Διλημμα..Marantz sr6011 ή Marantz sr7010


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Επειδή αντιπαθώ τα θέματα support σε περίπτωση προβλήματος, θα έπαιρνα τον 6011.
Μόνο το Auro 3D λείπει.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
1
κατ'αρχην καλησπερα και σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας... η αληθεια ειναι οτι το auro 3d δεν το ειχα υπολογισει στις σημαντικες διαφορες κι αυτο επειδη δεν το γνωριζω αρκετα.τωρα ομως που διαβαζω τους διαλογους σας,θα το ψαξω λιγο παραπανω και θα εχει αλλη βαρυτητα αν μπει στις επιλογες μου...η βασικη απορια μου ειναι αν ηχητικα σε θεμα ποιοτητας ή παραμετροποιησης υπαρχει καποια διαφορα μεταξυ τους.πχ ο 7010 εχει MultEQ XT32 (PRO) ενω ο 6011 MultEQ XT32
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
:roflmao:

καλε γιατι σβησατε τα μηνυματα ?
τεσπα..!!!!

φιλε μου η διαφορα pro ειναι αυτη......

In products compatible with MultEQ Pro (Audyssey’s Installer Software), the before and after curves for each speaker are displayed on a computer. This software allows the user to make fine tuning preference adjustments using the graphical target curve editor.

οσον αφορα τα 3 ηχητικα forma (atmos - dts-x και auro 3d)

το πρωτο θελει ταβανι τα ηχεια υψους
το δευτερο τα βαζεις οπου θελεις (ετσι υποσχετε η dts -x )
και το τριτο εχει τα καναλια υψους πανω απο τα L-R και SR
...διαθετει επισης ενα κεντρικο καναλι υψους και ενα ηχειο ταβανι,αναλογα ποσα καναλια θες φυσικα.


Το σημαντικο ειναι οτι το dts-x διαθετει dialogue lift το οποιο σημαινει οτι μπορει να συνεργαστει μονο με ηχεια του οποιου η τοποθετιση ειναι πανω απο τα L-R

οποτε η συνεργασια τοποθετισης ηχειων dts-x και auro 3d ειναι ιδια.....ενω ενα στησιμο ηχειων αλλα atmos δεν θα μπορει να αποδωσει οπως πρεπει με ηχο dts-x

Οσον αφοαρα τιτλους το auro 3d ειναι κυριαρχος στην μουσικη και ηδη υπεγραψε με την sony για τιτλους ταινιων σε 11.1 και 13.1 σε uhd br

το dolby atmos παιζει ταινιες μονο προς το παρον και δεν το βλεπω για παραπερα δλδ μουσικη..

και το dts-x ολιγες ταινιες..:D
 
Last edited:


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
Με την ελπίδα να μην μεταφερθεί ως off topic...8-)

To Auro 3D είναι λιγότερο σημαντικό ως προτεραιότητα, ακόμα και σε σχέση με τη μικρή διαφορά τιμής και χαρακτηριστικών. Έχει χλωμό παρόν στους κινηματογραφικές παραγωγές (60% της σχεδόν ανύπαρκτης πορείας του αφορά Ινδικές ταινίες), ενώ είναι ανύπαρκτο στα κινηματογραφικά bluray. Μια ματιά εδώ μπορεί να σε πείσει:
http://www.auro-3d.com/consumer/

Καμία σχέση με τις (λίγες) κυκλοφορίες DTS:X ( λίστα εδώ ), και τις πολύ περισσότερες του Dolby Atmos ( λίστα εδώ ).

Προσωπικά το μόνο που θα σκεφτόμουν είναι αυτό που είπε ο zizik: το support σε περίπτωση βλάβης.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
στον καλαθο πρεπει να παει το μηνυμα σου .....:D



Mol, Belgium (August xx, 2016) – Auro Technologies today announced its partnership with Sony Pictures Home Entertainment (SPHE) to integrate the Auro-3D® sound format within select SPHE titles slated for distribution across physical and digital home entertainment. The deal marks a new milestone for Auro Technologies that will broaden consumer availability of its immersive audio format in the home theater market.

Each of the slated releases will come with either a 13.1 or 11.1 Auro-3D® native mix that gives consumers a state-of-the-art viewing and listening experience. The format and its unique speaker lay-out combined with its professional production tools, effectively create a three-dimensional soundscape designed to produce an immersive listening effect through a natural reproduction of sound.

“Our collaboration with Sony Pictures Home Entertainment is a landmark partnership for Auro Technologies,” says Wilfried Van Baelen, CEO, Auro Technologies. “As one of the world’s largest distributors of home theater content, Sony’s decision to go with Auro-3D as an immersive audio partner symbolizes an affirmation of the effectiveness of our technology to deliver an unparalleled experience to audiences.”

The distribution deal with SPHE and Auro technologies will focus on the consumer market in physical and digital formats, including Blu-ray Discs, 4K Ultra HD Disc, and via compatible digital services. Each of these titles can be experienced with optimal potential by pairing playback with a number of Auro-3D compatible receivers from brands like Denon, Marantz, Steinway Lyngdorf and several others. Additionally, Auro Technologies will strengthen its position in the United States by introducing new post-production facilities throughout the country to supplement the company’s capabilities for mixing content in the Auro-3D® format.

“We are happy to work with Auro Technologies on bringing a more immersive sound experience to home audiences,” said Rich Berger, SVP, Global Digital Strategy & Operations, Sony Pictures Home Entertainment.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ναι...το οποιο σημαινει οτι ο 7009 και 7010 εχουν + στην ρυθμιση
 
Last edited:


Μηνύματα
21
Reaction score
1
Συνοψιζοντας λοιπον τις παρατηρησεις σας και αν θεωρητικα βγαλω απο το καδρο τον παραγοντα support σε περιπτωση βλαβης και
επικεντρωθω μονο στα τεχνικα και ηχητικα χαρακτηριστικα τοτε η πλαστιγγα γερνει με διαφορα προς τον7010..Αν τον βρω στα κοντα στα 1000-1100 απο Ελλαδα θα ηταν το ιδανικο για να μην χαλαω και το καδρο :)
Θεωρω οτι ειναι πιθανο να βρεθει καπου κοντα σε αυτη την τιμη σχετικα συντομα αφου ηδη ειναι στην αγορα ο 7011.Εχω περιπου ενα μηνα χρονικο περιθωριο για να κανω την αγορα οποτε μαλλον αξιζει
να περιμενω για να τον ψαξω και απο εδω καλυτερα
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.275
Experience the top of the line Marantz AV Receiver range with the new SR7011. Surround yourself in thrilling 3D surround sound with the most complete immersive format including Dolby Atmos, DTS:X, and Auro 3D (via paid upgrade).
Auro 3D via paid upgrade? Μπα, ούτε να με πληρώνανε. :p

Πέρα από την πλάκα, πολύ θα ήθελα να μπορώ να αναβαθμίζω τον προ ή ολοκληρωμένο AVR μου με αναβαθμίσεις επί πληρωμή. Κατανοώ ότι οι εταιρείες αποβλέπουν στο κέρδος μέσω των νέων προϊόντων, αλλά το να έχεις έναν ενισχυτή που να μπορεί μέσω αναβάθμισης να είναι μέσα στα πράγματα μια -ας πούμε- τριετία, θα ήταν το όνειρο των περισσότερων. :wink:

Μπράβο στην Marantz λοιπόν που δίνει αυτή την επιλογή.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Sorry, έχω συνηθίσει τα γραπτά σου μπερδεμένα απ' τις αγγελίες. :)

Το DSX εγκαταλείφθηκε γιατί είναι παρωχημένο στην εποχή των object based formats.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
1
Αν υπαρχει καποιος φιλος ή φιλοι που ενδιαφερονται και αυτοι για τον 7010 καλο θα ηταν να συνεννοηθουμε μεταξυ μας για power buy απο Ελλαδα.
Ευχαριστω
 

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.139
Reaction score
153
υπαρχει στοκ 7010 σε γνωστο μαγαζι στην αθηνα που σηκωνει κ εκπτωση αρκετη θα ελεγα,ενδιαφερομαι κ εγω για 7010 αν ειναι η τιμη καλη ,καλο θα ειναι να ανοιχτει ενα ποστ γιαυτο.ευχαριστω
 

Μηνύματα
21
Reaction score
1
ωραια λοιπον,υπαρχει αλλος ενας φιλος που ενδιαφερεται για τον 7010 ,μου εχει στειλει π.μ, οποτε αν βρεθουν κι αλλοι να ανοιξουμε καινουργιο ποστ για power buy.το θεμα ειναι οτι εγω βρισκομαι χανια οποτε καλο θα ηταν να γινει η διαπραγματευση απο καποιον που βρισκεται αθηνα...παντως δεν εχω προβλημα να την κανω κι εγω με email η τηλεφωνικα, αν χρειαστει..ποιο ειναι το μαγαζι με το στοκ??
 

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.139
Reaction score
153
τα δωσανε δυστυχως,μονο μεσω ετυτ πια αλλα μια τιμη θα εχουμε κ απο καποιο μαγαζι απο δευτερα αν ειναι για 5 κοματια κ πιο πανω
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.575
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top