Καινούριο σπίτι, καινούριος ήχος

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.562
Reaction score
30.948
Πρωτο και κυριο τα απαραιτητα καλωδια παντου (και για μελοντικη χρηση) πριν τελιωσει το σπιτι!
Οπωσδηποτε hdmi και ρευμα πανω απο την μπαλκονοπορτα (απεναντι απο τον μεγαλο τοιχο)
Αμα εχεις ολα τα καλωδια γυρω γυρω μετα βλεπεις με την ησυχια σου

Για δυο συστηματα το βρισκω εντελως υπερβολικο !!
 

Μηνύματα
20
Reaction score
10
Πρωτο και κυριο τα απαραιτητα καλωδια παντου (και για μελοντικη χρηση) πριν τελιωσει το σπιτι!
Οπωσδηποτε hdmi και ρευμα πανω απο την μπαλκονοπορτα (απεναντι απο τον μεγαλο τοιχο)
Αμα εχεις ολα τα καλωδια γυρω γυρω μετα βλεπεις με την ησυχια σου

Για δυο συστηματα το βρισκω εντελως υπερβολικο !!
Ευχαριστώ για τις συμβουλές Σπυρο.
Στο συγκεκριμένο κονσεπτ υπάρχουν τα εξης προβλήματα/σκεψεις:

1.θα πρέπει να περάσω γραμμές σε ρνα σημείο κατασκευής που έχουν τελειώσει αυτά και ίσως μου αφήσει σημάδι στον τοίχο το "σκάψιμο".
2. Όταν θα βάλω πρότζεκτορα με αυτή τη διαμόρφωση θα πρέπει να βάλω το ηχοσύστημα με τον αντίστοιχο προσανατολισμό.
Θέλοντας να κρατήσω ένα ηχοσύστημα για όλα, τότε και για μουσική θα είναι προσανατολισμένο προς την μπαλκονόπορτες

Πες μου τη γνώμη αν μπορείς στα παραπάνω.

Αν εβαζα πρότζεκτορα μπροστά από τηλεοραση-τζάκι;
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.562
Reaction score
30.948
Προς τον τοιχο θα ειναι το μπροστα του ηχου, που ειναι μια χαρα γιατι δεν θα στριμωχτουν σε καμια περιπτωση τα ηχεια και θα μπορεις να κανεις optimum τοποθετηση σε καθε περιπτωση.
Ασε που το καλοκαιρι θα βλεπεις και απο το μπαλκονι που ειναι τελειο ιδιως για κανενα ποδοσφαιρο :D

Πρεπει να βαλεις τα καλωδια οπωσδηποτε , ειναι μικρο το μερεμετι και δεν θα φαινεται και τιποτα βαμμενο .

Αν θες οπωσδηποτε το μπροστα να ειναι το τζακι μπορεις να βαλεις μια οθονη που να κατεβαινει μπροστα στο τζακι ,αλλα που θα μπει το κεντρικο ηχειο δεν ξερω....( πρεπει να μπει μεσα στο τζακι :roflmao:)

Βαλε μερικες φωτο ακομα απο ολες τις πλευρες.
 


Μηνύματα
20
Reaction score
10
ευχαριστω φιλε Σπυρο, το εχω ψαξει και εχει παρα πολυ δουλεια σε σημειο του σπιτιο που δυσκολα φερει αλλαγες.
Σε υπερ-ευχαριστω παντως!

Θα ηθελα να ακουσω γνωμες για τα dali, πιο συγκεκριμενα για τα zensor 5, σε συνδυασμο με κεντρικο dali zensor pico vokal, και sub ενα απο τα 2 της εταιριας.

Ακουω γνωμες!!
Ευχαριστω
 

Attachments


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.562
Reaction score
30.948
Το κεντρικο ειναι πολυ μικρο. Για Sub αλλα και ηχεια δες και svs και γρηγορα !
Κοιτα και νημα
Μαλιστα επειδη ειναι σχετικα μεγαλος ο χωρος θελει μεγαλουτσικο sub και το pb13 ειναι παρα πολυ καλη ευκαιρια τωρα!!
 

Μηνύματα
20
Reaction score
10
δυστυχως εχω περιορισμο στο κεντρικο να εχει υψος λιγοτερο απο 20εκ.

Και το βαθος του απο 16εκ. και πανω θα προεξεχει, αρα οκ να ειναι 20+ αλλα αμα ειναι 30εκ. θα προεξεχει παρα πολυ ασχημα

Απο μηκος δεν εχω περιορισμο

Θα μπει πανω απο την τηλεοραση στην εσοχη

καμμια συμβουλη συγκεκριμενου ηχειου?
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.551
Το τζάκι δεν είναι ένα ακίνδυνο διακοσμητικό φυτό.
Ιδίως το ενεργειακό τζάκι ανεβάζει τραγικές θερμοκρασίες και ο εντοιχισμένος θερμοκλωβός πρέπει να μονωθεί από επαγγελματίες που ξέρουν καλά τι κάνουν, και χωρίς οικονομία στα υλικά μόνωσης.
Εσύ θες πάνω στο θερμοκλωβό να βάλεις τηλεόραση και καλωδιώσεις; Το άλλο με τον τοτο το ξέρεις; Χαχαχα
1 φορά να το ανάψεις, μονο για δοκιμή, καλώδια και τηλεόραση θα λιώσουν, παν για πέταμα. Λογικό είναι ο τοίχος πάνω από το τζάκι να αρπάξει λίγη μαυριλα. Ε, μαύρη η TV, τουλάχιστον δε θα φαίνεται η μαυριλα.

Ή τηλεόραση ή τζάκι. Διάλεξε.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
10
Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες αλλα ολα αυτα ειναι πλεον αργα.

Εχω κανει καλη μονωση και δε θα χρησιμοποιω το τζακι.

Θα ηθελα τα φωτα σας στη σωστη επιλογη αοπ δω και περα.

Μαλιστα επειδη εχει σημερα προσφορα τα zensor 5 να τα παρω λετε και να βρω μετα τα υπολοιπα?

Ευχαριστω και παλι!
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.668
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top