Πλυντήρια δίσκων βινυλίου, τεχνολογίες, αποτελέσματα

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Χεραιτώ την πολυπληθή παρέα των φίλων συνοδηπόρων. Η συλογή μου με τα βινύλια όλο και μεγαλώνει οπότε ένα πλυντήριο δίσκων αρχίζει να γίνεται χρήσιμο εργαλείο αν όχι απαραίτητο. Οι κατηγορίες τους γνωστές, χειροκίνητα, αυτόματα, με αναρόφηση, με αυτόματη τροφοδοσία υγρού, με μπάνιο υπερήχων κλπ. όλα αυτά σε διάφορες κατηγορίες τιμών. Ποια η γνώμη σας σχετικά, αξίζουν τα λεφτά τους ή κοιτάνε προς ένα "ειδικό" κοινό που ούτως ή άλλως θα επένδυε ένα αρκετά ποσό για το τέλειο;
Αυτά των υπερήχων που ξεχωρίζουν από τα άλλα, κάνουν καλά την δουλειά τους ενώ δεν έρχονται σε επαφή με τον δίσκο, εννοώ, απομακρύνουν δύσκολες βρωμιές;
Καλύτερα είναι τα μπάνια ή αυτά με την μικρή ποσότητα και την βούρτσα;
Ας το συζητήσουμε λιγουλάκι, τώρα που το βινύλιο ξαναπέρνει τα πάνω του...
Φιλικά,
Γιάννης
 

ryk

Μηνύματα
2.112
Reaction score
925
Χεραιτώ την πολυπληθή παρέα των φίλων συνοδηπόρων. Η συλογή μου με τα βινύλια όλο και μεγαλώνει οπότε ένα πλυντήριο δίσκων αρχίζει να γίνεται χρήσιμο εργαλείο αν όχι απαραίτητο. Οι κατηγορίες τους γνωστές, χειροκίνητα, αυτόματα, με αναρόφηση, με αυτόματη τροφοδοσία υγρού, με μπάνιο υπερήχων κλπ. όλα αυτά σε διάφορες κατηγορίες τιμών. Ποια η γνώμη σας σχετικά, αξίζουν τα λεφτά τους ή κοιτάνε προς ένα "ειδικό" κοινό που ούτως ή άλλως θα επένδυε ένα αρκετά ποσό για το τέλειο;
Αυτά των υπερήχων που ξεχωρίζουν από τα άλλα, κάνουν καλά την δουλειά τους ενώ δεν έρχονται σε επαφή με τον δίσκο, εννοώ, απομακρύνουν δύσκολες βρωμιές;
Καλύτερα είναι τα μπάνια ή αυτά με την μικρή ποσότητα και την βούρτσα;
Ας το συζητήσουμε λιγουλάκι, τώρα που το βινύλιο ξαναπέρνει τα πάνω του...
Φιλικά,
Γιάννης
Ας τα πιάσουμε ένα-ένα:
- Σε γενικές γραμμές, η λογική λέει ότι ό,τι δεν έρχεται σε επαφή με τον δίσκο, δεν τον φθείρει. Από την άλλη δεν ξέρω τι φθορά μπορεί να προκαλούν οι υπέρηχοι (φαντάζομαι καμία, αλλά δεν το ξέρω) και τι αποτέλεσμα έχουν στα δύσκολα.
- Αν οι βούρτσες που ενσωματώνουν πολλά πλυντήρια είναι πιο μαλακές από τον δίσκο (π.χ. φυσική τρίχα) φθείρουν λιγότερο από τις συνθετικές.
- Χειροκίνητο σύστημα για λίγους δίσκους, αυτόματο, με αναρρόφηση κτλ για πολλούς (βλέπε συλλέκτες κτλ).
- Το υγρό καθαρισμού σίγουρα παίζει τον ρόλο του, όπως και το είδος βρωμιάς που έχει ο δίσκος (π.χ. είχε το ποτό coca; έτρωγες πατατάκια ενώ έπαιζες μουσική; )
- Συχνότητα καθαρισμού. Εντάξει, δεν βάζεις τον δίσκο κάθε μέρα στο μπάνιο με βούρτσες.
- Καθαρισμός βελόνας. Θέλει και αυτή που και που.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- ουσιαστικά ότι είπε ο ryk . . .

. . . θα επεκτείνω λίγο τα λόγια του : - Χειροκίνητο σύστημα για λίγους δίσκους, αυτόματο, με αναρρόφηση κτλ για πολλούς (βλέπε συλλέκτες κτλ). . . . εάν δεν κάνεις συχνή χρήση ή έχεις λίγους ( πχ 150-200 ) , με έναν προγραμματισμό 10-15/ημέρα πολύσημο στο μπάνιο ξέβγαλμα με απιονισμένο νερό και σκούπισμα με υλικό που δεν γρατζουνάει και δεν αφήνει κατάλοιπα . . . σε 2 εβδομάδες καθάρισες
 

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει πλυντήριο ποτέ μου φαίνεται κι εμένα ότι δεν είναι απαραίτητο αν δεν έχεις τεράστια συλλογή. Επίσης δεν πιστεύω να κάνει καλύτερο καθάρισμα απ ότι κάνουν τα χεράκια μας μ ένα πινέλο κι ένα καλό home made διάλυμα. Βέβαια δεν είναι και για κάθε μέρα το τρίψιμο οπότε....
Πάντως ακούγεται ενδιαφέρον το σύστημα με τους υπέρηχους. Αν κάποιος έχει δοκιμάσει ας πει...
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Επίσης δεν πιστεύω να κάνει καλύτερο καθάρισμα απ ότι κάνουν τα χεράκια μας μ ένα πινέλο κι ένα καλό home made διάλυμα.
Καμία σχέση έστω με το απλό πλυντήριο το χειροκίνητο. Η μέρα με την νύχτα.
Δοκίμασε ένα βινύλιο σε ένα γνωστό σου που διαθέτει πλυντήριο.

Θα εκπλαγείς.:)

Πολύ καλή δουλειά έχει κάνει στα δικά μου βινύλια και το υγρό που είχε το πλυντήριο. Αποχαιρετάς τον στατικό για πολυυυυυ καιρό.

Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις λύσεις πλυσίματος με καλύτερα αποτελέσματα αυτά των πλυντηρίων πέρα αυτής τη λύσης με υπερήχους. Αλλά νομίζω ότι θα είναι το λιγότερο καλύτερη.
 

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Μη με βαζεις στον πειρασμο και δεν εχω και χωρο για πλυντηριο...:)
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
πρόσφατα αγόρασα ένα πλυντήριο μέσω του avsite second hand της okki nokki, όλοι οι δίσκοι μου ήταν πλυμένοι στο χέρι από 1 ως και 7 φορές για να καθαρίσουν!. Πλύθηκαν όλοι ξανά με το πλυντήριο και η διαφορά είναι τεράστια!. Στατικός ηλεκτρισμός απλά δεν υπάρχει, τα χράτς-χρούτς μειώθηκαν πολύ ή και σε κάποιες περιπτώσεις εξαφανίστηκαν! Τέλος ο ήχος έγινε πιο λεπτομερείς και καθαρός. ανεπιφύλακτα σου συνηστώ την αγορά κάποιου πλυντηρίου με αναρόφηση σε σχέση με τα φτηνότερα χειροκίνητα ή το πλύσιμο στο χέρι. Υπέρηχους δεν έχω δοκιμάσει, αλλά η λογική λέει ότι θα είναι ακόμα καλύτερο το αποτέλεσμα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.474
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top