Ακούω λάθος αλλά μου αρέσει

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Είναι το στυλ (γραφής και ομιλίας*) μου έτσι, δεν το κάνω επίτηδες. Αν με ήξερες ή αν μιλούσαμε από κοντά δε θα υπήρχε τέτοιο πρόβλημα.
Από πότε ?
Εσύ στόμα είχες και μιλιά δεν είχες!:p
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Πετρο σου ζητω συγνωμη.
Ειναι η δευτερη φορα που κανω αυτο το ιδιο λαθος.
Ελπιζω να μη φανηκε ως ευθεια προσωπικη επιθεση - πεσιμο ! :oops::(
Όχι, μην ανησυχείς. Μια ωραία συζήτηση κάνουμε, να περνά η ώρα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Α, όχι, δε σηκώνει βαρεμάρες ντόκτορα. :spiteful:

Για ρίξε μία ματιά εδώ και εδώ και μπες στο παιχνίδι. :gotcha::gotcha::gotcha:
Κανένα πικαπ πεντακάναλο τουλάχιστον θα μου βρεις να κλεισει σετάκι;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Πεντακάναλο παρακαλώ τουλάχιστον, στο 2017 είμαστε.

Τετρακαναλο είχαμε στο σπίτι στα μεσα της δεκαετίας του 70.
Rotel, Kenwood ραδιοενισχυτή και Rank Domus ηχεία.
 

A

amoustakas

Guest
Είτε συμφωνεί κάποιος είτε διαφωνεί, δεν μπορεί να μην δεχτεί ότι η παρουσία στα φόρουμς ανθρώπων με γνώση, μας έχει κάνει (σχεδόν) όλους καλύτερους. Ε ας έχουν και υφάκι τι έγινε...
Το αν ακολουθήσω τις συμβουλές τους είναι άλλο θέμα.
Σ' αυτό συμφωνώ και επαυξάνω. Απλά δε μπορώ να καταλάβω, γιατί θα πρέπει να θεωρηθώ μακάκας επειδή ακούω και ευχαριστιέμαι π.χ. τις ηχογραφήσεις τις sheffield lab πιο πολύ με set και κόρνες, τη στιγμή που όταν τις πρωτοάκουσα έτσι ξέσπασα σε λυγμούς. Γιατί η πιστότητα θα πρέπει να νικήσει το ανθρώπινο συναίσθημα; Γιατί πρέπει να ακούσω πιστά μία άθλια ηχογράφηση του '60 και όχι μέσα από τις μαγικές μου λυχνίες; Γιατί να μη βλέπω κάθε προενισχύτριά μου ως εισιτήριο ένα άλλο φανταστικό κόσμο; Γιατί να μη νιώθω στο πετσί μου έστω και με το στοιχείο της υπερβολής πόσα τσιγάρα κάπνισε χτες ο τραγουδιστής, σε ποια σημεία κορυφώνεται το άγχος του και εν γένει μία τέταρτη διάσταση απροσδιόριστη. Τελικά μπορούν κάποια άψυχα μηχανήματα να έχουν όχι μόνο προσωπικότητα, αλλά και ψυχή.
 

A

AKARL

Guest
Κανένα πικαπ πεντακάναλο τουλάχιστον θα μου βρεις να κλεισει σετάκι;
Ο,τι θέλει η ψυχή σου. :D

Πικάπ θα πάρεις αυτό και κεφαλή αυτή. :gotcha:

Σορρυ δεν είναι 5κάναλο αλλά για το έξτρα κανάλι πέψε μήνυμα του πιούρτονα μήπως μπορεί να σου κανονίσει κατάσταση με τη γειτόνισσά του. :rofl::rofl::rofl:
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Πεντακάναλο παρακαλώ τουλάχιστον, στο 2017 είμαστε.

Τετρακαναλο είχαμε στο σπίτι στα μεσα της δεκαετίας του 70.
Rotel, Kenwood ραδιοενισχυτή και Rank Domus ηχεία.
Πολλά ζητάς!
 

A

AKARL

Guest
Σ' αυτό συμφωνώ και επαυξάνω. Απλά δε μπορώ να καταλάβω, γιατί θα πρέπει να θεωρηθώ μακάκας επειδή ακούω και ευχαριστιέμαι π.χ. τις ηχογραφήσεις τις sheffield lab πιο πολύ με set και κόρνες, τη στιγμή που όταν τις πρωτοάκουσα έτσι ξέσπασα σε λυγμούς. Γιατί η πιστότητα θα πρέπει να νικήσει το ανθρώπινο συναίσθημα; Γιατί πρέπει να ακούσω πιστά μία άθλια ηχογράφηση του '60 και όχι μέσα από τις μαγικές μου λυχνίες; Γιατί να μη βλέπω κάθε προενισχύτριά μου ως εισιτήριο ένα άλλο φανταστικό κόσμο; Γιατί να μη νιώθω στο πετσί μου έστω και με το στοιχείο της υπερβολής πόσα τσιγάρα κάπνισε χτες ο τραγουδιστής, σε ποια σημεία κορυφώνεται το άγχος του και εν γένει μία τέταρτη διάσταση απροσδιόριστη. Τελικά μπορούν κάποια άψυχα μηχανήματα να έχουν όχι μόνο προσωπικότητα, αλλά και ψυχή.
Α, εσύ είσαι deep ya deep unwrestleable...:hunter:

Γρήγορα πίσω από εκεί που ήρθες. :focus:
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Σ' αυτό συμφωνώ και επαυξάνω. Απλά δε μπορώ να καταλάβω, γιατί θα πρέπει να θεωρηθώ μακάκας επειδή ακούω και ευχαριστιέμαι π.χ. τις ηχογραφήσεις τις sheffield lab πιο πολύ με set και κόρνες, τη στιγμή που όταν τις πρωτοάκουσα έτσι ξέσπασα σε λυγμούς. Γιατί η πιστότητα θα πρέπει να νικήσει το ανθρώπινο συναίσθημα; Γιατί πρέπει να ακούσω πιστά μία άθλια ηχογράφηση του '60 και όχι μέσα από τις μαγικές μου λυχνίες; Γιατί να μη βλέπω κάθε προενισχύτριά μου ως εισιτήριο ένα άλλο φανταστικό κόσμο; Γιατί να μη νιώθω στο πετσί μου έστω και με το στοιχείο της υπερβολής πόσα τσιγάρα κάπνισε χτες ο τραγουδιστής, σε ποια σημεία κορυφώνεται το άγχος του και εν γένει μία τέταρτη διάσταση απροσδιόριστη. Τελικά μπορούν κάποια άψυχα μηχανήματα να έχουν όχι μόνο προσωπικότητα, αλλά και ψυχή.
Γαιτί με τις λυχνίες καταλαβαίνεις πόσα τσιγάρα κάπνισε ο τραγουδιστής; Ή πότε έχει άγχος.....δηλαδή ακούς κάτι περισσότερο από ό,τι έχει συμπεριληφθεί στην ηχογράφηση; Και δηλαδή ό,τι τέλος πάντων περιλαμβάνεται στην ηχογράφηση γιατί να μην το ακούς και με τα mosfet κ.λ.π δεν ξέρω τι άλλον ενισχυτικό εργαλείο; Και αν τελικά κάποιο μηχάνημα "προσθέτει" πράγματα ανύπαρκτα στην αρχική ηχογράφηση τότε είναι εξ' ορισμού απορριπτέο!!
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Η ζωή έχει όντως πολλούς συμβιβασμούς, αλλά γιατί να μην αποφύγουμε όσους μπορούμε να αποφύγουμε, και γιατί να συμβιβαστούμε με κάτι το οποίο δεν είναι υποχρεωτικό;;
Βρε γιατρέσο δεν παρατάς τις θεωρείες και να έρθεις να τα πιούμε?
Εχω κρασάρα 28 ετών με προσωπική αφιέρωση!

Μου το έδωσε πιντιεφάς ειδικευμένος σε καλλιέργειες και μου είπε:
"Σταμ αγόρι μου θα το ανοίξεις μόνο σε ...περιπτωσάρα!" :D

Λοιπόν!! Έφτασε η ώρα του!
Ελα Αθήνα, να σε βάλω σε μαρτυρική λανθασμένη ακρόαση λαμπάτου.
Και μετά καθίστε να κάνετε όσο εμμονικό specs zap-ing θέλετε με το φιλαράκι σου!
ΑΝΟΙΧΤΗ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ man!! Αν αρνηθείς θα είσαι κότα συμβιβασμένη.. :lolsign:

 

A

AKARL

Guest
Ντόκτορ, επειδή σε έχω συμπαθήσει τα μάλλα και βλέπω ότι σε διακρίνει σήμερα μία ευρύτητα πνεύματος και είσαι ώριμος για υπερβάσεις, ως ελάχιστη χειρονομία καλής θέλησης θα σου προτείνω και ενεργά ηχεία. :drinks:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
μαγικές μου λυχνίες;
ένα άλλο φανταστικό κόσμο
κάπνισε
μία τέταρτη διάσταση απροσδιόριστη

:whistling:
[DOUBLEPOST=1490808324][/DOUBLEPOST]
Ντόκτορ, επειδή σε έχω συμπαθήσει τα μάλλα και βλέπω ότι σε διακρίνει σήμερα μία ευρύτητα πνεύματος και είσαι ώριμος για υπερβάσεις, ως ελάχιστη χειρονομία καλής θέλησης θα σου προτείνω και ενεργά ηχεία. :drinks:
IMG_0857.JPG
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Με την ευκαιρία,ας τεθεί κι ένα μικρό quiz:
Σε ποια περίπτωση θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι ένας class-D ενισχυτής λειτουργεί σε ψηφιακό πεδίο;
Τώρα μου βάζεις δύσκολα, έκανα αναλογικά ηλεκτρονικά στο πανεπιστήμιο αλλά όχι ψηφιακά.
Να τολμήσω να απαντήσω "όταν παρουσιάζει κβαντισμένη συμπεριφορά τόσο στο πλάτος όσο και στον χρόνο". Η τυπική class-D συμπεριφορά έχει σταθερό πλάτος σήματος (δύο επίπεδα) οπότε μπορεί να θεωρηθεί κβαντισμένη στο πλάτος, αλλά οι εναλλαγές των δύο καταστάσεων δεν είναι σε τακτά χρονικά διαστήματα, άρα δεν είναι κβαντισμένες στον χρόνο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Φίλε μου η ουσία του χόμπυ δεν είναι η τεχνολογία της αναπαραγωγής. Είναι η ακρόαση μουσικής. Εκεί δεν υπάρχει μία αλήθεια. Υπάρχουν τόσες αλήθειες όσοι και οι άνθρωποι.
Διάβασε τα specs της Dolby να δεις τι λέει και μετά ρωτα τη πόσες επιλογές αναπαραγωγής έχεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
όχι μονογαμικός
Αυτό μας έλλειπε.. :p
Για τα περί τέχνης γενικά .. ισχύει το follow the money.
Περί τέχνης, και περί μουρης.:D

Our hobby sucks, απορώ γιατί το συζητάμε ακόμη.
Να κι ο απελπισμένος! :gotcha:

βαριέμαι να διαφωνήσω.
Όντως. Συμφωνούμε απολύτως συνάδελφε. 8-)

Γιατί η πιστότητα θα πρέπει να νικήσει το ανθρώπινο συναίσθημα;
Γιατί δεν είναι εχθροί, όπως ίσως υπονοεις.

Εχω κρασάρα 28 ετών με προσωπική αφιέρωση!
Μέσα!
Δεν έχω πρόβλημα να ακούω μηχανήματα που δε παίζουν καλά, αφού ακούω κι απ'το κινητό τηλέφωνο μουσική!

είναι σε τακτά χρονικά διαστήματα, άρα δεν είναι κβαντισμένες στον χρόνο.
Ε, υπάρχουν και με άτακτα χρονικά διαστήματα, αλλά και πάλι, αναλογικότατες είναι.:p
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Τη συμβαίνει κατά τη γνώμη μου.
Άλλο να θέλουμε να ακούμε όπως μας "αρέσει" - (όλοι οι τρόποι και τα βαλάντια μέσα), άλλο τη ξέρουμε και κατά πόσο είμαστε σε θέση να κρίνουμε και άλλο τη είναι σωστό (τη είναι σωστό θα ρωτήσεις. 1+1=2. Είναι σωστό;;;)
Αν θες να ακούς με τη λάμπα σου και γουστάρεις έτσι μαζί σου με 1000. Με το πικάπ σου. Το ίδιο. Πραγματικά. Αν γουστάρεις να ακούς και να βλέπεις ακριβά όμορφα μηχανήματα, γυαλιστερά, μεγάλα, με όμορφα καλώδια, κλπ κλπ πάλι μαζι σου. Αν ο ήχος που βγαίνει από ενα σύστημα πχ 1000€ σε απογειώνει σε άλλους ουρανούς πίστεψε με είσαι ένας απο τους πιο ευτυχισμένους ανθρώπους στο κόσμο του ήχου. Άλλοι θα σε ζηλέψουν και άλλοι θα σου πουν "δεν ξέρεις". Who gives a f@ck about the f@cking gladiator που λέγαμε παλιά.
Μέχρι εδώ ολα καλά.
Όταν όμως έρχεσαι και υπερασπίζεσαι κάτι που δεν υπάρχει, σύμφωνα με τον τρόπο που το παρουσιάζεις και σύμφωνα με τις γνώσεις και τα πιστεύω σου, τότε το θέμα πάει αλλού. Και εδώ έρχονται οι "λογιστές" όπως τους είπε κάποιος παραπάνω. Που δεν είναι "λογιστές" αλλά κάποιοι που ξέρουν πολλά παραπάνω από εμένα και εσένα και που έχουν φάει αμέτρητες ώρες στο να κατανοήσουν τη στο δι@ολο συμβαίνει σε αυτόν το κόσμο του ήχου και της μουσικής αναπαραγωγής. Και επειδή αυτο που αφορά τον τελικό ακροατή είναι η αναπαραγωγή το βάρος το έχουν ρίξει εκεί. Το τη γίνεται στην επεξεργασία δεν μας ενδιαφέρει. Το τη γίνεται στην παραγωγή πάλι δεν μας ενδιαφέρει και είναι κατι που αφορά το δημιουργό και μόνο.
Η δημιουργία ενός μουσικού θέματος είναι τέχνη. Είναι "μαγεία" και εξαρτάτε απόλυτα από το ίδιο το μουσικό όργανο, τον χειριστή αυτού και την μεταξύ τους σχέση. Εντελώς διαφορετικά θα ακουστεί ένας που βαριέται από έναν που ζει για τη στιγμή αυτή. Στο ίδιο κομμάτι με το ίδιο όργανο.
Άπαξ και αυτό ηχογραφηθεί ΤΕΛΟΣ.
Τα υπόλοιπα είναι κουκιά μετρημένα.
Γιατί μετά αναλαμβάνει η φυσική και η επιστήμη γενικότερα. Αυτό εχει αποδειχθεί με πολλούς τρόπους και δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης.
Όταν βγει το τελικό αρχείο, ανάλογα την επεξεργασία, θα υπάρχουν βινύλιο, CD και αρχεία κάθε μορφής.
Η μια σχολή λέει οτι το βινύλιο είναι το απόλυτο, το φυσικό, με το μεγαλύτερο dynamic range (κάπου διάβασα για 80db wtf), το πραγματικό High Resolution "αρχείο" κ.α. Αυτή όμως η σχολή δεν έχει κάτι χειροπιαστό για να αποδείξει οτι λέει. Δεν λέει απο που βγαίνουν αυτά τα συμπεράσματα. Απλά βγαίνουν.
Απο την άλλη πλευρά της όχθης όμως υπάρχει πληθώρα δεδομένων από μηχανικούς ήχου που αποδεικνύει το αντίθετο.
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με τους λαμπάτους ενισχυτές. Κανένα μετρήσιμο αποτέλεσμα που να αποδεικνύει τα λεγόμενα των υποστηρικτών. Πληθώρα όμως δεδομένων που δείχνουν το αντίθετο.
Στα ηχεία το ίδιο. Μόνο που εδώ εχουμε να κάνουμε και με τα λεγόμενα "τυφλά τεστς" και το τη επιλέγει ο κόσμος. Ο κόσμος λένε δεν "θέλει" τον "σωστό" ήχο. Κάναμε τεστς. Ποιοί κάνατε; Που κάνατε; Τυφλά τεστς; Με τα σωστά μηχανήματα; Οι αναλογίες κρατήθηκαν; Ο χώρος ήταν φορτισμένος; Ιδανικός για όλα τα ηχεία; Οι πιθανοί συνδυασμοί ήταν όλοι καλιμπραρισμένοι όπως πρέπει;
Πφφ κουράστηκες ε; Και εγώ.
Το να πάρεις μια Carrera και ενα Cayenne να τα τεστάρεις στο βουνό δεν λέει κάτι.
Το ίδιο συμβαίνει και με τα καλώδια και με άλλα.
Όλα τα παραπάνω δεν είναι λόγια που βγήκαν από το τρελό κεφάλι των "λογιστών". Είναι αποτελέσματα που βγήκαν απο μηχανικούς ήχου. Πραγματικά τη παραπάνω να πούμε εμείς όλοι οι άσχετοι. Και τη να πούμε σε αυτούς που πιστεύουν ότι ακούνε καλύτερα απο ενα όργανο μέτρησης. Όταν μάλιστα ο λιγότερο κουφός έχει ταβάνι τα 16khz - 17khz.
Τη να του πεις όταν φαίνεται ξεκάθαρα οτι ο ενισχυτής εχει βουτήξει σε τάφρο ενώ έπρεπε να ειναι στο Έβερεστ. Και να σου λέει μια χαρά είναι. Θα παει αυτός σε ΟΡΛ και εσύ σε ψυχίατρο; Οχι βέβαια. Κανείς δεν θα πάει πουθενά. Ο καθένας πορεύεται όπως του αξίζει, λένε κάποιες ψυχές.
Εύλογα εσύ τώρα θα πεις "υπάρχουν και οι μηχανικοί ήχου με διαφορετική άποψη". Και βέβαια υπάρχουν. Υπάρχει όμως μια διαφορά. Εδώ και πολλές δεκαετίες έχει ανακαλυφθεί ένα σακί με λίρες που δεν αδειάζει ποτέ. Όσοι και να βάλουν μέσα το χέρι, όσα και να πάρουν, δεν αδειάζει. Και αυτό το σακί έχει και όνομα. High End Audio. Οπουδήποτε και να κοιτάξεις θα δεις ότι σε κάθε τη που το χρήμα μπορεί να αγοράσει υπάρχει και η premium κατηγορία του. Αμάξια, ρολόγια, ρούχα, τσάντες, παπούτσια. Στα πάντα. Ο ήχος θα έμενε έξω; Αυτό και αν είναι "Το Σακί". Αυτό το δρόμο διάλεξαν μερικοί και πρέπει να υποστηρίξουν τη δουλειά τους. Σεβαστό. Κάποιοι την κάνουν πολύ καλά, κάποιοι μέτρια και κάποιοι άλλοι χάλια. Παντού συμβαίνει αυτό άλλωστε. Έτσι υπάρχουν άριστα μηχανήματα, μέτρια και κάτω του μετρίου. Και με κοστολόγια που άλλα δικαιολογούνται και άλλα οχι. Ποιός όμως θα το κρίνει αυτό; Τα περιοδικά και οι reviewers; Πόσοι πραγματικά γνωρίζουν να αξιολογήσουν, πόσοι μετράνε και πόσοι απλά ακούνε; Που ακούνε; Τη ηλικία έχουν;
Μπλέξιμο. Θολούρα. Άγνοια του τελικού πελάτη. Τέλειος συνδυασμός.
Ο άνθρωπος απο τη φύση του θέλει να το "δει" για να το πιστέψει.
Εδώ του βγάζουν κουνέλια απο τα καπέλα, το Audio δεν θα φάει.
Μην ξεχνάμε τη λέει ο δάσκαλος στο μάρκετινγκ Αμερικανός: Σημασία δεν έχει τη πουλάς, αλλά πως το πουλάς.
Όποιος δεν έχει μελετήσει τα γραπτά των "λογιστών" εδώ μέσα δεν μπορεί να καταλάβει τη λένε, οπότε δεν μπορεί να κρίνει. Όλα τα γραπτά. Από το Α μέχρι το Ω. Είναι πολλά, θέλει χρόνο. Αξίζει μέχρι τέλους.
Τότε και μόνο τότε θα τους καταλάβει.
Εγώ ξεκίνησα καιρό τώρα. Και έχω αρκετό δρόμο ακόμα. Μαθαίνω κάθε μέρα.
Ποτέ δεν σου είπαν ότι κακός κάνεις και ακούς έτσι. Βγαίνουν μπροστά μόνο αν υποστηρίξεις ότι αυτο που κάνεις ειναι το σωστό.
Λένε λοιπόν, και αν κάνω λάθος να με διορθώσουν, ότι:
Στο χώρο που θα επιλέξεις να ακούς ΠΡΩΤΑ μετράς τους χρόνους αντήχησης (RT60). Ο όγκος του δωματίου θα σου πει τη μέγεθος θες για το ηχείο σου και με πόσα βαττ πρέπει να παίξει. Ο χώρος, όχι εσύ.
Αν δεν ξέρεις, ένας που ξέρει θα σου πει που πρέπει να μπουν τα ηχεία ιδανικά και το πόσο εφικτό είναι αυτο το βλέπετε μετά. Όταν κλειδώσει η θέση πρέπει να δεις την ακουστική φροντίδα του δωματίου. Οτι ειναι εφικτό, και υπάρχουν λύσεις πλέον για πολλά προβλήματα, και αισθητικά αποδεκτές. Αν δεν κάνεις αυτο δεν κάνεις ΤΊΠΟΤΑ. Μην συνεχίσεις να ψάχνεις γιατί ειναι πεταμένα λεφτά.
Μην ψάχνεις χροιες και μπάσα στα καλώδια και λοιπά μαντζούνια γιατί το πρόβλημα σου δεν ειναι εκεί. Αυτό θα το καταλάβεις μόνο αν τους μελετήσεις. Δεν φαντάζεσαι πόσο σημασία έχει ακόμα και η γωνία του diffuser στο πως αντιλαμβάνεσαι εσυ αυτή τη ρημάδα τη "χροιά". Το παραδέχονται πλέον και οι άνθρωποι του High End που επιτέλους άνοιξαν τα μάτια τους και κυριως τα αυτιά τους. Το 80% απο αυτο που ακούς εξαρτάτε απο το χώρο και οχι απο τα μηχανήματα όπως όλοι πιστεύουν ακόμα.
Όταν φροντίσεις και το χώρο σου και έχεις τελειώσει με την επιλογή πηγή, ενισχυτής, ηχεία κάνε ισοστάθμιση και κάτσε και άκου. Πολλές ώρες.
Αν κάτι δεν σου αρέσει το λεγόμενο fine tuning δεν θα το κάνεις με καλώδια και αλλά μαγικά ψάχνοντας το χαρακτήρα σου αλλά με ένα ψηφιακό equalizer. Πάρε απο την αρχή ενα ενισχυτή ή προενισχυτη που να τα κάνει όλα αυτά ( EQ & calibration) να γλιτώσεις χώρο και ίσως και χρήμα.
Και ΤΕΛΟΣ.
Αν ρωτήσεις τη σχέση έχει τo EQ, το calibration και η φροντίδα χώρου με τις "ζεστές χροιές" που θες θα σου απαντήσω "διάβασε".
Και βγάλε απο το μυαλό σου οτι αυτα στα λένε ξερόλες. Συμπυκνωμένη γνώση ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ και μάλιστα τσάμπα. Απο μηχανικούς ήχου που δεν επέλεξαν το δρόμο με το σακί.
Και οι "λογιστές" που περιμένουν τα "pdf" για να ευχαριστηθούν μουσική, σε πληροφορώ οτι δεν περιμένουν τίποτα. Ούτε ψάχνουν τίποτα.
Είναι το ίδιο ευτυχισμένοι όταν ακούνε μουσική όσο ευτυχισμένοι είναι οι "λαμπάκιδες" και οι "βινυλιάκιδες" και μπορεί και παραπάνω.
Δρόμο σου δείχνουν σωστό και απόλυτα εφικτό ως προς το τελικό αποτέλεσμα.
Σωστό; Θα με ρωτήσεις πάλι.
1+1=2; Σε ρώτησα στην αρχή.
Διάβασε τους και απάντησε μόνο σου.

Αυτά απο εμένα και σορρυ για το σεντόνι.
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Αυτό μας έλλειπε.. :p
Μέσα!
Δεν έχω πρόβλημα να ακούω μηχανήματα που δε παίζουν καλά, αφού ακούω κι απ'το κινητό τηλέφωνο μουσική!
Δε θα βάλω το κινητό σου που δεν παίζει καλά ως πηγή - μη μου αγχώνεσαι.
Κι όταν πιούμε την κρασάρα, σε πάω και δεύτερο γύρο



Μ' αρέσει ρε μπαγάσα η εμμονή σου, γιατί είσαι αυθεντικός.
(λίγο "αργός" βέβαια στις διορθώσεις σου... το σκέφτεσαι ώρα:fuckyou: )
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Σαββατο αργά το βραδυ, ξεσκονησα ένα φτηνό Harman Kardon CD player
Και ένα ακόμα φτηνότερο ηχειακι Wharfedale,
Και τα συνδεσα πάνω σ εναν sun audio με El 34, με 8 φτωχά βατ στο κανάλι, με καλώδια της πλάκας

Η μόνη παραχώρηση στη χλιδη, ένα ασημένιο ιντερκονεκτ και σπέσιαλ πρίζα -καλωδιο-πολυπριζο.

Το αποτέλεσμα ήταν αναπάντεχα απολαυστικό.
Κλασσική κιθαρα, τσεμπαλο, ακουστικό μπάσο, φωνές όλα παρόντα στο χώρο, τρισδιάστατα, καθαρά
Με όλο το αρμονικό τους περιεχομενο, σχεδόν ολογραφικα.

Η πίστη μου στην αναπαραγωγή 16/44.1 ανανεώθηκε με τον καλλίτερο τρόπο.
Καλησπέρα
Εχουν απαντηθει/σχολιασθει πολλα και ωραία θεματα με αφετηρία το σχολιο του editor.
Μήπως όμως editor ακουσατε ωραια οχι λογω μηχανηματων ("σωστων" η " λιγότερο σωστων") αλλα λογω οτι κανετε ακροαση στο σουιτ σποτ, στη σωστη αποσταση, στο σωστο υψος των αυτιων/μεγαφωνων, με χαλι στο πατωμα, με καλες αναλογιες διαστασεων δωματιου, με βιβλιοθηκες, με πινακες η κουρτινες στον πισω / πλαινο τοιχο;
Θα μου πειτε οτι κομιζω γλαυκας εις αθηνας (εις το φορουμ εν προκειμενου).:oops:
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top