Μια απλή ερώτηση

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
...εκτος αυτης της περιπτωσης, οπου αποδεικνυονται σωτηρια ...
View attachment 64852 ακοογραμμα του γιορς τρουλι ... :(
Δεδομένης της ηλικίας, είσαι μια χαρά. Η πτώση στα 4KHz είναι συνηθέστατη, μιας και τα ακουστικά τριχίδια είναι πολύ ευαίσθητα γύρω απ' αυτή τη συχνότητα. Αν μιλάς κρατώντας το τηλέφωνο με το δεξί, άλλαξε χέρι. Αν δουλεύεις κάτι πολύ κοντινό και θορυβώδες εργαλείο, ας πούμε κρουστικό τρυπάνι, βάλε ωτασπίδες. Τα -10dB HL (hearing level) υπάρχουν για μεμονωμένες περιπτώσεις ατόμων -προφανώς νεαρών- που διαβιούν σε πολύ αθόρυβο περιβάλλον, ή είναι προικισμένα από τη Φύση, και των οποίων η ακοή είναι οξύτερη του μέσου όρου της μάζας του πληθυσμού. Το μετρητικό μηχάνημα είναι καλιμπραρισμένο με 0dB HL στην οξεία ακοή της μάζας.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Να 'μαι παλι,αυτη τη φορα ψαχνω το
Sym. No. 1, Movement 1 του Glenn Branca ,
μηπως καποιος καλος αθρωπος το 'χει η' μπορει να μου πει που να το βρω ?
Ευχαριστω !
Ευχαριστω καλε μου αθρωπε ! Με τη πρωτη καζανια θα σε ξαναενοχλησω για την αντιχαρη !
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Αν δουλεύεις κάτι πολύ κοντινό και θορυβώδες εργαλείο, ας πούμε κρουστικό τρυπάνι, βάλε ωτασπίδες.
Και τρυπανι και χορτοκοφτικο και αλυσοπριονο ... τσι ωτοασπιδες τσ' εχω στη ημερησια διαταξη παρα το συνεχες δουλεμα ...
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Η πτώση στα 4KHz είναι συνηθέστατη, μιας και τα ακουστικά τριχίδια είναι πολύ ευαίσθητα γύρω απ' αυτή τη συχνότητα.
Δεν συμβαίνει αυτό έτσι ακριβώς.
Δεν είναι τα τριχίδια ευαίσθητα γύρω από αυτή τη συχνότητα, το αυτί είναι.
Τα τριχίδια που λες, κουνιούνται πέρα δώθε ακολουθώντας υποχρεωτικά την κίνηση υγρού, οπότε αυτά δεν έχουν θέμα ευαισθησίας ή αναισθησίας σε κάποια συχνότητα, απλώς παρασύρονται ελεύθερα σε οποιοδήποτε συχνότητα.
Η συχνότητα έχει σχέση με το σημείο του κοχλία, στην πλατιά βάση ερμηνεύονται ως πρίμα και στην στενή κορυφή ως μπάσα, κι αυτό δε γίνεται με κανένα μαγικό τρόπο, απλώς λόγω διαστάσεων και σχήματος, αλλού συντονίζει κάθε τμήμα του κοχλία, και όπου συντονίζει εκεί έχει και συντονισμένη ταλάντωση υγρού και παρασυρση τριχιδίων.
Τα τριχίδια στα πρίμα είναι στη βάση, στην είσοδο του κοχλία και ταλαιπωρούνται πρώτα, ασχέτως συχνότητας. Γι'αυτόν τον απλό λόγο, η πτώση της ακοής ξεκινά από τις ανώτερες αντιληπτές συχνότητες (20kHz) και σιγά σιγά επεκτείνεται προς τα κάτω με την πάροδο της ηλικίας, κι ας ακούς μόνο μπάσα εσύ στην καθημερινή σου μουσική, άσχετο, τα πρίμα φεύγουν πρώτα. Έτσι, το παιδί ακούει μέχρι τους 20 χιλιοκυκλους, ο έφηβος μέχρι τους 18 και συ ζήτημα είναι αν ακούς τους 11. :):p:D
Η ευαισθησία έχει σχέση καταρχήν με το πτερύγιο, που ενισχύει με διαφορετικό κέρδος τμήματα του φάσματος, κι αφετέρου με την μηχανική κίνηση του υγρού, που ξεκινάει από το τύμπανο και μεταφέρεται με τα 3 ακουστικά οστάρια στο υγρό του κοχλία. Η ελαστικότητα αυτού του μηχανικού συνόλου, δεν είναι ίδια σε όλο το φάσμα, και με το πέρασμα της ηλικίας οι αρθρώσεις ως γνωστόν φθείρονται. Οι διαφορές του πτερυγίου από άνθρωπο σε άνθρωπο, είναι η αρχική αιτία που ακούν διαφορετικά.
Γενικά η αυξημένη ή ελαττωμένη ευαισθησία του αυτιού σε συχνοτικά τμήματα, φαίνεται από τις καμπύλες ακουστοτητας (loudness) Φλέτσερ Μάνσον. Οι μεγάλες στάθμες και για μεγάλα χρονικά διαστήματα στις συχνότητες υψηλής ευαισθησίας, προκαλούν μόνιμες βλάβες ακουστικής πτώσεως στις συχνότητες αυτές πιο εύκολα, από ότι ίδιες στάθμες στις συχνότητες χαμηλής ευαισθησίας, λόγω ακριβώς της αυξημένης ευαισθησίας του συνόλου του αυτιού σε αυτές τις συχνότητες.

Να κι ένα βινδεο:

 
Last edited:


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ερχομαι εδω για να μη καταστρατηγησουμε εντελως το νημα του συνφορουμιτη ....

" Επειδή οι δύο διαστάσεις του δωματίου είναι η μία διπλάσια της άλλης, το ίδιο γίνεται και στις συχνότητες. Κι έτσι, η μία διάσταση επιδεινώνει το πρόβλημα της άλλης. Γι'αυτό δε θέλουμε δωμάτια με λόγο πλευρών 1:2, είναι ότι χειρότερο"

δηλαδη εγω με υψος 3.07
πλατος 2,87
μηκος 5,81
απ' οτι καταλαβαινω ειμαι στο χειροτερο δυνατο σεναριο ...
αν εχω καμει τσι λογαριασμους μου καλα (πχ. 3,07 Χ 2 = 6,14 343 / 6,14 = 55,8 )
εχω προβλημα (αναμεσα στ' αλλα )
στους 55 (και 110 ε?)
30 (και 60)
60 (και 120)


ωρε θα πεσει γυψοσανιδα πετροβαμβακας χοντροκουρτινα συννεφο
μια αυγοθηκη μονο τι να σου κανει
μια αυγοθηκη μονο δε φτανει (δις)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Το 2,87 με το 3,07 είναι σχεδόν το ίδιο.
Δυστυχώς, και τα δύο είναι σχεδόν τα μισά του 5,81.

Τον ήπιες. :fuckyou:

30 και πολλαπλάσια, (αρμονικές πες), θα γίνεται χαμός.

Άλλο ένα δωμάτιο, που είναι ο,τι χειρότερο για ήχο.

Λύσεις υπάρχουν, όρεξη να έχεις. ;)
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Κανω εδω τους λογαριασμους μου και μου βγαινουν αυτα

125 hz rt 0,76
250 0,97
500 1,25
1k 1,61
2k 1,64
4k 1,74

συγκρινω αυτα με καποια γραφηματα rt60 που εχουν δημοσιευτει και καταλαβαινω πως και στις μεσαιες μου ειμαι χαλια ...
καμμια ιδεα ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Κάνε μέτρηση στο χώρο σου με μικρόφωνο.

Τα πρίμα συμμαζευονται εύκολα με κουρτίνες και χαλιά. Εκεί σπανίως υπάρχει θέμα.

Οι ενδεδειγμένες τιμές χρόνων αντήχησης είναι 0,2-0,4 σε όλο το φάσμα (προφανώς χρυσή τιμή το 0,3), αλλά είναι πιο σημαντικό να είναι απολύτως ομοιογενές το RT σε όλο το φάσμα, κι ας είναι λίγο παραπάνω, πχ 0,5.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Να 'μαι παλι
κανεις δε μου προτεινε την τοποθετηση των ηχειων στη μεγαλη διασταση (5,81),
ειναι χειροτερο η' απλα περιττο ?
Τα ηχεια κολλημενα στο τοιχο,θα εχω μια θεση ακροασης στα 2.10 με 2.20 στη καλυτερη περιπτωση
καταλαβαινω πως κατι θα κερδισω στις πρωτες ανακλασεις,
πισω απ' το κεφαλι μου (και μεσα φανταζομαι:D) θα γινεται χαμος ,
ο χωρος ετσι κι αλλιως εχει τα δικα του θεματα
κτλπ...

καμμια ιδεα ?
 




Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Εχεις ρωτησει τιμες?
Εχει εδω ,15 ευρω τα 10χιλ. των 2τετ.μετρων.......αυτο ισως να κανει και για να πατανε τα σαμπ (ηχεια ?), αντι αυτων των αλλων - πως τα λενε - που ποσο κανουν ...
 
  • Like
Reactions: PPG


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.221
Κανω εδω τους λογαριασμους μου και μου βγαινουν αυτα

125 hz rt 0,76
250 0,97
500 1,25
1k 1,61
2k 1,64
4k 1,74

συγκρινω αυτα με καποια γραφηματα rt60 που εχουν δημοσιευτει και καταλαβαινω πως και στις μεσαιες μου ειμαι χαλια ...
καμμια ιδεα ?

Καλημέρα πατρίδα και χρόνια πολλά σε όλουs .
Μπορείs σε παρακαλώ να μου κάνειs τουs υπολογισμούs για μιά αίθουσα μεγέθους 15 Χ 4,25 μ. με τοξωτό ταβάνι και με ανώτατο ύψοs τα 4,25 ?

Ό χώρος για να τον φανταστείs είναι κάπωs έτσι , μόνο που δεν είναι εκκλησιά .

rem !.JPG


Σέ ευχαριστώ .

-
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καλημέρα πατρίδα και χρόνια πολλά σε όλουs .
Μπορείs σε παρακαλώ να μου κάνειs τουs υπολογισμούs για μιά αίθουσα μεγέθους 15 Χ 4,25 μ. με τοξωτό ταβάνι και με ανώτατο ύψοs τα 4,25 ?

Ό χώρος για να τον φανταστείs είναι κάπωs έτσι , μόνο που δεν είναι εκκλησιά .

View attachment 67782

Σέ ευχαριστώ .

-
Καλησπερα και χρονια πολλα !
Απο εδω μπορεις να κανεις τους υπολογισμους σου.
http://www.mh-audio.nl/ReverberationTime.asp
Ζηταει το υλικο κατασκευης των τοιχων και δαπεδου - οροφης (εδω δεν ξερω εαν το μεγιστο υψος ειναι αυτο που πρεπει να υπολογισθει η' ενα μεσο η' τι ...),εαν εχεις παραθυρα - πορτες -χαλια και τι μεγεθος.
Παιζοντας εβαλα τις διαστασεις σου - τοιχους απο τουβλο - τσιμεντενιο δαπεδο - και οροφη ξυλινο Δαπεδο ,χαλια παραθυρα πορτες δε βαζω (μπορεις να μπαινεις απο τη καμιναδα :D)
και βγαζει αυτα
125 hz rt 2.92
250 2.92
500 2.92
1k 2.85
2k 2.49
4k 2.1
Σε καθε περιπτωση να επισημανω οτι εγω ειμαι ΑΣΧΕΤΟΣ και δεν εχω παρα μονο ερωτησεις ... και μια περιεργεια να καταλαβω τι δι@ολο σημαινουν ολα αυτα.
Δες την απαντηση μου απλα σαν ενα up της ερωτησης σου.

Γιατί δε το κάνεις εκκλησία;
Εγω θα προτεινα ρουχοκαφε η' καφερουχαδικο πως το λεν'.Εδω στο χωριο ειναι η μοναδικη αναπτυσομενη επιχειρηση.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top