Μπορώ να μην πληρώσω πετρέλαιο;

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Καλησπέρα σας.. θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να μην πληρώσω το πετρέλαιο στην πολυκατοικία που μένω λόγο ότι είμαι άνεργος εδώ και 6 μήνες και τα βγάζω οριακά πέρα πατέρας με 4 παιδιά. Σε συνέλευση πολυκατοικίας που έθεσα το θέμα και είπα να μου κλείσουν ακόμα και τα σώματα μου την έπεσαν και μου είπαν να αλλάξω σπίτι (να πω ότι τα κοινόχρηστα τα πληρώνω και δεν χρωστάω ούτε 1 ευρώ) φυσικά εδώ δεν μπορω να να πληρώσω το πετρέλαιο πόσο μάλλον να αλλάξω σπίτι..Το ερώτημα είναι αν μπορω να μην πληρώσω πετρέλαιο χωρίς να έχω νομικά θέματα ? ..Ευχαριστώ πολυ !
 

Μηνύματα
29.228
Reaction score
23.264
ΚΑΛΩΣ ΤΟΥΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΣ.
ΤΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΒΑΡΥΝΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟΥ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ.
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΝΑΝΤΙΩΘΕΙΣ ΓΕΡΑ ΒΑΛΕ ΤΟ ΥΠΟΘΗΚΗ ΣΕ ΑΤΟΜΟ
ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΣΤΟΥΣ ΝΑ ΚΟΥΡΕΥΟΝΤΑΙ.
ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΙΚΑΡΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ.
ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ "ΦΥΓΕ-ΤΡΑΒΑ ΑΛΛΟΥ" ΓΡΑΦΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.
ΡΩΤΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ.

ΥΓ.ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ
ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ. ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΡΚΤΟ ΠΑΝΤΟΥ.
ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ.....
 

Μηνύματα
29.228
Reaction score
23.264
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΣΕ ΠΑΛΙΕΣ ΟΙΚΟΔΟΜΕΣ 2-3 ΟΡΟΦΩΝ ΠΟΥ
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΑΜΦΘΗΝΟ ΕΝΟΙΚΙΟ. ΕΠΙΣΗΣ
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΚΑΙ ΑΣΑΝΣΕΡ ΟΠΟΤΕ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ.
ΤΕΤΟΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΓΚΥΖΗ-ΠΟΛΥΓΩΝΟ ΜΕ 150-200 ΕΥΡΩ
ΤΑ 80+ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ.
ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
ΚΑΛΩΣ ΤΟΥΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΣ.
ΤΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΒΑΡΥΝΟΥΝ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΤΟΥ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ.
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΝΑΝΤΙΩΘΕΙΣ ΓΕΡΑ ΒΑΛΕ ΤΟ ΥΠΟΘΗΚΗ ΣΕ ΑΤΟΜΟ
ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΥΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΣΤΟΥΣ ΝΑ ΚΟΥΡΕΥΟΝΤΑΙ.
ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΝΟΙΚΑΡΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ.
ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ "ΦΥΓΕ-ΤΡΑΒΑ ΑΛΛΟΥ" ΓΡΑΦΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.
ΡΩΤΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ.

ΥΓ.ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ
ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ. ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΡΚΤΟ ΠΑΝΤΟΥ.
ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ Μ ΟΥ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΧΡΟΝΟ ΧΩΡΙΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ.....
Είμαι ενοικιαστείς . Απλα δεν ξέρω τους νόμους και όπως
καταλαβαίνεις
όπως χτυπάνε χορεύω .... Εντωμεταξύ είναι και ένα είδος γκέτο εδώ
[DOUBLEPOST=1477418391][/DOUBLEPOST]
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΣΕ ΠΑΛΙΕΣ ΟΙΚΟΔΟΜΕΣ 2-3 ΟΡΟΦΩΝ ΠΟΥ
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΠΑΜΦΘΗΝΟ ΕΝΟΙΚΙΟ. ΕΠΙΣΗΣ
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΚΑΙ ΑΣΑΝΣΕΡ ΟΠΟΤΕ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ.
ΤΕΤΟΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΓΚΥΖΗ-ΠΟΛΥΓΩΝΟ ΜΕ 150-200 ΕΥΡΩ
ΤΑ 80+ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ.
ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ.
Όπως το είπες και έτσι μένω αγαπητέ φίλε 3 οροφή είναι και χωρίς ανσανσερ παλιά οικοδομή κεντρική θέρμανση και πληρώνω 250
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Να τους αφήσεις να σου κλείσουν τα σώματα μιας δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα .

Και να μην πληρώσεις φράγκο !
Δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα αφού είσαι τυπικός στα υπόλοιπα.

Εάν το καταστατικό γράφει ότι υπάρχει πάγιο στην χρήση του πετρελαίου τότε πρέπει να συμμετέχεις .

(Εάν κλείσεις τα καλοριφέρ μην πληρώσεις )

Η νομοθεσία είναι για τον κάδο ....
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Να τους αφήσεις να σου κλείσουν τα σώματα μιας δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα .

Και να μην πληρώσεις φράγκο !
Δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα αφού είσαι τυπικός στα υπόλοιπα.

Εάν το καταστατικό γράφει ότι υπάρχει πάγιο στην χρήση του πετρελαίου τότε πρέπει να συμμετέχεις .

(Εάν κλείσεις τα καλοριφέρ μην πληρώσεις )

Η νομοθεσία είναι για τον κάδο ....
Δεν ξέρω τι γράφει το καταστατικό γιατί όταν το ζήτησα να το διαβάσω μου είπαν διάφορες δικαιολογίες του στυλ ότι
επειδή
είμαι ενοικιαστείς δεν έχω το δικαίωμα δεν ξέρω τι ισχύ και τι όχι ,έχω μπει σε ένα κυκεώνα
 

Μηνύματα
29.228
Reaction score
23.264
Δεν ξέρω τι γράφει το καταστατικό γιατί όταν το ζήτησα να το διαβάσω μου είπαν διάφορες δικαιολογίες του στυλ ότι
επειδή
είμαι ενοικιαστείς δεν έχω το δικαίωμα δεν ξέρω τι ισχύ και τι όχι ,έχω μπει σε ένα κυκεώνα

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ.
ΖΗΤΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ
ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ.
ΕΦ ΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΑΙΟ ΟΙΚΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΠΟΤΕ
ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!
ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ.
ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΤΥΠΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ.
ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΧΙΛΙΟΣΤΩΝ ΣΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ.
ΠΑΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΣΤΑΣΗ
ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ (ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ) ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.772
Είναι πολύ γνωστό πρόβλημα και συνηθισμένο.
Πες να κλείσουν τα δικά σου τα σώματα και μην πληρώνεις τίποτα.
Κι ας σου λένε ιστορίες.
Θα τους πεις απλά: " δεν πρόκειται να πληρώσω, διότι ΔΕΝ ΕΧΩ "
 


Μηνύματα
886
Reaction score
884
Λοιπόν. Για να απαντάμε υπεύθυνα και να μην λέμε αερολογίες, χρειάζεται οπωσδήποτε ο κανονισμός της πολυκατοικίας. Εάν δεν στον δίνει ο διαχειριστής, μπορεί να βρεθεί με έρευνα στο Υποθηκοφυλακείο, την οποία έρευνα μπορεί να την κάνει μόνο δικηγόρος, οπότε θα πληρώσεις.
Υπεύθυνη απάντηση μπορεί να σου δώσει μόνο δικηγόρος, όπως εγώ :) .
Για να προκαταλάβω δε τυχόν μομφή περί διαφήμισης σου δηλώνω ότι αυτή την περίοδο λόγω φόρτου εργασίας αδυνατώ να αναλάβω τέτοια υπόθεση.
Επειδή ωστόσο καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν είσαι σε θέση να ζητήσεις τη συμβουλή συναδέλφου (την οποία συνιστώ θερμά!), θα σου πω εν τάχει ότι το πιθανότερο είναι να υποχρεούσαι στην πληρωμή της δαπάνης θέρμανσης, ανεξαρτήτως αν δεν την επιθυμείς. Οι παλαιοί κανονισμοί συνήθως αναφέρουν ότι κάποιος ιδιοκτήτης μπορεί να πληρώνει μειωμένο λογαριασμό εφόσον αποσυνδέσει τα σώματά του από το σύστημα κεντρικής θέρμανσης ενώπιον του διαχειριστή. Προσοχή, μιλάμε για αποσύνδεση με υδραυλικό. Όχι για κλείσιμο των σωμάτων.
Σε αντίθετη περίπτωση πληρώνεις κανονικά. Και προσοχή διότι αν δεν πληρώνεις τα κοινόχρηστα μπορεί να επιβληθεί έξωση εναντίον σου. Μη γελάς, το έχω κάνει.
Τώρα αν θεωρείς ότι η διαχείριση ή ο ιδιοκτήτης σου δεν θα στραφεί εναντίον σου ή / και ότι ο νόμος ή το καταστατικό δεν εφαρμόζονται στην πολυκατοικία σας, είναι ένα άλλο εντελώς ζήτημα.
Αυτά συνοπτικά.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΕΣ.
ΖΗΤΑ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ
ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ.
ΕΦ ΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΑΙΟ ΟΙΚΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΠΟΤΕ
ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ!
ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ.
ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΑΤΥΠΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ.
ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΧΙΛΙΟΣΤΩΝ ΣΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ.
ΠΑΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΣΤΑΣΗ
ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ (ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ) ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ.
Σας ευχαριστω πάρα πολυ για το ενδιαφέρων και πληροφορίες σημαντικές για μένα!
[DOUBLEPOST=1477422926][/DOUBLEPOST]
ΠΕΡΣΙ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ?
Κανονικά γιατί είχα δουλειά και δεν είχα κανένα πρόβλημα
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.882
Reaction score
41.109
Και επιπλέον των πολύ σωστών παρατηρήσεων του δικηγόρου θα σου πω και εγώ με τη σειρά μου ως μηχανικός ότι η δαπάνη θέρμανσης δεν υπάρχει περίπτωση να είναι μηδενική ακόμα και χωρίς σώματα (εφόσον το επιτρέπει ο κανονισμός της πολυκατοικίας). Ενα μικρό ποσό θα υπάρχει γιατί εκμεταλλεύεσαι έστω και λίγο τις θερμίδες των γειτονικών διαμερισμάτων.
 

Μηνύματα
886
Reaction score
884
Μπορώ να σε λέω Μελίνα;
Επειδή οι δικηγόροι ανακατευόμαστε με πολλά, αυτό που λες ισχύει για πολυκατοικίες που κτίστηκαν μετά από ένα σχετικό ΠΔ, δεν θυμάμαι ακριβώς τη χρονολογία πάντως μέσα στη δεκαετία του 80. Νομίζω το 1986. Από το συγκεκριμένο ΠΔ το οποίο είμαι βέβαιος γνωρίζεις κι εξής, απαιτείται και θερμοδυναμική μελέτη μηχανικού από την οποία βγαίνουν οι δαπάνες θέρμανσης σε κάθε καινούριο κανονισμό.
Για τις παλιές πολυκατοικίες ωστόσο, δεν απαιτείτο μελέτη και ο κανονισμός μπορεί να ορίσει ακόμη και πλήρη απαλλαγή από τις δαπάνες θέρμανσης. Συνήθως βέβαια καθορίζουν ότι καταβάλλεται το 1/3 της δαπάνης, ή κάτι άλλο ισοδύναμο.
[DOUBLEPOST=1477424767][/DOUBLEPOST]Χαχα. ΠΔ
της 27 Σεπτ. /7 Νοεμ. 1985
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.607
Reaction score
94.501
Ενα μικρό ποσό θα υπάρχει γιατί εκμεταλλεύεσαι έστω και λίγο τις θερμίδες των γειτονικών διαμερισμάτων.
Συν οι σωληνώσεις των σωμάτων κι ας είναι κλειστά.
 

Μηνύματα
886
Reaction score
884
Και για του λόγου το αληθές, αντιγράφω μικρό απόσπασμα από την ΑΠ 566/2013:
Εξ’ άλλου, ο τρόπος κατανομής των δαπανών θέρμανσης που ορίζεται στο από 27.9/7-11-1985 π.δ., το οποίο εκδόθηκε κατ’ εξουσιοδότηση του άρθ. 6ν. 1512/1985, και ορίζει ότι οι δαπάνες κεντρικής θερμάνσεως κατανέμονται με βάση: α) τις απώλειες που αναλογούν σε κάθε ιδιοκτησία από τις συνολικές απώλειες του κτιρίου και β) τις απώλειες κάθε συγκεκριμένες ιδιοκτησίας με βάση τον όγκο και τα εξωτερικά ανοίγματα, ισχύει για τις οικοδομές των οποίων η άδεια οικοδομής εκδίδεται μετά την 11-4-1985 (άρθρ. 6 παρ. 8 ν. 1512/1985), αλλά και για τις οικοδομές των οποίων ο κανονισμός τροποποιείται μετά την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού.
 


Μηνύματα
886
Reaction score
884
Και τελικά όταν κάποιος είναι άνεργος και δεν έχει χρήματα, τι θα του κάνουν;
Έξωση;
Φυσικά δεν πρόκειται να μπουν στη διαδικασία για 50-100-150 ευρώ.
Αλλά για παραπάνω...
[DOUBLEPOST=1477425950][/DOUBLEPOST]Η οικονομική αδυναμία του μισθωτή δεν αποτελεί εύλογη αιτία μη καταβολής του μισθώματος (ΑΠ 96/1989 ΕΔΠ 1989.299, ΑΠ 1496/1986 Ελλ.Δικ. 28.1033, ΕΑ 7587/1998 ΕΔΠ 1998.370, ΕΑ 12883/1995 ΕΔΠ 1997.276).
[DOUBLEPOST=1477425981][/DOUBLEPOST]Υπάρχουν και πιο πρόσφατες παρόμοιες. Στην έννοια του μισθώματος εμπίπτουν και οι κοινόχρηστες δαπάνες.
[DOUBLEPOST=1477426053][/DOUBLEPOST]Εγώ ο ίδιος έξωσα άτομο που χρωστούσε μόνο 400 ευρώ (2 νοίκια), αλλά χρωστούσε και 200 ευρώ κοινόχρηστα και 250 ευρώ ύδρευση...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.882
Reaction score
41.109
Μπορώ να σε λέω Μελίνα;
Επειδή οι δικηγόροι ανακατευόμαστε με πολλά, αυτό που λες ισχύει για πολυκατοικίες που κτίστηκαν μετά από ένα σχετικό ΠΔ, δεν θυμάμαι ακριβώς τη χρονολογία πάντως μέσα στη δεκαετία του 80. Νομίζω το 1986. Από το συγκεκριμένο ΠΔ το οποίο είμαι βέβαιος γνωρίζεις κι εξής, απαιτείται και θερμοδυναμική μελέτη μηχανικού από την οποία βγαίνουν οι δαπάνες θέρμανσης σε κάθε καινούριο κανονισμό.
Για τις παλιές πολυκατοικίες ωστόσο, δεν απαιτείτο μελέτη και ο κανονισμός μπορεί να ορίσει ακόμη και πλήρη απαλλαγή από τις δαπάνες θέρμανσης. Συνήθως βέβαια καθορίζουν ότι καταβάλλεται το 1/3 της δαπάνης, ή κάτι άλλο ισοδύναμο.
[DOUBLEPOST=1477424767][/DOUBLEPOST]Χαχα. ΠΔ
της 27 Σεπτ. /7 Νοεμ. 1985
Λέγε με Μελίνα ή Βασίλη, ότι σ'αρέσει :laugh::laugh::laugh:

δεν το ήξερα αυτό, και η αλήθεια είναι ότι δεν έχω εργαστεί στο αντικείμενο, ότι γνωρίζω είναι από σχετικές κουβέντες με συναδέλφους...που είμαστε της ίδιας ηλικίας και δεν πάμε τόσο πίσω πριν το ΠΔ επαγγελματικά :)
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Υπάρχουν ακόμη πολυκατοικίες με πετρέλαιο; Εδώ στην Καστοριά, που κανει και βαρύ χειμώνα, δεν έχει μείνει πλέον καμία, τουλ´αχιστον με κοινόχρηστο πετρέλαιο. Από την στιγμή που κάποιοι δεν πληρώνουν, το ποσον που δεν θα πληρωθεί θα επιμεριστεί υποχρεωτικά στους υπόλοιπους, που κι αυτοί θα θεωρήσουνότι είναι οι μ@κ@κες της υπόθεσης και θα σταματήσουν να πληρώνουν. Έτσι ο καθενες θα ζεσταθει με ο,τι μπορεί συνήθως κλιματιστικά και τζάκια. Νομικά πάντως μπορουν να σε κυνηγήσουν, αλλα σε 15 χρόνια που θα τελεσιδικήσει το δικαστήριο....ίσως να μην υπάρχει καν χώρα! Σε ότι αφορά τον ιδιοκτ´ητη, ακόμη και σε κενό διαμέρισμα, οφείλει να πληρώνει το 30% του ποσού που αντιστοιχέι, έχοντας αφαιρέσει τα σώματα.
 

Μηνύματα
29.228
Reaction score
23.264
να μην υπάρχει καν χώρα! Σε ότι αφορά τον ιδιοκτ´ητη, ακόμη και σε κενό διαμέρισμα, οφείλει να πληρώνει το 30% του ποσού που αντιστοιχέι, έχοντας αφαιρέσει τα σώματα.

ΑΥΤΗ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΚΛΕΙΣΤΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΦΡΑΓΙΣΕΙ

Ο ΙΔΙΟΣ. ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΟΝΤΑ ΤΟΝ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ.
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.413
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top