Μουσικά κομμάτια για testing

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Θα ήθελα τα φώτα σας.
Θα ήθελα να προτείνετε μουσικά κομμάτια οποιουδήποτε είδους μουσικής με τα οποία μπορούμε να τεστάρουμε τα ηχεία που διαθέτουμε.
Για παραδειγμα ένα τέτοιο κομμάτι κατα την υποκειμενική μου γνώμη ειναι το :
Caribbean blue της Enya.

Ψάχνοντας βρήκα ένα site που έχει κάποια μουσικά κομμάτια και εξηγεί πχ για μπάσο είναι αυτά τα κομμάτια ή για ευρύ δυναμικό εύρος είναι αυτά
https://www.cambridgeaudio.com/blog/test-your-speakers-cambridge-audio-engineer

Γιαυτό ότι κομμάτια πιστεύετε...είμαι όλος αυτιά :)
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Το να ακούτε τα αγαπημένα σας κομμάτια δεν θα σας δώσει τα αποτέλεσματα που θέλετε.

Γιατί; Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά σε αυτό το post.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- δουλειές του Alan Parson : tales of mystery and imagination , dark side of the moon ( ήταν ο βασικός υπεύθυνος για αυτή την άριστη παραγωγή , ίσως και ο 5ος floyd )

- διάφοροι δίσκοι αναφερόμενοι ως torture tests , ακόμα και ο moby μπορεί να σου ζορίσει τα γούφερ , τον ενισχυτή κλπ

- επίσης και εδώ : http://avmentor.gr/refrecs/refrecs.htm
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Θα ήθελα να προτείνετε μουσικά κομμάτια οποιουδήποτε είδους μουσικής με τα οποία μπορούμε να τεστάρουμε τα ηχεία που διαθέτουμε.
Αν αναζητάς αντικειμενικά τέστ, τότε χρειάζεσαι ροζ θόρυβο, γκλάιντινγκ τόνους και τόνους χαμηλών συχνοτήτων, πακέτο με αναλυτή φάσματος, μικρόφωνο προφανώς, και κάποιο σοφτγουερ μετρήσεων.
Έτσι τεστάρεις σωστά οποιοδήποτε ηχείο, μετράς απόκριση, στάθμες, δυνατότητες, συνολική αρμονική παραμόρφωση, κλπ.

Στην υποκειμενική εκτίμηση ενός ηχείου, τα παραπάνω είναι άχρηστα. Πλέον, χρήσιμες είναι υψηλής ανάλυσης φωτογραφίες, για να δεις την ομορφιά του ηχείου κι αν σ'αρεσει στο σαλόνι.

Όσον αφορά ακουστικές εκτιμήσεις, η ποίηση των κορυφαίων ριβιουερς του TAS δεν έχει αντίπαλο, ασχέτως αν οι άνωθεν ηλικιωμένοι είναι ψιλοκουφοί, πράγμα που ουδέποτε δε πρέπει να σε απασχολήσει.

Τέλος, όσον αφορά γνώμες συμφορουμιτών για είδος μουσικής και συγκεκριμένες επιλογές τραγουδιών, νομίζω ότι ο Νίκος Ξυλούρης δεν έχει αντίπαλο, ακούς όλο το δίσκο με τις μεγάλες επιτυχίες του, μονορουφι.
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.107
να με συχωρουν οι ειδικοι εδω αλλα αν ο ανθρωπος ακουει Εφη Θωδη θα πρεπει να τεσταρει το συστημα του με τετοιες προτασεις ? Προφανως το συστημα πρεπει να παιζει καλα στις αγαπημενες μουσικες του ακροατη οποιες και να ειναι αυτες ...
Εαν εχεις φτασει στο σημειο που πολλοι του χωρου εχουν φτασει να ακουν μουσικες οι οποιες πανε καλα με το συστημα τους εισαι σιγουρα σε πολυ λαθος δρομο .

Για τις παραπανω προτασεις για παραδειγμα τι νοημα θα ειχε να ακουσω εγω Van morison ,Alan Parson , Νίκο Ξυλούρη και Lightnin' Hopkins - Goin' Away - 1963 οταν εχω γεννηθει και εχω μεγαλωσει σε ενα club το οποιο φυσικα επαιζε dance μουσικη και αυτο ειναι που ακουω μεχρι και σημερα πολυ πιο cool βεβαια και πολυ πιο ραφιναρισμενο πλεον σαν ειδος ...
Πως θα μπορεσω να ακουσω και να εκτιμησω ενα συστημα με μια μουσικη που δεν εχω ξαναακουσει ποτε ? Πρακτικα ειναι αδυνατον .

Συν οτι καθε μουσικη εχει διαφορετικες απαιτησεις απο το συστημα οπου εκει εισερχεται η παραμετρος κατα το ποσο ο ακροατης ειναι "κολλημενος " σε ενα ειδος οπως εγω η απλωνεται σε πεντε δεκα διαφορετικα ειδη ...

Ο επομενος παρονομαστης ειναι η ενταση ( γενικοτερη εικονα του πως ειναι στημενος ο ακροατης )
Παραδειγμα εγω που ακουω μουσικη 16 ωρες την ημερα ενω παραλληλα δουλευω θελω χαμηλες εντασεις και near field monitor για ηχεια ...
ΤΑ ηχεια που ακουω βρωμιζουν πολυ ευκολα απο μια σταθμη και πανω ενω επισης η μεσαια τους περιοχη δεν ειναι το ιδιο γραμμικη στα 5βατ και στα 40 βατα ...Ομως το ηχειο αυτο το εφιαξα για να παιζει σωστα με μολις 0,5 βαττ γιατι αυτο ειναι που χρειαζομαι .... και παει λεγωντας ....
 
Last edited by a moderator:

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Θα ήθελα τα φώτα σας.
Θα ήθελα να προτείνετε μουσικά κομμάτια οποιουδήποτε είδους μουσικής με τα οποία μπορούμε να τεστάρουμε τα ηχεία που διαθέτουμε.
Για παραδειγμα ένα τέτοιο κομμάτι κατα την υποκειμενική μου γνώμη ειναι το :
Caribbean blue της Enya.

Ψάχνοντας βρήκα ένα site που έχει κάποια μουσικά κομμάτια και εξηγεί πχ για μπάσο είναι αυτά τα κομμάτια ή για ευρύ δυναμικό εύρος είναι αυτά
https://www.cambridgeaudio.com/blog/test-your-speakers-cambridge-audio-engineer

Γιαυτό ότι κομμάτια πιστεύετε...είμαι όλος αυτιά :)
Για σωστό τεστάρισμα δείτε εδώ:
http://www.avsite.gr/forum/threads/pink-vs-white-noise-Εφαρμογές.151264/
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Hi - Fi είναι η προσπάθεια να κάνεις να ακουστεί αυτό:
αρμόνιο jumbo.jpg


Σαν αυτό:
πιάνο.jpg


Hi - end είναι να φας το παραμύθι ότι γίνεται !



Γενικά για να ακούσεις ηχεία οι ειδικοί λένε ότι πρέπει να φτιάξεις ένα playlist από διάφορα κομμάτια.

Κλασικής μουσικής : Γιατί στην κλασική εκεί που ακούς ένα όργανο μετά ξυπνάν και οι υπόλοιποι και ακούς 100 μαζί. Επίσης γιατί τα όργανα είναι φυσικά, αν και το πόσοι έχουν ακούσει τον φυσικό ήχο των οργάνων είναι μεγάλη κουβεντα. Πάει ο άλλος στο Μέγαρο ακούει τα όργανα σε μια τεράστια αίθουσα, από τα 50 μέτρα τουλάχιστον, και σου λέει ''εγώ ξέρω πως ακούγονται, έχω σημείο αναφοράς''. Τρίχες.
Jazz: Κυρίως για να ξεχωρίσεις την φωνή και το μπάσο. Όχι άλλο Diana Krall έλεος !! Όχι άλλο take five !!
Αγαπημένα τραγούδια : Κάτι με την φωνή μπροστά, πχ Νίκος Σπηλιάς , Γιαννάκης Ρευστός, και γυναικείες γλυκανάλατες μπαλάντες. Ε , μετά βάζεις λέει και τα τραγουδάκια που γουστάρεις.
Την άνωθεν επιστημονική κολοκυθόπιτα την γουστάρω με χίλια !! Έχει την ομορφιά της και την αξία της .

Επιστημονική μέτρηση είναι να πάρεις το λάπτοπ , με το κατάλληλο πρόγραμμα, ένα μικρόφωνο και ένα ανηχωικό θάλαμο στην πλάτη για να κάνεις μετρήσεις.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- υπενθυμίζω πως ο lancelotos ζητάει μουσικά κομμάτια οποιουδήποτε είδους μουσικής με τα οποία μπορούμε να τεστάρουμε τα ηχεία που διαθέτουμε οπότε σωστό είναι να του κάνουμε προτάσεις ανεξαρτήτως προσωπικού του γούστου . . .

- μπορεί δηλ να ακούει κάποιο είδος με έμφαση στην μεσουψηλή και να θέλει να τεστάρει την αντοχή των γούφερ του , οπότε κατ΄ εξαίρεση θα δοκιμάσει reggae-dub την οποία μετά το πέρας της δοκιμής θα την αφήσει στην ησυχία της

. . . οπότε μάλλον καταλήγουμε στην πρόταση του : costas EAR . . .
Αν αναζητάς αντικειμενικά τέστ, τότε χρειάζεσαι ροζ θόρυβο, γκλάιντινγκ τόνους και τόνους χαμηλών συχνοτήτων, πακέτο με αναλυτή φάσματος, μικρόφωνο προφανώς, και κάποιο σοφτγουερ μετρήσεων.
Έτσι τεστάρεις σωστά οποιοδήποτε ηχείο, μετράς απόκριση, στάθμες, δυνατότητες, συνολική αρμονική παραμόρφωση, κλπ
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
- υπενθυμίζω πως ο lancelotos ζητάει μουσικά κομμάτια οποιουδήποτε είδους μουσικής με τα οποία μπορούμε να τεστάρουμε τα ηχεία που διαθέτουμε οπότε σωστό είναι να του κάνουμε προτάσεις ανεξαρτήτως προσωπικού του γούστου . . .

- μπορεί δηλ να ακούει κάποιο είδος με έμφαση στην μεσουψηλή και να θέλει να τεστάρει την αντοχή των γούφερ του , οπότε κατ΄ εξαίρεση θα δοκιμάσει reggae-dub την οποία μετά το πέρας της δοκιμής θα την αφήσει στην ησυχία της

. . . οπότε μάλλον καταλήγουμε στην πρόταση του : costas EAR . . .
Αν αναζητάς αντικειμενικά τέστ, τότε χρειάζεσαι ροζ θόρυβο, γκλάιντινγκ τόνους και τόνους χαμηλών συχνοτήτων, πακέτο με αναλυτή φάσματος, μικρόφωνο προφανώς, και κάποιο σοφτγουερ μετρήσεων.
Έτσι τεστάρεις σωστά οποιοδήποτε ηχείο, μετράς απόκριση, στάθμες, δυνατότητες, συνολική αρμονική παραμόρφωση, κλπ
Καλημέρα
Η επιστημονική μέθοδος χρειάζεται και θάλαμο, αλλιώς δεν μετράς ηχεία.
Μετράς ηχεία & χώρο. Το χώρο τον δικό σου , του φίλου σου, του αντιπροσώπου, οπουδήποτε παίζουν τα ηχεία.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Καλημέρα
Η επιστημονική μέθοδος χρειάζεται και θάλαμο, αλλιώς δεν μετράς ηχεία.
Μετράς ηχεία & χώρο. Το χώρο τον δικό σου , του φίλου σου, του αντιπροσώπου, οπουδήποτε παίζουν τα ηχεία.
- όντως , αναγκαστικά συμβιβαζόμαστε , να πλησιάσουμε αυτό που αντιλαμβανόμαστε ως αλήθεια ζητάμε
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
- όντως , αναγκαστικά συμβιβαζόμαστε , να πλησιάσουμε αυτό που αντιλαμβανόμαστε ως αλήθεια ζητάμε
Οπότε η μέτρηση στον δικό σου χώρο είναι ότι πιο κατάλληλο και σωστό μπορείς να κάνεις,
η μέτρηση σε άλλο χώρο είναι παντελώς άχρηστη
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Προσωπικα bootlegs.(ηχογραφησεις λαιβ)
Α.badalamenti-twin peaks ost..εχει ενα σωρο υλικο εκει μεσα..
(Αλλα ειναι κ υποκειμενικο.. στο τι ψαχνει να ακουσει καποιος)
:focus:
 

Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Εκτός από κομμάτια μουσικά παντός είδους για testing ηχείων,βρήκα και αυτο το site που έχει διάφορες συχνότητες ήχου

Audiocheck.net
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top