Αναβάθμηση phono stage και κεφαλής.

Μηνύματα
117
Reaction score
12
Γειά σας. Ζητώ την βοήθεια του forum για την αναβάθμηση του τίτλου. Αρχικά θέλω να κάνω αναβάθμηση του phono stage που έχω τώρα στο σύστημά μου και μετά να κάνω και αλλαγή της κεφαλής από mm σε mc. Εχω το Trichord Dino mkii με το απλό τροφοδοτικό, και το πικάπ μου είναι το Thorens td 125 mkii / SME 3009 mkii / Audio Technika 150 mxl. Ποσό διαθέτω για το phono μέχρι τα 800 ευρώ για καινούργιο ή μεταχειρισμένο. Ποσό για κεφαλή μέχρι τα 500 ευρώ για καινούργια, ή απόλυτα εξακριβωμένα σε άριστη κατάσταση μεταχειρισμένη. Αρχικές επιθυμίες το ASR Mini basic exslusive, το Dynavector P-75 mkii ή mkiii, και η ZYX R 50 Blum. Οσοι γνωρίζετε τα συγκεκριμένα phono και κεφαλή, θα ήθελα την άποψή σας. Οπως επίσης και όποιες άλλες προτάσεις σας. Αυτά για αρχή. Περιμένω τις προτάσεις σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Χρήστος.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Γεια σου φίλε ChrisVol...λοιπόν για το phono: έχω ακούσει το ASR συγκριτικά με το Graham Slee Gold + Step up και με το Trichord Research Diablo + NCPSU. Θα έλεγα ότι και τα τρία είναι υπέροχα: λεπτομέρεια, σκηνή, όγκος...Το Graham Slee με το step-up για να οδηγεί MC χαμηλοέξοδες είναι το πιο ακριβό (1700), το ASR τότε είχε πολύ καλή τιμή, γύρω συα 1000 και το Trichord κάπου ανάμεσα (1400). Τότε ήμουν έτοιμος να επιλέξω το ASR, αλλά τελικά κατέληξα στο Trichord Diablo με το NCPSU...ίσως διαισθητικά μόνο....αλλά χωρίς να το έχω μετανιώσει ποτέ...Πάντως αν προσανατολίζεσαι στο ASR...προχώρα...με κλειστά μάτια (και ανοιχτά αυτιά)...χα,χα...καλές αγορές
Κεφαλή χρησιμοποιώ την Zyx R50 Bloom....επίσης κλασική επιτυχημένη αγορά (αν και νομίζω ότι έχει τσιμπίσει λίγο η τιμή της τελευταία!). Πάντως με αυτά τα phono μπορείς να τοποθετήσεις MC από 0,1mV (το Trichord έχει gain 'εως +74dB!!! και το ASR έως +70dB)
 



BLUES

TV
Μηνύματα
1.630
Reaction score
960
Γεια σου φίλε ChrisVol...λοιπόν για το phono: έχω ακούσει το ASR συγκριτικά με το Graham Slee Gold + Step up και με το Trichord Research Diablo + NCPSU. Θα έλεγα ότι και τα τρία είναι υπέροχα: λεπτομέρεια, σκηνή, όγκος...Το Graham Slee με το step-up για να οδηγεί MC χαμηλοέξοδες είναι το πιο ακριβό (1700), το ASR τότε είχε πολύ καλή τιμή, γύρω συα 1000 και το Trichord κάπου ανάμεσα (1400). Τότε ήμουν έτοιμος να επιλέξω το ASR, αλλά τελικά κατέληξα στο Trichord Diablo με το NCPSU...ίσως διαισθητικά μόνο....αλλά χωρίς να το έχω μετανιώσει ποτέ...Πάντως αν προσανατολίζεσαι στο ASR...προχώρα...με κλειστά μάτια (και ανοιχτά αυτιά)...χα,χα...καλές αγορές
Κεφαλή χρησιμοποιώ την Zyx R50 Bloom....επίσης κλασική επιτυχημένη αγορά (αν και νομίζω ότι έχει τσιμπίσει λίγο η τιμή της τελευταία!). Πάντως με αυτά τα phono μπορείς να τοποθετήσεις MC από 0,1mV (το Trichord έχει gain 'εως +74dB!!! και το ASR έως +70dB)
Περισσοτερο gain = αυξηση θορυβου
Καλο θα ηταν να αποφυγουμε mc katω apo 0.3 αλλιως και με καλο φονο πρεπει να παμε σε στεπ απ
Μιλαω παντα για κεφαλες mc χαμηλης εξοδου
Η επενδυση στο αναλογικο κομματι,κατ εμε, πηγαινει πρωτα από όλα στο φονο μετα στο καλωδιο βραχιονα και στο τελος στην κεφαλη(είναι αναλωσιμη)
Παράδειγμα,αν ξοδεψεις 2000 ε για φονο και κεφαλη,δωσε τα 1500 στο φονο και τα ρεστα στην κεφαλη
Η λυση του asr mini basis exclusive είναι ιδανικη ,αν και περιοριζει λιγο την παραμετροποιηση,όπως και το bmc
Καποια από τα νεα φονο δινουν παραμετροποιήσεις on the fly(musicalfidelity)
Αποφυγε από την εμπειρια μου λαμπατα φονο,εκτος του nva,του δικου μας Πανικου(puretone)
ακομη και το διαφημiσμενο ear 834 tου Παραβιντσινι, δεν "'παιζει"'
Συμπερασμα,κανε αιματηρη οικονομια και μαζεψε καβα για μεγαλύτερης κατηγοριας φονο(που υποστηριζουν και δυο κεφαλες παραλληλα--υπαρχουν μεταχειρισμένα μεγαλα asr,στα 2600-3000εᾱξιζει η υπομονή για μια τετοια αναβαθμιση)
Ευχαριστω
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.630
Reaction score
960
Κεφαλη εως 400 ε denon 1003R
Εως 600 ε-----------ζυχ 50 η η νεα ελλειπτικη ορτοφον spu-1
up to 1000 e zyx yiatra 100 red
ΙΔΑΝΙΚΟ ΠΑΝΤΡΕΜΑ
JELCO 750+JELCO HS20/25 HEADSELL(magnesium brass alloy=14gr)+denon 1003r=Θεικος συνδιασμος
Και με γκειν εως 60 db ακους γενικα εξοχα,αλλα το καλο φονο θα αναδειξει τις διαφορες των
εισαγωγικών mc from mm
 

BLUES

TV
Μηνύματα
1.630
Reaction score
960
Επισης και η shelter 501 iii allaround up to 1000 e
Επισης ένα SUT με CINEMAG 3440 BLUE για εχτρα γκειν εως 65 ντιμπι χωρις θορυβο για mc,ιδιοκατασκευη με φιχ γκειν,χωρις διακοπτες αλλαγης του πρωτεύοντος( περιπου 300 ε)
 


BLUES

TV
Μηνύματα
1.630
Reaction score
960
Εγω δεν μπορω νατα βαλω με τους κανονες της φυσικης
Εσυ μπορεις?
 

Μηνύματα
117
Reaction score
12
Σας ευχαριστω ολους, για την καλη σας διαθεση να με βοηθησετε. Οπως, πιθανον, και τα αλλα παιδια που θα ακολουθησουν και θα πουν και αυτοι την γνωμη τους. Το Dynavector p-75 δεν το εχει ακουσει κανεις; Το phono της Nagra bps το γνωριζετε;
 

T

Tadakis

Guest
Έχω δοκιμάσει 3-4 phono stage αυτή την εποχή (ASR Mini Basis Exclusive, Leema Acoustics Ultra, Clear Audio Symphony+, Project RS). Προσωπικά πάω για το ASR καθότι έχει τα καλύτερα δυναμικά. Πιο εύπλαστο είναι το Leema και θα το συνιστούσα σε κάποιον που του αρέσει ηχητικά αλλά με κέρδισε η πινελία που βάζει το ASR (γνωρίζοντας τις ελαφρώς λιγότερες παραμετροποιήσεις που έχει).
 

Μηνύματα
59
Reaction score
25
Στα χρήματα που διαθέτεις (λίγο παραπάνω) μπορείς να δεις και το Primare r32
ή ίσως να αναζητήσεις σε μεταχειρισμένο κάποιο rcm.
Το asr (και το απλό mini και το exclusive) πάντως είναι εξαιρετική επιλογή καθώς και τα mf.

Tο πιο σημαντικό όμως είναι να προσπαθήσεις να τα ακούσεις στο σύστημα σου.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.320
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top