Φθηνό και ευχάριστο σύστημα γραφείου !?

Μηνύματα
82
Reaction score
32
DSC_0132.JPG


Αποφάσισα να παρουσιάσω και εγώ το μικρό στέρεο σύστημα που έχω τοποθετήσει σε γραφείο δωματίου. Για όσους είχαν διαβάσει το νήμα που είχα ανοίξει με θέμα την αναζήτηση ηχείων και ενισχυτή - η οποία ευδοκίμησε άκρως ικανοποιητικά - όταν έφτασαν τα ηχεία αρκετά νωρίτερα από τον ενισχυτή χρειάστηκε να αγοράσω γρήγορα έναν ενισχυτή φθηνό για να τα ακούσω και να διαπιστώσω την καλή τους λειτουργία πριν παρέλθει το DOA. Ο ενισχυτής αυτός ήταν ο KODA TA10BT (~ 190 ευρώ) που απεικονίζεται και στην παραπάνω φωτογραφία. Όταν έφτασε ο ενισχυτής και η πηγή, μεταφέρθηκε στο δωμάτιο, έκτασης περίπου 15-20τμ και συνδυάστηκε με τα 2 κύρια ηχεία ενός παλιού και χαλασμένου ηχοσυστήματος που τυχαία δεν είχε πεταχτεί ακόμα, τα JVC SX-NAV95 με τα 6ιντσα γούφερ και τη σκούρα καφέ ξύλινη επένδυση και αντίσταση 6ω. Ο ενισχυτής φυσικά είναι ολοκληρωμένος, με τις λυχνίες να χρησιμεύουν στην προενίσχυση και αποδίδει 25w στα 8ω, άρα μάλλον τώρα θα είναι κοντά στα 30. Επιπλέον διαθέτει 2 αναλογικές εξόδους, έξοδο rec out για subwoofer, bluetooth σύνδεση και usb θύρα.

Γενικά το ταίριασμα έχει κάτσει αρκετά καλά θεωρώ, όταν κάθομαι στο γραφείο τα αυτιά είναι σε απόσταση μαξ 50 εκατοστών, ενώ και σε εντάσεις περί 70% γεμίζει το δωμάτιο με ήχο. Με σχεδόν τέρμα το λεβιέ του μπάσου, δεν υπάρχει κανένα παράπονο ακουστικά. Οi Van Morrison, Lisa Ekdhal, Kaarisμ Enter Shikari ακούγονται καλά. Ουσιαστικά, το μόνο που έχω λίγο σαν σκέψη, είναι η ενδεχόμενη προσθήκη διακριτού ενεργού subwoofer στην έξοδο rec out του ενισχυτή που ίσως τον απελευθέρωνε από το φορτίο των χαμηλών και απέδιδε ακόμα καλύτερα. Βασικό ζητούμενο, το όσο το δυνατόν χαμηλότερο κόστος. Οποιαδήποτε πρόταση, είτε από Ελλάδα είτε από εξωτερικό ευπρόσδεκτη.
 



Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Το sub θα παίζει , όμως ο ενισχυτής θα συνεχίσει να στέλνει όλες τις συχνότητες στα ηχεία.
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Καποτε ειχα ξεμυαλιστει και εγω με τους φθηνους KODA λαμπατους εμφανισιακα στο ρακ απεναντι ηταν κουκλακια οπου σε ακροαση που εκανα απλα εβαλα τα γελια ο πιο φθηνος 100 ευρω ο πιο ακριβως 290 ειναι μια φθηνη λυση για ενα δωματιο που μαλλον αυτος που παιρνει λαμπατο KODA μαλλον τον κερδισε η εξωτερικη εμφανιση και οχι ο ηχος του.
Οταν δοκιμασα να παιξω με τα ρυθμιστικα των πριμων-μπασων να δω τι γινετε χαλασε ο κοσμος,εκει αποφασιασα πως αν παρω λαμπα θα επαιρνα τον καινουργιο θησεα των τσακιριδεων
ολοκληρομενος με ειδοδο usb phonostage εξοδο ακουστικων και τηλεχειριστιριο!

Αυτη ηταν η δικια μου εμπειρια με της συγκεκριμενες μοναδες μικρων λαμπατων δεν ξερω αν εσενα σου εκατσε
και σου αρεσει ο ηχος φιλος που και αυτος ειχε τρελλα με το χομπυ μου ελεγε οτι ειχε αναβαθμισει KODA και ορκιζοταν οτι επαιζαν εξισου καλα με ενα ενισχυτη του 500αρικου!
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Το sub θα παίζει , όμως ο ενισχυτής θα συνεχίσει να στέλνει όλες τις συχνότητες στα ηχεία.
Είναι δηλαδή περιττή η προσθήκη subwoofer; Έχεις μήπως κάποιο φθηνό εισαγωγικό μοντέλο κατά νου;


Καποτε ειχα ξεμυαλιστει και εγω με τους φθηνους KODA λαμπατους εμφανισιακα στο ρακ απεναντι ηταν κουκλακια οπου σε ακροαση που εκανα απλα εβαλα τα γελια ο πιο φθηνος 100 ευρω ο πιο ακριβως 290 ειναι μια φθηνη λυση για ενα δωματιο που μαλλον αυτος που παιρνει λαμπατο KODA μαλλον τον κερδισε η εξωτερικη εμφανιση και οχι ο ηχος του.
Οταν δοκιμασα να παιξω με τα ρυθμιστικα των πριμων-μπασων να δω τι γινετε χαλασε ο κοσμος,εκει αποφασιασα πως αν παρω λαμπα θα επαιρνα τον καινουργιο θησεα των τσακιριδεων
ολοκληρομενος με ειδοδο usb phonostage εξοδο ακουστικων και τηλεχειριστιριο!

Αυτη ηταν η δικια μου εμπειρια με της συγκεκριμενες μοναδες μικρων λαμπατων δεν ξερω αν εσενα σου εκατσε
και σου αρεσει ο ηχος φιλος που και αυτος ειχε τρελλα με το χομπυ μου ελεγε οτι ειχε αναβαθμισει KODA και ορκιζοταν οτι επαιζαν εξισου καλα με ενα ενισχυτη του 500αρικου!
Τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή που αγοράστηκε, δεν είχα προτεραιότητα την εμφάνιση. Αγοράστηκε επειδή διέθετε τον καλύτερο λόγο τιμής-χαρακτηριστικών/συνδέσεων. Και επειδή είμαι καινούργιος στο είδος, με τις ακουστικές επιδόσεις του δεν έχω παράπονο, δεδομένης της τιμής αγοράς και χωρίς φυσικά να τον συγκρίνω με το κανονικό μου σύστημα.

Αυτό που λες για τον φίλο σου σου που αναβάθμισε τον Koda δεν με εκπλήσσει γιατί έχω διαβάσει κάτι παρόμοιο και στο ίντερνετ. Θα με ενδιέφερε μάλιστα, εάν μπορούσες να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το τι έκανε ο φίλος σου και σε ποιο μοντέλο της KODA.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Είναι δηλαδή περιττή η προσθήκη subwoofer; Έχεις μήπως κάποιο φθηνό εισαγωγικό μοντέλο κατά νου;
Και sub να βάλεις , αυτό που ζητάς δεν γίνεται.

που ίσως τον απελευθέρωνε από το φορτίο των χαμηλών και απέδιδε ακόμα καλύτερα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Είναι δηλαδή περιττή η προσθήκη subwoofer; Έχεις μήπως κάποιο φθηνό εισαγωγικό μοντέλο κατά νου;
Είναι εφικτή η ενσωμάτωση sub,από διαφορετική όμως οδό:

Επιλέγεις υποβαθύφωνο που να διαθέτει οπωσδήποτε εισόδους και εξόδους υψηλού σήματος (υλοποιημένες με ακροδέκτες δεχόμενους καλώδια ηχείων).

Κατόπιν συνδέεται η έξοδος ηχείων του KODA με την είσοδο υψηλού σήματος στο sub και ακολούθως η έξοδος υψηλού σήματος από εκείνο με τις αντίστοιχες μπόρνες των κύριων ηχείων.Με τα απαραίτητα ρυθμιστικά στο sub επιλέγονται η προσαρμογή στάθμης,φάσης και βεβαίως η συχνότητα κροσαρίσματος με τα κύρια ηχεία,όπου η ζώνη κάτωθεν αυτής θ'αποτελεί αποκλειστικό τομέα ευθύνης του sub και η ζώνη άνωθεν θα οδεύει προς τα κύρια ηχεία...

Σημειωτέον ότι μια τέτοια διασύνδεση δεν επιβαρύνει καθόλου το στάδιο εξόδου στον ενισχυτή,αφού το δικτύωμα διαχωρισμού υψηλού σήματος στο sub διακρίνεται από αρκετά ευκολότερη εμπέδηση σε σύγκριση με τα κύρια ηχεία,ενώ κιόλας θα τίθεται -ένεκα της συνδεσμολογίας- εν σειρά και όχι εν παραλλήλω προς την εμπέδηση των κύριων ηχείων,οπότε το έργο της εξόδου με τρανζίστορ αναμένεται να διευκολυνθεί σε σημαντικό βαθμό...
Δύσκολο να βρεθεί την σημερινή εποχή...
View attachment 72198
Σύγχρονα μοντέλα sub με τέτοια δυνατότητα έχω υπόψιν από εταιρείες όπως Velodyne και Yamaha...
Ιδού και JBL:
http://www.jbl.com/studio-5-series/SUB+550P.html?dwvar_SUB 550P_color=Black#start=1
Επειδή εχω μια παρόμοια απορία και σκέφτομαι μελοντικά για Σαμπ ,ο δικός μου ολοκληρωμενος λαμπάτος της Cayin εχει εξοδο rca sub .
Η ερώτηση μου ειναι οτι εαν συνδεθεί σαμπ ο ενισχυτής αλλαζει αυτο που στελνει στα δυο μου ηχεία ?
Η ειναι αυτό συν το σαμπ ?
Εάν κι εφόσον η έξοδος χαμηλού σήματος αφιερωμένη σε sub επιτελεί διαχωρισμό συχνοτήτων στο σήμα,κάτι τέτοιο οφείλει ν'αναγράφεται στο εγχειρίδιο χρήσης του ενισχυτή.Συνήθως πάντως οι στερεοφωνικές έξοδοι με ελεγχόμενη από το ποτενσιόμετρο στάθμη αντιπροσωπεύουν απλές εξόδους προενισχυτή παραδίδουσες πλήρες φάσμα αντί για ρυθμιζόμενη ζώνη (χαμηλής) διέλευσης.

Στο πλαίσιο αντιπαραβολής,ας παρατηρήσουμε τους ακροδέκτες στην οπίσθια όψη του παρακάτω ολοκληρωμένου:
http://www.parasound.com/hint.php
 
Last edited:

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Επιλέγεις υποβαθύφωνο που να διαθέτει εισόδους και εξόδους υψηλού σήματος (υλοποιημένες με ακροδέκτες δεχόμενους καλώδια ηχείων).
Δύσκολο να βρεθεί την σημερινή εποχή...

subconnection1.gif
 

I

iason

Guest
Επειδή εχω μια παρόμοια απορία και σκέφτομαι μελοντικά για Σαμπ ,ο δικός μου ολοκληρωμενος λαμπάτος της Cayin εχει εξοδο rca sub .
Η ερώτηση μου ειναι οτι εαν συνδεθεί σαμπ ο ενισχυτής αλλαζει αυτο που στελνει στα δυο μου ηχεία ?
Η ειναι αυτό συν το σαμπ ?
 


Μηνύματα
82
Reaction score
32
Είσαστε κατατοπιστικότατοι. Αντικειμενικά και δη στο χώρο του ήχου τα 500 ευρώ για το JBL 550p δεν είναι πολλά, αλλά για τη συγκεκριμένη περίπτωση (το όλο σύστημα και τα καλώδια κόστισαν 200 ευρώ) και τη συγκεκριμένη "ανάγκη", το μέγιστο ποσό που ήμουν διατεθειμένος να δώσω ήταν 100 ευρώ. Δεν πειράζει όμως, δεν λείπει και τόσο πολύ το μπάσσο, ενώ άμα χρειαστώ και άλλο το ρυθμίζω από τον ενισχυτή ή από το eq... ;)
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Επιλέγεις υποβαθύφωνο που να διαθέτει οπωσδήποτε εισόδους και εξόδους υψηλού σήματος (υλοποιημένες με ακροδέκτες δεχόμενους καλώδια ηχείων).
Δύσκολο να βρεθεί την σημερινή εποχή...

View attachment 72198
το μέγιστο ποσό που ήμουν διατεθειμένος να δώσω ήταν 100 ευρώ.
http://www.welcomemarket.gr/wshop/i...ona/ηχεία/pure-acoustics-xp-sub-10-150-detail
10" με εισοδους/εξοδους υψηλης σταθμης και τιμη ακριβως στα μετρα σου.
Μην σε ξεγελαει η τιμη ομως.
Παιζει πολυ καλα.
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Γιατί δεν στρέφεσαι στη λύση ενός μεταχειρισμένου υπογούφερ;
Θα προτιμούσα να πάρω κάτι καινούργιο έναντι μεταχειρισμένου. Επίσης δεν έχω βρει εδώ κανένα subwoofer να πωλείται στα <100 ευρώ με εισόδους+εξόδους ήχου...


http://www.welcomemarket.gr/wshop/index.php/categories/hlektronika_eidi/ixos-eikona/ηχεία/pure-acoustics-xp-sub-10-150-detail
10" με εισοδους/εξοδους υψηλης σταθμης και τιμη ακριβως στα μετρα σου.
Μην σε ξεγελαει η τιμη ομως.
Παιζει πολυ καλα.
Για άλλη μια φορά έρχεσαι "to the rescue". Εξαιρετική τιμή για αυτά που προσφέρει και είναι ακριβώς αυτά που ζητώ και εγώ. Το έχεις αγοράσει και το έχεις ακούσει; Βρήκα τα manuals (http://www.pure-acoustics.com/design/manuals/manual_noble_sub.pdf, http://www.pure-acoustics.com/design/manuals/c_sub.pdf) και φαίνεται απλό στη συνδεσμολογία, αλλά δεν έχω καταλάβει εάν διαθέτει crossover όπως αναφέρει και ο φίλος bhutia και το οποίο διαχωρίζει τις συχνότητες. Διαθέτει κάτι τέτοιο;

Edit: Το frequencies που αναγράφει αντιστοιχεί στο crossover; Αυτό που λέει το μάνουαλ να το βάλεις στη μέση, ποια συχνότητα είναι;
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Θα προτιμούσα να πάρω κάτι καινούργιο έναντι μεταχειρισμένου. Επίσης δεν έχω βρει εδώ κανένα subwoofer να πωλείται στα <100 ευρώ με εισόδους+εξόδους ήχου...




Για άλλη μια φορά έρχεσαι "to the rescue". Εξαιρετική τιμή για αυτά που προσφέρει και είναι ακριβώς αυτά που ζητώ και εγώ. Το έχεις αγοράσει και το έχεις ακούσει; Βρήκα τα manuals (http://www.pure-acoustics.com/design/manuals/manual_noble_sub.pdf, http://www.pure-acoustics.com/design/manuals/c_sub.pdf) και φαίνεται απλό στη συνδεσμολογία, αλλά δεν έχω καταλάβει εάν διαθέτει crossover όπως αναφέρει και ο φίλος bhutia και το οποίο διαχωρίζει τις συχνότητες. Διαθέτει κάτι τέτοιο;

Edit: Το frequencies που αναγράφει αντιστοιχεί στο crossover; Αυτό που λέει το μάνουαλ να το βάλεις στη μέση, ποια συχνότητα είναι;
Το εχω αγορασει. Ειναι το sub που χρησημοποιω στο σαλονι.
Υποτιθεται οτι το αγορασα για να το δοκιμασω και μετα να το βαλω στο γραφειο αντικαθιστωντας το με ενα αλλο 10" ιδιοκατασκευη (που το εχω αγορασει αλλα δεν εχω φτιαξει ακομα την καμπινα) αλλα τελικα παιζει πολυ καλα και θα μεινει στο σαλονι.
Καθε τοσο σκεφτομαι να παρω ενα ακομα.
Εχει κροσοβερ κανονικοτατα.
Η τιμη του ειναι τοσο χαμηλη γιατι προκειται για παλιο μοντελο το οποιο προφανως αγοραστηκε απο τον συγκεκριμενο εμπορο σε καποιο clearence κοψοχρονια.
Υπαρχει και αλλου διαθεσιμο στα 201ευρω http://www.karatzios.gr/shoppingcart/idetails.aspx?iid=16655 που ειναι η κανονικη του τιμη.
Το εχω βρει και στο εξωτερικο παλι σε στοκ στα 250ευρω.
Επισης εχω την υποψια οτι ο εμπορος που δεν εχει και πολλη σχεση με το audio προφανως δεν γνωριζε αν ειναι καλο η οχι και δεν ηξερε ποσο να το πουλησει, οποτε καθε φορα που πουλαει ενα ανεβαζει την τιμη κατα 10 ευρω δοκιμαζοντας την αγορα.
Το δικο μου το πηρα 80ευρω. Μολις το πηρα η τιμη του πηγε στα 90 ευρω.Μετα το συστησα σε εναν αλλο φιλο και μολις το πηρε η τιμη ανεβηκε στα 100 ευρω.
 
Last edited:

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Είναι δηλαδή περιττή η προσθήκη subwoofer; Έχεις μήπως κάποιο φθηνό εισαγωγικό μοντέλο κατά νου;




Τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή που αγοράστηκε, δεν είχα προτεραιότητα την εμφάνιση. Αγοράστηκε επειδή διέθετε τον καλύτερο λόγο τιμής-χαρακτηριστικών/συνδέσεων. Και επειδή είμαι καινούργιος στο είδος, με τις ακουστικές επιδόσεις του δεν έχω παράπονο, δεδομένης της τιμής αγοράς και χωρίς φυσικά να τον συγκρίνω με το κανονικό μου σύστημα.

Αυτό που λες για τον φίλο σου σου που αναβάθμισε τον Koda δεν με εκπλήσσει γιατί έχω διαβάσει κάτι παρόμοιο και στο ίντερνετ. Θα με ενδιέφερε μάλιστα, εάν μπορούσες να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το τι έκανε ο φίλος σου και σε ποιο μοντέλο της KODA.

Δεν τον εχω βρει ακομα τον φιλο με την αναβαθμισει στον KODA μολις τον βρω θα σε ενημερωσω!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.989
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top