Επιλογη κεφαλης . Mm η mc.

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Το μεγάλο πλεονέκτημα της Audio Technica είναι η βελόνα της που είναι MicroLine και όχι ελλειπτική.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Οι προτασεις του Mr Spock καλυπτουν ολα τα "ακραια" γουστα :).Αν προσθεσεις και την ΑΤ150sa με ηχο καπου στο μεσον μεταξυ του αναλυτικου της ΑT150MLX και της Grado θα εισαι μια χαρα με οτι παρεις.Η at150sa εχει ακιδα shibata & tapered aluminium cantilever.
 

Μηνύματα
242
Reaction score
269
E
- καλημέρα , η http://eu.audio-technica.com/hifi-phono/cartridges/AT150MLX είναι πάμφθηνη γι΄ αυτά που προσφέρει μία άλλη επιλογή είναι η grado mm και οι δύο με τη ΑΤ να ηχεί κάπως σαν mc . . . ρίξε μία ματιά και εδώ : MM KΟΝΤΡΑ : Grado sonata high vs AT-150-MLX[/SIZE

- η platinum και όχι η sonata είναι στο budget σου
- καλημέρα , η [URL='http://eu.audio-technica.com/hifi-phono/cartridges/AT150MLX']http://eu.audio-technica.com/hifi-phono/cartridges/AT150MLX
είναι πάμφθηνη γι΄ αυτά που προσφέρει μία άλλη επιλογή είναι η grado mm και οι δύο με τη ΑΤ να ηχεί
[/url]
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
Νίκο καλώηρθες στόν αναλογικό συγκλονιστικό κόσμο του βινυλίου! Από εδώ θα ακούσεις πολλές γνώμες ανάλογα ποιά είναι το γούστα και διάφορα άλλα όπως μην πάρεις MC ή πάρε ΜΜ...και οι δύο τύποι έιναι καλές όμως εσύ θα πρέπει να αποφασίσεις τι ήχο θα ήθελες πχ πιό ζεστό ή αναλυτικό ή πλούσιες μεσαίες ή ουδέτερο ή με πλόυσια μπάσα κτλ.Αυτό βέβαια απαιτεί αρκετές ώρες <<πτήσεως>> και μεγάλη προσοχή στίς επιλογές σου,Συμβουλέψου ανθρώπους που τους έχεις εμπιστοσύνη και εκτιμάς τα γούστα τους και προχώρα.Βασικά κατ΄ εμέ πρώτα άλλαξε πλατώ εφόσον το έχεις στό πρόγραμμα γιατί αυτό θα σε συντροφεύσει για πολλά χρόνια.Κεφαλές θα αλλάξεις πολλές, να είσαι σίγουρος η βάση όμως θα πρέπει να είναι η σωστή ! Καλό Ταξίδι ( χωρίς επιστροφή.......:drinks:)
 


Μηνύματα
242
Reaction score
269
Το project το εχω στα υπ οψη γιατι μου το δινει ενας φιλος με την orthofon black σε τιμη πολυ χαμηλη τιμη, περαν της κεφαλης πιστευω οτι τα δυο πλατω αν τα κανω τεστ με την ιδια κεφαλη δε θα ακουσω καμια διαφορα, και εχω παψει πλεον να πληρωνω λογια και θεωρια οτι δεν το ακουω για καλυτερο δε το αγοραζω!
 

Μηνύματα
242
Reaction score
269
Νίκο καλώηρθες στόν αναλογικό συγκλονιστικό κόσμο του βινυλίου! Από εδώ θα ακούσεις πολλές γνώμες ανάλογα ποιά είναι το γούστα και διάφορα άλλα όπως μην πάρεις MC ή πάρε ΜΜ...και οι δύο τύποι έιναι καλές όμως εσύ θα πρέπει να αποφασίσεις τι ήχο θα ήθελες πχ πιό ζεστό ή αναλυτικό ή πλούσιες μεσαίες ή ουδέτερο ή με πλόυσια μπάσα κτλ.Αυτό βέβαια απαιτεί αρκετές ώρες <<πτήσεως>> και μεγάλη προσοχή στίς επιλογές σου,Συμβουλέψου ανθρώπους που τους έχεις εμπιστοσύνη και εκτιμάς τα γούστα τους και προχώρα.Βασικά κατ΄ εμέ πρώτα άλλαξε πλατώ εφόσον το έχεις στό πρόγραμμα γιατί αυτό θα σε συντροφεύσει για πολλά χρόνια.Κεφαλές θα αλλάξεις πολλές, να είσαι σίγουρος η βάση όμως θα πρέπει να είναι η σωστή ! Καλό Ταξίδι ( χωρίς επιστροφή.......:drinks:)
Αυτο που θελω, ειναι να ακουω την αληθεια, οπως δηλ ειναι ο δισκος γραμμενος, και οχι ωραιοποιησεις λεγοντας οτι ειναι μουσικοτητα δηλ ουσιαστικα χρωματισμος αυτος ειναι και ο λογος που πηρα genelec, και με ενδιαφερει ο δισκος να ακουγεται αναλογικα και να μη μοιαζει με το cd
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- τσέκαρε προσεκτικά την ρύθμιση της orthofon black επειδή το διαμάντι της είναι shibata και δεν συγχωρεί το παραμικρό λάθος στο στήσιμο
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- 1 . Αυτο που θελω, ειναι να ακουω την αληθεια, οπως δηλ ειναι ο δισκος γραμμενος, και οχι ωραιοποιησεις λεγοντας οτι ειναι μουσικοτητα δηλ ουσιαστικα χρωματισμος αυτος ειναι και ο λογος που πηρα genelec,

. . . - 2 . και με ενδιαφερει ο δισκος να ακουγεται αναλογικα και να μη μοιαζει με το cd
- ωχ , κοίτα σε τι δίλημμα ( ως προς την συμβουλή μου ) , με βάζεις

- απάντηση στο : 1 . . . μην πάρεις grado
- απάντηση στο : 2 . . . πάρε grado

. . . ok , υπάρχει και η μέση λύση , η orthofon black είναι μία απ΄ αυτές :)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Ortofon 2m black / at 150mlx ή 150sa..κορυφη στις mm οπως κ οι nagaoka 350+.
Mc..μονο με πολυ καλο phono στειτζ, λεω.
Θα επελεγα μετα απο ακροαση στις παραπανω κ με σκεψη στο υπολοιπο συνολο. Δεν θα αλλαζα ευκολα την 2m black αν την ειχα πακετο :)
Mk2 vs project.. για ποιο προτζεκτ μιλαμε?
 

Μηνύματα
242
Reaction score
269
Ortofon 2m black / at 150mlx ή 150sa..κορυφη στις mm οπως κ οι nagaoka 350+.
Mc..μονο με πολυ καλο phono στειτζ, λεω.
Θα επελεγα μετα απο ακροαση στις παραπανω κ με σκεψη στο υπολοιπο συνολο. Δεν θα αλλαζα ευκολα την 2m black αν την ειχα πακετο :)
Mk2 vs project.. για ποιο προτζεκτ μιλαμε?
to 9,2 evolusion
[DOUBLEPOST=1477513309][/DOUBLEPOST]
Ortofon 2m black / at 150mlx ή 150sa..κορυφη στις mm οπως κ οι nagaoka 350+.
Mc..μονο με πολυ καλο phono στειτζ, λεω.
Θα επελεγα μετα απο ακροαση στις παραπανω κ με σκεψη στο υπολοιπο συνολο. Δεν θα αλλαζα ευκολα την 2m black αν την ειχα πακετο :)
Mk2 vs project.. για ποιο προτζεκτ μιλαμε?
για τισ κεφαλεσ συμφωνο απολυτα
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
to 9,2 evolusion
οκαυ, οτι θελεις βαζεις πανω. και θα παιξει τα δεοντα :)

(το mk2 δεν παιζει καλητερα ή χειροτερα-παιζει εξισου αψογα,ξεπερνωντας προκταληψεις αυτο που λεω)

στο δευτερο (mc-phono) .. προτιμησεις...παμε σε hi end.. νοτ μαι καπ οφ τι..
θα εβαζα μια AT? γιαπονα ή κατι σχετικο, αχρωματιστο σε αγγλικο phono :)
στανταρντ
σε ενα extravaganza συνδιασμο "μεσα...αλλα.."
 
Last edited:

Μηνύματα
242
Reaction score
269
οκαυ, οτι θελεις βαζεις πανω. και θα παιξει τα δεοντα :)

(το mk2 δεν παιζει καλητερα ή χειροτερα-παιζει εξισου αψογα,ξεπερνωντας προκταληψεις αυτο που λεω)

στο δευτερο (mc-phono) .. προτιμησεις...παμε σε hi end.. νοτ μαι καπ οφ τι..
θα εβαζα μια AT? γιαπονα ή κατι σχετικο, αχρωματιστο σε αγγλικο phono :)
στανταρντ
σε ενα extravaganza συνδιασμο "μεσα...αλλα.."
Το φονο μου ειναι απο τα καλυτερα που εχω ακουσει δε νομιζω να το αλλαξω γενικος. Και καποιος αλλος που διαβασα στο φορουμ το εδωσε για να παρει vat και μετα το εψαξε να το ξανα αγορασει και μονο το asr το συναγωνοζονταν εγραψε. Ασε να μας μεινει κανα φραγκο και για κανα δισκο
[DOUBLEPOST=1477570202][/DOUBLEPOST]
Το φονο μου ειναι απο τα καλυτερα που εχω ακουσει δε νομιζω να το αλλαξω γενικος. Και καποιος αλλος που διαβασα στο φορουμ το εδωσε για να παρει vat και μετα το εψαξε να το ξανα αγορασει και μονο το asr το συναγωνοζονταν εγραψε. Ασε να μας μεινει κανα φραγκο και για κανα δισκο
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Το φονο μου ειναι απο τα καλυτερα που εχω ακουσει δε νομιζω να το αλλαξω γενικος. Και καποιος αλλος που διαβασα στο φορουμ το εδωσε για να παρει vat και μετα το εψαξε να το ξανα αγορασει και μονο το asr το συναγωνοζονταν εγραψε. Ασε να μας μεινει κανα φραγκο και για κανα δισκο
[DOUBLEPOST=1477570202][/DOUBLEPOST]
Ναι..κατι ειδα πιο πριν.. για phono.. :)
Very good! :)
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
Αυτο που θελω, ειναι να ακουω την αληθεια, οπως δηλ ειναι ο δισκος γραμμενος, και οχι ωραιοποιησεις λεγοντας οτι ειναι μουσικοτητα δηλ ουσιαστικα χρωματισμος αυτος ειναι και ο λογος που πηρα genelec, και με ενδιαφερει ο δισκος να ακουγεται αναλογικα και να μη μοιαζει με το cd
Μεγάλη κουβέντα το αναλογικό να μήν ακούγεται σάν CD (ψηφιακό δηλαδή)......:drinks:Το έχω ανφέρει στο παρελθόν πολλές φορές.Είναι μία πτυχή όμως της ιστορίας η άλλη είναι οι ηχογραφήσεις και εκεί είναι που κερδίζει μακράν το βινύλιο!!!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top