Γνώμη-Βοήθεια Marantz pm14S1 ή Accuphase E212

Μηνύματα
421
Reaction score
161
Καλησπέρα σε όλους το φόρουμ,ο κουμπάρος μου από Ολλανδία έχει την ευκαιρία να αγοράσει τον marantz pm14s1 σε προνομιακή τιμή και εργοστασιακή εγγύηση demo καταστήματος για να συνοδεύσει τα Harbeth 30.1,παρακαλώ τα φώτα σας.

Το ίδιο κατάστημα προσφέρει second hand σε άριστη κατάσταση τον accuphase e212 με πλήρη συσκευασία και με ενσωματωμένο το DAC 10, στα 300 ευρώ παραπάνω από τον marantz.

Του πρότεινα την δεύτερη λύση αλλά ο πρώτος είναι κάτι μηνών και ο δεύτερος 12.5 ετών.

Ευχαριστώ πολύ.....
 

Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
η απαντηση ειναι αυτονοητη....για αυτο αλλωστε και κανενα μελος δεν μπηκε στον κοπο να απαντησει.
 






PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Από τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά δείχνουν πολύ κοντά, με ελαφρώς ισχυρότερο τον Marantz, ο οποίος στα 4Ωμ βγάζει 30 κάτι watts παραπάνω, αν και από ένα ζεύγος τρανζίστορ έναντι δύο του Accuphase.
Στη πράξη ελάχιστη διαφορά σε στάθμη θα ακουστεί από τα ηχεία.

Εμένα θα με προβλημάτιζαν αυτά τα 12 χρόνια διαφοράς των δύο μηχανημάτων.
Τα 300 ευρώ που τα χωρίζουν, θα πρέπει να γίνουν αρκετά περισσότερα σε μερικούς μήνες, μιας και ο 212 θα χρειαστεί πυκνωτικό <<φρεσκάρισμα>>.

Ας τους ακούσει με τα ηχεία του και μετά ας κρίνει.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.383
Από τα τεχνικά τους χαρακτηριστικά δείχνουν πολύ κοντά, με ελαφρώς ισχυρότερο τον Marantz, ο οποίος στα 4Ωμ βγάζει 30 κάτι watts παραπάνω, αν και από ένα ζεύγος τρανζίστορ έναντι δύο του Accuphase.
Στη πράξη ελάχιστη διαφορά σε στάθμη θα ακουστεί από τα ηχεία.

Εμένα θα με προβλημάτιζαν αυτά τα 12 χρόνια διαφοράς των δύο μηχανημάτων.
Τα 300 ευρώ που τα χωρίζουν, θα πρέπει να γίνουν αρκετά περισσότερα σε μερικούς μήνες, μιας και ο 212 θα χρειαστεί πυκνωτικό <<φρεσκάρισμα>>.

Ας τους ακούσει με τα ηχεία του και μετά ας κρίνει.
+ 1
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.383
- μπορούμε στην ακρόαση ζορίζοντας κάπως έναν παλιό ενισχυτή ( πρόγραμμα με έντονα δυναμικά ξεσπάσματα και πολύ δυνατά ) να διαγνώσουμε-ακούσουμε πρόβλημα σε πυκνωτές ;
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Ο Accuphase θα κάνει πάντα κάποια χρήματα όταν τον βαρεθεί να τον πουλήσει ενώ o marantz κάθε μέρα θα χάνει αξία και όταν φτάσει η ώρα του θα παταριαστεί γιατί θα κάνει στην αγορά όσο ένα σακί πατάτες. Άσε που δε πιστεύω και πολύ στα specs της κινεζιάς.
 

D

Deleted member 38719

Guest
ίσως με αυτά τα 300€ πάρεις κάτι καλύτερο από τον 14s1... λέω μήπως απέφευγες την αγορά του γέρου και δεν ξέρω και πόσο ταλαιπωρημένος θα είναι... κακά τα ψέματα σήμερα με λίγο ψάξιμο βρίσκεις καλά εργαλεία σε λογικές τιμές, ακόμα και στη Ελλάδα!
 

Μηνύματα
421
Reaction score
161
Σίγουρα τα χρόνια του κάθε μηχανήματος παίζουν τον ρόλο τους,ενδεικτικά και για να γίνει ποιο κατανοητό τον marantz τον παίρνει γύρω στα χίλια ευρώ και τον accuphase περί τα 1350,ο ίδιος ο ιδιοκτήτης του καταστήματος,πρότεινε για αγορά τον νέο yamaha a-s1100.Οσο για την ακρόαση μένει περί τα 200 χλμ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
- μπορούμε στην ακρόαση ζορίζοντας κάπως έναν παλιό ενισχυτή ( πρόγραμμα με έντονα δυναμικά ξεσπάσματα και πολύ δυνατά ) να διαγνώσουμε-ακούσουμε πρόβλημα σε πυκνωτές ;
Θα ακούσεις αυτό που είναι να ακούσεις χωρίς να μπορείς να προσδιορίσεις την αιτία.

Οι τελειωμένοι πυκνωτές σε σύγκριση με ένα φρέσκο μηχάνημα ακούγονται.
Πάει περίπατο όλη η ενέργεια της χαμηλής & μεγάλο μέρος της μεσοχαμηλής περιοχής, ενώ στενεύουν τα δυναμικά περιθώρια και σκληραίνει παντού πλησιάζοντας τα όρια του ο ενισχυτής.
 


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Σίγουρα τα χρόνια του κάθε μηχανήματος παίζουν τον ρόλο τους,ενδεικτικά και για να γίνει ποιο κατανοητό τον marantz τον παίρνει γύρω στα χίλια ευρώ και τον accuphase περί τα 1350,ο ίδιος ο ιδιοκτήτης του καταστήματος,πρότεινε για αγορά τον νέο yamaha a-s1100.Οσο για την ακρόαση μένει περί τα 200 χλμ.
Κι εγώ τον Yamaha θα έπαιρνα.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Έχω την αίσθηση ότι αυτό το θέμα με την ζωή των πυκνωτών σε ενισχυτές είναι υπερτονισμένο.
Ίσως έχει νόημα σε μηχανάκια -επαγγελματικά- που είναι ανοιχτά άπειρες ώρες.
Ένας ενισχυτής όπως ο ACCUPHASE σε οικιακή χρήση , για μένα, είναι καινούριος μετά 12,5 χρόνια.
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Έχω την αίσθηση ότι αυτό το θέμα με την ζωή των πυκνωτών σε ενισχυτές είναι υπερτονισμένο.
Ίσως έχει νόημα σε μηχανάκια -επαγγελματικά- που είναι ανοιχτά άπειρες ώρες.
Ένας ενισχυτής όπως ο ACCUPHASE σε οικιακή χρήση , για μένα, είναι καινούριος μετά 12,5 χρόνια.
Μπορεί. Μπορεί όμως και όχι. Αξίζει να το ρισκάρει; Ο Yamaha που τον έχω ακούσει με δύσκολα ηχεία είναι ενισχυτάρα.
 

Μηνύματα
950
Reaction score
1.128
Πιθανόν να είναι έτσι ,η παρατήρηση μου αφορά το θέμα της ζωής των πυκνωτών σε ενισχυτές.
 

D

Deleted member 38719

Guest
Έχω την αίσθηση ότι αυτό το θέμα με την ζωή των πυκνωτών σε ενισχυτές είναι υπερτονισμένο.
Ίσως έχει νόημα σε μηχανάκια -επαγγελματικά- που είναι ανοιχτά άπειρες ώρες.
Ένας ενισχυτής όπως ο ACCUPHASE σε οικιακή χρήση , για μένα, είναι καινούριος μετά 12,5 χρόνια.
... δεν θα διαφωνήσω μαζί σου!
άρα προτείνεις τον ACCUPHASE

Από την άλλη για να γίνω κι εγώ σαφής προτείνω τον φρέσκο ήχο του 14s1, δίνοντας σαν δεύτερη επιλογή κι εφόσον φίλε μας, θέλεις να δώσεις αυτά +300€ να ψάξεις και να ακούσεις, εδώ, σε Ελληνική αντιπροσωπεία (να κάνεις και παζάρι - το λέω χωρίς ντροπή, να βοηθηθείς για να βοηθήσεις) δίνεται ένας SUGDEN A-21 S.E, 30w Tάξη Α ... πιστεύω θα ταιριάξουν πολύ με τα Harbeth 30.1 σου!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.575
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top