Ασφάλεια ζωής ING

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Ασφάλεια ζωής ING

Με κάποια επιφύλαξη, στις ασφάλειες ζωής δεν χάνεις τίποτα αν αγοραστεί η εταιρεία. Και αν πέσει έξω (που δεν γίνεται συχνά στις Ασφαλιστικές Εταιρείες Ζωής, μην τα μπερδεύουμε με μικρές Ασφάλειες αυτοκινήτων που είναι τυχοδιώκτες και κομπιναδόροι) παίρνεις κάτι από το ταμείο αλληλεγγύης ασφαλιστικών εταιρειών.
Για τα νοσοκομειακά, θα μάθω και θα γράψω αργότερα.
Παίρνω κάτι????
Γιατί?Τόσα χρόνια εγώ...κάτι τους έδινα?? :141: :141:
 

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Ασφάλεια ζωής ING

Μπορείς να μου στείλεις με πμ τις πληροφορίες σου για την Εθνική Ασφαλιστική? :111:
Θα με βοηθούσε πολύ!
Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά :107:
Όταν έχω περισσότερες πληροφορίες θα σου πω
 


Μηνύματα
3.263
Reaction score
8
Μόλις τώρα μίλησα με τον ασφαλιστή και με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.:121:
Θα σταματήσουν όμως τα νέα νοσοκομειακά,γιατί μπαίνουν μέσα :111:

Εννοείται ότι τα υπάρχοντα συμβόλαια μένουν ως έχουν.

Δείτε και αυτό : http://www.insurancedaily.gr/blog/?p=3541
 




Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Re: Ασφάλεια ζωής ING

Μόλις τώρα μίλησα με τον ασφαλιστή και με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.:121:
Θα σταματήσουν όμως τα νέα νοσοκομειακά,γιατί μπαίνουν μέσα :111:

Εννοείται ότι τα υπάρχοντα συμβόλαια μένουν ως έχουν.

Δείτε και αυτό : http://www.insurancedaily.gr/blog/?p=3541
Mπαίνουν? ή μπήκαν:121:

Τι θα πει εννοείται ότι τα υπάρχοντα συμβόλαια μένουν ως έχει?
Ποιού έτους και μέχρι ποιάς ημερομηνίας?

Προβλέπω καλά κρασιά με το συμπάθιο!!
 

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Ασφάλεια ζωής ING

Με ποιό τρόπο διαβεβαιώνουν τους ασφαλισμένους υπάρχει κάποιο έγγραφο που να εξασφαλίζει το συμφέρον τους ?
Οι παρωχές/αποζημιώσεις θα είναι δηλ. όπως αναγράφονται στο συμβόλαιο αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα με την εταιρία?
 

Μηνύματα
3.263
Reaction score
8
Re: Απάντηση: Re: Ασφάλεια ζωής ING

Mπαίνουν? ή μπήκαν:121:

Τι θα πει εννοείται ότι τα υπάρχοντα συμβόλαι μένουν ως έχει?
Ποιού έτους μέχρι πότε?

Προβλέπω καλά κρασιά με το συμπάθιο!!
Ισχυρίζονται, όχι μόνον η ING, ότι τα νοσοκομειακά συμβόλαια είναι
ζημιογόνα.

Υπάρχοντα.....και μέχρι αυτή τη στιγμή.
 

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Ασφάλεια ζωής ING

Να μάθετε πως καλύπτεστε νομικά για αρχή αν δεν τηρηθεί το συμβόλαιο που έχετε κάνει για οποιοδήποτε λόγο και μην το αμελήσετε καθόλου........

Εύχομαι να πάνε όλα καλά
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Παιδιά δεν έχω επαγγελματική σχέση με τον κλάδο για να έχω πληροφορίες, αλλά δεν πιστεύω ότι με μια εταιρεία του κύρους της Εθνικής θα συμβεί τέτοιο πράγμα... Στη χειρότερη, αν αλλάξει χέρια, μπορεί να αλλάξει η πολιτική της και τα ασφάλιστρα από δω και πέρα, αλλά γιατί να χαθούν τα λεφτά; Δεν πρόκειται για κανόνι για να συμβεί τέτοιο πράγμα...
 


Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Re: Ασφάλεια ζωής ING

Παιδιά δεν έχω επαγγελματική σχέση με τον κλάδο για να έχω πληροφορίες, αλλά δεν πιστεύω ότι με μια εταιρεία του κύρους της Εθνικής θα συμβεί τέτοιο πράγμα... Στη χειρότερη, αν αλλάξει χέρια, μπορεί να αλλάξει η πολιτική της και τα ασφάλιστρα από δω και πέρα, αλλά γιατί να χαθούν τα λεφτά; Δεν πρόκειται για κανόνι για να συμβεί τέτοιο πράγμα...
Αν αλλάξει χέρια και αλλάξει η πολιτική της σίγουρα ζημιωμένη δεν θα βγει η εταιρία αλλά οι ασφαλισμένοι εφόσον γίνουν αλλαγές στον τρόπο αποζημίωσης ή περικοπές κάποιων προνομιακών παροχών.
Ελπίζω να μην συμβεί τίποτα από όλα αυτά αλλά περισσότερα ίσως γνωρίζω αύριο....
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Nα κάνω έναν, αφελή ίσως, συλλογισμό;
Ας δεχθούμε ότι όλες οι ασφαλιστικές έχουν την ίδια "ποιότητα" ασφαλισμένων. Δηλαδή όλοι αρρωσταίνουν το ίδιο, και όλοι κάνουν κομπίνες το ίδιο... Επίσης όλες δίνουν τα ίδια ποσά σε νοσοκομειακές αποζημιώσεις.
Αν η Χ ασφαλιστική ζημιώνεται περισσότερο, δεν θα μπορούσε να σημαίνει ότι πληρώνει νωρίτερα, καλύτερα και είναι πιο συνεπής;
Και αν η Υ εταιρία έχει ζημιογόνο νοσοκομειακό κλάδο , δεν σημαίνει ότι είναι πιο κερδισμένοι οι ασφαλισμένοι της;
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Unfo, υπάρχει και το άλλο πολύ πιο κρίσημο στον συλλογισμό σου που πρέπει να σκεφτείς.

Αφού έχουν τα ίδια ποσοστά όλες (αρρώστων/εξόδων κτλ) αν είναι ζημιογόνος η μία, και πάει για κλείσιμο, δεν θα είναι ζημιογόνες και όλες οι άλλες?

ΥΓ. Υπάρχει βέβαια και το βασικότατο ερώτημα, πόσους πελάτες έχεις. Γιατί άλλες κλίμακες κόστους έχεις με 200 πελάτες, άλλες με 200.000
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
George, αν είσαι ασυνεπής και δεν πληρώνεις όλο το ποσό και στην ώρα του, δεν θα βγάζεις περισσότερα;
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Δλδ η ασυνέπεια είναι πάγια τακτική, για πιο λόγο? Γιατί τοκίζονται τα χρήματα παραπάνω για 1-2 μήνες? Δεν υπάρχουν επιβαρύνσεις? Δεν υπάρχουν τόκοι για την καθυστέρηση? Δλδ όσο πιο μεγάλη εταιρία τόσο πιο μεγάλες οι καθυστερήσεις?

Δεν ξέρω, εγώ απλά σκέψεις κάνω, δεν είμαι ούτε καν αρχάριος στο θέμα.

Ξέρω (ή τουλάχιστον επειδή μου αρέσει να ακριβολογώ, υπάρχουν έντονες φημολογίες/ενδείξεις) όμως ότι σε μεγάλες εταιρίες στην μισθοδοσία γίνεται η εξής κομπίνα. Βγαίνει πχ ο μισθός στις 27 του μηνός. Η τράπεζα με κάποια ανοχή κάποιου μέσα απο την εταιρία, διαθέτει τα χρήματα 2-3 μέρες μετά.
 

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Re: Ασφάλεια ζωής ING

George, αν είσαι ασυνεπής και δεν πληρώνεις όλο το ποσό και στην ώρα του, δεν θα βγάζεις περισσότερα;
Aν σε μια εταιρία ας πούμε 200.000 ασφαλισμένων για παράδειγμα οι 50.000 είναι κακοπληρωτές και έχουν γύρω στα 10.000 χοντρά περιστατικά αποζημίωσης καταλαβαίνετε ότι δεν υπάρχει κέρδος και πάμε για φαλιμέντο σωστό...

Όσο περισσότεροι οι ασφαλισμένοι τόσο μεγαλύτερο το ποσοστό αποζημιώσεων και σε μια δύσκολη οικονομική εποχή καταλαβαίνετε πως οι κακοπληρωτές είναι πολλοί...

Ας μην ξεχνάμε τις λύσεις των συμβολαίων καθώς και το λεγόμενο πάγωμα αυτών για κάποιο χρονικό διάστημα που δεν έχει να πληρώσει ο ασφαλισμένος:121:

Στην ουσία πληρώνεις αέρα και μιλάω για τις ασφάλειες ζωής έτσι?
Ο καλύτερος πελάτης τους είναι αυτός που δεν έχει προβλήματα υγείας και πληρώνει μια ζωή....υπάρχουν ακόμα άραγε?:142:

Παίζουν πολλά ρόλο σε μια ασφ.εταιρία
 

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Ασφάλεια ζωής ING

Τώρα οι ασφ/κες εταιρίες έχουν κάποιο κέρδος όταν δεν αποζημιώνουν άμεσα για ευνόητους λόγους βρε παιδιά
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top