JBL Control X Wireless (το μέλλον ...πλησιάζει...)

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
ενδιαφερον...!!!
...ποση ωρα παιζουν γιατρε μου με τις μπαταριες ..?

οι μπαταριες αλλαζουν ?
σε εμενα έπαιζαν 4 ώρες σε χαλαρές στάθμες.
οι προδιαγραφές είναι έως 4 με μια φόρτιση.
Δεν είδα πουθενά μπαταριες, αλλα δεν τις εψαξα, οποτε ας μας πει ο αρβανικ....
Battery type: Lithium-ion Polymer (7.4V, 2600mAh)
Battery charge time: 2.4 hours @ 0.5C Playback time: Up to 4 hours (varies by volume level and audio content)
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
μετα απο καποιες αποφορτισεις πεφτει η αποδοση και αντι για 4 ωρες παιζουν 3 και παει λεγοντας..

αλλαζουν η οχι βρε Νικ οποτε γουσταρουμε .? και ασε τα χρονια που λες..:D

παιρνουν και πιο πολλα mah στο ιδιο μεγεθος ?


Γιατρε μου κανουν για καναλια υψους για home theater καταστασεις εσυ που ταχεις ακουσει ?
...εχεις μετρηση spl που μπορουν να παιξουν ?
 



vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
έχουν jack 3.5mm.
ντεν ξέρει εγώ ούτε καν τι είναι τα καναλια ύψους.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
τι να το κανεις το σημα αφου δεν αλλαζουν οι μπαταριες :D
[DOUBLEPOST=1492941142][/DOUBLEPOST]
έχουν jack 3.5mm.
ντεν ξέρει εγώ ούτε καν τι είναι τα καναλια ύψους.
για atmos βρε....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.484
Και πως θα στείλεις σήμα?
Η προενισχυτική έξοδος (επιπέδου line level) των καναλιών οροφής, σε ένα Wi-Fi streamer συμβατό με το ηχείο.

Κεφαλα, ως σταθερά ηχεία οροφής, δεν έχει νόημα να τα δουλεύεις με μπαταρίες, οπότε να τα ανεβοκατεβάζεις....
Τα έχεις στο ρεύμα, και απλώς δίνεις ασύρματα ηχητικό σήμα.
Δε νομίζω ότι αρκούν οι στάθμες τους για σοβαρή τέτοια χρήση, όχι ότι δε θα κάνουν το εφέ τους βέβαια. ;)

Ο Αρβανιτάκης ανέβασε ένα 12" ή 15" ασύρματο πρόσφατα, μπερδευομαι..:p
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
μπορεις και να μην τα ανεβοκατεβαζεις....

πολλοι θελουν μονο να παρουν την ατμοσφαιρα και μονο χωρις εντασεις....
.....και φυσικα το spl εχει να κανει και με το μεγεθος εικονας που εχεις .....καταλαβαινεις τι εννοω..:)
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
βρε συ καποιος που δεν θελει να κανει ιστορια με καλωδια και να στησει κατι τετοιο και καλυτερο :p
....γιατι να μην το κανει..!!!
 
  • Like
Reactions: vet

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
βρε συ καποιος που δεν θελει να κανει ιστορια με καλωδια και να στησει κατι τετοιο και καλυτερο :p
....γιατι να μην το κανει..!!!
Η θα πας καλώδιο με ρεύμα ή θα τα ανεβοκατεβάζεις.
Διάλεξε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.484
Oλόκληρη ιστορία...
Δεν φτιάχτηκαν για να τα κάνει ο Κεφάλας ατμοηχεία.
Ίσα ίσα, στη μέση του ταβανιού, είναι ιδανική περίπτωση σε ένα σπίτι να μη χρειαστεί κανάλι με καλώδιο ηχείων να σκαρφαλώνει στον τοίχο και μετά στο ταβάνι, για να ενώσει ενισχυτή av με ηχεία..

Σαφώς μόνο ρεύμα είναι πιο μικρές οι απαιτούμενες διαδρομές, διότι ρεύμα έχει σε πολλά σημεία του σπιτιού, και μπορείς να κλέψεις και από ένα φωτιστικό οροφής.

Όμως, αν δεν έχει ούτε ρεύμα, τότε η ευκολία τοποθέτησης εκτοξεύθηκε στα ύψη με τη μία!

Χίλια δίκια έχει ο Κεφάλας σε αυτή την περίπτωση, καθώς θα μπορούσες να στήσεις μόνο τα ηχεία στο ταβάνι, χωρίς κανένα καλώδιο πουθενά, ούτε ρεύματος.

Αν φορτίζουν από USB, θα μπορούσες να συνδέεις επάνω τους ένα power bank, και τέλος συζήτησης.

Αν αλλάζουν με σχετικά εύκολο τρόπο οι επαναφορτιζόμενες λιθίου μπαταρίες, έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα τοποθέτησης.

Προφανώς με λίγο κατσαβιδιασμα, όλα γίνονται, και φορτίζεις το επόμενο σετ μπαταριών σε ένα επιτραπέζιο φορτιστή.

Κάτι ψιλά τα ξέρει ο Κεφάλας περί μπαταριών..
 
Last edited:

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
κάτσετε ρε παιδιά...
εγώ που δεν θα βάλω ποτε 5 ιδια μπεολαμπ 5, άμα τα βάλω αυτά πίσω σε μπρίζες μπορεί να γλυτωσω τα καλώδια σήματος και να κάνω το πρώτο μου σαραουντ? θα ακούω πράμα? (δεν τσιτώνω ήχο σε ταινίες γιατί βλέπω βραδυ όταν κοιμούνται τα τεκνα)
 



Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Χίλια δίκια έχει ο Κεφάλας σε αυτή την περίπτωση, καθώς θα μπορούσες να στήσεις μόνο τα ηχεία στο ταβάνι, χωρίς κανένα καλώδιο πουθενά, ούτε ρεύματος.
Και κάθε τόσο θ ανεβαίνει τη σκάλα...


Αν αλλάζουν με σχετικά εύκολο τρόπο οι επαναφορτιζόμενες λιθίου μπαταρίες, έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα τοποθέτησης.

Προφανώς με λίγο κατσαβιδιασμα, όλα γίνονται, και φορτίζεις το επόμενο σετ μπαταριών σε ένα επιτραπέζιο φορτιστή.
Δεν αλλάζουν εύκολα και κάθε φορά θα πρέπει ν ανοίγει τα ηχεία...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.379
Reaction score
125.484
υπάρχει?
Από όσο ξέρω, ναι, για κάθε φίρμα ξεχωριστά για τα δικά της ηχεία. Η τζιμπιελ έχει το δικό της, η κλιπς το δικό της κλπ.
Μέχρι να γίνει ένα πρότυπο που θα ακολουθήσουν όλες οι φίρμες.
[DOUBLEPOST=1492944144][/DOUBLEPOST]
Δεν αλλάζουν εύκολα και κάθε φορά θα πρέπει ν ανοίγει τα ηχεία...
Μπορεί εύκολα να τραβήξει ένα καλωδιακι έξω από τα ηχεία για να συνδέει την μπαταρία εκτός ηχείου, με ένα σκρατς πάνω στο ηχείο.

Όλα γίνονται με κατσαβίδι..
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.324
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top