Απωλεια σηματος

Μηνύματα
112
Reaction score
43
Τελευταια σε πολλα καναλια, ειδικα τις μεσημεριανες ωρες, δεν εχω εικονα.
Νομιζω ότι αυτό ξεκινησε πριν από 2 βδομάδες περιπου που ειχε ανεμους.
Είναι θεμα της Digea?
Εχουν κι αλλη φιλοι θεμα με τετοιου ειδους απωλεια σηματος?
(για το λεκανοπεδιο μιλαω)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Αν είχε ανέμους, τι είναι πιθανότερο να κουνήθηκε; Η δική σου ή της Digea; :D
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Και στην Κόρινθο η πεθερά μου χάνει κανάλια στα καλά καθούμενα και επανέρχονται .
Μάλλον κάτι κεντρικότερο θα είναι
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Τα νέα κανάλια HD (Skai, Star, ANT1) συχνά έχουν απώλεια σήματος. Αντιθέτως, τα SD δεν έχω δει να χάνουν το σήμα τους.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
43
Αν είχε ανέμους, τι είναι πιθανότερο να κουνήθηκε; Η δική σου ή της Digea;
Συμβαινει στο ιδιο σπιτι η μια τηλοραση να πιανει ενα σταθμο και ταυτιχρονα η αλλη τηλειραση οχι. Αρα μαλλον δε φταιει η κεραια μου. Τα κρατικα παντως και οι δυο τηλεορασεις δεν τα πιανουν.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Μπορεί να φταίει η κεραία και πάλι. Στο σπίτι μου που πιάνει πολύ οριακά τα Digea, η μία τιβί έκανε περισσότερα σπασίματα απ' την άλλη με τον αέρα.
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Το λεκανοπέδιο καλύπτεται από τα κέντρα εκπομπής Υμηττού, Πάρνηθας και Αίγινας. Κοίταξε σε ποιο βουνό είναι στραμμένη η κεραία σου και, αν σου είναι εύκολο, δοκίμασε να τη στρέψεις σε κάποιο από τα άλλα δύο, υπό την προϋπόθεση βέβαια της καλής οπτικής επαφής.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
43
Το λεκανοπέδιο καλύπτεται από τα κέντρα εκπομπής Υμηττού, Πάρνηθας και Αίγινας. Κοίταξε σε ποιο βουνό είναι στραμμένη η κεραία σου και, αν σου είναι εύκολο, δοκίμασε να τη στρέψεις σε κάποιο από τα άλλα δύο, υπό την προϋπόθεση βέβαια της καλής οπτικής επαφής.
Θεωρεις οτι την εστριψε ο αερας?
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Πολύ πιθανό να μετατοπίστηκε με τον αέρα. Αλλά ακόμη κι αν αυτό δε φταίει, μπορείς να τεστάρεις τη λήψη από άλλο κέντρο εκπομπής μήπως πιάσεις και τα κρατικά.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
43
Σημερα το μεσημερι δεν επιανα κανενα καναλι!
Το βραδυ όμως θα τα πιανω όλα, αυτό πως εξηγειται?

Έναν γειτονα στον πανω οροφο που ρωτησα, μου ειπε ότι εχει αναγκαστεί να βαλει φορητη κεραια.

Να καλεσω ηλεκτρολογο να δει τη κεραια της ταρατσας?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Το γεγονός και μόνο ότι η φορητή κεραία έχει καλύτερη λήψη από την σταθερή, δείχνει το πρόβλημα.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
43
Ναι, και στο σπιτι μου η μια τηλεοραση με τη φορητη κεραια παιζει(αν και οχι παντα).

Πως εξηγειται όμως ότι το βραδυ-νυχτα εχω σημα, ενω το πρωι/μεσημερι οχι? Μηπως η Digea εκπεμπει πιο εντονα το βραδυ?
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Μεταξύ σωστής λήψης από εξωτερική καραία και σωστής λήψης από εσωτερική, η ζυγαριά πρέπει να κλείνει υπέρ της πρώτης ...και με διαφορά μάλιστα. Μήπως υπάρχει θέμα στην εγκατάσταση της κεραίας, που μπορεί να σχετίζεται με τον τύπο της κεραίας ή τον προσανατολισμό της ή το καλώδιο ή το διαμοιρασμό που γίνεται ή οτιδήποτε άλλο; Ανέβηκες να ελέγξεις αν υπάρχει οπτική επαφή από την ταράτσα (για την ακρίβεια από το επάνω μέρος του ιστού) με κάποια από τα κέντρα εκπομπής και προς τα πού κοιτάζει η κεραία;
 

Μηνύματα
112
Reaction score
43
Μεταξύ σωστής λήψης από εξωτερική καραία και σωστής λήψης από εσωτερική, η ζυγαριά πρέπει να κλείνει υπέρ της πρώτης ...και με διαφορά μάλιστα. Μήπως υπάρχει θέμα στην εγκατάσταση της κεραίας, που μπορεί να σχετίζεται με τον τύπο της κεραίας ή τον προσανατολισμό της ή το καλώδιο ή το διαμοιρασμό που γίνεται ή οτιδήποτε άλλο; Ανέβηκες να ελέγξεις αν υπάρχει οπτική επαφή από την ταράτσα (για την ακρίβεια από το επάνω μέρος του ιστού) με κάποια από τα κέντρα εκπομπής και προς τα πού κοιτάζει η κεραία;
Τυχον προβλημα κεραιας ή καλωδιωσης, μπορει να εξηγησει το γιατι δεν εχω εικονα πρωι/μεσημερι ενω εχω βραδυ/νυχτα?
 

Μηνύματα
837
Reaction score
68
Το βράδυ η στάθμη θορύβου είναι χαμηλότερη (το γράφω όσο πιο απλά γίνεται) και έτσι έχεις λήψη. Είναι όμως σχεδόν βέβαιο ότι έχεις οριακό σήμα και χρειάζεται απαραίτητα έλεγχος στην εγκατάστασή σου.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
43
Το βράδυ η στάθμη θορύβου είναι χαμηλότερη (το γράφω όσο πιο απλά γίνεται) και έτσι έχεις λήψη.
Ώστε το βραδυ η σταθμη θορυβου είναι χαμηλοτερη και ετσι το σημα ειναι ισχυροτερο σε σχεση με το πρωι?
Γιατι συμβαινει αυτό?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Έχω ακόμα την απορία αν έχεις ελέγξει την κεραία σου, ή υπάρχει απλώς εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον. :whistling:
 

Μηνύματα
112
Reaction score
43
Ώστε το βραδυ η σταθμη θορυβου είναι χαμηλοτερη και ετσι το σημα ειναι ισχυροτερο σε σχεση με το πρωι?
Γιατι συμβαινει αυτό?
Θελω να καλεσω μαστορα για τη κεραια αλλα πρεπει να συνεννοηθω και με τους αλλους ενοικους της πολυκατοικιας,
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Υποθέτω ότι μία επίσκεψη στην ταράτσα δε χρειάζεται προσυνεννόηση. Απορώ πώς δεν την έχεις ήδη κάνει.
 

Μηνύματα
112
Reaction score
43
Υποθέτω ότι μία επίσκεψη στην ταράτσα δε χρειάζεται προσυνεννόηση. Απορώ πώς δεν την έχεις ήδη κάνει.
Ποιος να κανει την επισκεψη, εγω? Δε ξερω απο κεραιες. Ο δε τεχνικος, εφοσον συμφωνησουμε να ερθει, θα πληρωθει υποθετω απ το διαχειριστη που θα μας επιμερισει το εξοδο αυτο.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top