Βοήθεια για μείωση ταχύτητας ανεμιστήρα

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.026
Reaction score
6.826
Καλησπέρα στους ηλεκτρονικούς του forum

Μπαίνω στο ψητό, αγόρασα πέρυσι αυτόν τον ανεμιστήρα:

που όπως θα δείτε και στην κριτική που έχω αφήσει έχει το πρόβλημα πως κάνει πάρα πολύ θόρυβο. Εγώ τον πήρα μεγάλο ώστε στην χαμηλή σκάλα να έχει μια ικανοποιητική ροή χωρίς να κάνει θόρυβο, αλλά οι Κινέζοι αποφάσισαν πως οι σκάλες θα είναι
1. Indoor skydiving
2. Τουρμπίνα αεροπλάνου
3. Διαστημικό λεωφορείο

Τον άνοιξα να δω αν υπάρχει τρόπος να μεταβάλλεις την ταχύτητά του (προσθέτοντας μια αντίσταση π.χ., δεν ξέρω), αλλά απ'ότι βλέπω η ρύθμιση ταχύτητας μάλλον είναι απευθείας μέσα στο μοτέρ, στο οποίο δεν ξέρω αν "μπαίνει χέρι". Στο "κουτάκι" του έχει μόνο έναν πυκνωτή και ένα selector switch με όλα τα καλώδια να πηγαίνουν προς το μοτέρ, δηλαδή σε τέτοια τοπολογία:

1658671778886.png


Παραθέτω μερικές φωτό.

1658671567250.jpg


1658671567253.jpg



Τι λέτε; Υπάρχει τρόπος να μειωθεί η ταχύτητα μπας και καταφέρω να τον χρησιμοποιήσω;

Αλλιώς ας μεταφερθεί το ποστ απευθείας στις μικρές αγγελίες. 😁
Μήπως και θέλει κανένας πραγματικά δυνατό ανεμιστήρα σε χώρο που δεν τον ενοχλεί ο θόρυβος.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.666
Πάρε ένα τηλέφωνο


Ένα σχέδιο με ροοστατη το έχω φτιάξει εδώ και χρόνια, αλλά μαζί με ένα κουτάκι, θα σου βγει πολύ πολύ πιο ακριβά από έτοιμες λύσεις. Από τη στιγμή που είναι μόνο 120 βατ το εργαλείο, δε χρειάζεσαι κάτι περίεργο (αυτό που έφτιαξα δουλεύει μέχρι 2 KW).
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.026
Reaction score
6.826
Πάρε ένα τηλέφωνο

Ρυθμιστές Στροφών Κινητήρων Μονοφασικοί - mikra
Ένα σχέδιο με ροοστατη το έχω φτιάξει εδώ και χρόνια, αλλά μαζί με ένα κουτάκι, θα σου βγει πολύ πολύ πιο ακριβά από έτοιμες λύσεις. Από τη στιγμή που είναι μόνο 120 βατ το εργαλείο, δε χρειάζεσαι κάτι περίεργο (αυτό που έφτιαξα δουλεύει μέχρι 2 KW).

Ευχαριστώ!

Από περιέργεια, αυτά τι κυκλώματα είναι;

Ψάχνοντας για ρύθμιση στροφών τα πιο κοινά και φθηνά που βρίσκεις είναι απλά voltage regulators. Αλλά διάβαζα πως αυτή η μέθοδος δεν είναι καλή για το μοτέρ και έχει και πολλές απώλειες σε θερμότητα.

Αυτά που έβαλες εσύ είναι άλλης λογικής απ'ότι καταλαβαίνω, κάποια τα λέει "inverter ισχύος". Αλλά στα αγγλικά αν γράψεις power inverter σου βγάζει inverters για DC->AC κλπ. Δεν βρίσκω inverters για ρύθμιση στροφών ή κάτι σχετικό, να καταλάβω με ποιά λογική δουλεύουν.
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
787
Στην εικονα λεει invert και αλλου inverter, οποτε προσοχη στην παραπλανητικη διαφήμιση. Δεν υπαρχει inverter με τετοιο κοστος. Μεσα εχουν ενα triac και τα τελειως χαλια πετσοκοβουν το ημιτονο φθείροντας και ζεσταινοντας το μοτερ (ο θορυβος επισης γινεται λιγο πιο τραχυς)

ενω τα λιγο πιο καλα εχουν επεξεργαστη ή διάταξη καταμέτρησης των περιοδων τροφοδοσιας και δινουν πχ 1 στις 2 περιόδους ή και λιγότερο. Με τον τροπο αυτο αξιοποιουν την αδράνεια της φτερωτής και τροφοδοτουν με ημιτονο το μοτερ (απλα οχι ολες τις περιοδους). Αυτα τα δευτερα, μαλλον ειναι ικανοποιητικα για ανεμιστηρες.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.026
Reaction score
6.826
Αυτα τα δευτερα, μαλλον ειναι ικανοποιητικα για ανεμιστηρες.
Απλά αν καταλαβαίνω σωστά μάλλον παύει να έχει νόημα από κοστολογική άποψη και καλύτερα να ψάξω να βρω έναν άλλον ανεμιστήρα.
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
787
Οχι, ειναι φτηνα και αυτα. Δεν χρειαζεσαι inverter που αλλαζει ταση και συχνοτητα. Απλα δεν ξερω ποσο ευκολα θα καταλαβεις τι κανει το καθενα αν εχουν συνοδευτικό μισο φυλλάδιο με google translate.

Με εναν παλμογραφο βέβαια, τα πραγματα γινονται πιο ξεκαθαρα :whistling:
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
787

Μηνύματα
564
Reaction score
594
Μπράβο σου που το παλεύεις. Έχω έναν αντίστοιχο και δεν τον χρησιμοποιώ, λόγω του ίδιου προβλήματος. Επίσης μπράβο που έγραψες σχόλιο, το οποίο μπορεί να 'προστατεύσει' άλλους πιθανούς αγοραστές.
Κάποια στιγμή στο παρελθόν μου φάνηκε χρήσιμος σε εξωτερικό περιβάλλον, όπου ο θόρυβος που κάνει δεν ακούγεται τόσο έντονα όσο σε χώρο δωματίου. Αν διαθέτεις κάποιο σχετικά μεγάλο μπαλκόνι, κάνε μια δοκιμή, παίζοντας και λίγο με την τοποθέτησή του.
 



Μηνύματα
27.290
Reaction score
25.312
Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι ο θόρυβος που ακούς είναι αεροδυναμικός λόγω κακής σχεδ'ιασης των πτερύγων .
Οσο και να αλλάξουν οι στροφές πάλι θορυβώδης θα είναι .
Πάρε άλλον αθόρυβο αν γίνεται , ή προσπάθησε να μειώσεις το pitch των πτερυγίων .
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
. . .
Τον άνοιξα να δω αν υπάρχει τρόπος να μεταβάλλεις την ταχύτητά του (προσθέτοντας μια αντίσταση π.χ., δεν ξέρω), αλλά απ'ότι βλέπω η ρύθμιση ταχύτητας μάλλον είναι απευθείας μέσα στο μοτέρ, στο οποίο δεν ξέρω αν "μπαίνει χέρι". Στο "κουτάκι" του έχει μόνο έναν πυκνωτή και ένα selector switch με όλα τα καλώδια να πηγαίνουν προς το μοτέρ, δηλαδή σε τέτοια τοπολογία:

View attachment 258518

Παραθέτω μερικές φωτό.

View attachment 258516
. . .
Μπορεί να "κάνουν παιχνίδι" με τα τυλίγματα, αλλά επειδή ο διακόπτης μου φαίνεται λίγο περίεργος, για τσέκαρε μην έχει τίποτα ενσωματωμένες αντιστάσεις σε κάθε σκάλα
Μηπως εχεις κανεναν σταθεροποιητη τασης ρυθμιζομενο για τα ηχητικά;
Variac δηλαδη, σαν αυτο:

Τροπος λειτουργιας:
Symos, το βάριακ ίσως είναι λύση, και είναι και πολύ χρήσιμο για άλλες δουλειές, ιδίως για τους ντιούηδες. Πριν ξοδευτείς, βάλε αν μπορείς σε σειρά - κατά προτίμηση πριν τον διακόπτη - μία τοστιέρα, καφετιέρα κλπ. Αλλάζει η ταχύτητα περιστροφής;
 
Last edited:

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
. . . ο θόρυβος που ακούς είναι αεροδυναμικός λόγω κακής σχεδ'ιασης των πτερύγων .
Οσο και να αλλάξουν οι στροφές πάλι θορυβώδης θα είναι . . .
Αυτό είναι πολύ πιθανό. Κατά κανόνα οι μεταλλικές φτερωτές ανεμιστήρων δεν έχουν ποτέ το σωστό σχήμα, λόγω του κόστους σωστής διαμόρφωσης των πτερυγίων σε αυτές τις κατηγορίες τιμής. Οι φαινομενικά φτηνιάρες πλαστικές, πλεονεκτούν από αυτή την άποψη.
Και βέβαια τα μέταλλα, τα πριτσίνια, τα μεταλλικά πλαίσια . . . πάντα "κουδουνίζουν" στο τέλος
 

Μηνύματα
27.290
Reaction score
25.312
Μπα μην το λές , έχω παλιό INDOLA του πατέρα μου , πλήρως μεταλλικό αρκετά αθόρυβο , ακόμη και στην γρήγορη ταχύτητα .
Τους δίχρωμους αν τους θυμάσαι , ένα πράσινο μεταλιζέ ανοικτό και κρεμ.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.510
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top