Minidsp & Xanadu

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.373
Reaction score
79.445
Δεν έχω τρίποδο, το κρατάω μπροστά από εμένα στο ύψος της μύτης -> άρα αυτί , το ίδιο είναι.
Το έχω να κοιτάει στην μέση και ευθεία, ανεξάρτητα αν μετράω ένα ή και τα δύο. :thumbsdown::thumbsdown: λάθος;
Το calibration 90 δεν το έχω δοκιμάσει

Smoothing 1/6
Μπάζει απο παντού.
Πάρε τρίποδο.
Μεχρι τοτε βάλτο πάνω σε βιβλία, στο ύψος που πρέπει , στο δικό τριποδακι να κοιτάει το καθε ηχείο χωριστά.
Και δείξε.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Μπάζει απο παντού.
Πάρε τρίποδο.
Μεχρι τοτε βάλτο πάνω σε βιβλία, στο ύψος που πρέπει , στο δικό τριποδακι να κοιτάει το καθε ηχείο χωριστά.
Και δείξε.
Μετρήσεις από Τετάρτη , θα δανειστώ και ένα τρίποδο.
Άρα
  • Μετράω ξεχωριστά το κάθε ηχείο με το μικρόφωνο να το κοιτάει από την θέση ακρόασης
  • Βάζω το calibration 90 , το γυρίζω προς τα πάνω και μετράω σε stereo;
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Δεν θυμάμαι σε ποιο σημείο το λέει αλλά για αυτό δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία προς τα που θα κοιτάει το μικρόφωνο. Ο mister λέει ότι όπως και να το βάλεις αυτό θα μετρήσει

 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.373
Reaction score
79.445
Δεν θυμάμαι σε ποιο σημείο το λέει αλλά για αυτό δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία προς τα που θα κοιτάει το μικρόφωνο. Ο mister λέει ότι όπως και να το βάλεις αυτό θα μετρήσει

(Θα το δω, ενδιαφέρον.)

Συμφωνώ, και μάλιστα εχω ανεβάσει συγκριτικές με όλες τις τεχνικές εδώ:
http://www.avsite.gr/forum/threads/Σταδιακή-Αναβάθμιση-Ηχοσυστήματος.149534/page-12#post-2084969

Δες και καμία δεκαριά ποστς πιο πίσω, να τις δεις όλες.

Γενικά σε εκείνα τα ποστς, φίλοι απο εδώ μεσα, μου δίνουν χρήσιμες συμβουλές.

Να σου δώσω και γω μερικές.
  • Μπορείς να φτιάξεις ξεχωριστά φίλτρα ανα κανάλι με το mini dsp? Αν ναι, δοκίμασε το
  • Μεχρι την Τετάρτη που θα κανεις νέες μετρησεις κούρεψε μονο την κορυφή γύρω απο τους 50.
  • Μόλις δανειστείς το τρίποδο, κατέβασε το trial του Dirac. Αν δεν εχεις δυνατότητα για πολλές παρεμβάσεις σε χώρο/ηχεία, ισως ειναι κατι που πρέπει να δοκιμάσεις.
  • Αν στις νέες μετρησεις εχεις παλι τέτοιο roll off στα high freq., πιθανόν να πρέπει να ελέγξεις αν τα ηχεία σου ειναι "up to spec", δηλαδη αν οι πυκνωτές και τα tweeters ειναι οκ.
  • Μην μπεις σε τριπάκι με ακριβά καλωδια στο κυνήγι της βελτίωσης. Εχεις σοβαρά προβλήματα, που δεν αντιμετωπίζονται έτσι.
Α, για βαλε και ενα RT60
 
Last edited:


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Rt 60.jpg

Ανά κανάλι είναι τα φίλτρα
Το minidsp HD υποστηρίζει dirac, το δικό μου όχι.
Το Tweeter το έχω πάρει στραβά από την μέρα που το άκουσα, ένα χρόνο τα έχω .
Λεφτά για καλώδια ούτε για αστείο.
Ευχαριστώ για την βοήθεια, εκείνο το νήμα το έχω διαβάσει αλλά πρέπει να το κάνω επανάληψη.
Προτιμώ να τα κάνω ενεργά και να αναβαθμίσω tweeter , αν θελήσω να τα αναστήσω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.373
Reaction score
79.445
Βαλε και ενα decay...εκεί χαμηλά υπαρχει προβλημα σημαντικό.

Το Dirac δοκίμασε το σε αναπαραγωγη απο υπολογιστή, όχι απο το mini dsp.
Θα εχει ενδιαφέρον αυτο που λες να τα κανεις ενεργά και να αναβαθμίσεις το tweeter.
Θελει αρκετή γνώση φαντάζομαι για να φτιάξεις σωστα το κρος
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Καλημέρα
Διάβασα το νήμα για την σταδιακή αναβάθμιση.
Συμπέρασμα Πρώτο : Για λόγους iso, να έχουμε ένα κοινό μπούσουλα όσον αφορά τις μετρήσεις, θα τις κάνω στις 90 μοίρες.
Συμπέρασμα Δεύτερο : Ο Dimifoot είναι ορθοπεδικός, αν με είχες πελάτη τώρα θα είχες πάρει τα Kii :stinker::stinker:

Βαλε και ενα decay...εκεί χαμηλά υπαρχει προβλημα σημαντικό.

Το Dirac δοκίμασε το σε αναπαραγωγη απο υπολογιστή, όχι απο το mini dsp.
Θα εχει ενδιαφέρον αυτο που λες να τα κανεις ενεργά και να αναβαθμίσεις το tweeter.
Θελει αρκετή γνώση φαντάζομαι για να φτιάξεις σωστα το κρος
Το dirac λέω να μην το κάψω από τώρα, τα φίλτρα που φτιάχνει δεν τα υποστηρίζει το mindsp, τα υποστηρίζει όμως το minidspHD που θα είναι μία μελλοντική , όχι μακρινή , αναβάθμιση.
Το minidsp είναι και ενεργό κρος, δεν μπλέκεις με παθητικό καθόλου , το ξηλώνεις. Υπάρχουν άπειρες πληροφορίες για την διαδικασία παντού αλλά κυρίως στο φόρουμ τους. Στο avsite βλέπε Zakman. Όπως και να έχει η διαδικασία είναι ''κάνω τα σωστά κλικ με το ποντίκι'', δεν χρειάζονται γνώσεις ηλεκτρονικού.
Στο κεφάλαιο Decay δεν έχω φτάσει ακόμα, δεν ξέρω τι μετράει.
Όλο το ζουμί από το video που ανέβασα είναι στο τελευταίο τέταρτο

Πιο πολύ θα με ενδιέφερε αυτό, αν και η αγγελία είναι αρχαία
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Καλημέρα και χρόνια πολλά
Νέες μετρήσεις. Το μικρόφωνο στο τριποδάκι του , από κάτω ένα παιδικό σκαμπό για να έρθει στο σωστό ύψος. Δεν μετακινήθηκε χιλιοστό σε όλες τις μετρήσεις. Calibration 90 , όλες οι μετρήσεις με το μικρόφωνο να κοιτάει προς τα πάνω, 4 sweep σε κάθε μέτρηση, volume επίσης στο ίδιο σημείο. Τα μηχανήματα παίζανε 30+ λεπτά πριν τα ξεπατώσω.
Το bass vromex βουλωμένο, έτσι και αλλιώς πότε δεν το συμπάθησα. Δεν μου αρέσει το bass reflex , ξέρω θα ακούσω πολλές ενστάσεις αλλά... κολοκυθόπιτα. Μου βρωμίζει τα μπάσα για τα δικά μου γούστα.

Αποτέλεσμα:
Xanadu Cbf L - R.jpg


Ξεχάστε τα tweeter , αυτά είναι για την ανακύκλωση. Ιδιαίτερα το αριστερό, απλός δεν παίζουν σωστά, γέρασαν.
Στην αρχή χάρηκα.
Μετά προσγειώθηκα ανώμαλα.
Xanadu Cbf Stereo.jpg


Μαζί δεν κάνουν και χώρια δεν μπορούν. Ενώ οι ξεχωριστές μετρήσεις είναι εντάξει μαζί κάνουν αυτή την κοιλάδα 50 - 300 Hz.. Μία μέτρηση και τα τρία μαζί. Αριστερό πορτοκαλί / δεξί μωβ/ στερεο γαλάζιο
Xanadu Sbf όλα.jpg
 




Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Έσβησα τα παλιά φίλτρα.
Έκλεισα το Bass Vromex.
Τα μέτρησα με τον τρόπο που προανέφερα.
Έβαλα στο REW να μου σιδερώσει από από 20 - 1000Hz . Έφτιαξε τα φίλτρα του, ένα για κάθε ηχείο.
Τα φόρτωσα στο minidsp.
Ξαναμέτρησα με τα φίλτρα και πήρα αυτά τα αποτελέσματα.

ΥΓ: Έστειλα mail το πρωί στην MTZaudio για ενα ζευγάρι tweeter. Απάντηση , και τα tweet δεν υπάρχουν στο εμπόριο , ήταν ειδική παραγγελία. Συμπέρασμα: Η apple είναι open source σε σχέση με την Audio Spectrum
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.373
Reaction score
79.445
Δεν μπορώ να καταλάβω πως έφτιαξε μονο ενα φίλτρο για καθε ηχείο, απο 20-1000. Ειναι μεγάλο κομμάτι του φάσματος.
Θα περίμενα περισσότερα, 3-4 τουλαχιστον.

Αυτήν την ακύρωση οταν παίζουν μαζί, ας μας την εξηγήσει κάποιος γνώστης. Και τη σημασία της.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Δεν μπορώ να καταλάβω πως έφτιαξε μονο ενα φίλτρο για καθε ηχείο, απο 20-1000. Ειναι μεγάλο κομμάτι του φάσματος.
Θα περίμενα περισσότερα, 3-4 τουλαχιστον.

Αυτήν την ακύρωση οταν παίζουν μαζί, ας μας την εξηγήσει κάποιος γνώστης. Και τη σημασία της.
Ααααααααααα τώρα κατάλαβα την απορία σου.
Στο REW πας να φτιάξεις φίλτρα, επιλέγεις απο την πρώτη καρτέλα minidsp.
τσεκάρεις καποιες άλλες ρυθμίσεις και πας πιο κάτω που βάζεις το range που θα σου κάνει διόρθωση.
Εκεί έβαλα 20 - 1000.
Minidsp σημαίνει 6 ρυθμίσεις στο eq ανά κανάλι. Π.χ. στο minidspHD σημαίνει 10 ρυθμίσεις.
Αυτές τις 6 ρυθμίσεις λογαριάζω για ενα φίλτρο, γιατί τις παίρνεις όπως είναι και τις περνάς πακετο στο minidsp
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Το τελευταίο διάστημα είχα παροπλίσει τον λαμπάτο προενισχυτή μιας και το minidsp έχει και αναλογικό volume. Άλλαξα θέση τον ενισχυτή , καλώδια ηχειών (κάτι σε γκριζάκι ). Γενικά όλα από λίγο βοήθησαν.
Προχθές παρέλαβα το minidspHD.
Χθες έφαγα σχεδόν όλο το απόγευμα με το τηλεκοντρόλ. Πήρα ένα προγραμματιζόμενο από ένα μαγαζί της γειτονιάς, τελικά βρήκα ένα συμβατό προγραμματάκι ( νομίζω από Philips TV) λεπτομέρειες το απόγευμα για να γλυτώσει και κάποιος άλλος το παίδεμα.
Αντικατέστησα το minidsp με το minidspHD, έφτιαξα φίλτρα στο REW.
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι ακούγεται εντελώς... χάλια.
Ακόμα και χωρίς φίλτρα, δηλ. σαν προενισχυτής, αλλοιώνει πάρα πολύ τον ήχο. Ιδιαίτερα οι χαμηλές είναι σαν να ακούς κακογραμμένη κασέτα. Αν βάλεις φίλτρα, οι χαμηλές ακούγονται σαν να χτυπάς ένα μεταλλικό ταψί με άμμο. Μετά κουράστηκα γιατί είχε πάει αργά και το παράτησα.
Στην αρχή είμαι ακόμα, να δούμε πόσο καιρό θα με παιδεύει ή αν απλός έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι. Ενδεχομένως να φταίει και το ψηφιακό volume.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
- καλησπέρα Περαστικέ , και καλό ψάξιμο στις αναζητήσεις σου ,

- τα ηχεία σου δεν τα έχω ακούσει , εν αντιθέσει με άλλα του Πετρόπουλου , παίζουν τόσο καλά όσο έχω κατά καιρούς διαβάσει - ακούσει ; αν και λογικά κοστολογημένα , όσοι τα είχαν δεν τα άλλαζαν με τίποτα
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
- καλησπέρα Περαστικέ , και καλό ψάξιμο στις αναζητήσεις σου ,

- τα ηχεία σου δεν τα έχω ακούσει , εν αντιθέσει με άλλα του Πετρόπουλου , παίζουν τόσο καλά όσο έχω κατά καιρούς διαβάσει - ακούσει ; αν και λογικά κοστολογημένα , όσοι τα είχαν δεν τα άλλαζαν με τίποτα
Δεν έχω και τις πολλές εμπειρίες για να τα συγκρίνω. Επειδή νεότερος δούλευα νυχτερινές ώρες, πιο πολύ έχω ακούσει επαγγελματικό ήχο παρά οικιακό hi- fi. Εκεί είναι που καταλαβαίνεις ότι την διαφορά την κάνει πρώτα ο ηχολήπτης και μετά τα μηχανήματα. Δεν θα ξεχάσω κάτι πιτσιρικάδες (25άρηδες και αν), δύο από αυτούς εκτός από μουσικοί ήταν και ηχολήπτες σπουδαγμένοι, Αγγλία. Όταν τελείωσαν το sound check κοιταζόμασταν με το αφεντικό σαν βόδια, δεν είχαμε ξανακούσει τέτοιο αποτέλεσμα. Edit: Αυτός είναι και ο λόγος που την ψάχνω με το minidsp. Χωρίς ''ηχοληψία'' τα μηχανήματα και 50.000€ να κάνουν δε παίζουν στις δυνατότητες τους αν δεν τα κουρδίσεις.
Σπίτι δεν άκουγα, ήθελα την ησυχία μου.
Τα Xanadu έχουν το πολύ σοβαρό μειονέκτημα του ενισχυτή. Αν τα ακούσεις με χάλια ενισχυτή παίζουν σαν ψαροκασέλες με μεγάφωνα. Για μεταχειρισμένο ηχείο 500€ που είναι περίπου η τιμή του σήμερα είναι τσάμπα.
Με 500€ σε καινούργιο παίρνεις ένα χαζοκούτι με μεγάφωνα που τσιρίζουν.
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
- έτσι ακριβώς ήταν/είναι όλα τα καλά audio spectum , έκαναν πχ : 1.500 eu , και ήθελαν να βλέπουν πολλά και καλά watt , ( ωμικά είναι ομαλά φορτία ) , είχα ακούσει τους Ορφείς με γραμμή μεταφοράς ( περίπου 3.500eu ) , να παίζουν με σύστημα full Audio Research ( περίπου 6.000eu/τεμάχιο ) , και αισθανόσουν πως ''σήκωναν'' ακόμα καλύτερα συνοδά

tip 1 : - μου είχε εκμυστηρευθεί ο κατασκευαστής τους , πως στα +over των εγχώριων ηχείων ( έκανε και πολλά εξαγωγή ) , τροποποιεί κάτι στον δρόμο προς τις υψηλές ώστε να ''φωνάζουν '' λιγότερο στα Ελληνικά σπίτια που συνήθως είναι ποιο ζωντανά-ανακλαστικά από τα αντίστοιχα Ευρωπαϊκά

tip 2 : - η εμπειρία σου στον επαγγελματικό ήχο , είναι το καλύτερο σχολείο
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.593
Μηνύματα
2.867.081
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top