Klipsch Greek club


Μηνύματα
625
Reaction score
577
"Μόλις δε στρώσουν δοκιμάζεις ξανά την περίπτωση cinema eq στο off και είσαι ωραίος!!! (Μην ξεχνάμε ότι οποιαδήποτε επιλογή klipsch θέλει τουλάχιστον 100 ώρες για να αποδώσει τα μέγιστα)."

Καλησπερα,
Νεος στα klipsch σε αυτο θα συμφωνισω και εγω..
Οταν πρωτοακουσα τα R25c/R15m σχεδον ειχα 'απογοητευτει'...
Τωρα επειτα απο 30h ακροασης μου αρεσουν ολο και περισσοτερο..
(ή εγω συνηθησα καπως...:roflmao:).
Οπως και ναχει ειμαι ευχαριστημενος
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.029
Reaction score
8.055
"Μόλις δε στρώσουν δοκιμάζεις ξανά την περίπτωση cinema eq στο off και είσαι ωραίος!!! (Μην ξεχνάμε ότι οποιαδήποτε επιλογή klipsch θέλει τουλάχιστον 100 ώρες για να αποδώσει τα μέγιστα)."

Καλησπερα,
Νεος στα klipsch σε αυτο θα συμφωνισω και εγω..
Οταν πρωτοακουσα τα R25c/R15m σχεδον ειχα 'απογοητευτει'...
Τωρα επειτα απο 30h ακροασης μου αρεσουν ολο και περισσοτερο..
(ή εγω συνηθησα καπως...:roflmao:).
Οπως και ναχει ειμαι ευχαριστημενος
Όχι δεν είναι θέμα συνήθειας, ακόμη δεν έχεις ακούσει τίποτα! Κάθε μέρα που περνά θα βελτιώνονται. Είπαμε, θέλουν από αρκετό έως πολύ χρόνο για να στρώσουν.
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Αντε να ερθει η Παρασκευη να τσιμπησω επιτελους τα rf-62.Ελπιζω να εκανα καλα με την επιλογη μου.
 

Μηνύματα
1.078
Reaction score
834
Μόλις δε στρώσουν δοκιμάζεις ξανά την περίπτωση cinema eq στο off και είσαι ωραίος!!! (Μην ξεχνάμε ότι οποιαδήποτε επιλογή klipsch θέλει τουλάχιστον 100 ώρες για να αποδώσει τα μέγιστα).
Σε 100 ωρες δηλαδη σε κανα χρονο!!
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Απο 850€ στα 700€ τελικα μου δινουν τα rf -62.Εκθεσιακα.Καλη ευκαιρια ή να παζαρεψω και αλλο;
 


Μηνύματα
774
Reaction score
782
Καλημέρα παιδακια.
Εχουμε update θετικο στα ακούσματα με τα 280f

Τα ηχεια εχουν κλεισει κοντα στις 20ωρες συνολο απο την αγορα τους και μπορω να πω οτι εχω αρχίσει να ακούω αρκετη βελτίωση ειδικά στα χαμηλα τους που εκει κατι μου έλειπε.
Στα χαμηλα βοήθησε πολύ το 14αρι διατομής καλώδια ηχειων που εβαλα συν οτι δεν ξερω εαν ειναι placebo η οχι αλλα εβγαλα τις ακιδες και τα πιατινια που πατουσαν απευθειας στο γρανιτοπλακακι απο τα ηχεια και εβαλα τα αυτοκόλλητα pads που ειχαν στην συσκευασια.
Νομίζω οτι με τα pads εχω πολυ πιο βαθυ μπάσο και δεν ειναι τοσο φωτεινά στις υψηλές τους,κατι που μου αρεσει χωρίς να χασω σκηνη και ανάλυση.

Χτες ακουγα σε λιγο πιο δυνατες σταθμες απο οσο συνηθίζω (ακουω μαξ μεχρι πάρα τέταρτο :p ) και μπορω να πω οτι οτι ακροαση εακανα δεν χρησιμοποιησα καθόλου το sub.

Για να δουμε στις 50 ωρες που γράφουν οτι στρώνουν εαν εχω και αλλη βελτίωση

Στα περι sub οκ δεν εχω λογια οσο στρώνει απλα ακουω και φωνες απο την γυναικα χαχαχα.
Ατακα της "μου θυμίζεις κατι βλακες που παίρνανε με τα αμαξια και τα sub και τριζουν ολα με τους καγκουρες"
Το sub ακομα σχετικα άστρωτο και αρκετα κομμένο συχνοτητες για να μην κατανταω βλακας και καγκουρας :p και εχω μουρμουρα
Μιας και εχτές της εβαλα disco house και rnb και νευρίασε με το sub on
 

Μηνύματα
44
Reaction score
38
Καλημέρα παιδακια.
Εχουμε update θετικο στα ακούσματα με τα 280f

Τα ηχεια εχουν κλεισει κοντα στις 20ωρες συνολο απο την αγορα τους και μπορω να πω οτι εχω αρχίσει να ακούω αρκετη βελτίωση ειδικά στα χαμηλα τους που εκει κατι μου έλειπε.
Στα χαμηλα βοήθησε πολύ το 14αρι διατομής καλώδια ηχειων που εβαλα συν οτι δεν ξερω εαν ειναι placebo η οχι αλλα εβγαλα τις ακιδες και τα πιατινια που πατουσαν απευθειας στο γρανιτοπλακακι απο τα ηχεια και εβαλα τα αυτοκόλλητα pads που ειχαν στην συσκευασια.
Νομίζω οτι με τα pads εχω πολυ πιο βαθυ μπάσο και δεν ειναι τοσο φωτεινά στις υψηλές τους,κατι που μου αρεσει χωρίς να χασω σκηνη και ανάλυση.

Χτες ακουγα σε λιγο πιο δυνατες σταθμες απο οσο συνηθίζω (ακουω μαξ μεχρι πάρα τέταρτο :p ) και μπορω να πω οτι οτι ακροαση εακανα δεν χρησιμοποιησα καθόλου το sub.

Για να δουμε στις 50 ωρες που γράφουν οτι στρώνουν εαν εχω και αλλη βελτίωση

Στα περι sub οκ δεν εχω λογια οσο στρώνει απλα ακουω και φωνες απο την γυναικα χαχαχα.
Ατακα της "μου θυμίζεις κατι βλακες που παίρνανε με τα αμαξια και τα sub και τριζουν ολα με τους καγκουρες"
Το sub ακομα σχετικα άστρωτο και αρκετα κομμένο συχνοτητες για να μην κατανταω βλακας και καγκουρας :p και εχω μουρμουρα
Μιας και εχτές της εβαλα disco house και rnb και νευρίασε με το sub on
Το ίδιο έγινε και με τα δικά μου... όπως είχα γράψει αρχικά δεν ενθουσιάστηκα και πολυ σε ότι αφορά το χαμηλό. Με τον καιρό ομως στρώσανε και βελτιώθηκαν αρκετά. Θέλουν πολύ χρόνο.. Για να πάρεις μια ιδέα πόσο χρόνο θα χρειαστούν τα δικά μου που είναι πολύ μικρότερα τα αγόρασα Απρίλη και κατάλαβα την πλήρη τους απόδοση γύρω στο Σεπτέμβρη. Σίγουρα δεν μπορούμε να ακούμε μουσική όλη μέρα ούτε και να τα έχουμε τερμα γκάζια γιατί υπάρχουν γυναίκες, γείτονες κτλ :D .... οπότε... keep listening :beach:
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Το ίδιο έγινε και με τα δικά μου... όπως είχα γράψει αρχικά δεν ενθουσιάστηκα και πολυ σε ότι αφορά το χαμηλό. Με τον καιρό ομως στρώσανε και βελτιώθηκαν αρκετά. Θέλουν πολύ χρόνο.. Για να πάρεις μια ιδέα πόσο χρόνο θα χρειαστούν τα δικά μου που είναι πολύ μικρότερα τα αγόρασα Απρίλη και κατάλαβα την πλήρη τους απόδοση γύρω στο Σεπτέμβρη. Σίγουρα δεν μπορούμε να ακούμε μουσική όλη μέρα ούτε και να τα έχουμε τερμα γκάζια γιατί υπάρχουν γυναίκες, γείτονες κτλ :D .... οπότε... keep listening :beach:
Βαγγο μεσα στην βδομαδα να κανονίσουμε για καφε να έρθεις φερε και το svs μαζι σου χαχαχα.
Πλακα κανω.

Τωρα περι ακίδων λετε τελικα την ζημια στο χαμηλο να μου την κανανε οι ακιδες?
Για οσα ηχεια εχουν περασει απο τον χωρο μου.Γιατι ολα τα ειχα με ακιδες πανω στο γρανιτοπλακακι και ποτε δεν μπηκα σε διαδικασια η σκέφτηκα να τα δουλεψω χωρις ακιδες.
Η ειναι ιδεα μου το ολο θεμα?
Μου ακούγονται πολύ πιο γεματα τα ηχεια
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.029
Reaction score
8.055
Μάλλον. Χωρίς να μπορώ μετά βεβαιότητος πια είναι η σωστή κίνηση, με ή χωρίς ακίδες, υπάρχει διαφορά. Προσωπικά επειδή είναι μικρός ο χώρος για τα rf 62II προτιμώ την χρήση των ακίδων διότι έχω λιγότερο (πιο καθαρό όμως), χαμηλό.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.029
Reaction score
8.055
Θα προσπαθήσω να αναφέρω την γνώμη μου σχετικά με το δύσκολο θέμα που αντιμετώπισα και αντιμετωπίζω στον χώρο μου με την χρήση των rf 62II (Υπάρχουν αρκετές επιλογές - Monitor Audio rs 6, jbl f90, b&w 684, mission, klipsch rp160m, όμως τα rf 62II είναι αυτά που πραγματικά ξεχωρίζουν!). Τα ηχεία παρά ταύτα, έχουν για τα γούστα μου παραπάνω χαμηλό. Θέτοντας τις ακίδες το ηχείο αποκτά κατά την γνώμη μου και ύστερα από συνεχείς και επίπονους δοκιμές καλύτερη διαχείριση στο θέμα. Όμως το ηχείο ανεβαίνει σε ύψος τουλάχιστον 6 cm με αποτέλεσμα η κόρνα να φεύγει από το ύψος του αυτιού. Αυτό για τα συγκεκριμένα ηχεία αποτελεί πρόβλημα και το καταλαβαίνουν μόνο οι κάτοχοι ηχείων klipsch (δηλαδή ακόμη και η παραμικρή απόκλιση μπορεί να καταστρέψει την απόδοσή του (εστίαση δηλαδή κλπ). Κάποια στιγμή τοποθέτησα πίσω από το ηχείο πάνελ από αφρολέξ, χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα οπότε έφυγε. Όμως βρήκα λύση απομονώνοντας την μία εκ των 2 οπίσθιων οπών bassreflex (την επάνω). Έτσι το ηχείο κατεβαίνει επαρκώς χαμηλά, 35-40 hz, χωρίς το ενοχλητικό ας το πούμε μπουμάρισμα, (προσωπική εκτίμηση και όχι αντικειμενική).

Θεωρείται άραγε σωστή αυτή η κίνηση ή αλλοιώνω κάτι από τις δυνατότητες του ηχείου?
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
- ακόμα και εάν αλλοιώνεις κάτι από τις δυνατότητες του ηχείου . . . επήλθε το επιθυμητό αποτέλεσμα της διαχείρισης του χαμηλού . . . οπότε : :thumbsup:
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Συμφωνώ και εγω οτι με τις ακιδες το ηχειο εχει πιο "καθαρο" στακατο χαμηλο αλλα δεν ειχε το γεματο ογκο που ηθελα ασχετα απο το sub εαν υπαρχει.
Αυτο περι κορνες το παρατήρησα και εγω οτι στην θεση ακροασης επειδη το ηχειο ανεβαίνει πιο ψηλα με τις ακιδες χανει την χροιά της κορνας γινεται πιο μουντό και χανω καποιες μικρες πληροφοριες στο ακουσμα.
Απο προχτες που εβαλα τα καουτσουκ αντι των ακίδων που ειχαν μαζι.Και το χαμηλο μου γεμισε σε σημειο που δεν χρειάζομαι το sub σε μεσαίες εντάσεις, επισης οι κορνες ηρθαν στο ύψος των αυτιών και πλέον ακουω αλλους διαχωρισμους αλλη 3d εικονα τελος παντων αλλη σκηνικη στερεοφωνια.
Πλεον ειμαι καλυμμένος απο τα ηχεια μου και απολαμβάνω μουσικουλα και απλα περιμενω να στρώσουν για να παρω το μέγιστο.
Το σαμπακι απο την αλλη δεν το αποχωρίζομαι με τιποτα γιατί ειναι ιδανικο για νυχτερινές ακροασεις για καμια ταινιούλα η για καποιο είδος μουσικης που εχει χαμηλες που για να τις νιώθεις οπως πρεπει θελουν το σαμπακι on.

Να το πω απλα απο το όλο σύνολο πλεον ειμαι χεσμενος απο την χαρα μου :)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.029
Reaction score
8.055
Αυτό και εγώ απολαμβάνω. Το περίεργο είναι ότι και σε πολύ χαμηλές εντάσεις απολαμβάνω υπέροχο ήχο.
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Αυτό και εγώ απολαμβάνω. Το περίεργο είναι ότι και σε πολύ χαμηλές εντάσεις απολαμβάνω υπέροχο ήχο.
Klipsch=pleasure!!!
Αρκεί να συνοδεύονται απο ευγενικά και καλα ενισχυτικά αλλιώς ως γνωστόν αγριευουν και ξύνουν.
Για αυτος έχουν πολλούς που τα αγαπανε και πολλούς που τα μισούν.
Η 2η κατηγορια ίσως δεν τα εχει συνοδέψει σωστα.
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Όχι! Λόγω του ότι όλοι οι av της χαμηλής - μέσης κατηγορίας, δεν έχουν τις σωστές προδιαγραφές για ακρόαση μουσικής, άλλωστε το δηλώνουν (av), κατά την αγορά, όσους τους ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι, πρέπει η επιλογή τους να διαθέτει έξοδο προ ενίσχυσης τουλάχιστον για τα κύρια κανάλια. Κατά το παρελθόν οι περισσότερες εταιρείες ακόμη και σε χαμηλής κατηγορίας μηχανήματα, είχαν αυτή την δυνατότητα. Σήμερα όμως με τον ανταγωνισμό να καλπάζει, με τα δικαιώματα που χρειάζονται για τα διάφορα σήματα( dts, dolby , audissey klp klp, κόβουν πολλά, μέσα στα οποία και αυτήν την ευκολία. Δυστυχώς μόνο με αλλαγή. Επίσης πρέπει - χωρίς να είναι και απαγορευτικό- και ο rotel να υποστηρίζει αυτήν την δυνατότητα. Δηλαδή να απομονώνει σε κάποια είσοδο του, το ρυθμιστικό της έντασης (να μετατρέπεται σε τελικός).
Αν χρησιμοπιουσα ενα phono stage θα μπορουσα 'η και παλι οχι;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.029
Reaction score
8.055
Προσωπικά δεν μπορώ να βοηθήσω διότι δεν γνωρίζω αυτήν την περίπτωση. Αν υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει ασχοληθεί με το θέμα?
 

Μηνύματα
70
Reaction score
55
Καλησπερα κι απο μενα!
Παρεληφθησαν πριν απο καμια βδομαδα αλλα μολις τωρα επεστρεψα απο ταξιδι και η πρωτη μου δουλεια ηταν να τα συνδεσω.
Παρα το πολυ μετριο καλωδιακι που χρησιμοποιηθηκε, εχω μεινει εκπληκτος!
Με Yamaha A-S500 εδεσαν μια χαρα νομιζω!


IMG_20170222_175835_HDR.jpg
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.156
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top