Acoustic Solid 111 Metal - Γνώμες?

T

Tadakis

Guest
Καλησπέρα,

Είμαι σε διαδικασία αναβάθμισης της αναλογικής πηγής από ένα Technics SL1200/AT440MLA σε κάτι που θα μπορεί να παίξει όλο το φάσμα των ακουσμάτων μου: ηλεκτρονική, jazz, soul, rock. Το Budget είναι μέχρι 2000 ευρώ για πλατώ/βραχίωνα/κεφαλή (MM/MC) και είδα το Acoustic Solid και με εντυπωσίασε (οπτικά).

http://www.acoustic-solid.com/en/turntables/aluminium-line/57-solid-111-metal-1.html



Γνώμες - προτάσεις?
 

Μηνύματα
72
Reaction score
26
Aπό εμφάνιση σκίζει
και γενικώς η εταιρεία, από όσο έχω ακούσει, έχει καλή φήμη.

Όμως, αν δεν θέλεις οπωσδήποτε metal,
τον προηγούμενο μήνα είχε βγάλει σε φοβερή τιμή
μία επετειακή Limited έκδοση του classic wood midi mpx.

Με την Ortofon Quintet Red στα 1290 ευρώ!
και με Nagaoka MP 100 στα 1180 ευρώ !

Δεν ξέρω αν έχουν εξαντληθεί
αλλά το έχει ακόμα στη σελίδα (μόνο στη γερμανική version).

http://www.acoustic-solid.com/de/laufwerke/klassik-linie/111-classic-wood-midi.html
 

Μηνύματα
184
Reaction score
127
Πανέμορφο, πραγματικά. Εγώ κοιτούσα και αυτήν την εταιρεία http://www.pre-audio.com/

Είχα έρθει σε επαφή μαζί τους και μου είπαν ότι το μοντέλο BT-1301 Tangential turntable έχει 1508 Eur& μεταφορικά τα οποία είναι αρκετά.

Δεν πήρα τίποτα όμως ...απλώς οφθαλμόλουτρο. Καλές αγορές
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.915
Aπό εμφάνιση σκίζει
και γενικώς η εταιρεία, από όσο έχω ακούσει, έχει καλή φήμη.

Όμως, αν δεν θέλεις οπωσδήποτε metal,
τον προηγούμενο μήνα είχε βγάλει σε φοβερή τιμή
μία επετειακή Limited έκδοση του classic wood midi mpx.

Με την Ortofon Quintet Red στα 1290 ευρώ!
και με Nagaoka MP 100 στα 1180 ευρώ !

Δεν ξέρω αν έχουν εξαντληθεί
αλλά το έχει ακόμα στη σελίδα (μόνο στη γερμανική version).

http://www.acoustic-solid.com/de/laufwerke/klassik-linie/111-classic-wood-midi.html
Και εγώ θα σου πρότεινα το Acoustic Solid Classic Wood που το έχω, εδώ και μερικά χρόνια...επίσης με τα χρήματα που διαθέτεις θα το πάρεις όχι με τον εισαγωγικό βραχίονα αλλά με τον WBT 211 της εταιρείας (S-type 9ιντσος κατασκευασμένος από την Ortofon) ο οποίος φυσικά το απογειώνει!
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Σύμφωνουμε ότι τα solid acoustic είναι καλά πικάπ, πόσο καλύτερα θα ακούς όμως σε σχέση με το mk2?
Διαφορετικά σίγουρα , καλύτερα δεν είναι σίγουρο !
Αυτό που θέλω να πω είναι το technics δεν παίζεται σε Rock, γρήγορα jazz, και σε ηλεκτρονική μουσική!

Αυτό που θα πρότεινα εγώ σε σχέση με τα χρήματα που θέλεις να δώσεις είναι μια καλή κεφαλή γύρω στα χιλιάρικο, αν γιατί όχι έναν καλύτερο βραχίονα με ένα καλύτερο καλώδιο .

Αυτό θα αποτελούσε πολύ σημαντική αναβάθμιση !

Φιλικά -Νίκος.
 

Μηνύματα
61
Reaction score
11
Καλησπέρα,
Ειμαι και εγω κάτοχος mk2 με goldring 1022gx και τα ακούσματα μου ειναι μονο μέταλ. Άρχισα και εγω να κοιτάζω για κατι άλλο χωρίς η αλήθεια ειναι οτι μου λείπει κατι με το mk2. Οπως clearaudio concept, vpi traveller κτλ. Το acoustic solid απο εμφάνιση σκίζει. Απο την άλλη εχω ακούσει γνώμες οπως και του φίλου nikog72 που υποστηρίζουν το mk2 για τέτοια ακούσματα.
Αλήθεια Νίκο,πως και εισαι κατηγορηματικος οτι σίγουρα δεν ειναι καλύτερο?αληθεια αν ήταν να γίνει αλλαγή πικαπ και όχι κεφαλής / βραχίονα,ποια θα ήταν η πρόταση σου. Τι εχει το mk2 που το κανει τόσο καλο σε ροκ/μέταλ μουσική.
 



Μηνύματα
608
Reaction score
580
Καλησπέρα,
Ειμαι και εγω κάτοχος mk2 με goldring 1022gx και τα ακούσματα μου ειναι μονο μέταλ. Άρχισα και εγω να κοιτάζω για κατι άλλο χωρίς η αλήθεια ειναι οτι μου λείπει κατι με το mk2. Οπως clearaudio concept, vpi traveller κτλ. Το acoustic solid απο εμφάνιση σκίζει. Απο την άλλη εχω ακούσει γνώμες οπως και του φίλου nikog72 που υποστηρίζουν το mk2 για τέτοια ακούσματα.
Αλήθεια Νίκο,πως και εισαι κατηγορηματικος οτι σίγουρα δεν ειναι καλύτερο?αληθεια αν ήταν να γίνει αλλαγή πικαπ και όχι κεφαλής / βραχίονα,ποια θα ήταν η πρόταση σου. Τι εχει το mk2 που το κανει τόσο καλο σε ροκ/μέταλ μουσική.
Δεν ήμουν κατηγορηματικος,πότε δεν είμαι .
Το mk2 έχει φοβερό ρυθμό (τόσο οστε μερικές φορές να νομίζεις ότι παίζει cd) φοβερό χαμηλό και φοβερά δυναμικά !
Δεν υπάρχει καλύτερο για δυναμική μουσική

Εγώ μιλάω για το mk2 σαν πλατό , τώρα όσο αφορά τον βραχίονα και την κεφαλή, τότε ο καθένας κάνει ότι καλύτερο μπορεί και ότι αντέχει η τσέπη του. . . . . . .
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.168
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top