Epson EH-TW 7300/9300



Μηνύματα
634
Reaction score
236
Απο πλευρας τεχνολογιας, προσωπικα θα πηγαινα σε DILA και οχι σε 3LCD, αν επρεπε να αποφασισω μεταξυ των δυο.

Εφοσον ειμαι ταγμενος DLP-ακιας, το DILA το προτιμω εναντι του 3LCD, επειδη προσομοιαζει τεχνολογικα, την λογικη του DLP (reflective technology).

Ξερω οτι εδω, υπαρχουν αρκετοι που εχουν σε μεγαλη συμπαθεια τα 3LCD της Epson και τα ευλογουν.

Και εγω, την Epson πραγματικα την σεβομαι ως εταιρια και η προσπαθεια της τοσα χρονια να στηριξει την proprietary τεχνολογια της, το 3LCD, εχει την συμπαθεια μου, επειδη την θεωρω καπως ως "underdog" που μαχεται...

Anyway, just my two cents..
 



TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Πληροφορίες; τι βελτιώνει; το έβαλες; κίνδυνοι;
εβαλα το τελευταιο firmware για τον 9300 χθες και αυτο που προσθετει ειναι η επιλογη bright cinema οπου σε hdr υλικο ειδα μεγαλη βελτιωση , πολυ πιο φωτεινα και ζωντανα τα χρωματα οπου στα αλλα modes ειτε ηταν πολυ σκοτεινα ειτε σαν ξεπλυμενα .
το συνιστω ανεπιφυλακτα σε οποιον βλεπει hdr .
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.379
Reaction score
79.481
εβαλα το τελευταιο firmware για τον 9300 χθες και αυτο που προσθετει ειναι η επιλογη bright cinema οπου σε hdr υλικο ειδα μεγαλη βελτιωση , πολυ πιο φωτεινα και ζωντανα τα χρωματα οπου στα αλλα modes ειτε ηταν πολυ σκοτεινα ειτε σαν ξεπλυμενα .
το συνιστω ανεπιφυλακτα σε οποιον βλεπει hdr .
Συστήνεται νεο calibration μετα το update?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Το μόνο "πρόβλημα" του προβολέα είναι η βελτίωση της κίνησης, η οποία δεν υλοποιείται σωστά με τα βήματα ενδιάμεσων καρέ, τα οποία προσθέτουν σημαντικά αρτεφακτς χωρίς να σώζουν την κατάσταση.

Μέχρι να βγεί φιρμγουερ που να διορθώνει αυτό το θέμα, τα υπόλοιπα φιρμγουερ είναι μικρής αξίας..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.379
Reaction score
79.481
Το μόνο "πρόβλημα" του προβολέα είναι η βελτίωση της κίνησης, η οποία δεν υλοποιείται σωστά με τα βήματα ενδιάμεσων καρέ, τα οποία προσθέτουν σημαντικά αρτεφακτς χωρίς να σώζουν την κατάσταση.

Μέχρι να βγεί φιρμγουερ που να διορθώνει αυτό το θέμα, τα υπόλοιπα φιρμγουερ είναι μικρής αξίας..
Κάπποια ρυθμιση του δικού μου έχει ως αποτέλεσμα να ΜΗΝ εμφανίζει το πρόβλημα που λες (αναφέρεται και σε reviews) .

:idk:
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.714
Δηλαδή δημιουργεί προβλήματα στα 24p.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
Ναι, δημιουργεί σημαντικά αρτεφακτς το fi του επσον στα 23,976 fps των ταινιών (24p), χωρίς να προσφέρει καμία απολύτως βελτίωση της κίνησης, γι'αυτό και γω το έχω στο off, αλλά βλέπεις τα σπασίματα της κίνησης κανονικά και με το νόμο, ως προβλέπεται σε τέτοιο frame rate, ιδίως όταν μετακινείται όλο το πλάνο.

Το θέμα είναι να λειτουργήσει αξιοπρεπώς στο low το fi, ώστε να μετριάσει το πρόβλημα των σπασιμάτων της κίνησης, χωρίς να δημιουργούνται σημαντικά αρτεφακτς.

Στο υπάρχον φιρμγουερ του επσον, το fi είναι εντελώς άχρηστο. Ελπίζω να βγεί σύντομα μια βελτιωμένη έκδοση fi σε κάποιο επόμενο φιρμγουερ.
 




Μηνύματα
634
Reaction score
236
Οι ταινιες, δυστυχως ή ευτυχως, ειναι γυρισμενες @24 frames/second.

Οποτε, εαν θες πιστοτητα στην εικονα σου, δεν χρησιμοποιεις Frame Interpolation.

Ειδικα αυτη την εποχη που και το πιο φθηνο μηχανακι πλεον, εχει υποστηριξη για 24Hz
(μερικα το ονομαζουν Film mode ή καπως ετσι).

Κατα την γνωμη μου λοιπον, η χρηση F.I. ειναι λιγο αναχρονιστικη και παρωχημενη, απομηναρι απο αλλες εποχες.

Προσωπικα εχω να το χρησιμοποιησω απο την εποχη που οι προβολεις δεν υποστηριζαν 24Hz refresh rate.
Εποχη "Faroudja" για τους παλιους..

Εαν δηλαδη, παιζεις σε 24Hz αναλυση και χρησιμοποιεις ενα καλο renderer (οπως το madVR), δεν το χρειαζεσαι πλεον.

Απενεργοποιεις το Frame Interpolation βαζοντας το στο Off και απολαμβανεις (προσωπικα προτεινω να εχεις Off και ολα τα αλλα "image enhancements").
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
ηδη εκανα μετο :roflmao:

και μην βαλεις ποτε film mode ( σε οτιδηποτε) ειναι πιασαρικο αλλα ειναι μετος...:D
 

Μηνύματα
634
Reaction score
236
Νομιζω πως ηδη απο το 2009 υπαρχει η συμβατοτητα στους προβολεις, για αναλυσεις με refresh rate @ 24Hz.

Θυμαμαι πως ο Samsung SPA600B που ειχα τοτε (αριστη ποιοτητα κατασκευης, πολυ καλη εικονα), αναγνωριζε την αναλυση 1920x1090 @ 24Hz (απο HDMI).

Τωρα, νομιζω πως το 90% που κυκλοφορουν στην αγορα αναγνωριζουν αυτην τη αναλυση.

Για να ξεφορτωθειτε λοιπον το Frame Interpolation και τα image enhancements γενικα μαζι με τα προβληματα που τα ακολουθουν, πρεπει:

Α. ο προβολεας σας να υποστηριζει αναλυση 1920x1090 @ 24Hz και
Β. η πηγη σας να μπορει να παιξει στην παραπανω αναλυση.

Νομιζω πλεον, πως ακομη και τα entry-level μηχανηματα, τα υποστηριζουν.

Επισης, καλο θα ηταν, να εχετε και ενα καλο renderer για το player που χρησιμοποιει η πηγη σας.
Στην περιπτωση που το player της πηγη σας το υποστηριζει (π.χ. ενα Windows-based player),
ενα πολυ καλο renderer ειναι το madVR.
Θελει βεβαια GPU που να υποστηριζει Direct3D version 9 και πανω. Τα πιο πολλα ομως ειναι συμβατα.
Καλο ακομη ειναι και το EVR - Enhanced Video Renderer της Microsoft, ειδικα το EVR custom presenter.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
26
Κάπποια ρυθμιση του δικού μου έχει ως αποτέλεσμα να ΜΗΝ εμφανίζει το πρόβλημα που λες (αναφέρεται και σε reviews) .

:idk:
Όπως δηλαδή τι ρυθμίσεις
Εγώ πάντως έκανα αναβάθμιση από τον 9200 σε 9300 αλλά απογοητευτικά από το FI το οποίο στον 9200 ηταν τρομερό για μένα. Ευτυχώς πήρα τον wireless και όταν συνδέω απευθείας στο trasmitter τα atifacts στο medium περιορίζονται πολύ. Σίγουρα θέλει ένα firmware update. Επίσης μια παράληψη από όλα τα review που είχα διαβάσει πριν την αγορά είναι την έλλειψη του fi από το 4k enhancement. Ξέρω είναι πολύ δύσκολο αλλά έπρεπε να αναφερεται
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.610
Μηνύματα
2.867.835
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top