Αναζήτηση Προενισχυτή

Μηνύματα
13
Reaction score
2
Το σύστημα μου αποτελείται από:

Ηχεία B&W 603 s1
Τελικός : Luxman M-375
Phono Stage : ένα φθηνό της Behringer
Πικάπ: Music Hall MMF 3.3 (Ortofon red)
Cd : από το ps3
Streaming : από το ps3

Επειδή πρόσφατα απέκτησα τον τελικό, πλεον χρείαζομαι έναν προενισχυτή με καλό phono καθώς κυρίως παίζω με το πικαπ και δευτερευόντως με το ps3 όπου θα το συνδέω με το αναλογικό του καλώδιο. Με ενδιαφέρει όσο γίνεται να είναι είναι αναλογικός και ίσως στο μέλλον αποκτήσων ένα DAC για το Ps3, aλλά για αρχή σκέφτομαι έναν μεταχειρισμένο και οικονομικό προενισχυτή και στο μέλλον έναν αξιόλογο καινούργιο
Βέβαια ψάχνοντας βρήκα πως οι προενισχυτές είναι πιο ακριβά μηχανήματα από τους ολοκληρωμένους ενισχυτές.

Αυτή τη στιγμή υπάρχει η δυνατότητα για τα παρακάτω.

από καινούργια
NAD pp4 (καινουργιο phono stage με επιπλέον μια είσοδο Line in)
Dynavox TP3 (καινούργιος οικονομικός λαμπάτος προενισχυτής)

από αγγελίες
ΝΑD 1020 (μεταχειρισμένος προενισχυτής του 80)
Αdcom GTP 400 (μεταχειρισμένος προενισχυτής)
ΝΑD 3140 (μεταχειρισμένος ολοκληρωμένος με δυνατότητα προενισχυσης)
Luxman A373 (μεταχειρισμένος ολοκληρωμένος με δυνατότητα προενισχυσης)
Luxman A312 (μεταχειρισμένος ολοκληρωμένος με δυνατότητα προενισχυσης)

Ποια η γνώμη σας ? Προς τα που να κινηθώ ? σκεφτόμουνα και τη λύση να βρώ απλά ενα καλύτερο phono stage (δηλαδή άλλο ένα κουτί) και με παθητικό προενισχυτή να αλλάζω τις εισόδους αλλά με τους παθητικούς δεν ξέρω καν τι παίζει. Τέλος ξεχνάω εντελώς τους αναλογικούς προενισχυτές και παίρνω κατευθείαν ενα DAC σύγχρονο με είσοδο line όπως το MISSION LX connect ή Arilyc BP50 γιατί τα πιο σύγχρονα μηχανήματα δεν επηρεάζουν πολύ το αναλογικό σήμα (λέω εγώ τώρα)
 
Last edited:




Μηνύματα
13
Reaction score
2
Στο link τον έχει
To έχει αλλά και πόσο τον έχει (Είναι εκτός budget προς το παρών). Στο av site βρήκα μια παλιά αγγελία που το είχε βάλει κάποιος με 300-350€.
 


ika

News
Μηνύματα
14.103
Reaction score
13.036
To έχει αλλά και πόσο τον έχει (Είναι εκτός budget προς το παρών). Στο av site βρήκα μια παλιά αγγελία που το είχε βάλει κάποιος με 300-350€.
Βάλε στις αγγελίες μια ζήτηση, μήπως και σου απαντήσει κανείς
 





ika

News
Μηνύματα
14.103
Reaction score
13.036
Πάντως έχει πολύ καιρό να μπει στο avsite ο πωλητής.
Μακάρι να έχει ενεργοποιημένες τις ειδοποιήσεις
 

Μηνύματα
305
Reaction score
306
Αρχικά πρέπει να απορρίψεις τις λύσεις ολοκληρωμένου με δυνατότητα προενίσχυσης, διότι συνήθως αυτές οι προενισχυτικές έξοδοι προορίζονται για τελικά στάδια παρόμοια με εκείνα που βρίσκονται μέσα στους ολοκληρωμένους και το να οδηγήσουν τελικό με μεγαλύτερες ανάγκες σε ρεύματα πέρα του ότι θα υποχρεωθούν σε υπεροδήγηση με τυχόν μελλοντικές αβαρίες, ηχητικά δεν.

Γενικά ο προ είναι ίσως το πιο κρίσιμο κομμάτι στην αλυσίδα του συστήματος οπότε όσο καλύτερος τόσο καλύτερα, και ως φαίνεται έχεις περιορισμένο budget ενώ θέλεις και προ με phono.

Από αυτά που έχεις βάλει υποψήφιες λύσεις, θα προτιμούσα είτε τον Dynavox, είτε τον Adcom, φυσικά ο ομόσταβλος Luxman αν τον βρεις θα είσαι βέβαιος για το ταίριασμα, με την αίρεση, λόγω της ηλικίας των μηχανημάτων σε ποιο ποσοστό έχουν βγει έξω από τα αρχικά specs, κάτι που μπορεί να διορθωθεί κάποια στιγμή με επίσκεψη σε τεχνικό.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
2
Αρχικά πρέπει να απορρίψεις τις λύσεις ολοκληρωμένου με δυνατότητα προενίσχυσης
Αυτό σίγουρα δεν το ήξερα για τις προενισχυτικες εξόδους. Πολύ σημαντικό.

Από ότι βλέπω πρέπει να ανεβάσω το budget αλλά θα αργήσω...

Για τους dynavox έχω διαβάσει κάποια αρνητικά reviews που αναφέρουν πως οι ακροδέκτες πίσω δεν είναι σταθεροί και πως η προενισχυση δεν γίνεται με τις λάμπες.

Για μεταχειρισμένους εκτός του luxman c373 διάβασα πως και ο rotel rc995 είναι από τους πιο διάσημους αλλά και γενικότερα πως οι rotel ταιριάζουν μετά ηχεία μου (b&w)
 

Μηνύματα
305
Reaction score
306
Για τους dynavox έχω διαβάσει κάποια αρνητικά reviews που αναφέρουν πως οι ακροδέκτες πίσω δεν είναι σταθεροί και πως η προενισχυση δεν γίνεται με τις λάμπες.

Για μεταχειρισμένους εκτός του luxman c373 διάβασα πως και ο rotel rc995 είναι από τους πιο διάσημους αλλά και γενικότερα πως οι rotel ταιριάζουν μετά ηχεία μου (b&w)
Τα Rotel είναι όντως αξιόλογο brand από την άποψη κυρίως ότι τα υλικά που περιέχουν δεν είναι υπερκοστολογημένα και είναι αξιόπιστα στην λειτουργία τους, ο συγκεκριμένος προ που αναφέρεις φαίνεται αρκετά ικανοποιητικός γι' αυτό που θες, δεν ξέρω αν ισχύει το παρακάτω link:


στο budget σου, βρήκα σε αγγελία και το παρακάτω αλλά φαίνεται είναι Θεσσαλονίκη:


αλλά και τον Dynavox:


Όπως λες τα Dynavox είναι "φθηνοκατασκευές" με προφανή σκοπό να απευθυνθούν σε ένα κοινό με "φτωχό" βαλάντιο που θέλει μια κάπως καλύτερη ηχητική ποιότητα από τα φθηνά consumer. Νομίζω στον Ορφέα μπορείς να τα δεις από κοντά και ίσως έχουν και κάποιο demo να σου δανείσουν ώστε να δοκιμάσεις ο ίδιος να δεις αν σου κάνει ή όχι.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.639
Μηνύματα
2.870.401
Members
37.924
Νεότερο μέλος
daemon76
Top