Βοήθεια σε επιλογή εξοπλισμού Σνακ Μπάρ

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους,

Νέο μέλος και θέλω κατευθείαν τις γνώσεις σας αλλα και τις προτάσεις σας! Ελπίζω να παραθέσω όλες τις πληροφορίες που μπορεί να χρειαστεί κάποιος που επιθυμεί να βοηθήσει.

Σε ένα άμορφο νησί του Αιγαίου έχω κατασκευάσει ένα μικρό σνακ μπαρ και επιθυμώ να εγκαταστήσω ένα ευέλικτο σύστημα μουσικής.

Με λίγα λόγια το μαγαζί αποτελείται απο μια μικρή κουζίνα/ χώρο παρασκευής 10τμ και ενα εξωτερικό ανοιχτό χώρο δίπλα στην παραλία (20μ μακρια) όπου ειναι τοποθετημένα 10 τραπέζια.

Προσανατολίζομαι σε ένα ραδιο ενισχυτή με τουλάχιστον δυο εισόδους πέρα απο το ραδιόφωνο και bluetooth καθώς και 2 παραλληλες εξόδους ώστε να τοποθετήσω 2 ηχεία ~50W στο χώρο παρασκευής και άλλα δυο ηχεία εως 100W στον ανοιχτό χώρο στην παραλία.

Απο μια σύντομη ερευνα κατέληξα στον ενισχυτή Yamaha R-S202D που απο ότι καταλαβαίνω με καλύπτει, αλλα δυσκολέυομαι στην επιλογή παθητικών ηχείων.

Αν μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει στην επιλογή τους θα το εκτιμούσα.

Επίσης ειμαι ανοικτός σε παρόμοια εναλλακτική είτε και με ενεργά ηχεία και ο προυπολογισμος δεν θα ήθελα να ξεπερασει τα 500-600€.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση ή ερώτηση!!!

Καλή συνέχεια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.767
Επαγγελματικό εξοπλισμό εξωτερικού χώρου θες, μικρά επαγγελματικά, ενεργά αν έχεις ρεύμα εκεί δίπλα, ειδάλλως παθητικά και κάνα κράουν.

Μη κοιτάς καθόλου οικιακές λύσεις.

Πάνε σε κάνα μαγαζί επαγγελματικού ήχου.

Πηγή κάνα λάπτοπ με Spotify.

Πάντα μονοφωνικό το σεταπ.
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Καλησπέρα σε όλους,

Νέο μέλος και θέλω κατευθείαν τις γνώσεις σας αλλα και τις προτάσεις σας! Ελπίζω να παραθέσω όλες τις πληροφορίες που μπορεί να χρειαστεί κάποιος που επιθυμεί να βοηθήσει.

Σε ένα άμορφο νησί του Αιγαίου έχω κατασκευάσει ένα μικρό σνακ μπαρ και επιθυμώ να εγκαταστήσω ένα ευέλικτο σύστημα μουσικής.

Με λίγα λόγια το μαγαζί αποτελείται απο μια μικρή κουζίνα/ χώρο παρασκευής 10τμ και ενα εξωτερικό ανοιχτό χώρο δίπλα στην παραλία (20μ μακρια) όπου ειναι τοποθετημένα 10 τραπέζια.

Προσανατολίζομαι σε ένα ραδιο ενισχυτή με τουλάχιστον δυο εισόδους πέρα απο το ραδιόφωνο και bluetooth καθώς και 2 παραλληλες εξόδους ώστε να τοποθετήσω 2 ηχεία ~50W στο χώρο παρασκευής και άλλα δυο ηχεία εως 100W στον ανοιχτό χώρο στην παραλία.

Απο μια σύντομη ερευνα κατέληξα στον ενισχυτή Yamaha R-S202D που απο ότι καταλαβαίνω με καλύπτει, αλλα δυσκολέυομαι στην επιλογή παθητικών ηχείων.

Αν μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει στην επιλογή τους θα το εκτιμούσα.

Επίσης ειμαι ανοικτός σε παρόμοια εναλλακτική είτε και με ενεργά ηχεία και ο προυπολογισμος δεν θα ήθελα να ξεπερασει τα 500-600€.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση ή ερώτηση!!!

Καλή συνέχεια.
Όπως έγραψε και ο ear, η καλύτερη/αξιόπιστη λύση είναι μηχανήματα επαγγελματικού ήχου.
 

Μηνύματα
1.298
Reaction score
2.575
Καλησπέρα σε όλους,

Νέο μέλος και θέλω κατευθείαν τις γνώσεις σας αλλα και τις προτάσεις σας! Ελπίζω να παραθέσω όλες τις πληροφορίες που μπορεί να χρειαστεί κάποιος που επιθυμεί να βοηθήσει.

Σε ένα άμορφο νησί του Αιγαίου έχω κατασκευάσει ένα μικρό σνακ μπαρ και επιθυμώ να εγκαταστήσω ένα ευέλικτο σύστημα μουσικής.

Με λίγα λόγια το μαγαζί αποτελείται απο μια μικρή κουζίνα/ χώρο παρασκευής 10τμ και ενα εξωτερικό ανοιχτό χώρο δίπλα στην παραλία (20μ μακρια) όπου ειναι τοποθετημένα 10 τραπέζια.

Προσανατολίζομαι σε ένα ραδιο ενισχυτή με τουλάχιστον δυο εισόδους πέρα απο το ραδιόφωνο και bluetooth καθώς και 2 παραλληλες εξόδους ώστε να τοποθετήσω 2 ηχεία ~50W στο χώρο παρασκευής και άλλα δυο ηχεία εως 100W στον ανοιχτό χώρο στην παραλία.

Απο μια σύντομη ερευνα κατέληξα στον ενισχυτή Yamaha R-S202D που απο ότι καταλαβαίνω με καλύπτει, αλλα δυσκολέυομαι στην επιλογή παθητικών ηχείων.

Αν μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει στην επιλογή τους θα το εκτιμούσα.

Επίσης ειμαι ανοικτός σε παρόμοια εναλλακτική είτε και με ενεργά ηχεία και ο προυπολογισμος δεν θα ήθελα να ξεπερασει τα 500-600€.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση ή ερώτηση!!!

Καλή συνέχεια.
Κάτι τέτοιο , να κάνεις και πάρτι άμα έρθετε στο τσακίρ κέφι
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Θα σου πρότεινα αυτό, είναι ότι πρέπει για επαγγελματικό χώρο.
Έχει τη δυνατότητα οδήγησης 4 ηχείων, με ανεξάρτητη ένταση για το καθένα, υποστηρίζει αναπαραγωγή 2 διαφορετικών πηγών (πχ. έξω να παίζει μουσική και στο χώρο του παρασκευαστηρίου/κουζίνας να βλέπετε ποδόσφαιρο ή να ακούτε άλλο είδος), δέχεται κάρτα SD, USB, έχει ΒΤ, 2 μικρόφωνα και ραδιόφωνο ;)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.685
Μηνύματα
2.869.929
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top