Αντικατάσταση RX-V367

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Μέτρησε db με εφαρμογή σε κινητό (στο +2 το ποτενσιόμετρο) και είδα 89 db. Ο κατασκευαστής λέει 109. Αυτές οι τιμές των κατασκευαστών προκύπτουν από μέτρηση των ηχείων σε μία συχνότητα ή σε μουσικό πρόγραμμα;

Πάντως εάν βάλω πιο δυνατό ενισχυτή σίγουρα θα πάρω μεγαλύτερες στάθμες χωρίς κλιπάρισμα, σωστά;
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Καλη χρονιά σε όλους!
Τω λοιπόν, σκέφτομαι ο αντικαταστάτης του rx-v367 na ειναι ο denon AVR-X3200. Νομίζω ότι οι denon είναι λίγο πιο δυνατοί από τους υπόλοιπους (πάντα στα αντίστοιχα λεφτά). Έχετε να αντιπροτείνετε κάποιον;

Επίσης λέω να πάρω (εαν βρω μεταχειρισμένο) άλλο ένα sub htb2.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Εγω θα σου ελεγα ο αντικαταστατης να ειναι ενας ενισχυτης που να εχει Pre-out για ολα τα καναλια η εστω για τα L&R (εκτος απο το sub) ωστε αν δεν σου φτανει η ισχυς να προσθεσεις εναν τελικο και 1ον να δωσεις παραπανω ισχυ στα L&R και 2ον να ελευθερωσεις και τα ενισχυτικα του AV και να αποδωσουν ολη τους την ισχυ.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Με αυτα τα κριτηρια επελεξα προσφατα ενισχυτη (πηρα τελικα εναν μεταχειρισμενο RX V3067 με 400ευρω) και ξερω οτι αν ποτε χρειαστω παραπανω ισχυ θα μπορω να προσθεσω ενα τελικο ενισχυτη και να την εχω.
Οι αλλες επιλογες που ειχα ηταν ενας RX-V1800 με 300ευρω, ενας RX-V663 μεταχειρισμενος με 1 χρονο εγγυηση απο το στοκ του e-shop http://www.e-shop.gr/stockhouse ενας Marantz 7005 και ενας ακομα Yamaha RX A820 που εμφανιστηκε στις αγγελιες λιγο πριν παρω την τελικη μου αποφαση.
Νομιζω οτι ακομα και στην δικη σου θεση παλι τις ιδιες επιλογες θα κοιταζα και για τελικο αν ηθελα να κρατησω το μπατζετ χαμηλα θα επελεγα εναν τετοιο https://www.thomann.de/gr/behringer_a500_studioendstufe.htm?ref=search_rslt_a500_183243_2
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Edit: Τωρα ειδα οτι μπερδεψα τον Denon AVR3200 με τον AVR2300. O AVR3200 εχει Preouts οποτε ειναι ΟΚ.
[DOUBLEPOST=1483380598][/DOUBLEPOST]
Μέτρησε db με εφαρμογή σε κινητό (στο +2 το ποτενσιόμετρο) και είδα 89 db. Ο κατασκευαστής λέει 109. Αυτές οι τιμές των κατασκευαστών προκύπτουν από μέτρηση των ηχείων σε μία συχνότητα ή σε μουσικό πρόγραμμα;

Πάντως εάν βάλω πιο δυνατό ενισχυτή σίγουρα θα πάρω μεγαλύτερες στάθμες χωρίς κλιπάρισμα, σωστά;
Το κινητο δεν νομιζω να δινει ακριβεις ενδειξεις. Επισης οι μετρησεις του κατασκευαστη δες σε τι αποσταση ειναι. Κανονικα θα πρεπει να ειναι στο ενα μετρο αλλα τσεκαρε το για να μην εχεις λαθος προσδοκιες.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Τελικα ο αντικαταστάτης είναι ο denon AVR-X4100. Αξιζε η αγορά καθότι πέραν του ότι η μουσική ακούγεται καλύτερα σε όλο το συχνοτικό φάσμα πλέον το κλιπάρισμα που με ενοχλούσε δεν υπάρχει στις στάθμες που εμφανιζόταν με τον yamaha, Logiko βέβαια καθότι μιλάμε για υπερδιπλάσια ισχύ. Πλέον θα αρχίσω να ψάνχω για κάνα sub γιατί αυτό που έχω δεν κατεβαίνει κάτω απο τα 30 hz. Μέχρι τότε βέβαια ταρακουνά καλά το σπιτι! Ένα μεγάλο ευχαριστώ και στον χρήστη kakao απο τον οποίο αγόρασα τον denon σε άριστη κατάσταση.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Re παιδιά να πω κάτι: Παρατήρώ ότι και το μπάσο έχει αλλάξει, προς το καλύτερο βέβαια. Και ερωτώ, είναι δυνατόν; Δεδομένου ότι το σαμπ ειναι ενεργό, να ακούσω τόσο μεγάλη διαφορά; Για τα υπόλοιπα ηχεια εντάξει, λογικό είναι δεδομένου ότι ο ενισχυτής ειναι σχεδόν πέντε φορές πιο ακριβός άρα σίγουρα καλύτερος. Αλλά για το σαμπ; Μήπως είναι ιδέα μου;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.390
Reaction score
74.658
Με ή χωρίς ισοστάθμιση άλλαξε;
Αν έχει γίνει, είναι λογικό. Αν δεν έχει γίνει, μάλλον είναι η ένταση υψηλότερη.
 

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Εγινε ισοστάθμιση με το odyssey αλλά δεν φταίει η ένταση. Δοκίμασα πιο πάνω, πιο κάτω, ξανασύνδεσα τον yamaha και πάντα κατέληγα ότι το μπάσο είναι απλά καλύτερο. Μεγαλύτερη έκταση, πιο βαθύ. Η διαρρύθμιση του χώρου δεν άλλαξε.
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top