Γνώμες για budget ηχεία

Μηνύματα
82
Reaction score
76
Χαιρετώ την παρέα,

Μετά από μια απρόσμενη απόκτηση νέου ενισχυτή (Yamaha R-S300) βρίσκομαι στο ψάξιμο ηχείων.
Ο ενισχυτής αυτός με ξέμπλεξε λιγάκι όσον αφορά στο setup (κάποιοι θα είχατε πετύχει το θέμα μου με τον Arcam και τον Tecsonic κλπ) μιας και έχει ενσωματωμένο ραδιόφωνο (ξέρω, υπάρχουν διάφορες απόψεις αλλά είναι σίγουρα πιο συμμαζεμένα τα πράγματα) αλλά και είσοδο phono (ισχύει ότι και για το ραδιόφωνο).

Στο νέο χώρο όπου θα μπουν τα πράγματα έχω ένα μικρό πρόβλημα. Είναι πολύ μεγάλος (50τμ).
Δεν μπορώ να πάω σε ηχεία δαπέδου όμως (παντόφλα) και δεν μπορώ να δώσω πάνω από 200 ευρώ.

Έκανα τη μελέτη μου όμως και μίκρυνα τη λίστα μου ως εξής:

1. Wharfedale Diamond 121
2. Wharfedale Vardus VR-100
3. Magnat Monitor Supreme 202
4. Advance Acoustic Kubik K1
5. Eltax Monitor 3
6 Taga Harmony Azure S-40 V.2
7. Tangent Clarity 4

Έκατσα και σκάλισα στο youtube και άκουσα όσα μπορούσα δεδομένου ότι ο ήχος εγγραφής (μέσω τηλεφώνου) τις περισσότερες φορές είναι χάλια.
Προσωπικά γέρνω προς τα Vardus ή τα Magnat. Τα Vardus γιατί έχουν την οπή μπροστά και τα Magnat γιατί μου φάνηκαν πολύ καθαρά στην αναπαραγωγή ενώ τα Diamond 121 κάπως θολά (μη με βρίσετε, μέσω youtube πάντα).

Θα ήθελα όμως και τη γνώμη σας μιας και φαντάζομαι θα έχετε στην κατοχή σας ή θα έχετε ακούσει κάποια από αυτά τα μοντέλα.

Ευχαριστώ!
 


Μηνύματα
82
Reaction score
76
Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
Η αλήθεια είναι ότι το Dali Lektor 2 της αγγελίας είναι πολύ καλή περίπτωση.
Το πρόβλημά μου είναι ότι λόγω οικονομικών αυτή την εποχή θα αναγκαστώ να πάω σε κάποιο κατάστημα ώστε να σπάσω το ποσό σε δόσεις..
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Γιώργο σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
Η αλήθεια είναι ότι το Dali Lektor 2 της αγγελίας είναι πολύ καλή περίπτωση.
Το πρόβλημά μου είναι ότι λόγω οικονομικών αυτή την εποχή θα αναγκαστώ να πάω σε κάποιο κατάστημα ώστε να σπάσω το ποσό σε δόσεις..
Φώτη, σε αυτή την περίπτωση βάλε οπωσδήποτε και τα Wharfedale Diamond 220 στη λίστα σου - είναι εξαιρετικά.
 

Μηνύματα
82
Reaction score
76
Τα κοίταξα λίγο τα 220 αλλά στα χαρακτηριστικά μου φαίνονται πολύ πολύ κοντά στα 121 που τα έχω βρει σε stock λίγο κάτω από τα 200 ευρώ. Αξίζουν λες τη διαφορά των π.χ. 60€?
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Δεν έχω ακούσει τα 121, αλλά τα ηχεία δεν τα επιλέγουμε βάσει χαρακτηριστικών. Προσπάθησε να τα βρεις και να τα ακούσεις και θα καταλάβεις.
 


Μηνύματα
82
Reaction score
76
Ειναι λιγο αρχαιολογια αλλα ...
" Overall, I was consistently surprised by how good, how clean, how big the B&W DM302s sounded."
νομιζω ενα ζευγαρι πουληθηκε εδω για 90 κατι ευρω ... :o
Ναι.. Αυτό είναι που θέλω να ακούγεται good, clean and big. Αυτό που θα φοβόμουν σε ένα ηχείο 20 χρονών είναι οι αναρτήσεις των ηχείων και η γενικότερη κατάστασή του. Εάν είναι "κουρασμένο" κλπ..

Φίλε Γιώργο το σωστό είναι να τα βρω και να τα ακούσω όλα και έχεις πολύ δίκιο σε αυτό αλλά στερούμαι χρόνου..
Εάν πάντως καταφέρω να κάνω ένα shortlist σε π.χ. 2 ηχεία, θα πάω να ακούσω.
Και πάλι πάντως μέχρι να ακούσω το οτιδήποτε στο χώρο μου με τα δικά μου πράγματα η εικόνα μου θα είναι "στο περίπου".
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Συνήθως δεν προτείνω ηχεία απ την εταιρεία που εργάζομαι , αλλά κάποιες φορές χρειάζεται.
Αν μπορείς ν ανέβεις στα 249 ευρώ , δες και τα JBL Arena 130 .

Product specifications:
7-inch (178mm) polycellulose woofer
Recommended Amplifier Power: 20 – 125W
Frequency Response: 55Hz – 40kHz
Sensitivity: 87 dB
Nominal Impedance: 8 Ohms
Crossover Frequencies: 2kHz – 18 dB/octave
Enclosure Type: Bass-Reflex via
Rear-Firing Port
Dimensions (H x W x D):
15" x 8-17/32" x 10-5/8"
381mm x 217mm x 270mm
Weight (each): 13.5 lbs (6.1kg)
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
τα jbl arena 130 ειναι τρομερα ηχεια (για το κοστος και το μεγεθος τους με χαρακτηριστικο ηχο....),αν δεν μπορεις να φτασεις τα 250 ευρω,τοτε τα magnat 202,εχουν υψηλη ευαισθησια και αρκετα καλο ηχο. Βασεις μπορεις να βαλεις στον χωρο σου ή παλι παντοφλα?
 

Μηνύματα
82
Reaction score
76
Η αλήθεια Νίκο, είναι ότι τα JBL δεν τα είχα σκεφτεί καν. Όχι τόσο επειδή είναι κάπως έξω από το budget όσο επειδή είχα στο μυαλό μου πως γενικά η συγκεκριμένη εταιρεία παράγει κάπως πιο σκληρό και μεταλλικό ήχο.

Και βάσεις δυστυχώς δεν προβλέπονται..
Τα ηχεία σε λίγο καιρό που θα προχωρήσει το σπίτι θα μπουν πάνω σε ένα πάγκο από γυψοσανίδα ο οποίος επειδή θα φιλοξενεί και τα υπόλοιπα κομμάτια του συστήματος θα είναι σε ένα κανονικό ύψος.
Μεγάλα ηχεία εκεί επάνω θα φαίνονται παράταιρα και θα είναι και λάθος ακουστικά.

Εάν είναι όντως τόσο καλά όσο διαβάζω τα jbl θα προσπαθήσω να κάνω την υπέρβαση.
Παρ'όλα αυτά θα με ενδιέφερε και κάποια άποψη για τα Vardus λόγω της εμπρόσθιας οπής. Από την εν λόγω διάταξη έχω προηγούμενη θετική εμπειρία σε κάποια sony και το σκέφτομαι σοβαρά.

Τα 202 στα 150 ευρώ (και mocca ) είναι πάντα μια ασφαλής επιλογή..
 

Μηνύματα
82
Reaction score
76
Λοιπόν, έψαξα τα Arena 130 λίγο και όντως φαίνονται πολύ ανώτερα από τα υπόλοιπα που κοιτάω..
Μήπως όμως ο ενισχυτής μου είναι "λίγος" για τα συγκεκριμένα και θέλουν περισσότερα watt για να οδηγηθούν?
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Λοιπόν, έψαξα τα Arena 130 λίγο και όντως φαίνονται πολύ ανώτερα από τα υπόλοιπα που κοιτάω..
Μήπως όμως ο ενισχυτής μου είναι "λίγος" για τα συγκεκριμένα και θέλουν περισσότερα watt για να οδηγηθούν?
οχι δεν θα εχεις θεμα,αλλωστε τα magnat 202 που σκεφτοσουν ειναι πιο δυσκολα σαν φορτιο.
 


Μηνύματα
82
Reaction score
76
Είδα και αυτό εδώ και παραλίγο να πάθω συγκοπή.
Μετά από λίγο κατάλαβα ότι δεν παίζει και ότι θα αναφέρεται σε τιμή ανά τεμάχιο..

Αφού είπαμε να δούμε και λίγο παραπάνω (μέχρι 250€ λόγω των JBL) θα ήταν αμαρτία να μην αλλάξουμε τη λίστα και να μην λάβουμε υπόψη μας και τα:

1. Dali Zensor 1
2. Monitor Audio BX1
3. Energy CB-10 (ή CB-20 εάν μας παίρνει)
4. JBL Arena 130
5. Wharfedale Diamond 220
6. Magnat Monitor Supreme 202
7. Wharfedale Vardus VR-100

Με προβληματίζει ότι ο ήχος του Yamaha δε χαρακτηρίζεται για τη ζεστασιά του, σωστά?
Φοβάμαι πως εάν πάω σε κάποιο ηχείο που τονίζει επίσης την καθαρότητα ίσως το αποτέλεσμα να είναι υπερβολικά κρύο..
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Είδα και αυτό εδώ και παραλίγο να πάθω συγκοπή.
Μετά από λίγο κατάλαβα ότι δεν παίζει και ότι θα αναφέρεται σε τιμή ανά τεμάχιο..
Πάρε ένα τηλέφωνο, ποτέ δεν ξέρεις. :)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- καλησπέρα Φώτη , τα klipsch έχουν την ικανότητα να ''γεμίζουν'' ακόμα και τα μικρά τον χώρο , ο ήχος τους ; . . . επιβάλλεται ακρόαση όπως και όλα δηλ.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Σε αυτή την κατηγορια τιμης που ψάχνεις εγω θα ακουγα και τα q acoustics. Τα λιγο παλιοτερα 2020i ισως τα βρεις και σε καλη τιμη. Ωραιος ηχος... και μεγαλος για το μέγεθος και την τιμη τους.... Δεν τα εχω ακουσει με Yamaha ενισχυτή αλλα ισως αξιζει μια δοκιμη... Παντως χρειαζονται λιγο ''σπιθα'' από τον ενισχυτή γιατι τεινουν προς τον γλυκο, στρογγυλεμενο ηχο...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
επιβάλλεται ακρόαση όπως και όλα δηλ.
Ελα ρε Σποκάκιε, τίποτα δεν έμαθες εδω μέσα.
Αν εχει καλά χαρακτηριστικά , θα παίζει καλά.-
Αλλωστε τι σχέση έχει αυτό που θ ακούσει σε μαγαζί ο φίλος μας , με αυτό που θα ακούσει στο σπίτι του.
Ισως να είναι εξαίρεση τα klipsch , γιατί μπορεί να ενοχλεί τον ακροατή το χωνάκι.
 

Μηνύματα
125
Reaction score
18
Καλησπέρα κι από μένα.

Από όσα έχεις στην λίστα και με βάση τον ηχητικό χαρακτήρα ( όχι ζητήματα οδήγησης) κανένα δεν προτείνω ως συνδυασμό.

Τα Magnat και wharfedale ίσως κατά κάποιο τρόπο, ο ήχος τους όμως είναι αδιάφορος.

Τα Yamaha ΄΄έχουν χαρακτήρα'' όπως και τα Dali (που εκτιμώ) ή τα Monitor Audio που αν συνδυαστούν θα κάνουν ‘’σαν την γάτα στο τσουβάλι’’.

Δοκίμασε τα q aqoustics που σου πρότειναν.

Τα Chario είναι πολύ καλός συνδυασμός.

Τα acoustic energy, Cambridge, quad επίσης.

Όλα αυτά θεωρητικά βεβαίως εκτός του συνδυασμού Yamaha- chario τον οποίο είχε ο αδερφός μου.

Καλές ακροάσεις.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top