συνδεση του ιδιου ζευγαριου ηχειων

Μηνύματα
6
Reaction score
2
γεια χαρά,
γινεταινα ενώσω το ίδιο ζευγάρι ηχείων σε 2 ολοκληρωμένους ενισχυτές;

Το πρόβλημα είναι ότι έχω έναν Yamaha DSP για home cinema και έναν Audiolab για μουσική...
Τώρα, τα ηχεία είναι συνδεδεμένα με τον DSP. Θα μπορούσα να τα συνδέσω με τον Audiolab (και αν γίνεται χωρίς να τραβήξω extra καλώδια) αλλά από ενισχυτή σε ενισχυτή;

Δηλαδή όταν ανοίγω τον Yamaha να παίζουν με αυτόν και όταν κλεινω αυτόν και ανοίγω τον Audiolab να παίζουν με αυτόν...

ευχαριστώ
 


Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
μακαρι να γινοταν γιατι κανω τι ιδιο
αλλα δεν
εγω εχω διαφορετικα καλωδια τα οποια βαζω βγαζω
 



Μηνύματα
6
Reaction score
2
Audiolab 8000C και ΥΑΜΑHA DSP (δεν θυμάμαι τώρα το μοντελο)..ενας παλιός είναι μοντέλο 2000...
 




rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
γεια χαρά,
γινεταινα ενώσω το ίδιο ζευγάρι ηχείων σε 2 ολοκληρωμένους ενισχυτές;

Το πρόβλημα είναι ότι έχω έναν Yamaha DSP για home cinema και έναν Audiolab για μουσική...
Τώρα, τα ηχεία είναι συνδεδεμένα με τον DSP. Θα μπορούσα να τα συνδέσω με τον Audiolab (και αν γίνεται χωρίς να τραβήξω extra καλώδια) αλλά από ενισχυτή σε ενισχυτή;

Δηλαδή όταν ανοίγω τον Yamaha να παίζουν με αυτόν και όταν κλεινω αυτόν και ανοίγω τον Audiolab να παίζουν με αυτόν...

ευχαριστώ
Δες το βίντεο που υπάρχει εδώ:
http://www.whathifi.com/news/how-to-add-hi-fi-amplifier-to-your-home-cinema-system
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αν ο AV ενισχυτής σου έχει έξοδο trigger μπορείς με ένα ποιοτικό ρελέ τοποθετημένο σε ένα κουτάκι να το κάνεις.
Δεν θα χρειάζεται να επιλέγεις από διακόπτη.
Αναλόγως ποιον ενισχυτή θα ανοίγεις η επιλογή θα γίνεται αυτόματα.
 
Last edited:

Μηνύματα
206
Reaction score
94
Έχω αυτό το κουτάκι, το οποίο κάνει πολύ καλά τη δουλειά του. Με τον διακόπτη αλλάζει κανείς ενισχυτή. Απλώς πρέπει να κλείσει τον ενισχυτή πριν κάνει αλλαγή.
 


Μηνύματα
206
Reaction score
94
Έχω χρησιμοποιήσει και κάτι ανάλογο στο παρελθόν. Καλά την έκανε τη δουλειά του, όμως το μεταλλικό κουτάκι είναι πιο στιβαρό και έχει, νομίζω, καλύτερης ποιότητας ακροδέκτες. Είναι όμως και ακριβότερο.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.201
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top