Ηλεκτρονικό τσιγάρο


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.371
Μάζεψε τα δάκτυλά του ο Φασιστάκος... :cautious: :tongue: :laugh:
- φοράει όμως μπλουζάκι με το έμβλημα του δημοκρατικού κόμματος , και είναι ψύχραιμος . . . δεν ιδρώνει ;)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Το λοιπόν, από τον υπάρχοντα εξοπλισμό, έχω τα εξής συμπεράσματα:

Πρωταθλητής ατμού, μηχανή παραγωγής νέφους, πρώτος και με διαφορά, ανακηρύσσεται και στέφεται βασιλιάς του πυκνού καπνού ο ijoy EXO XL με την 4-απλη μαμά αντίσταση στα 0,15 ωμ που δουλεύει άριστα στα 125-135 βατ!

Δεύτερος έρχεται ο maze GTA, με το τεράστιο ντεκ που στρώνεις άνετα τέρατα σύρματα τύπου αλιεν και λοιπές γκουμούτσες, και μεγάλου μήκους, αλλά και διαμέτρου ανέτως στα 4 χιλιοστά. Ντεκ τέρας! Καπνός καλό ντουμάνι, σηκώνει το νέφος του.

Τρίτος ο ijoy EXO RTA, στον οποίον δε μπορείς να στρώσεις χοντράδες σύρματα, αλλά μπαίνει ανέτως μακρύ πηνίο με διάμετρο 3χιλ (τέτοιο έστησα), και 3,5 σίγουρα. 4 χιλιοστά δε χωράει, έχει και τις πλαϊνές τρύπες αέρα. Βγάζει κι αυτός αρκετό καπνό, αλλά δε φτάνει τον maze GTA, προφανώς λόγω μεγέθους πηνίου.

Τελευταίος και καταϊδρωμένος ο μόνος τσιγαρίσιος που έχω, ο siren GTA, που θέλει μίνι κοϊλ, πραγματικά μικρού μήκους πηνίο (γύρω στα 5 χιλ.) με διάμετρο στάνταρ στα 2,5 χιλ. Έστησα μία κανθαλ που βγήκε 1,14 ωμ. Μικρή ποσότητα ατμού, αλλά πυκνός, ωραίος.

Πάμε στο άρωμα, που επίσης είναι σημαντική παράμετρος.

Έχω βάλει σε όλους το ίδιο υγρό, το οποίο δεν είναι καθαρά καπνικό, έχει μέσα κάποιο πλήθος γεύσεων, οπότε με εναλλαγές μεταξύ τους κατέληξα στα παρακάτω συμπεράσματα, τα οποία πιθανώς να τροποποιούνται με άλλο υγρό, θα ενημερώσω σε δεύτερο χρόνο. Και η σειρά έχει ως εξής:

Την πρώτη θέση μοιράζονται ο EXO XL και ο maze GTA! Διαφορές μεταξύ τους πραγματικά πολύ μικρές, λίγο πιο όξινα στοιχεία (στυλ λεμόνι) τονίζει ο πρώτος, λίγο πιο καυστικά στοιχεία (πχ πιπέρι) ο δεύτερος. Σπάσιμο νεύρων να καταλάβω διαφορά μεταξύ τους, και οι δύο είναι τίγκα στο άρωμα, το πλεονέκτημα του maze έγκειται στην μικρή κατανάλωση ισχύος σε σχέση με τον XL, και το πλεονέκτημα του XL είναι η μεγαλύτερη παραγωγή ατμού. Κατανάλωση υγρού στα ίδια επίπεδα, γύρω στα 5 ml τη μέρα τρώω και στους 2.

Τη δεύτερη θέση παίρνει ο ijoy EXO RTA, ο οποίος δεν έβγαλε τόσο πλούσιο άρωμα όσο οι δύο ανωτέρω. Τα βγάζει όλα τα αρώματα, απλώς πιο "χαλαρά". Είναι λίγο πιο ευχάριστος στο λαιμό, καθώς το "χτύπημα" είναι λίγο πιο ήπιο από τους προηγούμενους. Όλα είναι λίγο πιο "συμμαζεμένα", και η παραγωγή ατμού, και το άρωμα, μάλλον παν πακέτο αυτά. Κατανάλωση υγρού υποθέτω ελαττωμένη, καθώς δουλεύει σε ακόμα λιγότερα βατ (20-25 με κανθαλ στα 1,34 ωμ).

Τελευταίος και πάλι ο μόνος τσιγαρίσιος που έχω, ο siren GTA, που τουλάχιστον στο συγκεκριμένο υγρό τα έψαχνα τα αρώματα! Την καλύτερη απόδοση την πήρα με 3/5 ανοιχτή την μικρή τρύπα, δηλαδή λίγο πάνω από την μισή ανοιχτή. Τη γλύκα του αρώματος με ένα μαγικό τρόπο σχεδόν την εξαφάνισε, περιορίζοντας και τα όξινα στοιχεία, όμως προώθησε αυτή η διαφοροποίηση το συνολικό καπνικό στοιχείο του αρώματος, και θυμίζει πιο πολύ απλό καπνό, ταμπάκο το εν λόγω υγρό. Επίσης περιόρισε σημαντικά το χτύπημα στο λαιμό, έγινε light το τσιγάρο! Στα μόλις 14 βατ με 1,14ωμ αντίσταση, δουλεύει άψογα, υποθέτω η κατανάλωση υγρού θα είναι η μικρότερη όλων, όπως είναι και η παραγωγή ποσότητας ατμού, η οποία είναι λιγότερη του cubis με την 0,5 ωμ αντίσταση στα 30 βατ.

Αυτά προς το παρόν! :)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.263
Γιάννη, κάτι μου λέει ότι δεν το κατάλαβε το λάθος του ο Μάνος! 8-)

Χειρότερος απ' τον Τσίπρα! :D
Ούτε για πλάκα. :D

Ακόμα κι αν το λάθος του ήταν...μοιραίο. :laugh:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ωωωππ, να 'μαι κι εγω ,εμπηκα σ' ενα μαγαζι προχτες και μου δωσανε ετουτο
Eleaf iStick - Aspire Nautilus Mini μαζι μ' ενα ζουμι Maxboro - αν θυμαμαι καλα !

μου αφηνει μια γευση απο το υγρο στα χειλη ... ετσι ειναι η' πρεπει να κανω κατι ?
οι ρυθμισεις που εβαλε ο μαστορας ειναι 4.7v 12w 1.39ohm ...

μολις συμπληρωσα ΔΥΟ μερες χωρις τσιγαρο μετα απο 30 χρονια ... :drinks:
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.263
Ωωωππ, να 'μαι κι εγω ,εμπηκα σ' ενα μαγαζι προχτες και μου δωσανε ετουτο
Eleaf iStick - Aspire Nautilus Mini μαζι μ' ενα ζουμι Maxboro - αν θυμαμαι καλα !

μου αφηνει μια γευση απο το υγρο στα χειλη ... ετσι ειναι η' πρεπει να κανω κατι ?
οι ρυθμισεις που εβαλε ο μαστορας ειναι 4.7v 12w 1.39ohm ...

μολις συμπληρωσα ΔΥΟ μερες χωρις τσιγαρο μετα απο 30 χρονια ... :drinks:
Ποιές αντιστάσεις έχεις στο Aspire Mini; Δοκίμασε τις BVC 1.6 Ω στα 10-12 Watts.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
ωχ..!!!!
....ποιος τον ακουει τωρα τον Μανο γιαυτα που εγραψες για τον siren...:D
By the book τον έστησα, η αντίσταση απέχει 1 χιλ από τις τρύπες κάτω, στην παροχή αέρα. Το σύρμα κανθαλ πυκνές σπείρες, ίσα ίσα σε μήκος πάνω από τις τρύπες παροχής αέρα, η αντίσταση βγήκε στο αναμενόμενο, όπως του βικ στο βίντεο, και παίζει στα ίδια βατ που λέει κι αυτός.

Να πω ψέματα για τα αρώματα; Αφού δεν βγάζει, τι να κάνω. Ίσως σε άλλο υγρό, θα δείξει. Προς το παρόν αυτόν παίζω, και σταθερά δε βγάζει άρωμα όπως οι άλλοι. Κι είναι ευχάριστος στο λαιμό. Όπως τα έγραψα. Σχεδόν το άδειασα:

14907987075361132508178.jpg


Θα δοκιμάσω και καναδυό καθαρά καπνικά υγρά που έχω, και θα σας πω. ;)
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
τα γουστα τελικά ειναι αυστηρα προσωπικά :idk:
εγω γουσταρω "κρυο" ατμό :smoke:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Γιάννη, κάτι μου λέει ότι δεν το κατάλαβε το λάθος του ο Μάνος! 8-)

Χειρότερος απ' τον Τσίπρα! :D
Ούτε για πλάκα. :D

Ακόμα κι αν το λάθος του ήταν...μοιραίο. :laugh:
μεθαυριο να κατσουμε διπλα -δίπλα.......:spiteful:
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
By the book τον έστησα, η αντίσταση απέχει 1 χιλ από τις τρύπες κάτω, στην παροχή αέρα. Το σύρμα κανθαλ πυκνές σπείρες, ίσα ίσα σε μήκος πάνω από τις τρύπες παροχής αέρα, η αντίσταση βγήκε στο αναμενόμενο, όπως του βικ στο βίντεο, και παίζει στα ίδια βατ που λέει κι αυτός.

Να πω ψέματα για τα αρώματα; Αφού δεν βγάζει, τι να κάνω. Ίσως σε άλλο υγρό, θα δείξει. Προς το παρόν αυτόν παίζω, και σταθερά δε βγάζει άρωμα όπως οι άλλοι. Κι είναι ευχάριστος στο λαιμό. Όπως τα έγραψα. Σχεδόν το άδειασα:

View attachment 72412

Θα δοκιμάσω και καναδυό καθαρά καπνικά υγρά που έχω, και θα σας πω. ;)
σε καπνικα θα παιζει....οπως ολοι

...στο αρωμα ειναι το δυσκολο.....;)
ακομα και σε αυτους που παιρνεις αρωμα υπαρχουν διαφορες....δλδ ο ενας με τον αλλον σου βγαζει πιο εντονα ενα απο τα αρωματα που εχει το υγρο σου.....


μια χαρα τα λες.....εξαλλου εχει στασιμα :D στοχα πει απο την αρχη για τον siren ;)

δωστον οσο πουλα ακομα :D
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
μου αφηνει μια γευση απο το υγρο στα χειλη ... ετσι ειναι η' πρεπει να κανω κατι ?
Μη ρουφάς σαν να μην υπάρχει αύριο.
Ρούφα απαλά για περισσότερο χρόνο, θα το ευχαριστηθείς και περισσότερο. :D
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Τελευταίος και πάλι ο μόνος τσιγαρίσιος που έχω, ο siren GTA, που τουλάχιστον στο συγκεκριμένο υγρό τα έψαχνα τα αρώματα!
Επίσης περιόρισε σημαντικά το χτύπημα στο λαιμό, έγινε light το τσιγάρο! Στα μόλις 14 βατ με 1,14ωμ αντίσταση
Μήπως αν έφτιαχνες μια αντίσταση 0,8-0,7ωμ και ατμίσεις από 3,8 μέχρι 4v θα είναι καλύτερα?
Έτσι,να δώσεις λίγο γκάζι!
 




Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top