Ενεργά ηχεία

Μηνύματα
64
Reaction score
36
Καλημέρα! Σκέφτομαι να προχωρήσω σε αγορά ζεύγους jbl 308. Τα ηχεία θα συνδεθούν στις εξοδους avr ενισχυτή ή στις εξοδους ifi nano dac. Η απορία μου είναι να κάνω την σύνδεση με rca και αντάπτορα (λόγω θέσης του ενισχυτή θα πρέπει να έχουν μήκος 4μ) ή να χρησιμοποιήσω ένα ζευγάρι rca κοντά, με παθητικό DI Box και xlr?
Η Jbl έχει κ αυτό το μαραφέτι,τσεκ αν σε κάνει
http://www.jblpro.com/www/products/recording-broadcast/monitor-controllers/nano-patch-plus
 

Μηνύματα
113
Reaction score
140

Μηνύματα
113
Reaction score
140
Το άκουσα. Αλλά επειδή τα ηχεία θα χρησιμοποιηθούν σε χώρο περίπου 30 τ.μ., με απόσταση ακρόασης 2-2,5 μέτρα, νομίζω ότι τα 308 θα γεμίσουν καλύτερα τον χώρο (με χρήση και σαμπ)
Έχε υπόψιν σου ότι το ηχείο έχει πολύ μπάσο για το μπόι του δεν ξέρω βέβαια από τι σύστημα προέρχεσαι και τι θες ....
Εγώ έχω τα 305 σε ίδιο χώρο και μου αρκούν
 
Last edited:

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Dimifoot thanks!
Αρα (για να μεταφρασω απο πιδοσφαιρικους σε οντιο ορους) τα ενεργα εχουν καλυτερα δυναμικα, τελειο ματσαρισμα μεγαφωνων καλωδιων ενισχυτη και επισης προσφερουν ελευθερο χρονο (και αλλους πόρους) στο χρηστη:).
Και πως θα δωσω την "προσωπικη μου πινελια" στο ενεργο συστημα;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.462
Και πως θα δωσω την "προσωπικη μου πινελια" στο ενεργο συστημα;
Φυσικά και υπάρχουν περισσότερα απο ένα ενεργά συστήματα κατάλληλα για κάθε χώρο. Και δεν ακούγονται όλα το ίδιο (ακόμα :D).

Από την άλλη, θίγεις ενα σοβαρό ζήτημα:
Μια απο τις κλασικές πλάνες του hi end ειναι πως ο χρήστης συμμετέχει στην καλλιτεχνική δημιουργία διαλέγοντας μηχανήματα, ματσαρίσματα, καλώδια, μπρίζες, ΧΡΟΙΕΣ :gotcha:....

Σαν τον μάγειρα, που διαλέγει τα συστατικά του φαγητού.

Ξεπεράστε το. Δεν είναι καλλιτέχνης ο χρήστης (μπορεί και να είναι φυσικά, αλλά οχι την στιγμή που ακούει την παραγωγή κάποιου άλλου καλλιτέχνη). Αυτό που μπορεί να κάνει ο χρήστης ειναι να προσπαθήσει να ελαττώσει (και οχι να προσθέσει) στοιχεία που αλλοιώνουν την αναπαραγωγή.

Καταναλώνουμε τέχνη μέσω του ηχοσυστήματος. Δεν παράγουμε.
 
Last edited:







Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις που προσφερουν γνωση.
Κι οχι, δεν κανω πλακα αφου ουτε εσεις κανετε!:):p
 


Μηνύματα
113
Reaction score
140
Η τιμή των JBL 305 και 308 πήρε την ανιούσα (τα 305 τα έχει 149 το ένα). Ρε μπας και είχε εκπτώσεις όταν τα πήραμε πριν κάνα μήνα;
Το ηχείο, τα σπάει - έχει ζήτηση - πουλά τρελά - δεν παίζετε σου λέω............ τρέχτε να προλάβετε :gamer::gamer::gamer::drinks: και μιας και Κρητικος :hunter::hunter::hunter::hunter::hunter::hunter:
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
ο κωσταυτιας φταιει που ξερασε το κελεπουρι και ορμησαν ολοι...

γμτ...

https://www.skroutz.gr/s/4125497/JBL-LSR305.html αφου 123 εχει skroutz γιατι με αγχωνεται? θελω μια 5αδα για το dog room να ακουει τις μουσικουλες του το μωρο μου πολυφωνικα
 


Μηνύματα
849
Reaction score
2.576
Να πω και εγω την παπαρια μου? :)
Μετα απο ακροαση σε studio που εκαναν προβες κατι φιλοι μου των Genelec 8030, Adam A5X, presonus Sceptre S6, Mackie MR 6 Mk3, JBL LS 305 και klein+hummel 310. Απερριψα τα JBL με τη μια ως ακρως εκνευριστικες καραμουζες! :)
klein+hummel 310 Δαγκωτο!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.462
Να πω και εγω την παπαρια μου? :)
Μετα απο ακροαση σε studio που εκαναν προβες κατι φιλοι μου των Genelec 8030, Adam A5X, presonus Sceptre S6, Mackie MR 6 Mk3, JBL LS 305 και klein+hummel 310. Απερριψα τα JBL με τη μια ως ακρως εκνευριστικες καραμουζες! :)
klein+hummel 310 Δαγκωτο!
Τα ηχεία που αναφέρεις βρίσκονται σε τελείως διαφορετικές οικονομικές κατηγορίες.
Δεν ειναι σωστο να συγκρίνονται μεταξύ τους.
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Να πω και εγω την παπαρια μου? :)
Μετα απο ακροαση σε studio που εκαναν προβες κατι φιλοι μου των Genelec 8030, Adam A5X, presonus Sceptre S6, Mackie MR 6 Mk3, JBL LS 305 και klein+hummel 310. Απερριψα τα JBL με τη μια ως ακρως εκνευριστικες καραμουζες! :)
klein+hummel 310 Δαγκωτο!
Εντάξει, μήν συγκρίνεις ένα ηχείο των 1200 με ένα των 300. Είναι άλλο μέγεθος.

Έχω ξαναπροκαλέσει κόσμο να ακούσει το 310 είναι εξαιρετικό.

Επίσης κόντρα στο JBL λιγουρεύομαι το YAMAHA HS7.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.328
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top