Vintage

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
ποσο το πουλας το τοστ?

παντως κακα τα ψεμματα,μιλαμε για συσκευη που εχει ημερομηνια ληξης για την χρηση του.Μπορει σε καποια βορειοευρωπαικη χωρα που το dab+ ειναι διαδεδομενο ,αυτος το δεκτης να πωλειται γιατι πολυ απλα σε λιγο δεν θα υπαρχει σημα για να πιασει.Αυτο θα γινει και στη χωρα μας καποια στιγμη,ισως και συντομα τωρα που γινεται παιχνιδι με τις αδειες γενικα (τηλεοραση και ραδιοφωνο σε λιγο) και αν δεν κανω λαθος υπαρχει και κοινοτικη οδηγια . Ο συνοδος ενισχυτης για παραδειγμα δεν θα χασει ποτε την αξια του (την χρηστικη εννοω),αλλα ο δεκτης σιγουρα καποια στιγμη.
 
Last edited:

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Καλά βρε ...κοιλιόδουλε εδώ σου λέμε ότι πουλάμε το νόημα της ζωής και εσύ ενδιαφέρεσαι για το τοστ;

Εκτός αν το θες για τον μούργο του avatar σου.

ω ρε ένα καθάρισμα που θα πέσει στο thread
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.871
Reaction score
28.541
παρακαλω οποιος εχει το tuner sansui tu x1 και επιθυμει να το πουλησει αμεσα για να ολοκληρωσω το σετ θα ηθελα παρακαλω να είναι σε αριστη κατασταση να υπαρχει πληρη συσκευασια και όλα τα παρελκομενα και τιμη εντος των λογικων πλαισιων ας πουμε 1300 ευρω μετρητα και βλέπουμε αν δεν είναι σε αριστη κατασταση μην ενοχλητε αδικα σας ευχαριστω πολύ κ. Γιαννης τηλ επικοινωνιας 6985563890


Κύριε Γιάννη ...." λυπάμαι " αλλά πρέπει να σαs στο πώ ........με τρείs λέξειs .

ΦΤΙΑΞΤΕ ΑΛΛΟ SET . :headbang: :drinks:


-
 

Μηνύματα
173
Reaction score
62
Οι εκεί του ebay είναι -μεταξύ άλλων- άτομα σαν εσένα και εμένα, τι τους κάνει ειδικούς; Ξέρεις τι πουλάνε στο ebay; Την ψυχή τους. Ξέρεις τι άλλο; Την παρθενιά τους, ντορίτος που θυμίζει τον Πάπα, το νόημα της ζωής. Δεν με πιστεύεις; Δες.

Επίσης είχα δει πριν από λίγο καιρό έναν να πουλάει το διαβατήριο του πατέρα του ως συλλεκτικό. Έλληνας ε.

Σύμφωνα με αυτό το Sansui πουλιόταν το 1980 περί τα $980. Ας μην το παίξουμε πονηροί, αν βάλουμε και τον πληθωρισμό στη μέση βγαίνουν σημερινά περίπου $2.900. (;)

Στο παραπάνω site αναφέρει ότι οι συνηθισμένες τιμές κυμαίνονται στα $1.800-2.500. Τα 1.300 τα θεωρώ λογική τιμή αν σκεφτούμε ότι ζούμε σε εποχή με capital controls.

Από την άλλη, δεν έχει νόημα τι νομίζω εγώ, ειπώθηκε πολύ σωστά παραπάνω ότι οποιος έχει ένα τέτοιο μηχάνημα και μπαίνει εδώ, κορόιδο δεν είναι. Αν θέλει, το δίνει.

Νόημα να επεμβαίνει κάποιος με τέτοιο τρόπο σε αγγελίες δεν βρίσκω. Θεωρώ ότι ο μόνος λόγος για γίνει ντου σε αγγελία είναι αν κάποιος πουλάει κάτι (π.χ. μία κάρτα γραφικών) ακριβότερα απ'ό,τι κάνει καινούριο.

Εγώ σχολίασα επειδή έψαχνα δικαιολογία για να ποστάρω την Παναγία πάνω σε ένα τοστ.

View attachment 64941
Το λάθος του κυρίου κατά την άποψή μου είναι οτι ζητάει να του πουλήσει κάποιος τον συγκεκριμένο δέκτη μόνο που ορίζει αυτός την τιμή το ερώτημα λοιπόν ποιος είσαι εσυ που τον καστολογεις ,λογικά πάντα, 1300 e άρα έχεις δει τι "παίζει" έξω , ταυτόχρονα ομως απαξιώνεις κ το συγκεκριμένο δεκτή βάζοντας μια τιμή αρκετά χαμηλότερη απο το εξωτερικό.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το λάθος του κυρίου κατά την άποψή μου είναι οτι ζητάει να του πουλήσει κάποιος τον συγκεκριμένο δέκτη μόνο που ορίζει αυτός την τιμή το ερώτημα λοιπόν ποιος είσαι εσυ που τον καστολογεις ,λογικά πάντα, 1300 e άρα έχεις δει τι "παίζει" έξω , ταυτόχρονα ομως απαξιώνεις κ το συγκεκριμένο δεκτή βάζοντας μια τιμή αρκετά χαμηλότερη απο το εξωτερικό.
Ο υποψήφιος αγοραστης εκδηλώνει ενδιαφέρον για μια συσκευή και ενημερώνει για το ποσό που μπορεί να διαθέσει.
Αν υπάρχει κάποιος πωλητής διατεθειμένος να πουλήσει σε αυτό το ποσό ή και λίγο παραπάνω θα έρθει σε επαφή με τον αγοραστή
Αν δεν υπάρχει κάποιος να πουλήσει σε αυτή την τιμή ,ο ενδιαφερόμενος αγοραστής θα πάρει τα @ρχ!δ!@ μου.
Τι δεν καταλαβαίνεις από αυτό?
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.220
Reaction score
11.498
Δεν μπαίνει και ο Μάρκου στο thread να μας πει ποσό τιμάται σε Ευρώπη,Αμερική,Ασία ο συγκεκριμένος δέκτης για να κοιμηθούμε επιτέλους ήσυχα τα βραδια:D
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.656
Ο μπούσουλας για της πραγματικές τιμές είναι ένας.

https://www.hifishark.com/faq
Δεν μας ενδιαφέρει τι ζητούν, αλλά πόσο πουλήθηκαν. ;)

Αν για παράδειγμα κάποιος ανοίξει αγγελία και ζητήσει 850€ για τεσσάρων ετών ενισχυτή που κοστίζει λιανική 1000€, θα τα δώσει κανείς; Τόσο πωλείται όμως.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Δεν μας ενδιαφέρει τι ζητούν, αλλά πόσο πουλήθηκαν. ;)
Όχι το hi Fi Shark αποτελείται από σοβαρά (Κυριως) καταστήματα που καθορίζουν τις ευρωπαϊκές τιμές.
Το τσεκάρω εδώ και χρόνια .
 

Μηνύματα
173
Reaction score
62
Ο υποψήφιος αγοραστης εκδηλώνει ενδιαφέρον για μια συσκευή και ενημερώνει για το ποσό που μπορεί να διαθέσει.
Αν υπάρχει κάποιος πωλητής διατεθειμένος να πουλήσει σε αυτό το ποσό ή και λίγο παραπάνω θα έρθει σε επαφή με τον αγοραστή
Αν δεν υπάρχει κάποιος να πουλήσει σε αυτή την τιμή ,ο ενδιαφερόμενος αγοραστής θα πάρει τα @ρχ!δ!@ μου.
Τι δεν καταλαβαίνεις από αυτό?
Aυτα θα παρει λοιπον τα @ρχιδι@ μου, επιτελους συμφωνησαμε!!!!!
 

Μηνύματα
173
Reaction score
62
Δεν μας ενδιαφέρει τι ζητούν, αλλά πόσο πουλήθηκαν. ;)

Αν για παράδειγμα κάποιος ανοίξει αγγελία και ζητήσει 850€ για τεσσάρων ετών ενισχυτή που κοστίζει λιανική 1000€, θα τα δώσει κανείς; Τόσο πωλείται όμως.
Εδω πουλανε το tecnics sl-1200 mk2 παραπανω απο οτι εκανε καινουριο!!!!!!
 
  • Like
Reactions: PPG


Μηνύματα
889
Reaction score
201
Δηλαδή παιδιά για να καταλάβω καλά όλοι αυτοί εδώ, οι περισσότεροι σοβαροί επαγγελματίες,

https://www.hifishark.com/search?q=Sansui+TU+X1

έχουν πάθει ομαδική παράκρουση και ζητάνε παράλογες τιμές (Zizik) για ένα προϊόν που δεν θα έχει αξία σε 1 χρόνο (Tanto) ?

Θα μου πείτε και ποιοι είναι αυτοί ? εμείς οι νεοέλληνες είμαστε που θα χορέψουμε τις αγορές στο ταψί!
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Μάλιστα προσπαθώ να τους πείσω οτι το μηχάνημα που πουλάνε ειναι παλιομοδίτικο και ξεπερασμένο τεχνολογικά και πρέπει να μου το δώσουν στο 1/10 τις τιμής, αλλά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Aυτα θα παρει λοιπον τα @ρχιδι@ μου, επιτελους συμφωνησαμε!!!!!
Δε με νοιάζει τι θα πάρει ρε φίλε.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως είναι δικαίωμά του να επιδιώκει μια συναλλαγή με αυτούς τους όρους και δικαίωμα του κάθε υποψήφιου πωλητή να κάνει η να μην κάνει αυτή τη συναλλαγή.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.220
Reaction score
11.498
Ο μπούσουλας για της πραγματικές τιμές είναι ένας.

https://www.hifishark.com/faq
Άλλοτε ναι και άλλοτε οχι!
Το hifishark αναπαράγει αγγελίες second hand απο διαφορά site.
Και εγώ αν βάλω αγγελία στο audiomarkt πχ και ζητάω 100.000€ ή 100€ για το tuner του thread θα την εμφανίσει.
Για να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα για την πραγματική αξία μιας συσκευής πρέπει το δείγμα να ειναι μεγάλο.
Στο θέμα τώρα, @TheoS ξεκίνησες το τρολλαρισμα σε μια αγγελία αναζήτησης και φυσικά το τρολλαρισμα συνεχίστηκε.
Παρόλα αυτά ο @tanto σωστά είπε οτι "κορόιδα"με τέτοιες συσκευές δεν υπάρχουν και ο @Zizik μας υπενθύμισε οτι στις αγγελίες η τιμή πώλησης μιας συσκευής δεν σημαίνει και ολοκλήρωση της συναλλαγής στην τιμή αυτή.
Προσωπική εκτίμηση πάντως ειναι οτι σε τέτοιες συναλλαγές vintage συσκευών (οταν και όποτε ολοκληρωθούν ), το κέρδος για τον πωλητή ειναι "χυδαία" μεγάλο.;)
 

Μηνύματα
738
Reaction score
295
Δηλαδή παιδιά για να καταλάβω καλά όλοι αυτοί εδώ, οι περισσότεροι σοβαροί επαγγελματίες,

https://www.hifishark.com/search?q=Sansui+TU+X1

έχουν πάθει ομαδική παράκρουση και ζητάνε παράλογες τιμές (Zizik) για ένα προϊόν που δεν θα έχει αξία σε 1 χρόνο (Tanto) ?

Θα μου πείτε και ποιοι είναι αυτοί ? εμείς οι νεοέλληνες είμαστε που θα χορέψουμε τις αγορές στο ταψί!
Γι αυτο στο hifishark αυτός που ζητάει 2700 τον έχει 2 χρόνια απούλητο.
Και οι άλλοι κατι μήνες.
Κάντε μια αναζήτηση με "sold listing" να δούμε πόσοι πουλήθηκαν και σε τι τιμή.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Σίγουρα τέτοια μηχανάκια δεν πωλούνται κάθε μέρα.
Από την άλλη όμως η όμως η ζήτηση καθορίζει την αγορά ! ! ! ! ! ! !

Εγώ παντός έχω αρκεστει στον 125 marantz μου και είμαι ευχαριστημένος
 

Z

Zdimis

Guest
1300 στην ψωροκωσταινα των μισθων 700 ευρω για κατι που πουλιεται 2000 στην υγιη ευρωπαικη αγορά ειναι πολυ οκ.Αυτα.(δεδομενου της vintagias και της τιμης που προσδιοριζεται απο κριτηρια ....πολυ ...ψυχολογικά).imo
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.474
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top