Να περνάει η ώρα

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Μετά την ατελείωτη θεωρητική βαρεμάρα των αναλύσεων επί αναλύσεων της ρύθμισης μιας κεφαλής ( πόσο να αναλύσει ποιά κανείς ) και της απίστευτης φιλολογίας περί καλωδίων ( που επικοινωνούν κατευθείαν με το Θεό ) είπα να ξεσκάσω λιγάκι ( Αυτό το καλό έχουν τα αναλογικά ...... δεν έχουν τελειωμό !!!!!! ) . Πάντα με συμβατικά υλικά ( αλλά ματσαρισμένα όσο πήγαινε ) το αποτέλεσμα ήταν να την καταβρώ . Ακουστικά πολύ γλυκό και ισορροπημένο ( τα γνωστά περί ουδετερότητας να τα αφήσουμε μια που σε δεκάδες χιλιάδες μηχανήματα πολλών κιλών το καθένα έχει το δικό του ήχο οπότε …… τραλαλά ) . Οι Απόλλωνες πρακτικά πήγαν για ξεκούραση ( και μάλλον θα πέσουν σε λήθαργο ) . Έτσι για την ιστορία ECC81 σαν προενίσχυση και σαν αναστροφέας φάσης ενώ η έξοδος μία 5894 σε push pull ( στα 250V ) . Και για τους τελειομανείς οι ξυλόβιδες θα αντικατασταθούν με άλλες διακοσμητικές .

IMG_2870.JPG
IMG_2871.JPG
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Σαν προενισχυτή έβαλα ένα toshiba SY-330 με μπόλικα mods που παίζει απίστευτά ( για αυτόν θα τα πούμε άλλη φορά .... ) Αν βρεθεί κανένας τον κτυπάω για να έχω τρείς στη συλλογή .........
 



Μηνύματα
380
Reaction score
330
Γιου χεβ πι-εμ...
Άρχοντας .....
[DOUBLEPOST=1493034298][/DOUBLEPOST]
Ώρε μανούλα μου!!
Κάψε μας! (του Αγίου Δημητρίου να μου το κάνεις δώρο!!)
Έρχεται και η εκδοχή με 807 ..... ( πάντα RF ...... ) έχε πίστη .... ( ή θα τους βγεί η πίστη !!!!!!! )
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Έτσι για την ιστορία ECC81 σαν προενίσχυση και σαν αναστροφέας φάσης ενώ η έξοδος μία 5894 σε push pull ( στα 250V ) .
Πολύ χαλαρό σε κόβω (250 Volts)...8-)
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Πολύ χαλαρό σε κόβω (250 Volts)...8-)
Ναι για να έχω άνεση στην αυτοπόλωση και χαλαρότητα ........ ( κάποια στιγμή αν έχω όρεξη θα ανεβάσω τα ανοδικά ... )
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Αυτή λες ε; Χμχμ..

Έχεις παίξει καθόλου με PL 519;
Ναι 807 παίζει καλά ( στα πειραματάκια πολύ μου άρεσε ο ήχος και παίζει πολύ ωραία η αντίστοιχη ρωσιδούλα - όπως όλες οι ρωσιδούλες άλλωστε ..... ..... ...... λάμπες φυσικά !!!!)
Η 519 δεν είναι του γούστου μου ( δεν συγχωρούν και λάθη - όμως άν τις δουλέψεις χαμηλά κάτι κάνουν - άν και θα σου έλεγα 504 που είναι και φτηνούλες - τώρα που το λέω μάλλον θα ξεθάψω κάτι Nos που έχω ........ μου βάζεις ιδέες για πειραματάκια ) Μεταξύ πάντως των τριών 807 μακράν ..........
 


Μηνύματα
380
Reaction score
330
Οι 504 είναι οι γνωστές EL504 με τον σκασμό από αρμονικές στα fm την δεκαετία του '80;
πράγματι αφού τα φίλτρα ήταν κάτι εξωτικό ( ή ξωτικό ) για να μη πώ και άγνωστο είδος . Με αμφιταλάντωτα τι θα έκανες ...... θα γέμιζες την μπάντα αρμονικές ( και με 6146 τα ίδια ) . Άσε που η 504 ή η 519 ήταν για άλλη δουλειά ( αλλά είχε γεμίσει ο κόσμος από τα αποθεματικά τηλεοράσεων οπότε με ότι μπορούσε κανείς έπαιζε ) . Το κακό είναι ότι και σήμερα μερικά καλά παιδιά συνεχίζουν τα ίδια χάλια στα ΑΜ με κάτι 4Χ ή 8Χ519 με εξόδους της καταστροφής ( στη τσίτα ) και οι αρμονικές φτάνουν μέχρι τα VHF ( κάνε μετά εσύ λήψη.....?????...... ή ψάχνε γιατί χάνεις το ψηφιακό κάθε βραδάκι συγκεκριμένη ώρα ) !!!!!
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
άγνωστο είδος
Εντελώς!

και με 6146 τα ίδια
El84+6146. Είχα ένα τέτοιο κάποτε με 2 δίπολα. Μετά άρχισα τις αναβαθμίσεις με pll και φαράκια.
Δεν μου λες αγαπητέ, τον nickname σου είναι radio amateur χαρακτηριστικό;
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.115
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top