Βοήθεια για επισκευή ηχείων...

Μηνύματα
432
Reaction score
572
Σήμερα σε μια στιγμή νοσταλγίας έβγαλα από την αποθήκη τα αγαπημένα μου , Mission 780.♥Και ενώ περίμενα να έχουν πρόβλημα οι αναρτήσεις των μεγαφώνων αυτές ήταν άψογες. Όμως μου έμεινε στο χέρι η μια μπάφλα που είχε ξεκολλήσει από τη καμπίνα...😭
Γνωρίζετε με τι κόλλα θα επιδιορθωθεί;;; Η μπάφλα είναι ένα είδος θερμοπλαστικού και το κουτί μάλλον MDF. Σκέφτομαι θερμοσιλικόνη...
Ευχαριστώ πολύ.
 
Last edited:



Μηνύματα
432
Reaction score
572
Τελικά χρησιμοποίησα pattex θερμοσιλικόνη με άριστα αποτελέσματα. Από ότι είδα και στην αρχική κατασκευή χρησιμοποίησαν ένας είδος σιλικόνης που με τον καιρό και τη υγρασία ξεράθηκε.
Απίστευτα μικρά αγγλικά ηχεία...
Κρίμα που τόσο καιρό περίμεναν να "τραγουδήσουν". Μας παίρνουν το μυαλό reviews για νέα καταπληκτικά, αν και κινέζικα, ηχεία και μόνο η απευθείας σύγκριση φανερώνει τη πραγματικότητα.
Καλές γιορτές σε όλους...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.631
Reaction score
12.226
Αν κουνήσεις το ηχείο, κουδουνίζει κάτι; Πολλές φορές σε αυτά τα ηχεία έχουν ξεκολλήσει και κρέμονται τα πηνία του crossover. Με την ίδια κόλλα τα στερεώνουν.
 
Last edited:

Μηνύματα
432
Reaction score
572
Αν κουνήσεις το ηχείο, κουδουνίζει κάτι; Πολλές φορές σε αυτά τα ηχεία έχουν ξεκολλήσει και κρέμονται τα πηνία του crossover. Με την ίδια κόλλα τα στερεώνουν.
Πέτρο μου σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου... Τα ταρακούνησα αρκετά για να βγάλω μικρά κομμάτια ξεραμένης σιλικόνης που είχαν πέσει όταν την αφαιρούσα. Ευτυχώς όχι δεν ακουγόταν τίποτα. Θα το έχω υπόψη μου. Είναι τα Mission 780 se που έβγαιναν και σαν Cyrus 780..
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.631
Reaction score
12.226
Πέτρο μου σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου... Τα ταρακούνησα αρκετά για να βγάλω μικρά κομμάτια ξεραμένης σιλικόνης που είχαν πέσει όταν την αφαιρούσα. Ευτυχώς όχι δεν ακουγόταν τίποτα. Θα το έχω υπόψη μου. Είναι τα Mission 780 se που έβγαιναν και σαν Cyrus 780..
Εξαιρετικά ευχάριστο άκουσμα. Απλό και ξεκούραστο ηχείο. Για μικρούς χώρους τέλειο!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.639
Μηνύματα
2.870.391
Members
37.924
Νεότερο μέλος
daemon76
Top