ο costas ear(και καποιοι αλλοι) το χει δει το εργο καλυτερα (greg timbers jbl)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.336
Reaction score
125.253
Μπερδεύεσαι φίλε μου.

Και η μετρικ είχε μία μακρόσυρτη διαδικασία βελτιστοποίησης με ακροάσεις σε μεγάλο αριθμό στουντιαδων.

Και είναι μεγάλο ατού της.

Αλλά αυτά, αφού έχει τις καλύτερες μετρήσεις εβερ. ;)

Και όλα τα άνωθεν, σε σχεδιαστικό επίπεδο, κι όχι σε επίπεδο .. τελικού χρήστη! (Πάρη) :p
[DOUBLEPOST=1490391121][/DOUBLEPOST]
Ίσως τον έχει κανας EAR.
Ναι, βεβαίως.

Όλα τα διαμάντια είναι στην κατοχή μου.

Δε σας απειλώ ακόμα, αλλά μη με ζοριζετε, μπορώ να γίνω πολύ κακός και να σας τα αραδιασω όλα στα μούτρα. >:(
 


Μηνύματα
12.844
Reaction score
10.059
μη με ζοριζετε, μπορώ να γίνω πολύ κακός και να σας τα αραδιασω όλα στα μούτρα. >:(
Άσε ρε άσχιετε, έχεις εκειπέρα πεντέξι τεύχη και νομίζεις ότι κάτι έχεις. Σιγά μην έχεις και τα άπαντα του Λεονάρντο Ντα Βίντσι.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
"Other DSP active crossovers typically simulate traditional analog filters and a few also provide parametric EQ and what they call timing correction. These filters are not linear phase and timing correction simply allows one driver to be delayed (time-aligned) with another. While time alignment is essential it can’t correct the numerous group-delay errors (frequency related phase) introduced by the drivers themselves. Getting to the root of the problem DEQX adjusts phase and amplitude by differing degrees for various frequency groups. DEQX achieves this automatically by analyzing the pseudo-anechoic native measurements of each speaker driver in an active DEQX XO system."

Τι καταλαβαίνουμε από το παραπάνω; Ότι κάτι ήξερε ο Mr JBL και διάλεξε το DEQX για crossover. Διότι:

1. Διορθώνει φάση και πλάτος κάθε μονάδας ξεχωριστά, ώστε να παιζουν στο "comfort zone" τους.
2. Στη συνέχεια φτιάχνει 48db/octave φίλτρα, για μικρό overlap μεταξύ των αποκρίσεων των μονάδων που γίνονται crossed αλλά και ελάχιστο group delay στην περιοχή αυτή, κάτι για το οποίο φροντίζει η διόρθωση που προηγήθηκε στο βήμα 1.
3. Τέλος, για το κερασάκι στην τούρτα, κάνει και αυτόματο room correction.

Σας θυμίζει κάτι η όλη διαδικασία (χωρίς το βήμα 3.);

http://www.grimmaudio.com/site/assets/files/1088/speakers.pdf

Καλύτερο από minidsp, metric, κ.α. για DIΥ active speakers γιατί αυτά δεν μπορούν να κάνουν το υπογραμμισμένο. (Το dirac μπορεί, αλλά για όλο το ηχείο. Δε φτιάχνει crossover, γ@μ0τ0.)
Και με bonus το room correction.

Πολύ δυνατό εργαλείο για κάποιον που ξέρει να το χρησιμοποιήσει, έχει τον κατάλληλο μετρητικό εξοπλισμό και θέλει να φτιάξει κάτι πολύ σπέσιαλ.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.336
Reaction score
125.253
Όντως το deqx είναι δύναμη, και είχαμε ρίξει πολύ μελέτη όταν εμφανίστηκε, γράφαμε και δω αν θυμάστε.

Έχω την εντύπωση ότι και με πιο απλό εξοπλισμό, με 2 αλλεπάλληλα φίλτρα 24-αρια θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα.
Ο συνδυασμός των απλών φίλτρων δηλαδή, συμπεριλαμβανομένου του delay, μπορεί να οδηγήσει σε αυτό το αποτέλεσμα που περιγράφεις με τις δυνατότητες του deqx, και νομίζω ότι μάλλον αυτό κάνει και το deqx, άλλα πιο "οργανωμένα", διότι τα υπάρχοντα φίλτρα είναι αυτά, τα συγκεκριμένα, δεν υπάρχουν μαγικά..
Δεν έχω πειραματιστεί ακόμα με τη διαδικασία, το παιδεύω λίγο στο μυαλό μου προς το παρόν.
Η επαλήθευση πάντως, είναι απλή υπόθεση, δεν είναι καμιά περίεργη κι απόκρυφη επιστήμη, ένα στεπ ρισπονς βαράς και βλέπεις τα χάλια σου! :D
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
Απλα τα "κλασσικα" dsp εργαλεία οπως minidsp δε δινουν τη δυνατότητα διαφορετικης ρύθμισης delay για διαφορετικα γκρουπ συχνοτήτων. Και σιγουρα δεν το κανουν αυτοματα.

Κατα τα αλλα συμφωνω απολύτως. Στο τελος ενα step και ενα frequency response τα δειχνουν ολα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.336
Reaction score
125.253
ενα step και ενα frequency response τα δειχνουν ολα
Αυτά, μαζί με ένα RT 60 κι ένα THD στο φάσμα σε ψηλές (λάιβ) στάθμες, είναι το απόλυτο ξεβράκωμα στα πάντα όλα, κι ας μιλάνε κάποιοι κάποιοι για τα αυτιά τους και τα "αρεστά" τους ακούσματα, τ'ακουω βερεσέ τα παραμύθια της Χαλιμάς του καθενός..
 

Μηνύματα
12.844
Reaction score
10.059
Εγώ δεν ξέρω να ερμηνεύσω τα γραφήματα impulse και step responce, αν και έχω διαβάσει τί είναι.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.336
Reaction score
125.253

Αυτό είναι ο ορισμός του Perfect στο στεπ ρισπονς. Από Dynaudio..
 


Μηνύματα
12.844
Reaction score
10.059
Νίκο, δε θα έπρεπε το δικό σου γράφημα μα συνεχίζεται καμιά 20αριά ms ακόμα;
Και ο κυματισμός πώς ερμηνεύεται;
Το βύθισμα στο μισό ms μετά το ερέθισμα;
Γιατί εσένα μηδενίζεται στο 1,5 ms ενώ της Dynaudio στα 4; (αν είναι σε δευτερόλεπτα ο οριζόντιος άξονας)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.336
Reaction score
125.253
Και ο κυματισμός πώς ερμηνεύεται
Ένα πολύ μικρό κενό ανάμεσα σε 2 μεγάφωνα, μιντ με γουφερ. Άνευ σημασίας, είναι άριστο σχεδιάγραμμα, by the book.
Πιο ψηλά, κάτι πίτσκα είναι το άνω σημείο κρος του μιντ.
Λογικά πρόκειται για ηχείο 3 δρόμων, άριστα υλοποιημένο, ή ενός δρόμου με 3 περιοχές (κατασκευαστικά) για το συχνοτικό φάσμα, που δένουν άριστα. Δε ξέρω ποιό ηχείο είναι, ούτε αν κάνω λάθος εκτιμήσεις. ;)
 
Last edited:

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.246
Reaction score
8.146
Πέτρο νομίζω της denaudio ειναι το γράφημα του πως θα πρέπει να ειναι το τέλειο step response.
Το δικό μου ειναι μέτρηση πραγματική.
Πχ 3ms μετά το αρχικό ερέθισμα φαίνεται η αντανάκλαση απο το δάπεδο.
Το σπάσιμο στα .3 ίσως εχει σχέση με τα delay lines.
Το ηχείο ειναι το quad 2805 ουσιαστικά... μονόδρομο όπως σωστά μάντεψε ο έαρ.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Καλε, αυτος ο Greg ακουει με παθητικα ηχεια, βινυλια, λαμπες και επωνυμα καλωδια. Και με την τιβι αναμεσα στα ηχεια. Να μην πω για τους κραδασμους που τρωει το τερντειμπλ. Εχει και αντιστατικο πιστολακι. Ασε που ειναι και μεγαλος ανθρωπος. Μαλλον θα εχει πολυ κακες μετρησεις. Και αιματολογικες. Πιθανον. Αφου.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
Καλε, αυτος ο Greg ακουει με παθητικα ηχεια, βινυλια, λαμπες και επωνυμα καλωδια. Και με την τιβι αναμεσα στα ηχεια. Να μην πω για τους κραδασμους που τρωει το τερντειμπλ. Εχει και αντιστατικο πιστολακι. Ασε που ειναι και μεγαλος ανθρωπος. Μαλλον θα εχει πολυ κακες μετρησεις. Και αιματολογικες. Πιθανον. Αφου.
Καλε τι παθητικα;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
Γιατί εσένα μηδενίζεται στο 1,5 ms ενώ της Dynaudio στα 4; (αν είναι σε δευτερόλεπτα ο οριζόντιος άξονας)
Quiz: Εχουμε δυο τελεια step responses. Το ενα μηδενιζεται σε α ms το αλλο σε β>α ms. Τι υποθεσεις μπορουμε να κανουμε;
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.851
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top