Ιδανική αναλογία ισχύος ενισχυτή -ηχείων



Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Μπορείς να βρεις μία φωτογραφία από τα Rehdeko RK175s, και κάποια τεχνικά χαρακτηριστικά του;

Δεν έχει νόημα.

Είναι σίγουρο ότι από πλευράς μετρησεων,
θα ήταν στην καλλίτερη περιπτωση, μέτριο.

Αξιζει όμως να αναρωτηθεί κανείς.
Τι είναι αυτό στον ήχο τους που τα κάνει ελκυστικα, σε τοσο έμπειρους ακροατές.
Πιθανοτατα η συμπεριφορα τους στο πεδίο του χρόνου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Είναι σίγουρο ότι από πλευράς μετρησεων,
θα ήταν στην καλλίτερη περιπτωση, μέτριο.
Το "μέτριο" είναι πολύ τιμητικός χαρακτηρισμός για τέτοια φύκια. :p

Δε νομίζω ότι έχουν κάποια μέτρηση "μέτρια".:D

Φυσικά, δεν είναι χάι φαϊ.

Λόου φαϊ είναι, ουλτρα λόου μάλιστα. 8-)

Αξιζει όμως να αναρωτηθεί κανείς.
Τι είναι αυτό στον ήχο τους που τα κάνει ελκυστικα, σε τοσο έμπειρους ακροατές.
Πιθανοτατα η συμπεριφορα τους στο πεδίο του χρόνου.
Προφανώς, η έλλειψη κρος έχει αυτό το πλεονέκτημα.

Όμως, δεν είναι αυτός ο μόνος τρόπος για να έχεις σωστή απόκριση φάσης στο φάσμα, ούτε είναι λόγος αυτός για να μην έχεις απόκριση πλάτους στο μισό ακουστό φάσμα, ούτε για να εισπράξεις υψηλές ολικές παραμορφώσεις, και πλήρη αδυναμία για υψηλές, ρεαλιστικές στάθμες, μία μπότα βρε αδερφέ..8-)

Το "γιατί" αρέσει, είναι ερώτημα παραπλήσιο της ύπαρξης των πχ παραμορφωσιομηχανών των 15 βατ που πουλιούνται στα 150.000€ και βρίσκεται κόσμος που τα παίρνει. Έχει απαντηθεί αυτό το ερώτημα, δεν έχει νόημα να ξαναγυρίσει η συζήτηση στα ίδια και στα ίδια.

Όπως έχω ξαναπεί, δεν είναι καθόλου κακό να δώσεις τα ωραία σου λεφτά, και να πάρεις αυτές τις παραμορφωσιομηχανές και να είσαι και χαρούμενος με τον τρόπο που ξόδεψες 150.000€, και να γουστάρεις και τις μουσικές σου.

Απλώς, δε πρόκειται καν για χάι φαϊ, οπότε είναι εκτός του αντικειμένου που ασχολούμαστε εδώ. Και Μόμπι, δε παίζει. :D:p

Γενικά δε παίζει, αλλά άμα σ'αρεσει, πάρτο. :drinks:
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Aλλο ενα βιντεακι, τρεχτε το στο 7.50, το ποσο σημαντικη ειναι η φαση ειναι εμφανες εδω και ακουγεται, καποια στιγμη θα σχολιασω και πως ακουγονται τα δικα μου φουλρειντς , η δικια μου παντως αδυναμια στα ενεργα ειναι αυτη το εχω και στο παρελθον εκφρασει...
Η αποκριση συχνοτητας ειναι βασικη οι φασικες αποκλισεις εξισου ολα τα ρεβερμπ οτι τεχνικα εχει γινει στη μιξη το ακους βαλτε ηλεκτρονικη μουσικη θα μεινετε πακηδες :p
 

Μηνύματα
444
Reaction score
292
Λίγο υπερβολική έως υποκριτική μου φαίνεται η αντίδραση του για τα πρισονους. ΕλπιΖω να κάνω λάθος.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Στο γκιαρσλατζ έχω διαβάσει εξαιρετικά σχόλια για αυτά τα πρισονους από πολλούς στουντιαδες, εδώ και πολύ καιρό.

Για τα S8 είναι επίσης πολλοί αυτοί που λένε ότι έχουν εξαιρετικό μπάσο, παρά το μικρό τους μέγεθος.

Οπότε, αυτά που ήδη ήξερα ως σχόλια για αυτά τα ηχεία, συμφωνούν απολύτως με τα σχόλια του τύπου στο βίντεο, δε νομίζω ότι είναι "υποκριτική" η αντίδρασή του.
 

Μηνύματα
444
Reaction score
292
Στο γκιαρσλατζ έχω διαβάσει εξαιρετικά σχόλια για αυτά τα πρισονους από πολλούς στουντιαδες, εδώ και πολύ καιρό.

Για τα S8 είναι επίσης πολλοί αυτοί που λένε ότι έχουν εξαιρετικό μπάσο, παρά το μικρό τους μέγεθος.

Οπότε, αυτά που ήδη ήξερα ως σχόλια για αυτά τα ηχεία, συμφωνούν απολύτως με τα σχόλια του τύπου στο βίντεο, δε νομίζω ότι είναι "υποκριτική" η αντίδρασή του.
Μακάρι να είναι έτσι, γιατί όχι;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Αχχ....
[DOUBLEPOST=1492874338][/DOUBLEPOST]

Και με μολις μια μερα καθυστέρηση να συμπληρωσω οτι η τρυπα του 801, που δινει συντονισμο στενο και με μεγαλο peak, ειναι χαρακτηριστικη ηχειων με underdamped bass alignment.

Not my cup of tea.
Σύγκριση των διαγραμμάτων εμπέδησης / φάσης μεταξύ:

του B&W801:



και του ATC EL150:

Screen Shot 2017-05-15 at 3.29.47 PM.png


(με μαύρο η εμπέδηση και στα δύο διαγράμματα).

Underdamped το πρώτο, overdamped το δεύτερο. Αν είναι απαραίτητη η τρύπα - που δεν είναι, ας είναι τουλάχιστον overdamped.

"The opening below the ATC woofer looks like a bass reflex tube, but is not a standard one. Such a classical Helmholtz resonator, which oscillates around a tuning frequency and draws its drive from the spring force of the enclosed air, would have to leave a minimum trace in the impedance path. Usually reflexes can be seen at the "double peak" in the low-frequency range with strong phase rotations. The ATC, however, has only a single, moderate impedance increase of 40 Hz, which is more likely to indicate a damped tuning, a so-called terminated reflex, than a resonator for gain amplification. Amplifier-friendly is also the phase response."

http://studio-hifi.com/images/EL150SLP_Stereoplay_2013_08.pdf
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Χρησιμοποίησα τα δύο ηχεία επειδή είναι χαρακτηριστικά αντι-διαμετρικά παραδείγματα, μη κολάμε στις φίρμες. Η B&W έχει πολλά άλλα ηχεία που έχουν άλλο bass alignment.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
terminated reflex
Δύσκολο ως ορολογία για μετάφραση στα Ελληνικά, και σπανίως χρησιμοποιείται έτσι κι αλλιώς..

Κι η τζενελεκ (ο αδιαμφισβήτητος αρχηγός) είναι στο ίδιο σκεπτικό. Η τελευταία παράγραφος, πολύ μου "αρέσει":

Proper reflex port design allows also to significantly reduce the woofer’s displacement, improving the linear low frequency output capacity.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
1
IMG_1040.JPG
Παιδιά θελω τα φώτα σας.
Μη με πλάκωσετε σε ορολογίες γιατι ειμαι άσχετος. Απλά και λιτά.
Πήρα ενα καινούριο ηχείο λοιπόν θέλοντας να το συνδέω νε λαπτοπ για καλύτερο ήχο.
Μετα, συνηδητοποιησα οτι θελω και έξτρα ενισχυτη..
Σας γραφω λοιπόν τα χαρακτηριστικά του ηχείου για να μου πείτε που να κινηθώ..
2 δρόμων, 2 woofer 6.5+1, 4Ω, 20-100 Watt, 48-20000Hz, 86-90 db.
Τι ενισχυτη πρεπει να παρω
Ή τι ενισχυτη δεν πρεπει να παρω.
Για οικιακή χρήση εννοείται δε θελω να κανω το σπίτι στούντιο 54..
Ευχαριστω εκ των προτέρων..
 



Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Και πόσο μπορεί να κοστίσει ένας τέτοιος; Ας πούμε 120 ευρώ;
Πάμε λοιπόν, υπολογισμούς:
50 ευρώ το ένα ηχείο, επί 2 μας κάνει 100 ευρώ. Και ακόμα 120 για τον ενισχυτή μας κάνουν 220. Δε θέλεις και 10 ευρώ για καλώδια; Σύνολο 230 ευρώ.

Με τα ίδια χρήματα έπαιρνες ένα ζευγαράκι ενεργά, από γνωστή μάρκα με όνομα στο χώρο που σπέρνουν. (όχι Koda...).

Άποψή μου, έτσι, μη βαράτε!
[DOUBLEPOST=1496693570][/DOUBLEPOST]
Ευχαριστω για την άμεση απάντηση!
Η μέτρηση "wpc" τι ειναι;
Watt per channel - Ισχύς σε βατ ανά κανάλι.
 
Last edited:

Μηνύματα
5
Reaction score
1
Και πόσο μπορεί να κοστίσει ένας τέτοιος; Ας πούμε 120 ευρώ;
Πάμε λοιπόν, υπολογισμούς:
50 ευρώ το ένα ηχείο, επί 2 μας κάνει 100 ευρώ. Και ακόμα 120 για τον ενισχυτή μας κάνουν 220. Δε θέλεις και 10 ευρώ για καλώδια; Σύνολο 230 ευρώ.

Με τα ίδια χρήματα έπαιρνες ένα ζευγαράκι ενεργά, από γνωστή μάρκα με όνομα στο χώρο που σπέρνουν. (όχι Kodi...).

Άποψή μου, έτσι, μη βαράτε!
[DOUBLEPOST=1496693570][/DOUBLEPOST]

Watt per channel - Ισχύς σε βατ ανά κανάλι.
Προφανως εχεις δίκιο.
Εγώ ήμουν ζαβος και νόμιζα παίρνω ενα ηχείο το συνδέω στο πισι και τέλος.
Μετα έμαθα τα περί ενισχυτών...
Στερνή μου γνώση..
 



Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.064
Υπάρχει και άλλη λύση.
Αγορά πλακετούλας class D από ebay με 30-40 ευρώ (2χ50 @8 ωμ) και τροφοδοσία από τροφοδοτικό λάπτοπ. Χύμα η πλακέτα πάνω στο γραφείο και όλα καλά. Δεν θα πάρει το 100% της μέγιστης έντασης των ηχείων του, θα χάσει λίγο και σε ατάκα μπάσου και δυναμικά και όλα μέλι-γάλα.
[DOUBLEPOST=1496694597][/DOUBLEPOST]
Χειρότερος απο τον Εαρ εχεις γίνει
Με όποιο δάσκαλο καθίσεις!!:lolsign:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.250
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top