Sub για hc

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Θελω να φτιαξω ενα σαμπ με pa 18ιντσο μεφαγωνο , θα τοποθετηθει κατω απο την οθονη και θελω να ειναι ρηχο σε βαθος οσο του επιτρεπεται να βγουν τα λιτρα και να μην επηρεασουν τη σωστη λειτουργεια του μεγαφωνουν απο την οπισθια ακτινοβολια.
Σκοπος μου ειναι να τονωθει καλα η περιοχη οχι των πολυ χαμηλων(εαν βοηθησει ο χωρος καλως να ερθουν φυσικα) αλλα αυτη απο τα 50-150 , να ειναι γρηγορα ακαριαια και πολυ σφικτη , να με τρομαζει δηλαδη.
Το κοστος του μεγαφωνου για τη χρηση που το θελω ως οικιακη δηλαδη δε χρειαζεται να περασει τα 200-250 ευρω , και παρακατω θα σας βαλω καποιες πιθανες επιλογες .
https://images4.static-thomann.de/pics/atg/atgdata/document/specs/215320.pdf
https://images4.static-thomann.de/pics/atg/atgdata/document/specs/161928_specs.pdf

Το θεμα ειναι κατα ποσο τα χαραχτηριστικα τους μπορουν να πουν κατι, π.χ. VAS Βλεπουμε οτι το emi εχει σχεδον διπλασια λιτρα απο το rc f!! με περιπου τις ιδιες διαστασεις? χανω κατι? Κατασκευαστικα μπορω να τα εχω τα 200 λιτρα εαν κριθει αλλα μπορω να παιξω με 300χλιοστα βαθος? ποσο μπορει να ειναι το ελαχιστο βαθος ?
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
στο κοστολογιο που εχω βαλει υπαρχει καποιο? νεοδυμιου μαγνητες τους χρειαζομαι?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.496
Κατασκευαστικα μπορω να τα εχω τα 200 λιτρα εαν κριθει αλλα μπορω να παιξω με 300χλιοστα βαθος?
με όσο θες

ποσο μπορει να ειναι το ελαχιστο βαθος ?
όσο θες


Μερικά χιντς από μένα:

Θυμίσου ότι η οπή του μπας ριφλεξ, αν χρειαστεί να έχει σωλήνα μεγαλύτερου μήκους από το βάθος της καμπίνας, δεν έχεις πρόβλημα να χρησιμοποιηθεί γωνία στη σωλήνα και στρίβοντας η σωλήνα να συνεχίσει προς τα επάνω ή στα πλάγια, μέχρι να φτάσεις το μήκος που θες.

Κανονικά ο όγκος του αέρα της σωλήνας, πρέπει να αφαιρεθεί από τον όγκο της καμπίνας, όπως και ο κώνος του μεγαφώνου και ο όγκος του υλικού απόσβεσης.

Ηχοαπορροφηση μόνο στην πίσω τάβλα, να παίρνει τα μεσαία της οπίσθιας ακτινοβολίας του μεγαφώνου, ένα πυκνό υλικό όπως το κοποπρεν ακουστικς.

Η διάμετρος της οπής ανάκλασης, να είναι τουλάχιστον το 1/3 της διαμέτρου του μεγαφώνου (τουλάχιστον είπα, όχι το 1/3..)

Η έξοδος του σωλήνα της οπής ανάκλασης, αν ανοίγει σε διάμετρο, σα χωνί, είναι καλύτερα. Αν χρησιμοποιήσεις σωλήνες ύδρευσης ή αποχέτευσης (μιά χαρά επιλογή) δες τις διαστολές, δίνουν το "χωνί" που θες.

Κάτω από τη συχνότητα συντονισμού της οπής, έχεις μηχανικό βραχυκύκλωμα, δηλαδή απόλυτη ακύρωση, άρα μη συντονίσεις ψηλά την οπή..

Πολύ χοντρή πρόσθια μπαφλα, δεν είναι καλό (πχ 2,5-4 εκ.). Ναι μεν θες να είναι στιβαρή, αλλά όχι υπερβολές στο πάχος. Καλύτερα δεσίματα με μασιφ κάθετα ξύλα, ή πρόσοψη μεταλλική (6-7 χιλ λαμαρίνα)
[DOUBLEPOST=1489428351][/DOUBLEPOST]
νεοδυμιου μαγνητες τους χρειαζομαι?
Όχι.
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ναι καταλαβα εχει σχεση με τη φορητοτητα υποθετω....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.496
Όχι, έχει σχέση με τις αντανακλάσεις πάνω στο μαγνήτη της οπίσθιας ακτινοβολίας του κώνου, πράγμα που καταντάει σημαντικό όσο ανεβαίνει η συχνότητα απόκρισης του μεγαφώνου (κατά το δόγμα ATC)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
στο κοστολογιο που εχω βαλει υπαρχει καποιο? νεοδυμιου μαγνητες τους χρειαζομαι?
Όχι κοίτα και συμβατικούς.

Εκτός της Precision προσωπικά θα κοιτούσα προϊόντα της Ciare και της B&C.
Ρίξε μια ματιά σε αυτό ας πούμε. Mε 160 λίτρα καμπίνα κατεβαίνει στους 29 Hz:
http://www.bcspeakers.com/products/lf-driver/15-0/8/15bg100
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Δε μου κανει αυτο μεγαλες διαδρομες για να κατεβει ως αντιδοτο των ιντσων , γιαυτο λεω 18ιντσες γρηγορο και ως qts εκει στο 30αρι υπαρχει καποιος λογος να απορριψω τις αρχικες μου προτασεις?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Δε μου κανει αυτο μεγαλες διαδρομες για να κατεβει ως αντιδοτο των ιντσων , γιαυτο λεω 18ιντσες γρηγορο και ως qts εκει στο 30αρι υπαρχει καποιος λογος να απορριψω τις αρχικες μου προτασεις?
Το γρήγορο έχει να κάνει και με το κινούμενο βάρος και την μηχανική κατασκευή συνολικά.

Προσωπικά θα απέρριπτα τις αρχικές σου προτάσεις διότι δεν αρέσκομαι σε Κινεζιές υιοθετημένες από εταιρίες-αυτοκόλλητα.
Αν είναι να πληρώσεις Κινέζικο να είναι και σωστής τιμής και όχι ένα χαρτάκι να αυξάνει την τιμή του 50%.
Τα άξια εμπιστοσύνης Ευρωπαϊκά δεν απέχουν δα και τόσο.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Kαταλαβα τις λες, και μπορει και τα σπεκς να εχουν αποκλισεις αλλα το qts δε δειχνει τον κινητηρα του συστηματος ως προς την ταχυτητα του? και φυσικα το ποσο μπορει να συντονιστει με την αντιστοιχη καμπινα δεινοντας 0.7 qtc συνολικο . οπως ειπα θελω 18ιντσες ενα μεγαφωνο , θα μπορουσα ισως να πηγαινα σε 2 μεγαφωνα εκει ισως η λυση των 2 B&C 12BG100 να ηταν προτιμοτερη και το λεω αυτο διοτι αυτο το woofer προτεινουν και ως midbass module το diy sound group αν και ως ακριβη λυση σε σχεση με αντιστοιχη custom παραγγελια τους στη eminence...
Απο την αλλη και πολυ χαμηλο qts προυποθετει και αλλες καμινες φορτισης χοανης ενω εγω θελω κατι απλο να δουλεψει σε bass reflex ...
Το βασικο που θελω να μου πειτε αν αυτο που ζηταω εχει γινει αντιληπτο και ποια χαραχτηριστικα ενος μεγαφωνου πρεπει να λειφθουν στα υποψην ή λαθος πραματα κοιταω...

http://www.jblpro.com/pub/obsolete/4645b.pdf

π.χ. αυτο μπορω να το φτιαξω ?
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
:rolleyes: ...
https://images4.static-thomann.de/pics/atg/atgdata/document/specs/215320.pdf
https://www.jblpro.com/pages/pub/components/2242.pdf
οι προδιαγραφες τους εαν υφισταται ειναι πολυ κοντα νομιζω δηλαδη.... οτι φιλτρα, θα παιχτουν απο καποιον ενισχυτη 99% crown της νεας σειρας xls με την εξτρα ρυθμιση ευαισθησιας εισοδου καταληλη και για τις low pre output του av...
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Λοιπον, με 230 λιτρα κουτι , συντονισμενο στα 30hz με δυο σωληνες 14cm διαμετρο και 22cm μηκος (εκαστη?)
δεινει f3 στα 35hz και f6 στα 28hz., αυτα με το winISD.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
230lit -30hz 2 σωληνες 14cm μηκος 33cm. f3 35hz, f6 28hz, 25hz -9db
230lit-25hz '' '' 53cm f3 61hz, f6 28hz, 25hz -7db

η δευτερη επιλογη δειχνει ποιο ομαλη πτωση απο υψηλοτερα , ενω η πρωτη ειναι σχεδον φλατ και πεφτει ποιιο αποτομα, τωρα ολα αυτα θα λειφθουν υποψην της rt του χωρου και ποιιο συγκεκριμενα των waterfalls αλλα και φυσικα της αποκρισης συχνοτητας του χωρου που εχει καποιια περιεργα πικ που φανταζει ποιο καταλληλη η δευτερη επιλογη, στην τελικη οι διαστασεις του κουτιου μενουν ιδιες μπορω να παιξω με τους σωληνες εκει εαν φυσικα πανε ολα κοντα στις εκτιμησεις του προγραμματος.:thumbsdown:
 




Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
http://www.hometheatershack.com/for...-projects/113833-home-built-cinema-subs.html#

εδω βρηκα μια υλοποιιηση με μεγαφωνο παρομοιο αυτου που επελεξα πριν.. με μια σωληνα μηκους 30εκατοστων και διαμετρου 16,5 εκατοστων , με λιγα λογια με μια σωληνα μπορω να παιξω με διαφορα μηκη αναλογως του πως παιζει στο χωρο , αυτα....
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.353
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top