικό με υγρασία);
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.109
Reaction score
124.679
Το τζάκι που χρησιμοποιώ είναι πολύ υψηλής απόδοσης ενεργειακό της nordpeis. Αν τυχόν ενδιαφέρεστε για τζάκι, ψάξτε οπωσδήποτε αυτή τη μάρκα, και θα με θυμηθείτε. ;)

Τα ιδανικά ξύλα για αυτό το τζάκι είναι μόνο οξιά, και μόνο κατάξερα (εννοείται ότι έχω δοκιμάσει τα πάντα). Επίσης δουλεύει άψογα και με μπριγκέτες. Παίρνω ξύλα (οξιά) από ξηραντήριο, με μη μετρήσιμη υγρασία, στα 85€ το κυβικό.

Το μειονέκτημα από ένα τέτοιο τζάκι, είναι ότι ποτέ δεν μυρίζει λίγο ξύλο καμμένο μέσα στο σπίτι, όπως και να το κάνεις, έχει τη χάρη της η μυρουδια αυτή. Και απορροφητηρας στο φουλ με κλειστές ερμητικά τις πόρτες, δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα, άλλωστε ο αέρας καύσης μπαίνει στο τζάκι από έξω, δε ρουφάει εσωτερικό αέρα..

Βγάζω το χειμώνα με 4 κυβικά, και πολύ ζέστη στο σπίτι, όχι αστεία.. (και χωρίς να χρησιμοποιοώ άλλες πηγές θέρμανσης, παρά μόνο πραγματικά πολύ πολύ σπανίως, πχ αν έχω λείψει μέρες από το σπίτι και βιαζομαι να το ζεστανω, οπότε μπαίνουν και τα κλιματιστικά και η κεντρική θέρμανση πετρελαίου για κάνα μισαωρο, μετά μόνο τζάκι και πάλι τζάκι. Σα τη ζέστη του ξύλου, δεν έχει.)

Η ελιά ήταν το αγαπημένο μου ξύλο σε ανοιχτό τζάκι. Μετά ακολουθούσε το πουρνάρι. Μετά, μας τελείωσε το ανοιχτό τζάκι και πήγαμε σε nordpeis.

Το θέμα των σωματιδίων από την καύση θα πρέπει να μας απασχολεί, είμαστε όλοι υπεύθυνοι για τη μόλυνση του περιβάλλοντος. Τα υψηλής ποιότητας και τεχνολογίας τζάκια, έχουν ανάλογες προδιαγραφές και πιστοποιητικά για αυτό το λόγο, καθώς σε προηγμένες χώρες υπάρχουν νόμοι και για αυτά.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.409
Reaction score
27.695
Βρε παιδια δεν σας αποσχολει η αιθαλομιχλη που δημιουργειται ?
Η αιθαλομίχλη που υπάρχει οφείλεται κατά πολύ μεγάλο ποσοστό στην ακαταλληλότητα των ξύλων που καίγονται.
Ο καθένας καίει ότι βρει. Πόρτες, παράθυρα, μπρικετες από χρωματισμενο χαρτί κλπ.
Φίλοι μου είπαν ότι οι μπρικετες του Leroy από την Αυστρία είναι πολύ καλές.

Τζάκια nordpeis. Από τα καλύτερα εκεί έξω. Και τα Rais. Σίγουρα να τα τσεκάρει όποιος ενδιαφέρεται.
 

C

chrispo

Guest
.....ό,τι και να κάψεις για τα τα ανοικτού τύπου τζάκια ισχύουν τα παρακάτω:

....." Η αδημοσίευτη έρευνα του ΑΠΘ, στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού ερευνητικού προγράμματος TRANSPHORM για την ατμοσφαιρική ρύπανση και τις επικίνδυνες επιπτώσεις στην υγεία, είναι μια από τις πρώτες που διερευνά άμεσα το πρόβλημα.

Από το περασμένο καλοκαίρι, οι ερευνητές του εργαστηρίου Περιβαλλοντικής Μηχανικής στο Τμήμα Χημικών Μηχανικών πραγματοποίησαν μετρήσεις σωματιδίων σε περίπου 30 σπίτια της Θεσσαλονίκης όπου λειτουργούσαν τζάκια και ξυλόσομπες.

Τα αποτελέσματα δείχνουν μια αύξηση της μέσης συγκέντρωσης σωματιδίων στον αέρα εσωτερικών χώρων ύστερα από μόλις 2-3 ώρες λειτουργίας του τζακιού. Η μέση τιμή για τα σωματίδια με διάμετρο 2,5 μικρόμετρα (PM2,5) υπολογίστηκε στα 50 μικρογραμμάρια ανά κυβικό μέτρο αέρα, ενώ το όριο ασφάλειας που θέτει η κοινοτική νομοθεσία είναι μόλις 20 μg/m3. Για τα σωματίδια PM10, η μέση τιμή ήταν 90 μg/m3 με όριο τα 40 μg/m3

Ακόμη πιο ανησυχητική είναι η αύξηση που παρατηρείται στον αριθμό των πιο λεπτόκοκκων σωματιδίων. «Τα υπέρλεπτα αιωρούμενα σωματίδια είναι και τα πιο επικίνδυνα για την υγεία γιατί, λόγω της μικρής τους διαμέτρου, μπορούν να εισχωρήσουν βαθιά στους πνεύμονες» επισημαίνει ανακοίνωση του εργαστηρίου Περιβαλλοντικής Μηχανικής. Μάλιστα τα μικρότερα από αυτά τα σωματίδια μπορούν να περάσουν από τους πνεύμονες στο αίμα και να προκαλέσουν και καρδιαγγειακά προβλήματα εκτός από αναπνευστικά.".....

.....καλό είναι να περιορίσουμε τη χρήση τζακιών για την υγεία των χρηστών και όλων των άλλων ( εξωτερικοί χώροι).

( στο διαδίκτυο υπάρχουν πολλές επίσημες μελέτες και έρευνες για την επιβλαβή στην υγεία , χρήση τζακιού)
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Πού; Στην ερημιά που κατοικώ, στο Μαρούσι που μένει ο rose ή στο κέντρο μιάς πόλης (όπου είναι τραγικό με υγρασία);
Ειχα διαβασει οτι το πρωτο θυμα της αιθαλομιχλης που δημιουργει η καυση ειναι ο ιδιοκτητης του τζακιου απλα δεν το αντιλαμβανεται
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Άλλο αιθαλομίχλη (που σαν όρος είναι ασαφής), άλλο μικροσωματίδια.

.....καλό είναι να περιορίσουμε τη χρήση τζακιών για την υγεία των χρηστών και όλων των άλλων ( εξωτερικοί χώροι).
Μερικά βράδια στα βόρεια προάστια της Αθήνας, κυριολεκτικά δεν μπορείς να κυκλοφορήσεις έξω. :(
Η καύση του πετρελαίου συμμετέχει αντίστοιχα στα μικροσωματίδια βέβαια, ιδίως τώρα με τις ελλειπείς συντηρήσεις των καυστήρων.

A/C! Μηδέν ρύποι και πεθαίνουν σ΄άλλα μέρη, μακρινά. :rolleyes:


Επίσης, ένα τζάκι με ζωντανή φλόγα βγάζει πολύ λιγότερο καπνό απο ένα που σιγοκαίει και ντουμανιάζει (αλλά πιθανότατα τα ίδια σωματίδια έξω).
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.363
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top