Ενεργά (και προσιτά...) Klipsch

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Αυτή τη στιγμή, όταν μπαίνει ένας νεαρός εδώ στο φόρουμ να ρωτήσει τι ηχεία και ενισχυτή να πάρει, όταν του λέω "ασύρματα ενεργά" νομίζει ότι είμαι εξωγήινος..

Αν τα κάθε νέα τέτοια κλιπς και b&w οδηγήσουν τον νεαρό, σε ένα χρόνο από τώρα, να μπαίνει στο μίντια μαρκτ και να ρωτάει τον υπάλληλο "τι ασύρματα ενεργά ηχεία έχετε σε αυτά τα λεφτά", κι αν του δείχνουν κάποια παθητικά ηχεία να τα περιφρονεί, λέγοντας "μα αυτά δεν έχουν Wi-Fi, τι να τα κάνω αφού δε συνδέονται με το κινητό μου και το Spotify κατευθείαν; " , τότε επιτέλους θα στρώσει το πράγμα.

Μέχρι τότε, υπομονή, τον φάγαμε το γάιδαρο, στην ουρά είμαστε.. ;)
 


Y

Yiannis_B

Guest
Αυτή τη στιγμή, όταν μπαίνει ένας νεαρός εδώ στο φόρουμ να ρωτήσει τι ηχεία και ενισχυτή να πάρει, όταν του λέω "ασύρματα ενεργά" νομίζει ότι είμαι εξωγήινος..

Αν τα κάθε νέα τέτοια κλιπς και b&w οδηγήσουν τον νεαρό, σε ένα χρόνο από τώρα, να μπαίνει στο μίντια μαρκτ και να ρωτάει τον υπάλληλο "τι ασύρματα ενεργά ηχεία έχετε σε αυτά τα λεφτά", κι αν του δείχνουν κάποια παθητικά ηχεία να τα περιφρονεί, λέγοντας "μα αυτά δεν έχουν Wi-Fi, τι να τα κάνω αφού δε συνδέονται με το κινητό μου και το Spotify κατευθείαν; " , τότε επιτέλους θα στρώσει το πράγμα.

Μέχρι τότε, υπομονή, τον φάγαμε το γάιδαρο, στην ουρά είμαστε.. ;)
Ελάχιστοι νέοι ενδιαφέρονται για ηχοσυστήματα. Ή το marketing θα τους μπριζώσει κατά κει ή χ3σε ψηλά κι αγνάντευε.

Προσωπικά δεν θεωρώ τον εαυτό μου ιεραπόστολο.

Αν γράφω εδώ μέσα, το κάνω μόνο γιατί δεν ανέχομαι να ακούω τις παπάτζες των παλιών, - την ξεροκεφαλιά τους, την έλλειψη επιχειρημάτων, την τετραγωνοπαλμικά επιστημονικοφανή και καραβανάδικη αναίδειά τους και πάει λέγοντας.

Τα κίνητρα μου είναι ποταπά.

Θέλω να τους κάνω να ανεβάζουν πίεση, μπας και σκάσουν κάποια στιγμή σαν χύτρες ταχύτητας, και πεταχτούν τα φασολάκια στον απορροφητήρα. :rolleyes:

Βρισκόμαστε εδώ που βρισκόμαστε -ως γένος- γιατί ελάχιστοι αιτιολογούν την θέση τους με λογικά επιχειρήματα, - χιλιετίες τώρα...

Κι έτσι έχουμε κωθώνια όρθια, που πετροβολούν τις γυναίκες στο δρόμο μέχρι θανάτου, γιατί πήγαν στο μπακάλη μόνες τους, ή πολιτικούς σαν τον μπάμια τον Ομπάμια, που αφού έχουν πετσοκόψει τον μισό πληθυσμό της γης, έρχονται να μιλήσουν στην Αθήνα για την δημοκρατία, και οι κότες τον βρίσκουν και γοητευτικό.

Και συ με λες τον φάγαμε τον γάιδαρο...
 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Βρισκόμαστε εδώ που βρισκόμαστε -ως γένος- γιατί ελάχιστοι αιτιολογούν την θέση τους με λογικά επιχειρήματα, - χιλιετίες τώρα...
Πιο εύστοχος, πεθαίνεις.

:hi::hi::hi::hi::hi:

:drinks:
 

Μηνύματα
569
Reaction score
487
Αν γράφω εδώ μέσα, το κάνω μόνο γιατί δεν ανέχομαι να ακούω τις παπάτζες των παλιών, - την ξεροκεφαλιά τους, την έλλειψη επιχειρημάτων, την τετραγωνοπαλμικά επιστημονικοφανή και καραβανάδικη αναίδειά τους και πάει λέγοντας.

Τα κίνητρα μου είναι ποταπά.

Θέλω να τους κάνω να ανεβάζουν πίεση, μπας και σκάσουν κάποια στιγμή σαν χύτρες ταχύτητας, και πεταχτούν τα φασολάκια στον απορροφητήρα. :rolleyes:
Οταν τα επιχειρηματα δεν σου αρεσουν τα χαρακτηριζεις καραβανάδικη αναίδειά κ.τ. λ , αυτό το κανεις επειδη δεν εχεις κανενα επιχειρημα της προκοπης για να αντικρουσεις τα επιχειρηματα αυτά , αλλα την αληθεια την ειπες και μονος σου και εχει να κανει με τα κινητρα σου .
 

Y

Yiannis_B

Guest
Όσο το μπουκάλι κατεβαίνει, μάλλον τόσο απομακρύνομαι από το θέμα, αλλά με αφορμή τα θετικά σχόλια που ακούω για τις ασύρματες τεχνολογίες, θυμήθηκα ένα άρθρο του Ken Rokwell, που παρότι από πολλούς θεωρείτε γραφικός και ξερόλας, έχει γράψει αρκετές φορές -και to the point- για το πως στο όνομα της τεχνολογίας και του εντυπωσιασμού (αλλά στην βάση του στο όνομα της οικονομίας), το human-machine interface, έχει μετακομίσει στις φτηνές φωτογραφικές μηχανές στα δεκάδες μενού και υπομενού του LCD touchscreen display, ακόμη και για βασικές ρυθμίσεις.
Το ξαναθυμήθηκα, εδώ στο εξωτερικό που βρίσκομαι για δουλειά, και κυκλοφορώ με ένα chevrolet spark: Το ηλεκτρονικό του στροφόμετρο είναι ό,τι χειρότερο έχω δει σε υλοποίηση. Η υστέρησή του φτάνει το δευτερόλεπτο, και η χρησιμότητά του σε πραγματικές συνθήκες είναι μηδενική.



Άρα τελικά τι?

Ωραία τα DSP και οι ενεργές πολυενισχύσεις, αλλά θα μπορούσα παρακαλώ να έχω ένα όμορφο (-έστω ασύρματο) κουτί για τις βασικές ρυθμίσεις, με πραγματικούς διακόπτες και περιστροφικό χειριστήριο έντασης ?

Δεν υπάρχει καλύτερο volume control από ένα πραγματικό περιστροφικό ποτενσιόμετρο (ή encoder - δεν έχει σημασία), αν γυρίζει και σαν τους αντίστοιχους των Sansui, μιλάμε για μαγεία.

Υποτιμούμε απίστευτα την εργονομία και την αίσθηση ενός πραγματικού χειριστηρίου.

Ακόμη και ο παλιός φούρνος μικροκυμάτων που έχω έχει μόνο δύο περιστροφικούς διακόπτες (ισχύς + χρόνος), και βρίσκω απίστευτα πιο πρακτική την διαδικασία από τα LCD display και τα κουμπάκια των νεοτέρων.

A, και οι καινούργιοι έχουν και app για κινητό μη χ#σω.

Οπότε αν τελικά αποδειχτεί ότι σφηνώσανε έναν Powergate Max Amplifier (class - D) μέσα σε αυτά τα ηχεία χωρίς ενεργό κρος, και μου βάζανε το πιστόλι στον κρόταφο να πάρω μόνο Klipsch, θα έπαιρνα τα αντίστοιχα παθητικά, με τον τελευταίο (1 χιλιάρικο κάνει), κι ας τρέχουν καβλώδια δεξιά-αριστερά.




My2cents και καληνύχτα.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Οταν τα επιχειρηματα δεν σου αρεσουν τα χαρακτηριζεις καραβανάδικη αναίδειά κ.τ. λ , αυτό το κανεις επειδη δεν εχεις κανενα επιχειρημα της προκοπης για να αντικρουσεις τα επιχειρηματα αυτά , αλλα την αληθεια την ειπες και μονος σου και εχει να κανει με τα κινητρα σου .
Έχεις απόλυτο δίκιο, συμφωνεί μαζί σου και ο xfader, που με χαρακτήρισε ως το πιο μισητό μέλος του forum. :D

Ας αποφασίσει όμως το κοινό αν έχεις επιχειρήματα ή ...τρικυμία. :rolleyes:

To Dead time είναι αυτό που ευθυνεται για τις περισσοτερες παραμορφωσεις στους class D ενισχυτες , όταν εχουμε να κανουμε με τετραγωνικους παλμους με συχνοτητες των 400 ΚΗz ( η οποια είναι η συχνοτητα του ταλαντωτη στον UCD για παραδειγμα ) , τοτε αμεσως φαινονται οι ατελειες των μοσφετ εξοδου , αυτό οφειλεται στους χρονους t ( switching times ) των μοσφετ δλδ στο t (off) , t (on ) , t(r) και t(f) , καθως και στην δυνατοτητα του κυκλωματος του driver να ελεγχει το φορτιο εισοδου των mosfet αυτων , επισης το φιλτρο εξοδου κανει αυτή την βαναυση προσγειωση από τις υψηλες στις χαμηλες συχνοτητες ( ακουστικες ) , που ολη αυτή η διαδικασια δημιουργει θορυβους και σε συνδυασμο με τις παραμορφωσεις που δημιουργουνται απο το dead time εχουμε αυτην την σκληραδα στα πριμα ! .
Και αντί να δώσεις κάνα link, θα πρέπει να τα βρω και να τα μάθω όλα μόνος μου: :eek: :laugh:

Εσυ μαθε να " αποκωδικοποιεις " τους τετραγωνικους παλμους πρωτα και μετα πιασε τα AP :D .
 

Μηνύματα
569
Reaction score
487
Τι το θελεις το link , διαβασε λιγη θεωρια παραπανω για τους class D και θα καταλαβεις , αυτα που ειπα στο αλλο θεμα εχουν να κανουν με τους UCD πιο πολυ , οι οποιοι εχουν πιο υψηλες παραμορφωσεις και μεγαλυτερες ανωμαλιες στην εμπεδηση εξοδου τους σε σχεση με τους ncore και σε σχεση με εναν καλο ενισχυτη ταξης ΑΒ ! :p .
 
Last edited:






dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
... ή πολιτικούς σαν τον μπάμια τον Ομπάμια, που αφού έχουν πετσοκόψει τον μισό πληθυσμό της γης, έρχονται να μιλήσουν στην Αθήνα για την δημοκρατία, και οι κότες τον βρίσκουν και γοητευτικό...
Ε, ήταν γοητευτικός, πως να το κάνουμε; :rolleyes:

Και επειδή όλα πρέπει να τα βλέπουμε στο πλαίσιο αναφορά τους και πάντα συγκριτικά με "τις εναλλακτικές", ας λουστούμε τώρα όλοι μας τις νέες και άφθαρτες, καλύτερες εναλλατικές. Εν προκειμένω, όλος ο κόσμος ας λουστεί τον Τραμπ.
 


Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
... ή πολιτικούς σαν τον μπάμια τον Ομπάμια, που αφού έχουν πετσοκόψει τον μισό πληθυσμό της γης, έρχονται να μιλήσουν στην Αθήνα για την δημοκρατία, και οι κότες τον βρίσκουν και γοητευτικό.

Και συ με λες τον φάγαμε τον γάιδαρο...
Υπερ-υπερ-υπεραπλουστεύεις...
Αν νομίζεις ότι η εξέλιξη έρχεται από τη μία μέρα στην άλλη, ή ότι το να διοικήσεις μια αυτοκρατορία είναι κάτι απλό, τότε τι να πω...

Μην κάνεις σαν τον ελιτιστή αγ@μη, που επειδή "του πέφτει λίγη" η Στέλλα η συμμαθήτρια μια κι έχει δυο τρία κιλάκια παραπάνω, κάθεται στον υπολογιστή και "παίζει", περιμένοντας τη μέρα που ένα κλαρκ θα "ξεφορτώσει" μια σωσία της Adriana Lima ακριβώς πάνω στον λούτσο του (copyright mikeus).
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
και που να εβγαζε η Klipsch ενεργη-ασυρματη εκδοση των klipchorn.........ελατε κυριοι,ψυχραιμια.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ε! βάλε το ντε! :rolleyes:

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω τι το προηγμένο έχει αυτό το ηχείο. Ένα τυπικό klipsch είναι με κάποιες ευκολίες.

Άλλη σχολή μακριά από την ουδετερότητα και την ακρίβεια.

Απορώ και με τον ενθουσιασμό του Κώστα.

Σύμφωνοι.

Δεν έχεις ζηλέψει όμως ποτέ ευαίσθητα PA ηχεία; Με ένα "γρήγορο" 15άρι γούφερ, με PRAT από χαμηλές εντάσεις; :D Εγώ τελευταία όλο και πιο συχνά, ακόμη και αν έχουν τους περιορισμούς που αναφέρεις. Π.χ. στο γυμναστήριο, πολλές φορές φχαριστιέμαι αυτό που ακούω από κάτι ευαίσθητες γκουμούτσες.

Ε, αν μπορούσαμε με 3000€ να κάναμε το κέφι μας με ένα ζευγάρι τέτοιας φιλοσοφίας ηχεία αλλά ενεργά, με ψηφιακή είσοδο/ασύρματα (για να έχουμε και ήσυχη τη συνείδησή μας και τον εαρ), εγώ δε θα έλεγα όχι!
 
Last edited:

Y

Yiannis_B

Guest
Σύμφωνοι.

Δεν έχεις ζηλέψει όμως ποτέ ευαίσθητα PA ηχεία; Με ένα "γρήγορο" 15άρι γούφερ, με PRAT από χαμηλές εντάσεις; :D Εγώ τελευταία όλο και πιο συχνά, ακόμη και αν έχουν τους περιορισμούς που αναφέρεις. Π.χ. στο γυμναστήριο, πολλές φορές φχαριστιέμαι αυτό που ακούω από κάτι ευαίσθητες γκουμούτσες.

Ε, αν μπορούσαμε με 3000€ να κάναμε το κέφι μας με ένα ζευγάρι τέτοιας φιλοσοφίας ηχεία αλλά ενεργά, με ψηφιακή είσοδο/ασύρματα (για να έχουμε και ήσυχη τη συνείδησή μας και τον εαρ), εγώ δε θα έλεγα όχι!
http://www.avsite.gr/forum/threads/Ανεμοσκορπίσματα.125834/
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top