Project ''Projectορας''


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.910
Reaction score
41.164
εχει και Test Signals αποτι ειδα ...
Το είδα, ειναι απλά τόνοι που στέλνει σε κάθε κανάλι, όπως αυτούς που βγάζει ο ενισχυτής οταν ρυθμίζεις levels.
Εγώ περίμενα να είναι σήματα που θα ταξιδεύουν σε συγκεκριμένες κάθε φορά "τροχιές" ώστε να βλέπεις ποσό καλα είναι καλυμμένος ο χώρος από τα ηχεια, τη θέση τους, την κλίση τους.... αλλά τζίφος!
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
View attachment 68582
[DOUBLEPOST=1484341050][/DOUBLEPOST]
το κεντρικο!
Άριστη μέτρηση! By the book!

Πως το κατάφερες;
οχι γυψοσανιδα, εχω κανει εντοιχισμο τα ηχεία πίσω απο ηχοπερατή οθόνη και τα εχω γεμίσει με ήχοαποροφιτικα
Δηλαδή τους χρόνους αντήχησης τους βελτιώνουμε επεμβαίνοντας στις καμπίνες των ηχείων?
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Με Audyssey on, reference curve, αλλά με πρόχειρη διαδικασία auto calibration, ήταν μια γρήγορη κρατώντας το μικρόφωνο του avr στον ώμο μου :D

View attachment 68543

View attachment 68544

View attachment 68542

View attachment 68545

View attachment 68541
Πάντως το 7άρι μια χαρά αποδίδει στα χαμηλά στη θέση ακρόασης ή δεν το βλέπω καλά?
και ας λένε για nearfield ακροάσεις.Αν βάλεις και ένα sub!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.378
Πάντως το 7άρι μια χαρά αποδίδει στα χαμηλά στη θέση ακρόασης ή δεν το βλέπω καλά?
και ας λένε για nearfield ακροάσεις.Αν βάλεις και ένα sub!
τα περί νίαρφιλντ τα έχουμε αναλύσει αρκετά.
Το σκεπτικό και οι επιλογές ηχείων ήταν όλα άριστα:
Οι λόγοι γι' αυτό ήταν οι εξής:

1. Η πολύ ανώτερη ποιότητα ήχου και οι επιπλέον δυνατότητες - πληρέστερη / ακριβέστερη επεξεργασία σήματος ενός AV προενισχυτή σε σχέση με έναν AV ολοκληρωμένο.
Για την ακρίβεια, είναι πεποίθησή μου ότι η ποιότητα ήχου ενός μοντέρνου και λογικής τιμής προενισχυτή Audio Video όπως ο Yamaha CX-A5100, δε θα αποτελεί σοβαρό περιοριστικό παράγοντα ακόμα και αν αυτός ενταχθεί σε ένα πολύ υψηλής απόδοσης αμιγώς μουσικό σύστημα, ειδικά αν κάνουμε χρήση όλων των δυνατοτήτων του.

2. Ο εξαιρετικός λόγος value for money που έχουν τα ενεργά ηχεία, σε σχέση με το συνδυασμό παθητικών ηχείων - πολυκάναλου τελικού. Στη σύγκριση αυτή βάλτε και το κόστος των καλωδίων, μια και το κόστος ενός κορυφαίου καλωδίου σήματος είναι περίπου το μισό από αυτό ενός πολύ καλωδίου ηχείων, συν ότι ένα κορυφαίο καλώδιο σήματος έχει ουσιαστικά μηδενικές απώλειες σε μήκος π.χ. 16 μέτρων, ενώ ένα καλώδιο ηχείων όχι (+επιπλέον κόστος νοσηλείας / αναλωσίμων μόλις μάθει ο costas EAR ότι χρησιμοποιείτε μακριά καλώδια ηχείων και σας σπάσει το κεφάλι).
Χώρου επιτρέποντος, το "σύστημα" που έστησε η μελίνα, κελαηδάει. ;)
 















Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.583
Μηνύματα
2.866.406
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top