Τηλεχειριστήριο 4G Air Mouse από Ebay. Το ξέρει κανένας;

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Ψάχνοντας στο ebay για κάτι άλλο, έπεσα πάνω στο εν λόγω τηλεχειριστήριο (έχει πολλά ίδια, απλά αλλάζει ο πωλητής και ενδεχομένως και η χώρα πώλησης) και επειδή ήταν φτηνό και μου άρεσε η ιδέα, το παρήγγειλα και το παρέλαβα σήμερα, μόλις πριν λίγο.

4G_Air_Mouse_Remote_Control_1.jpg


4G_Air_Mouse_Remote_Control_&_Receiver.jpg

Όπως βλέπετε, είναι διπλής όψεως και χειρισμού (δηλ. "τηλεχειριστήριο" και "πληκτρολόγιο-ποντίκι"), που στην ουσία είναι το ίδιο με μόνη διακριτή διαφορά την πληκτρολόγηση χαρακτήρων, όπου και όταν αυτή χρειάζεται.

Του έβαλα μπαταρίες και κοτσάρισα το USB RF Receiver που το συνοδεύει, πάνω στο PC, για να το δοκιμάσω. Τα Windows "είδαν" το Receiver και το εγκατέστησαν (εμφανίζεται σαν RF Controller στο Control Panel του PC). Έκανα δεξί κλικ πάνω του, το ενεργοποίησα και δουλεύει καταρχήν ως ποντίκι.

Δοκίμασα και το πληκτρολόγιό του, αλλά όταν πληκτρολογώ χαρακτήρες μου βγάζει αλλοπρόσαλλα στοιχεία του τύπου: % $ * & #...κλπ.

Ερωτήσεις:
- Το ξέρει κανένας;
- Αν ναι, πως μπορώ να χρησιμοποιήσω σωστά το πληκτρολόγιό του (τουλάχιστον στη πληκτρολόγηση των λατινικών χαρακτήρων);

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Μετά από περαιτέρω έλεγχο και προσπάθεια ερμηνείας του "manual", που είναι φτιαγμένο με μάλλον αυτόματο μεταφραστή από τα Κινέζικα στα Αγγλικά, κατάφερα να βρω τι φταίει.

Είχα πατήσει κατά λάθος το "ALT", ένα πλήκτρο που δεν καλοφαίνεται πάνω στο - μικρό, ούτως ή άλλως - πληκτρολόγιο και αυτό είχε μετατραπεί από αλφαβητικό σε αριθμητικό. Οπότε κάθε χαρακτήρας, κάτω από την πάνω-πάνω γραμμή η οποία περιέχει μόνο τους αριθμούς, έβγαινε αλαμπουρνέζικος.

Οπότε το πρόβλημα λύθηκε.

Οι εντυπώσεις μου από το εν λόγω τηλεχειριστήριο - "αεράτο" ποντίκι - πληκτρολόγιο είναι καλές έως εξαιρετικές.

Η εμβέλειά του αρκετά μεγάλη και σίγουρα καλύπτει άνετα μια φυσιολογική απόσταση σε ένα χώρο Home Theater. Εγώ το δοκίμασα από τα 5 μέτρα και λειτουργούσε άψογα.

Το πληκτρολόγιό του είναι ένα βασικό πληκτρολόγιο τύπου QWERTY, με 4 σειρές πλήκτρων μεσαίου μεγέθους (τα βασικά), αφού έτσι κι αλλιώς το μέγεθος καθορίζεται από αυτό καθαυτό το μέγεθος του τηλεχειριστηρίου. Όπως βλέπετε στην εικόνα του, οι τρεις πάνω σειρές είναι οι σειρές με τους αλφαβητικούς χαρακτήρες. Η τελευταία κάτω έχει τα βασικά ESC, CAPS, ALT, SPACE και (κόμμα)"," ενώ στη δεξιά πλευρά του βρίσκονται τα πλήκτρα του scrolling (< > ^ ν) και τα ENTER, BACKSPACE. Το πληκτρολόγιο γενικά, μπορεί να καλύψει επαρκώς τις πιθανές ανάγκες πληκτρολόγησης χαρακτήρων σε ένα HTPC. Λείπουν βέβαια πλήκτρα με άμεση σήμανση, όπως αυτά των:
- Τόνων και διαλυτικών (΄ ¨ : ; )
- Αποστρόφου και Εισαγωγικών (' ")
- Παρενθέσεων ( )
- Αγκυλών [ ] { }
- Καθέτου και λατινικού ερωτηματικού, ανάποδης καθέτου και pipe (/ ? - \ |)
- Βελών πλάγια κατεύθυνσης (< >)
- Shift, Start, Tab
κ.α. παρόμοια που συναντώνται σε κανονικά πληκτρολόγια.

Όμως πολλοί (ίσως και όλοι) από αυτούς τους χαρακτήρες, που έχουν το δικό τους πλήκτρο σε κανονικό πληκτρολόγιο, μπορούν να αναπαραχθούν, όταν το πληκτρολόγιο "τουμπάρει" από αλφαβητικό σε αριθμητικό. Το ρόλο της αναπαραγωγής αυτών των χαρακτήρων αναλαμβάνουν τα πλήκτρα των κάτω σειρών δύο και τρία. Δεν έκατσα να δοκιμάσω τα πάντα, αλλά φαντάζομαι ότι στα βασικά θα με καλύπτει. Αυτό που δεν είναι εύκολο (ή είναι αδύνατο - δεν το δοκίμασα), είναι να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες και να βάζεις τόνους, με την ευκολία που παρέχει το κανονικό πληκτρολόγιο.

Καταλήγοντας, με 9,30 ευρώ θεωρώ ότι είναι καλή αγορά (μπορεί να βρεθεί και φτηνότερο) και θα καλύψει ενδεχομένως τις ανάγκες τηλεχειρισμού ενός HTPC στα βασικά.
 


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
μας δίνεις και το link αγοράς από ebay plz?
Είναι στην αρχή του νήματος

http://www.ebay.com/itm/S3-MX3-Port...e56297d:g:JNQAAOSwux5YQtVt&afsrc=1&rmvSB=true

Αλλά, βάλε στο ebay τις λέξεις Wireless Air Mouse και θα σου βγάλει αρκετά links με διάφορους πωλητές, Διάλεξε τον φτηνότερο και αυτόν που έχει μηδέν μεταφορικά. Έτσι κι αλλιώς κινέζικο είναι, οι περισσότεροι πωλητές είναι Κίνα, Χονγκ-Κονγκ κλπ.
 



Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Καλησπέρα στην παρέα Παναγιώτη σαν τηλεχειριστήριο δουλεύει με kodi και mpc ?δοκιμασες με win10?
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλησπέρα στην παρέα Παναγιώτη σαν τηλεχειριστήριο δουλεύει με kodi και mpc ?δοκιμασες με win10?
Καλημέρα, και σ' ευχαριστώ για την επισήμανση.

Ναι, όλες τις δοκιμές τις έκανα σε PC (δύο PCια, για την ακρίβεια), με Windows 10. Και στα δύο δούλεψε μια χαρά, όπως το περιγράφω.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Καλημέρα, και σ' ευχαριστώ για την επισήμανση.

Ναι, όλες τις δοκιμές τις έκανα σε PC (δύο PCια, για την ακρίβεια), με Windows 10. Και στα δύο δούλεψε μια χαρά, όπως το περιγράφω.

Παναγιωτη δεν καταλαβα την προηγουμενη απαντηση σου το δοκιμασες σε media player classic και kodi και δουλευει ?
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Παναγιωτη δεν καταλαβα την προηγουμενη απαντηση σου το δοκιμασες σε media player classic και kodi και δουλευει ?
Όχι.
Νόμιζα ότι με ρωτούσες αν δουλεύει γενικά σε περιβάλλον Windows.

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα σε κανέναν player. Υπολογίζω να το δοκιμάσω αρχικά σε Windows Media Player και σε αυτό που έχω επιλεκτικά εγκατεστημένο στο PC μου, το PowerDVD (έκδοση 14) της Cyberlink.

Φαντάζομαι ότι αν δουλέψει σε αυτά τα δύο, δεν βλέπω γιατί να μη δουλεύει και σε αυτά που αναφέρεις.

Θα επανέλθω, stay tuned.

Υ.Γ.:
Δεν έχω εγκατεστημένο κανέναν από τους δύο players που αναφέρεις. Αν θέλεις, να κατεβάσω κάποιον και να δοκιμάσω, μετά τη δοκιμή στα παραπάνω, που αναφέρω.
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Όχι.
Νόμιζα ότι με ρωτούσες αν δουλεύει γενικά σε περιβάλλον Windows.

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα σε κανέναν player. Υπολογίζω να το δοκιμάσω αρχικά σε Windows Media Player και σε αυτό που έχω επιλεκτικά εγκατεστημένο στο PC μου, το PowerDVD (έκδοση 14) της Cyberlink.

Φαντάζομαι ότι αν δουλέψει σε αυτά τα δύο, δεν βλέπω γιατί να μη δουλεύει και σε αυτά που αναφέρεις.

Θα επανέλθω, stay tuned.

Υ.Γ.:
Δεν έχω εγκατεστημένο κανέναν από τους δύο players που αναφέρεις. Αν θέλεις, να κατεβάσω κάποιον και να δοκιμάσω, μετά τη δοκιμή στα παραπάνω, που αναφέρω.
Οχι βρε δεν χρειαζεται ευχαριστω
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Σαν ποντίκι είναι εξυπηρετικό? Διότι πολλές φορές στο internet πέρα από τα κλασικά ποντίκια, άλλες παραλλαγές δυσκολεύουν την διαχείριση. Επίσης με ποια πλήκτρα δουλεύει? Με τα 4 βελάκια και το οκ?
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Σαν ποντίκι είναι εξυπηρετικό? Διότι πολλές φορές στο internet πέρα από τα κλασικά ποντίκια, άλλες παραλλαγές δυσκολεύουν την διαχείριση. Επίσης με ποια πλήκτρα δουλεύει? Με τα 4 βελάκια και το οκ?
Να ξεκαθαρίσουμε κάτι, που ίσως δεν έχει γίνει αντιληπτό. Όπως αναφέρεται και στο manual (manual το λέω εγώ, απλά είναι ένα χαρτί μισή σελίδα A4, με τις βασικές οδηγίες χρήσης και σε κακή μετάφραση από τα Κινέζικα στα Αγγλικά), το συγκεκριμένο Remote Control χρησιμοποιεί γυροσκοπικό αισθητήρα 3-Gyro+3-G Sensor, προκειμένου ο δέκτης να αντιλαμβάνεται την κίνηση του χειριστηρίου κυριολεκτικά "στον αέρα" και έτσι να την μεταφέρει στην απεικόνιση του δείκτη (cursor) του ποντικιού στην οθόνη. Άρα, ως ποντίκι δουλεύει περίπου όπως θα δούλευε και ένα αντίστοιχο χειριστήριο παιχνιδομηχανής (αν και για τέτοιου είδους αντικείμενο δεν έχω και ιδιαίτερη πείρα).

Από άποψη ανταπόκρισης και ακρίβειας, εγώ έμεινα γενικά ευχαριστημένος. Υπακούει καλά, δεν σου φεύγει ο cursor του ποντικιού να τον χάνεις και εύκολα τον τοποθετείς εκεί που θέλεις. Το αριστερό κλικ του κλασσικού ποντικιού αντιστοιχεί με το ΟΚ από την πλευρά του τηλεχειριστηρίου και με το ENTER από την πλευρά του πληκτρολογίου. Για δεξί κλικ μη με ρωτήσεις, δεν το έχω βρει και δεν το έχω δοκιμάσει. Επομένως, ως ποντίκι, ξεχνάς τα βελάκια, αρκεί η κίνηση του χεριού σου και το ΟΚ.

Επισυνάπτω εδώ την εικόνα του "manual" για να το δείτε:
Air_Mouse_Instructions.jpg


Καλό απόγευμα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top