Πρόβλημα με κεφαλή.

Μηνύματα
44
Reaction score
10
Καλημέρα. Άλλαξα headshell σε μια κεφαλή που είχα . Έβαλα τα καλώδια όπως έπρεπε. Αρχικά έπαιζε το ένα ηχείο μόνο. Τώρα δεν παίζει κανένα. Την έβαλα μετά σε διαφορετικό headshell ξανά πάλι καθόλου ήχος. Άλλο headshell με κεφαλή που έχω παίζει κανονικά στο ίδιο πικάπ. Τι μπορεί να έχει γίνει? Χαλάσανε τα καλώδια? Δεν έχουν κοπεί πάντως. Γίνεται να χ;aλασε η κεφαλή? Έπαιζε κανονικά πριν της αλλάξω headshell. Επίσης δοκίμασα διαφορετικά καλώδια και headshells αλλά πάλι τίποτα. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπροσδεκτη.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αν μπορεις μετρησε στα rca εισοδου του phono μηπως υπαρχει DC.
Mετρησε και τα καλωδια του headshell να επιβεβαιωσεις οτι ειναι ενταξει.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Καλημέρα. Άλλαξα headshell σε μια κεφαλή που είχα . Έβαλα τα καλώδια όπως έπρεπε. Αρχικά έπαιζε το ένα ηχείο μόνο. Τώρα δεν παίζει κανένα. Την έβαλα μετά σε διαφορετικό headshell ξανά πάλι καθόλου ήχος. Άλλο headshell με κεφαλή που έχω παίζει κανονικά στο ίδιο πικάπ. Τι μπορεί να έχει γίνει? Χαλάσανε τα καλώδια? Δεν έχουν κοπεί πάντως. Γίνεται να χ;aλασε η κεφαλή? Έπαιζε κανονικά πριν της αλλάξω headshell. Επίσης δοκίμασα διαφορετικά καλώδια και headshells αλλά πάλι τίποτα. Οποιαδήποτε βοήθεια ευπροσδεκτη.
παίρνεις ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι (ή καλύτερα πολύμετρο) και ελέγχεις αν υπάρχει τάση στον ενισχυτή (ή στο phono)
αν δεις τάση τα παρατάς, τα κλείνεις, πας μάστορα και ψάχνεις για κεφαλή..

αν δεν υπάρχει τάση :
κάνεις αποσύνδεση τα 4 καλωδιάκια από την κεφαλή
ανοίγεις τον ενισχυτή στο 12.00
πιάνεις με το χέρι εναλλάξ τα χάλκινα κλιπάκια από το κόκκινο και το λευκό καλωδιάκι
αν ακούσεις ήχο "μπρρρρρρ" και στα δύο από τον ενισχυτή μάλλον έχει καεί το πηνίο και ψάχνεις για νέα κεφαλή..
αν δεν ακούσεις ήχο, ή ακούσεις μόνο από το ένα, ψάχνεις τη συνέχεια των καλωδίων και τα phono inputs
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
44
Reaction score
10
Τα rca καλα δεν πρεπει να ειναι μιας και με αλλο shell δουλευει? Πως μπορω να μετρησω τα καλωδιακια μιας και ειμαι ασχετος?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Τα rca καλα δεν πρεπει να ειναι μιας και με αλλο shell δουλευει? Πως μπορω να μετρησω τα καλωδιακια μιας και ειμαι ασχετος?
Nαι,λογικα πρεπει να εινα οκ.
Τα καλωδιακια τα μετρας στους δυο ακροδεκτες τους αν υπαρχει συνοχη.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
10
Nαι,λογικα πρεπει να εινα οκ.
Τα καλωδιακια τα μετρας στους δυο ακροδεκτες τους αν υπαρχει συνοχη.
παίρνεις ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι (ή καλύτερα πολύμετρο) και ελέγχεις αν υπάρχει τάση στον ενισχυτή (ή στο phono)
αν δεις τάση τα παρατάς, τα κλείνεις, πας μάστορα και ψάχνεις για κεφαλή..

αν δεν υπάρχει τάση :
κάνεις αποσύνδεση τα 4 καλωδιάκια από την κεφαλή
ανοίγεις τον ενισχυτή στο 12.00
πιάνεις με το χέρι εναλλάξ τα χάλκινα κλιπάκια από το κόκκινο και το λευκό καλωδιάκι
αν ακούσεις ήχο "μπρρρρρρ" και στα δύο από τον ενισχυτή μάλλον έχει καεί το πηνίο και ψάχνεις για νέα κεφαλή..
αν δεν ακούσεις ήχο, ή ακούσεις μόνο από το ένα, ψάχνεις τη συνέχεια των καλωδίων και τα phono inputs
Άκουσα μπρρ δυστυχώς. Πως μπορεί να κάηκε το πηνίο για να ξέρω?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Αν καηκε πηνιο/α πολυ πιθανον να εχεις DC στην εισοδο του phono για καποιο λογο και πρεπει να το επιβεβαιωσεις/διορθωσεις.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Άκουσα μπρρ δυστυχώς. Πως μπορεί να κάηκε το πηνίο για να ξέρω?
κάτσε λίγο.. να τα πούμε πιο αναλυτικά απαντώντας στο ερώτημα..

η ίδια κεφαλή στο ένα headshell παίζει και στο άλλο δεν παίζει?

αν είναι έτσι η κεφαλή είναι οκ και φταίει το headshell.. θέλει καθαρισμό στις επαφές και καινούργια καλωδιάκια..
αν η κεφαλή από ένα σημείο και μετά σταμάτησε να παίζει σε όλα τα headshells, τότε δυστυχώς έχει πρόβλημα..
 

Μηνύματα
44
Reaction score
10
κάτσε λίγο.. να τα πούμε πιο αναλυτικά απαντώντας στο ερώτημα..

η ίδια κεφαλή στο ένα headshell παίζει και στο άλλο δεν παίζει?

αν είναι έτσι η κεφαλή είναι οκ και φταίει το headshell.. θέλει καθαρισμό στις επαφές και καινούργια καλωδιάκια..
αν η κεφαλή από ένα σημείο και μετά σταμάτησε να παίζει σε όλα τα headshells, τότε δυστυχώς έχει πρόβλημα..
Η κεφαλή έπαιζε κανονικά πάνω στο headshell της. Κουνώντας την λίγο για να την φτιάξω με προτρακτορα άρχισε στο ίδιο headshell να παίζει ένα ηχείο. Αλλάζω headshell πάλι , έπαιζε ξανά το ένα ηχείο. Τώρα την έβαλα πάλι σε αλλο headshell , έβαλα τα καλωδιακια Που παίζανε Καλά αρχικά αλλά πάλι τίποτα. Αν δεν είμαι κατανοητός θα γράψω από το σπίτι είμαι στο κινητό Τώρα. Ευχαριστώ.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Υπαρχει πιθανοτητα τα pins του headshell (πισω)να μην κανουν καλη επαφη με αυτα του βραχιονα (μεσα).
 




Μηνύματα
451
Reaction score
96
δοκιμασε να βαλεις την κεφαλη σε αλλο headshell,εστω στο προηγουμενο που σου επαιζε το ενα καναλι ....

οπως σου εγραψαν παντως και οι προηγουμενοι δες μηπως εχεις διακοπη στα καλωδιακια
 

Μηνύματα
44
Reaction score
10
Μετά απο πολλούς συνδιασμούς και χάσιμο χρόνου σταματάω πριν τα σπάσω. Θα δοκιμάσω αργότερα τα rca ανάποδα αλλάδεν νομίζω να αλλάξει κάτι. Θα πάρω καμμιά βελόνα για τις υπόλοιπες κεφαλές και ένα νέο headshell με καλώδια και θα δοκιμάσω ξανά.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μήπως κρύωνε;
Το καλοριφέρ δουλεύει;
Πάνε ρε μέτρα κανά αρ τι σίξτυ που θα κάνεις και πλάκα με τα βίτσια μας..:p
Αλλά με την αρκιβοκεφαλή σου που να καταλάβεις από τον πόνο του χεντσελλ και του προτράκτορα...:p:p:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.110
Reaction score
124.681
Πίνω ένα ρανγκαμορ στην υγειά των χεντσελ σας!

Έχω και χανζαπλαστ για τραυματισμένα χεντσελ.

Ο γκονης προσφέρει μασάζ κι ο βετ ένα φιλικό χτύπημα στην πλάτη, με κατανόηση στον πόνο του βινυλίου.

:p:p:p:p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top