Γενική συζήτηση για βιντεοπροβολείς

Μηνύματα
606
Reaction score
79
Δεν μπορει κατι δεν παει καλα με τις μετρησεις, αυτος ο Γαλλος αν δεν κανω λαθος πρεπει να το τσουζει λιγο και μολις τελειωσει το μπουκαλι να πιανει τα οργανα και να κανει μετρησεις Στον optoma hd 50 μετρησε 1100:1 και εγω μετραω 2200:1 τα ιδια και για τον acer 7550 bd οπου επισης εχω. Μαλιστα στο acer γραφει στα αρνητικα οτι ειχε ψυχρη εικονα και δεν μπορουσε να την διορθωσει με τιποτα, ενω με δυο-τρια κλικ κατω στο μπλε ειναι καρφι 6500 k. Με 680:1 μετραμε στον epson 5300 με απενεργοποιημενη την ιριδα!
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Δεν μπορει κατι δεν παει καλα με τις μετρησεις, αυτος ο Γαλλος αν δεν κανω λαθος πρεπει να το τσουζει λιγο και μολις τελειωσει το μπουκαλι να πιανει τα οργανα και να κανει μετρησεις Στον optoma hd 50 μετρησε 1100:1 και εγω μετραω 2200:1 τα ιδια και για τον acer 7550 bd οπου επισης εχω. Μαλιστα στο acer γραφει στα αρνητικα οτι ειχε ψυχρη εικονα και δεν μπορουσε να την διορθωσει με τιποτα, ενω με δυο-τρια κλικ κατω στο μπλε ειναι καρφι 6500 k. Με 680:1 μετραμε στον epson 5300 με απενεργοποιημενη την ιριδα!

Αφου ειναι δυσκολο να ρωτησουμε τον Γαλλο ας δουμε τι κανεις εσυ ....
Πως μετρας το on / off contrast Θεοφιλε ? απο τι αποσταση και με τι οργανο ?
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Η αλήθεια είναι ότι ο συγκεκριμένος Γάλλος έχει φάει τρελό κράξιμο στο avsforum και γενικά οι μετρήσεις του είναι αρκετά off.
Αρκεί να συγκρίνει κανείς τις μετρήσεις του στους jvc με όλα τα site και κυρίως με το κορυφαίο όλων cine4home.
 


Μηνύματα
606
Reaction score
79
Το οργανο ειναι αυτο http://www.aemc.com/products/html/moreinfo.asp?id=70102&dbname=products απλα δεν νομιζω οτι μια εταιρια οπως η benq θα εβγαζε μοντελο στην αγορα και μαλιστα 4k στην κατηγορια hi end με native kontrast 1000:1, εκτος αν εχουν σκοπο να το κλεισουν το ΄΄μαγαζι΄΄.
[DOUBLEPOST=1477506311][/DOUBLEPOST]Το λουξομετρο ειναι κολλημένο στην οθονη και κοιταζει τον φακο.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Το οργανο ειναι αυτο http://www.aemc.com/products/html/moreinfo.asp?id=70102&dbname=products απλα δεν νομιζω οτι μια εταιρια οπως η benq θα εβγαζε μοντελο στην αγορα και μαλιστα 4k στην κατηγορια hi end με native kontrast 1000:1, εκτος αν εχουν σκοπο να το κλεισουν το ΄΄μαγαζι΄΄.
[DOUBLEPOST=1477506311][/DOUBLEPOST]Το λουξομετρο ειναι κολλημένο στην οθονη και κοιταζει τον φακο.
Εαν εχεις ενα τριποδο που μπορει να ανεβει ψηλα στο υψος του φακου δοκιμασε και σε αποσταση 1 μετρο απο τον φακο θα μετρας με μεγαλυτερη ακριβεια το μαυρο μιλαμε βεβαια για προβολια που εχουν μαυρο ;)
 

Μηνύματα
606
Reaction score
79
Εχω τον προβολεα στο ταβανι σε αποσταση 2,5 μετρα απο το πατωμα και με το lens shift στο τερμα το υψος της οθονης ειναι στα 2,35 οποτε κατω απο το υψος του φακου, μηπως εννοεις με το lens shift στην μεση και το λουξομετρο στο 1 μετρο; Με το οργανο αυτο εχω μετρησει μεχρι 28000:1 στον JVC HD950.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Δεν μπορει κατι δεν παει καλα με τις μετρησεις, αυτος ο Γαλλος αν δεν κανω λαθος πρεπει να το τσουζει λιγο και μολις τελειωσει το μπουκαλι να πιανει τα οργανα και να κανει μετρησεις Στον optoma hd 50 μετρησε 1100:1 και εγω μετραω 2200:1 τα ιδια και για τον acer 7550 bd οπου επισης εχω. Μαλιστα στο acer γραφει στα αρνητικα οτι ειχε ψυχρη εικονα και δεν μπορουσε να την διορθωσει με τιποτα, ενω με δυο-τρια κλικ κατω στο μπλε ειναι καρφι 6500 k. Με 680:1 μετραμε στον epson 5300 με απενεργοποιημενη την ιριδα!
αν πουμε οτι εχει τα διπλα νουμερα αλλαζει κατι στο τελικο αποτελεσμα και αυτο που περιμενει ο κοσμος ?
 

Μηνύματα
606
Reaction score
79
Σωστα, αν δεν βγαζει ενα native 5000:1 και πανω συν μια καλη ιριδα οπως τα sony δυσκολα θα παρει πελατες απο JVC-SONY-EPSON.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Εχω τον προβολεα στο ταβανι σε αποσταση 2,5 μετρα απο το πατωμα και με το lens shift στο τερμα το υψος της οθονης ειναι στα 2,35 οποτε κατω απο το υψος του φακου, μηπως εννοεις με το lens shift στην μεση και το λουξομετρο στο 1 μετρο; Με το οργανο αυτο εχω μετρησει μεχρι 28000:1 στον JVC HD950.

Μαλλον σε μπερδεψα θα βαλεις μια καρτελα που θα σε βοηθαει να βρεις το προβαλονεο κεντρο πχ η καρτελα Meter Position αυτη με το σταυρονημα απο τα πατερνακια του avsforum και θα πλησιασεις το λουξομετρο 1 περιπου μετρο απο τον φακο του προβολεα στο σημειο αυτο θα σηκωσεις το λουξομετρο ωστε να βρεθει στην μεση του προβαλομενου καδρου θα πρεπει οταν κεντραρεις το λευκο σημειο στο λουξομετρο σου να πεσει πανω στο στο κεντρικο σταυρονημα.
Ετσι οταν θα μετρησεις μαυρη καρτελα το οργανο σου δεν θα ειναι κοντα στα κατωτατα ορια του και οι μετρησεις σου θα μαζευουν λιγοτερο φως απο τις αντανακλασεις των τοιχων .
Το καλυτερο για μενα θα ειναι να μετρησεις στο ενα μετρο απο τον φακο με ενα χρωμομετρο που να εχει diffuser οπως το i1d3
 

Μηνύματα
606
Reaction score
79
Πολυ καλα, σε περιπτωση που ο δικος μου εχει περιπου 25% ανομοιομορφια [δεξια ειναι πιο φωτεινος ] η μετρηση οσο ακριβης και να ειναι αφορα μονο το κεντρο της οθονης. Δεξια-αριστερα θα βγαλει αλλα νουμερα. Παντως οπως και να χει ευχαριστω για το tip.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Πολυ καλα, σε περιπτωση που ο δικος μου εχει περιπου 25% ανομοιομορφια [δεξια ειναι πιο φωτεινος ] η μετρηση οσο ακριβης και να ειναι αφορα μονο το κεντρο της οθονης. Δεξια-αριστερα θα βγαλει αλλα νουμερα. Παντως οπως και να χει ευχαριστω για το tip.

Δεξια αριστερα θα εχει και διαφορα στο μαυρο Από προβολέα τι εχεις τωρα με τοσες αλλαγες που κανεις εχω χασει την μπαλλα ?
Απο οργανα τι εχεις ? τον εχεις ρυθμισει ασχολείσαι με το καλιμπραρισμα ?
 

Μηνύματα
606
Reaction score
79
Εχω εναν BENQ W7500 εναν OPTOMA HD 50 και εναν ACER H7550BD, εχω οργανα καλιμπραρω ομως δεν ειμαι και ο Καστρουνης απλα κανω το χομπι μου και πολλα πειραματα. Γενικα δυσκολευομαι να κρατησω μια ρυθμιση γιατι μεχρι να 'μαζεψω' το μηχανημα ολο και κατι θα αλλαξει στο setup μου. Μπορει να δωσω τον προβολεα η να αλλαξω οθονη η να στριμωξω στο συνολο ενα darbee. Τωρα εχω βαλει μια alr οθονη και θελουν ολα απο την αρχη ομως ετσι οπως το βλεπω δεν ξαναγυριζω σε λευκη.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Ασε να μαντεψω η ανομοιομορφια στην φωτεινοτητα που ανεφερες δεξια αριστερα ειναι απο τον optoma ε
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Διαβάστε απο πάνω σε ποιό θεματάκι βρίσκεστε. ;)




ΑΒΓΔ!
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Διαβάστε απο πάνω σε ποιό θεματάκι βρίσκεστε. ;)
Ναι βρε αλλα γι αυτο το θεμα τι αλλο να πεις ασε να πουμε και καμμια μακακια να περναει η ωρα
 

Μηνύματα
606
Reaction score
79
Ο BENQ εχει περιπου 25% και ο OPTOMA περιπου 30% ενω ο ACER ειναι τζαμι. Ομως εχει δικιο ο Zizik ειμαστε εκτος θεματος.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.463
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top