Project ''Projectορας''

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Θα μου έρθουν δείγματα από τα 2 υλικά της Seymour XD και UF που βάζει στις ηχοπερατές οθόνες της.
Και επειδή είμαι καλό παιδί και mod της καρδιάς σας θα μου στείλει από 2 κομμάτια από το καθένα οπότε μόλις τελειώσω με τις δοκιμές μου μπορώ να τα στείλω στους επόμενους που ενδιαφέρονται.
Οι αρχικές τιμές τους είναι πολύ καλές, μένει να δούμε που βγαίνουν με μεταφορικά και τελωνεία. Οταν θα ξέρω θα ενημερώσω. :)
Τα έχω δει και τα 2 Βασίλη. Η μια είναι σκέτο σεντόνι. Αυτή που μου έχει κλέψει την καρδιά είναι η matinee black της seymour.
Διατηρεί το περισσότερο contrast από οποιαδήποτε άλλη οθόνη, αλλά έχει μικρή γωνία θέασης.
[DOUBLEPOST=1477504555][/DOUBLEPOST]
Ενα θέμα με το να τα βάλεις όλα ενεργά και ίδιου τύπου (εκεί προσανατολίζομαι) είναι ότι θα τροφοδοτούνται από 2-3 διαφορετικές πρίζες όπως θα είναι σκόρπια στο χώρο και το άνοιξε κλείσε θα είναι ένα θέμα. Στα δε ταβανωμένα δεν θα υπάρχει δυνατότητα να τα κλείσεις από το διακόπτη τους ποτέ.

Αφού οι ενισχυτές δίνουν trigger out (x2 μάλιστα) γιατί δεν έχω δει πολύπριζα που να παίρνουν από αυτό το trigger;
με ρελέδες με βλέπω να τραβιέμαι...μην σου πω θα βάλω και ένα mini plc στο τέλος! ε, μα πια!
Σιγά το θέμα. Έχω αυτές.
Είναι 3 και μπορείς να τις ελέγχεις ξεχωριστά ή και τις 3 μαζί.
Edit: Εννοείται με ένα τηλεχειριστήριο.
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.879
Reaction score
41.093
Σιγά το θέμα. Έχω αυτές.
Είναι 3 και μπορείς να τις ελέγχεις ξεχωριστά ή και τις 3 μαζί.
Edit: Εννοείται με ένα τηλεχειριστήριο.
:thumbsup:

όπου μαζί με αυτό μπορείς να τις ανειγοκλείνεις από το κινητό (αν δεν κάνω λάθος) :geek:
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Το πρόβλημα με τα triggers είναι το υψηλό κόστος της κάθε πλακέτας, ενώ με τα RF πριζάκια που γράφει ο Γιώργος, που χρησιμοποιώ εδώ και δεκαετίες για τα φώτα, ξεμπερδεύεις πολύ φθηνά.
 




MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
να εδώ υπάρχει (όσο ψάχνω θα βρίσκω)
Ίσως αυτό να μου κάνει και εμένα για τον τελικό, γιατί έβαλα πρίζα με τηλεχειρισμό, αλλά δεν κάνει! ανοίγει το ρεύμα αλλά ο ενισχυτής μπαίνει σε standby! trigger δεν έχει ο AV μου.
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.879
Reaction score
41.093
να δεις σοβαρα και αυτον

marantz-av7703
Απο οσο μπορεσα να δω απο το κινητό το user manual σε manual ρυθμίσεις ειναι πολυ λιγος σε σχέση με τον γιαμυ εκτός και μου διαφεύγει κάτι.
Θα έρθει στα ισα του το συστημα με τοσα κανάλια;
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ο 7703 εχει xt32 αυτοματο .....το οποιο σε 3 περιπτωσεις που το ειδα την μια ηταν τζαμι.
....το manual κανει δουλεια αναλογα τι προβληματα υπαρχουν .....

.....ο yamaha απο την αλλη κανεις οτι θες ....το αυτοματο ειναι χειροτερο απο το xt32

αν θες και auro 3d δεν υπαρχουν επιλογες αλλες εκτος marantz - denon

εγω σημερα θα επαιρνα marantz ....αλλα εγω ειμαι εγω :dance:
....να ξερεις οτι υπαρχει και ο 7702mkii στα 1800 αλλα με πλακετα τσοντα 9/2015 για την εικονα μερια.....
Λογικα τον παιρνεις και πιο λιγο...αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει για ολιγα ευρω το περσινο μοντελο...

o Μανωλης οταν ερθει θα σου πει ακριβως τι πρεπει να κανεις για μεγιστο αποτελεσμα...;)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.879
Reaction score
41.093
Τι εννοεις πλακέτα τσοντα για την εικόνα; Δεν παιρνανε ολα αυτα πασθρου 4Κ και τα σχετικά;
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
παντως η επιλογη σου σε 5.1 με καναλια υψους ειναι ορθοτερη μιας και η ισες αποστασεις των ηχειων ειναι σωστοτερη απο το να εχεις πιο πολλα και και με ανομοιομρφες αποστασεις μεταξυ τους
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.879
Reaction score
41.093
Με το σχέδιο κάτω δεν βγαίνει reference διάταξη με τίποτα στο χώρο μου...ίσες αποστάσεις όλων των ηχείων αδύνατον.
Οπότε θα μπουν αναγκαστικά όσο πιο κοντά γίνεται στις προδιαγραφές και σύμφωνα με τους περιορισμούς του χώρου, θα κάνει ο καλιμπράτορας ότι καλλίτερο μπορεί και σύμφωνα με τους περιορισμούς του AV.
Στο τέλος θα απολαύσω τις ταινίες όπως και να'χει και θα'χω και τη συνείδηση μου ήσυχη ότι πήγε το σύστημα μέχρι εκεί που μπορούσε να πάει για το συγκεκριμένο χώρο. Ε, μα πια!!! δεν θα σκάσουμε κιόλας!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ετσι :party:

οταν η διαταξη των ηχειων ειναι πιο σωστη σε 5.1 απο 7.1 τοτε κανουμε εγκατασταση 5.1
 
  • Like
Reactions: PPG




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.183
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top