Στραβός δίσκος

Μηνύματα
142
Reaction score
39
Καλημέρα,

Καταρχήν, αν το θέμα είναι σε λάθος κατηγορία ας το μεταφέρουν οι διαχειριστές.
Έχω μερικούς στραβούς δίσκους και ψάχνω μια απλή ανέξοδη αν γίνεται λύση να τους ισιώσω, υπάρχει;
Ξέρει κανείς;

ευχαριστώ
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
μια μέρα με λιακάδα, άστον στην βεράντα ξάπλα σε ένα πλακάκι να τον βλέπει ο ήλιος. σούπερ ίσιωμα! :)

άμα βιάζεσαι, ρίξε καυτό νερό από το θερμοσίφωνα! χαχαχαχαχα

αμα το βάλεις σε μπολ με ζεστό νερό, γίνεται έτσι:




οπότε το κάνεις φρουτιέρα:





και γενικά μπορείς να γίνεις πολύ δημιουργικός, μέχρι θήκη για κινητό φτιάχνεις:

 
Last edited:

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.139
Reaction score
153
με καθε επιφυλαξη γνωστος τον ισιωσε με πιστολακι για τα μαλια,με το ζεστο ενοειτε.(δεν ξερω αν τον πυροβολησε μετα)......
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αναμεσα σε δυο κοματια γυαλι και στον ηλιο για μερικα λεπτα.Αν χρειαστει , περισοτερο χρονο στον ηλιο.
 

D

Deleted member 23222

Guest
με καθε επιφυλαξη γνωστος τον ισιωσε με πιστολακι για τα μαλια,με το ζεστο ενοειτε.(δεν ξερω αν τον πυροβολησε μετα)......
Αν έχεις και μια ματσόλα...:D
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.380
- εάν οι δίσκοι είναι ήδη άχρηστοι ( δεν διαβάζονται ) , δεν χάνεις τίποτα εάν τους σιδερώσεις . . .
. . . επάνω σε σκληρή και επίπεδη επιφάνεια ( το πάτωμα πχ ) , βάζεις τον δίσκο ανάμεσα σε δύο λαδόκολλές ( για να μην κολλήσουν ) , μετά το σάντουιτς που έφτιαξες μέσα σε μία εφημερίδα ( για να πάει προοδευτικά η θερμότητα σε όλη την μάζα του βινυλίου ) , σιγουρεύεσαι ότι δεν σε βλέπει η νοικοκυρά του σπιτιού . . . και σιδερώνεις , αρχικά στους 50-60 κελσίου και αναλόγως ανεβάζεις . Καλή τύχη
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Κάπου είχα διαβάσει για την μέθοδο της κατσαρόλας. Γεμίζουμε μια κατσαρόλα με χλιαρό νερό και την ακουμπάμε πάνω στο δίσκο αφού τον έχουμε βάλει πάνω σε κατάλληλη επιφάνια. Η κεραμική εστία της κουζίνας (σβηστή υποθέτω) είναι μία καλή περίπτωση. ρυζόχαρτο και την κατσαρόλα από επάνω. Καλό ακούγεται.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Έχω και κάτι στραβιές κασσέτες, ήταν στο ντουλαπάκι του συνοδηγού στο αυτοκίνητο των γονιών μου για 12 χρόνια, πως σιάζουν να τις ακούσω με τα κασετόφωνα που επανέρχονται στη μόδα;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.380
Έχω και κάτι στραβιές κασσέτες, ήταν στο ντουλαπάκι του συνοδηγού στο αυτοκίνητο των γονιών μου για 12 χρόνια, πως σιάζουν να τις ακούσω με τα κασετόφωνα που επανέρχονται στη μόδα;
- bingo . . .

Maxell UD H κασέτα επιστρέφει



http://www.hxoseikona.gr/nea/4582-maxell-ud.html

. . . τρέχω Μοναστηράκι να βρώ κανά γραμμόφωνο όσο είναι φτηνά , σε λίγο θα μπούν στο ultra highend , δες το σαν combo : ενεργό πικάπ + ηχείο

. . .
υστερεί μόνο στα άκρα ( κάτω από 800hz και πάνω από τα 4κ )
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
..εξαρτατε ποσο στραβος.. εχω ενα δισκο που χωροπηδα η κεφαλη.. τυφλα να χουν τα ruffles... μεχρι κ ενα server του βαλα πανω.. (20-30 κιλα)..
tmp_5800-20170210_172550656891377.jpg

..ασε κ ειναι δισκαρα...barry adamson -oedipus schmoedipus..
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.380
..εξαρτατε ποσο στραβος.. εχω ενα δισκο που χωροπηδα η κεφαλη.. τυφλα να χουν τα ruffles... μεχρι κ ενα server του βαλα πανω.. (20-30 κιλα)..
View attachment 70060
..ασε κ ειναι δισκαρα...barry adamson -oedipus schmoedipus..
- ψήστον στο φούρνο στούς 50-60 ανάμεσα σε 2 γυαλιά , έτσι και αλλιώς τί είχες τι έχασες
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Θα το παω μεχρι εναν αντιπροσωπο στο κεντρο..καποια στιγμη..
Τεσπα μεταχειρισμενο 4 ευρο τον πηρα..
Το sweetest embrace..παιζει γιατι ειναι τερμα μεσα..
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.380
Θα το παω μεχρι εναν αντιπροσωπο στο κεντρο..καποια στιγμη..
Τεσπα μεταχειρισμενο 4 ευρο τον πηρα..
Το sweetest embrace..παιζει γιατι ειναι τερμα μεσα..
- σου δίνω τον δικό μου να τον γράψεις ( εισαγωγής mute )
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
- σου δίνω τον δικό μου να τον γράψεις ( εισαγωγής mute )
Ναι κ μενα της mute ειναι (ηταν).. φηφιακα το εχω ..λεω να σου φερω μια αγραφη κασετουλα να το κοπιαρουμε.. :D
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Ρε δεν πα να του βάλεις και 300 κιλά! Άμα δεν τον ζεστάνεις, δουλειά δεν κάνεις.
[DOUBLEPOST=1486754726][/DOUBLEPOST]Η πρέσα-σιδερώστρα πάντως, πολύ καλή εφεύρεση.
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
Καλημέρα,

Καταρχήν, αν το θέμα είναι σε λάθος κατηγορία ας το μεταφέρουν οι διαχειριστές.
Έχω μερικούς στραβούς δίσκους και ψάχνω μια απλή ανέξοδη αν γίνεται λύση να τους ισιώσω, υπάρχει;
Ξέρει κανείς;

ευχαριστώ
Εάν αξίζουν οι δίσκοι σου,με πολύ μικρό κόστος τους πηγαίνεις εδώ: http://lpcdjapan.gr/
εξειδικευμένα πράγματα!,τα υπόλοιπα είναι λίγο ανορθόδοξα και μάλλον δεν θα δουλέψουν ..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.527
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top