Οι θυσίες που κάνουμε για το home cinema


Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Άνετα.
Ανετότατα.

Πολλες φορές μάλιστα μπορει να μην ακουει ο απο κάτω και να ακουει ο παρακάτω. Ειναι ψιλοτυχαίο, εξαρτάται από την κατασκευη του κτηρίου.

Για παράδειγμα, στο προηγουμενο σπίτι, μιλουσα με τον πάνω γείτονα/ξάδελφο και μου έλεγε πώς το μπάσο ακουγόταν περισσότερο σε ένα γωνιακό υπνοδωμάτιο και όχι στο σαλόνι του (που ήταν ακριβως απο πάνω απο το δικό μου). Και φυσικά έφτανε μέχρι τον τέταρτο (απο τον 1ο που έμενα) το μπάσο.

Και τώρα στο τρέχον σπιτι που είμαι το μπάσο ακουγεται περισσότερο στο πιο απομακρυσμένο δωμάτιο του σπιτιου και όχι στα όμορα του σαλονιου μου.

Τελωςπάντων. Μην απογοητευεσαι. Μόλις χαρείς όλες τις μπασάτες ταινίες στην αρχή, μετα θα βλέπεις 1-2 ταινίες το μήνα με βαθυ χαμηλό, οπότε δεν θα τους ενοχλείς τόσο και απλα κοιτα να τις βλέπεις κανένα ΠαρασκευοΣάββατο, είτε απογευμα, ωστε να τους αφήσεις να δουν και αυτη καμια ταινία χωρις να ακουνε μπασιές απο δίπλα.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
η αληθεια ειναι οτι συντονίζει το κτίριο και νιωθεις οτι γινεται σεισμος, ενω κουνάει την καρέκλα σαν αυτες για μασαζ.
αλλα για αυτό δεν το πήρα;

μεχρι τωρα μου εκαναν 3-4 παρατήρησεις και μου κακοφάνηκε τοσο πολύ,
που ψάχνω ένα άλλο σπίτι για να στεγάσω το άμοιρο subwooferακι μου και να πάρω επιτέλους ηχεία κολόνες.

φαντάζομαι θα είναι ακομα πιο ωραια αν αποκτήσω και mid bass.

εσας δεν σας κάνουν παρατηρήση όταν παίζετε από -10 έως 0 στον ενισχυτή (reference);
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.436
Αυτά που περιγράφετε για το μπάσο και πού (θα έπρεπε να) ακούγεται συμβαίνουν επειδή οι χαμηλές συχνότητες δεν έχουν κατευθυντικότητα (costas EAR speaking), συνεπώς δεν μπορεί να προβλεφθεί πού (=σε ποιο σημείο, δωμάτιο κτλ) θα ακούγονται και πού όχι.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Αυτά που περιγράφετε για το μπάσο και πού (θα έπρεπε να) ακούγεται συμβαίνουν επειδή οι χαμηλές συχνότητες δεν έχουν κατευθυντικότητα (costas EAR speaking), συνεπώς δεν μπορεί να προβλεφθεί πού (=σε ποιο σημείο, δωμάτιο κτλ) θα ακούγονται και πού όχι.
αν ειναι ετσι, να βάλω το sub, στον ένοικο απο κάτω (ή στην παρακάτω για να κάνουμε και γνωριμίες),
αλλα ρυθμισμένο ωστε να παίζει για τον ένοικο του 4 οροφου (την αφεντιά μου).
Οταν έρχονται για παρατήρηση θα τους στέλνω στον costas EAR speaking.
:p
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.436
Επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται, δεν ξέρω εάν ειρωνεύεσαι ή όχι. Σε περίπτωση που δεν ειρωνεύεσαι, θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο περί του θέματος και να επανέλθεις. Σε περίπτωση που ειρωνεύεσαι, ε, ΟΚ, εγώ προσπάθησα.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Επειδή ο γραπτός λόγος παρεξηγείται, δεν ξέρω εάν ειρωνεύεσαι ή όχι. Σε περίπτωση που δεν ειρωνεύεσαι, θα σου πρότεινα να διαβάσεις λίγο περί του θέματος και να επανέλθεις. Σε περίπτωση που ειρωνεύεσαι, ε, ΟΚ, εγώ προσπάθησα.
Τίποτα από τα δύο.
:p
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.548
Reaction score
5.055
εσας δεν σας κάνουν παρατηρήση όταν παίζετε από -10 έως 0 στον ενισχυτή (reference);
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao: κατω απο -10 δεν εχει παει το volume σε μενα, στο -12 με -14 που εβαζα demo για να ακουσω, ειχαν ερθει 5 διαφορετικη γειτονες οχι ταυτοχρονα σε διαφορετικες μερες και ο ενας 3 φορες, χωρια τα χτυπηματα του ταβανιου του απο πανω, και ετσι εχω ξενερωσεις και πλεων παιζω χαμηλα για τα δεδομενα μου, παιζω το πολυ μεχρι -20 που περιπου ειναι σε ενταση απο 105 εως 107db αναλογα την ταινια:(>:(
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.330
Reaction score
79.261
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao: κατω απο -10 δεν εχει παει το volume σε μενα, στο -12 με -14 που εβαζα demo για να ακουσω, ειχαν ερθει 5 διαφορετικη γειτονες οχι ταυτοχρονα σε διαφορετικες μερες και ο ενας 3 φορες, χωρια τα χτυπηματα του ταβανιου του απο πανω, και ετσι εχω ξενερωσεις και πλεων παιζω χαμηλα για τα δεδομενα μου, παιζω το πολυ μεχρι -20 που περιπου ειναι σε ενταση απο 105 εως 107db αναλογα την ταινια:(>:(
Ψιθυριστά
 


stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.341
:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao: κατω απο -10 δεν εχει παει το volume σε μενα, στο -12 με -14 που εβαζα demo για να ακουσω, ειχαν ερθει 5 διαφορετικη γειτονες οχι ταυτοχρονα σε διαφορετικες μερες και ο ενας 3 φορες, χωρια τα χτυπηματα του ταβανιου του απο πανω, και ετσι εχω ξενερωσεις και πλεων παιζω χαμηλα για τα δεδομενα μου, παιζω το πολυ μεχρι -20 που περιπου ειναι σε ενταση απο 105 εως 107db αναλογα την ταινια:(>:(

και γω καπου εκει ειμαι σε καθημερινη βαση οταν παιζω ταινιες... -25 -20. παρασκευοσαββατα -15 -10

τα εχουμε πει... μονοκατοικια με υπογειο για οσους θελουν dedicated. ειδαλλως μονοκατοικια και ολα μεσα :D
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
τσαμπα οι μηχανηματάρες ρε παιδια. τι -25 και -20..

μηπως να κάνουμε kickstarter για την εύρεση υπνωτισμού μέσω συχνοτήτων;
να τους βάζουμε ενα demo για 10 λεπτά με reference volume (εμεις με ωτοασπίδες)
και αφού υπνωτιστεί όλη η γειτονιά, να βάζουμε ανενόχλητοι την ταινιούλα μας με reference εντάση και τέρμα τα γκάζια!
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.341
τσαμπα οι μηχανηματάρες ρε παιδια. τι -25 και -20..

μηπως να κάνουμε kickstarter για την εύρεση υπνωτισμού μέσω συχνοτήτων;
να τους βάζουμε ενα demo για 10 λεπτά με reference volume (εμεις με ωτοασπίδες)
και αφού υπνωτιστεί όλη η γειτονιά, να βάζουμε ανενόχλητοι την ταινιούλα μας με reference εντάση και τέρμα τα γκάζια!
σε καμια περιπτωση τσαμπα οτι εχουμε κανει. η ιδεα δεν ειναι μονο να τα εχουμε και να βλεπουμε ταινιες αλλα και να μαθαινουμε μεσα απο δοκιμες και πειραματισμους για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα. το χομπυ μας ειναι πολυδιαστατο και αυτο ειναι που το κανει ιδιαιτερο.

σιγουρα ολοι εχουμε μερες που τα γκαζωνουμε για τα καλα. ευκαιριες υπαρχουν απλα ειναι λιγες.

προσωπικα αυτο που αφορα εμενα ειναι το γεγονος οτι ξεκιναω στις καλες μερες την ταινια στο -15 και σιγα σιγα το ριχνω στο σημειο που δεν με κουραζει. υπαρχουν σκηνες σε ταινιες αλλα και το πως ειναι γραμμενες που το -15 εχει αισθηση -5.

αυτο που λεω σε οσους με ρωτανε οσον αφορα το ξεκινημα αυτου του χομπυ ειναι αν εχουν χωρο. ολα απο κει ξεκινανε.

ειναι μερος τους συνολου και για μενα το πιο βασικο. αν δεν εχεις χωρο και ελευθερια κινησεων δεν αξιζει τον κοπο ολο αυτο.

τι...μισες δουλειες θα κανουμε;; ola poutain! :D
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.548
Reaction score
5.055
προσωπικα αυτο που αφορα εμενα ειναι το γεγονος οτι ξεκιναω στις καλες μερες την ταινια στο -15 και σιγα σιγα το ριχνω στο σημειο που δεν με κουραζει. υπαρχουν σκηνες σε ταινιες αλλα και το πως ειναι γραμμενες που το -15 εχει αισθηση -5.
το κατεβζεις το volume γιατι δεν εχεις κανει φροντιδα χωρου, και εγω ετσι εκανα πριν βαλω ηχοαποροφητικα, με κουρασε στο πρωτο 20λεπτο και χαμηλωνα την ενταση, μετα με την φροντιδα χωρου δεν χορτενω εντασης, οσο και να παιξω δυνατα {120db} δεν με ενοχλει, και το κυριοτερο δεν μπερδευει ο ηχος! πριν μετα τα 100db μπερδευε-θολονε ο ηχος........
συνηθος η ταινιες με dts hd master audio ειναι πιο χαμηλες σε ενταση, η dts η truehd και dollby atmos ειναι πιο ψηλα σε ενταση εως και 10db
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Χωρις πλάκα, από τότε που έβαλα buttkicker, κατέβασα τις σταθμες αρκετα και έτσι δεν χρειάζεται να βάλεις πιο δυνατα τον ήχο για να σε κουνήσει το sub. Εννοείται ότι χρειαζεται το sub, αλλά το Buttkicker δίνει μια πινελιά παραπάνω που εντυπωσιάζει, ιδιαίτερα δε, βοηθάει πολυ αν θες να δεις μεταμεσονύχτια ταινία, χωρις να ενοχλήσεις τους γείτονες.
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.341
το κατεβζεις το volume γιατι δεν εχεις κανει φροντιδα χωρου, και εγω ετσι εκανα πριν βαλω ηχοαποροφητικα, με κουρασε στο πρωτο 20λεπτο και χαμηλωνα την ενταση, μετα με την φροντιδα χωρου δεν χορτενω εντασης, οσο και να παιξω δυνατα {120db} δεν με ενοχλει, και το κυριοτερο δεν μπερδευει ο ηχος! πριν μετα τα 100db μπερδευε-θολονε ο ηχος........
συνηθος η ταινιες με dts hd master audio ειναι πιο χαμηλες σε ενταση, η dts η truehd και dollby atmos ειναι πιο ψηλα σε ενταση εως και 10db
εχεις δικιο οσον αφορα τη φροντιδα χωρου αλλα θα την κανω οταν καταληξω που θα το στησω ολοκληρωτικα. πρωτα απ'ολα ειναι σπιτι και μετα σινεμα. σκεφτομαι να βαλω κατι διακριτικο καποια στιγμη και να το συζητησουμε με το Μανωλη.
[DOUBLEPOST=1492796299][/DOUBLEPOST]
Χωρις πλάκα, από τότε που έβαλα buttkicker, κατέβασα τις σταθμες αρκετα και έτσι δεν χρειάζεται να βάλεις πιο δυνατα τον ήχο για να σε κουνήσει το sub. Εννοείται ότι χρειαζεται το sub, αλλά το Buttkicker δίνει μια πινελιά παραπάνω που εντυπωσιάζει, ιδιαίτερα δε, βοηθάει πολυ αν θες να δεις μεταμεσονύχτια ταινία, χωρις να ενοχλήσεις τους γείτονες.
απο τη μερα που το εβαλα πισω απο τον καναπε και να τον ακουμπαει....:sneaky:.....απεκτησα ταυτοχρονα χαμηλες και buttkicker! :D

τωρα σκεφτομαι να του βαλω κατι απο κατω...σαν κ αυτα που βαζουμε στα πλυντηρια ρουχων. εχει στο πρακτικερ με πολυ λιγα χρηματα. αν δε πετυχει υπαρχει και 2η σκεψη για το τι θα γινει. :D
 






Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.184
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top