Δεν έχω mid bass

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Μετά την επίσκεψη από αξιότιμα μέλη της Ένωσης Βλαμμένων Β.Ε. απεφάνθη οτι δεν εχω mid bass. :(
Απο τότε εχω χασει την ύπνο μου το μεσημέρι, δεν τρωω γλυκά, δεν μιλάω για ποδόσφαιρο, παραμιλάω..

ολη αυτη η τραγική κατάσταση, διαδραματιζεται εντος 14τμ (4,70m x 3m)
το σενάριο ειναι μια ευγενική χορηγία της Ένωσης Βλαμμένων Β.Ε.
ενω πρωταγωνιστές του δράματος τα παρακάτω.

LEFT/RIGHT
KLIPSCH RP 160M

CENTER
KLIPSCH RP 450C

SURROUND
KLIPSCH RP 250S

SUBWOOFER
XTZ 3x12

AVR RECEIVER
ONKYO TX NR-5007
(με χαλασμένο το audyssey)





οταν ειχε έρθει η Ένωση, στον ενισχυτή τα crossover ήταν στα 80HZ (για center, main, surround) οπως και στο LPF or LFE .
Ενω τα THX Ultra2/Select2 Subwoofer καθώς και το Preserve THX Settings στο YES

προχθες δοκίμασα τις ρυθμίσεις στις φωτογραφίες παρακάνω (τα main τα πηγα στα 100ΗΖ ενω το LPF or LFE στα 120ΗΖ (που ειναι και το μέγιστο που δίνει ως επιλογή) και νομίζω οτι πλέον επανήλθε το πολυπόθητο mid bass αρκετά και γέμισε ο χώρος ήχο.

τι άλλες ρυθμίσεις να δοκιμάσω;
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
κανένα μικρόφωνο για μέτρηση έφεραν οι βλαμμένοι ή μόνο βουτήματα για τον καφέ?:gotcha:
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
κανένα μικρόφωνο για μέτρηση έφεραν οι βλαμμένοι ή μόνο βουτήματα για τον καφέ?:gotcha:
μπα.. τον καφέ της παρηγοριάς τον έπινα μόνος μου, μέχρι που μου ήρθε η επιφώτιση και είπα να αλλάξω τα crossover.

στα παραπάνω να προσθέσω οτι στο XTZ τα έχω όλα οτι λέει για το
- Set crossover bypass switch to “BYPASS (OFF)” (indicated by grey dot)
- The “VARIABLE LOW-PASS FILTER” frequency control knob has no effect when above switch is set to “BYPASS (OFF)”

- Adjust the “BASS LEVEL” control knob to the “REF LEVEL” (reference level) setting (indicated by grey dot) - Set the “VARIABLE PHASE” control knob to “0” (indicated by grey dot)

όλο το manual του XTZ 3x12

παρακάτω παραθέτω τις μετρήσεις του sub όπως έχουν μετρηθεί απο το DATA-BASS

 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
ωραία όλα αυτά...αλλά πως προέκυψε ότι δεν έχεις μιδ-μπας έτσι ξαφνικά μετά από μια τυχαία επίσκεψη ''κάποιων'':whistling:?
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
ωραία όλα αυτά...αλλά πως προέκυψε ότι δεν έχεις μιδ-μπας έτσι ξαφνικά μετά από μια τυχαία επίσκεψη ''κάποιων'':whistling:?
έτσι ειπε η Ένωση (βασικά 2 απο τα 3 μέλη που ήρθαν)
και αυτό μετα απο δική μου πίεση για το πώς τους φάνηκε ο ήχος.
με το που τελείωσε η σκηνή με τις εκρήξεις απο το hawksaw ridge, έφυγαν σφαιράδην.

εγω ο δόλιος, μια χαρά ήμουν πριν και ας μην είχα μιδ-μπας..
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
έτσι ειπε η Ένωση (βασικά 2 απο τα 3 μέλη που ήρθαν)
και αυτό μετα απο δική μου πίεση για το πώς τους φάνηκε ο ήχος.
με το που τελείωσε η σκηνή με τις εκρήξεις απο το hawksaw ridge, έφυγαν σφαιράδην.

εγω ο δόλιος, μια χαρά ήμουν πριν και ας μην είχα μιδ-μπας..
βρες καλέ κανένα μικροφωνάκι και βάλε μέτρηση..

αυτοί μπορεί να ήρθαν πατημένοι απ'τα τσίπουρα:roflmao:
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Εγω παντως αν κρινω απο το σεταπ θα ελεγα οτι απλα τα XTΖ σε 14 τμ κατατροπωνουν το συμπαν και μεγαλωνουν την αισθηση της τρυπας.
Η ελλειψη midbass μπορει καλλιστα να οφειλεται και στην ακυρωση πρωτης ανακλασης απο το πατωμα και να διορθωνεται με τα L/R τοποθετημενα χαμηλοτερα με μεγαλυτερη κλιση προς τα επανω.
Το ΧΤΖ το εχεις τοποθετημενο οριζοντια η καθετα?
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Εγω παντως αν κρινω απο το σεταπ θα ελεγα οτι απλα τα XTΖ σε 14 τμ κατατροπωνουν το συμπαν και μεγαλωνουν την αισθηση της τρυπας.
Η ελλειψη midbass μπορει καλλιστα να οφειλεται και στην ακυρωση πρωτης ανακλασης απο το πατωμα και να διορθωνεται με τα L/R τοποθετημενα χαμηλοτερα με μεγαλυτερη κλιση προς τα επανω.
Το ΧΤΖ το εχεις τοποθετημενο οριζοντια η καθετα?
κάθετα όπως ειναι και το προτιμότερο απο τον κατασκευαστή.
ειναι τοποθετημένο στο πίσω τοιχο, σχεδόν στην γωνία.
Έχω αφήσει 20+cm απο τις 2 πλευρές των τοίχων



τα ηχεία τα έχω οριζόντια οπως φαίνονται στην πάνω φωτογραφία αλλα τα main ηχεια,
με τα woofer να ειναι προς το κεντρικό



http://www.avsite.gr/forum/threads/Επίσκεψη-στον-maestro.113017/page-4#post-2112421
 
Last edited:

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να κανεις μετρηση προκειμενου να βγαλεις ακρη.
Επισης χρειαζεσαι και πιο στιβαρες βασεις για τα ηχεια :p
Το ΧΤΖ κατα τη γνωμη μου ηταν λαθος επιλογη για αυτον τον χωρο. Πιστευω θα επαιρνες καλυτερο αποτελεσμα με δυο μικροτερα sub.
To θετικο ειναι οτι το εχεις τοποθετησει σωστα οσον αφορα την διευθυνση. Οσον αφορα την θεση δεν ξερω αν κατεληξες εκει μετα απο ακροασεις, μετα απο υπολογισμους με προγραμμα εξομοιωσης η απλα γιατι εκει χωραγε.
Προσωπικα θα προτιμουσα να μεταφερω ολοκληρη την οθονη πιο μπροστα και να εντοιχισω στο sub εμπρος.
Και τα εμπρος ηχεια θα τα εβαζα καθετα σε χαμηλες βασεις, συριζα με την οθονη και με κλιση προς τα επανω.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Νομιζω οτι ειναι απαραιτητο να κανεις μετρηση προκειμενου να βγαλεις ακρη.
Επισης χρειαζεσαι και πιο στιβαρες βασεις για τα ηχεια :p
Το ΧΤΖ κατα τη γνωμη μου ηταν λαθος επιλογη για αυτον τον χωρο. Πιστευω θα επαιρνες καλυτερο αποτελεσμα με δυο μικροτερα sub.
To θετικο ειναι οτι το εχεις τοποθετησει σωστα οσον αφορα την διευθυνση. Οσον αφορα την θεση δεν ξερω αν κατεληξες εκει μετα απο ακροασεις, μετα απο υπολογισμους με προγραμμα εξομοιωσης η απλα γιατι εκει χωραγε.
Προσωπικα θα προτιμουσα να μεταφερω ολοκληρη την οθονη πιο μπροστα και να εντοιχισω στο sub εμπρος. δεν γίνεται αυτο, υπαρχει πόρτα στα δεξιά της οθόνης.
Και τα εμπρος ηχεια θα τα εβαζα καθετα σε χαμηλες βασεις, συριζα με την οθονη και με κλιση προς τα επανω.
Δεν γίνεται η οθονη να έρθει πιο μπροστά, στα δεξία της οθόνης, υπάρχει πόρτα.

για το XTZ.. απλα γιατι εκει χωραγε.. ομως μπορει να μπει και σε άλλες θέσεις.
δεν ειναι ομως εύκολο στην μετακίνηση με ένα άτομο, οποτε το άφησα εκει που το ειχαμε την πρωτη φορα.

το XTZ μπορει να μπει και κάτω απο την οθόνη αν την σηκώσω αρκετά και βάλω απο πάνω του το κεντρικο.. αλλα σε τόσο μεγάλο ύψος η οθόνη, θα χαθεί όλη η κινηματογραφική αίσθηση.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
για το XTZ.. απλα γιατι εκει χωραγε.. ομως μπορει να μπει και σε άλλες θέσεις.
δεν ειναι ομως εύκολο στην μετακίνηση με ένα άτομο, οποτε το άφησα εκει που το ειχαμε την πρωτη φορα.

το XTZ μπορει να μπει και κάτω απο την οθόνη αν την σηκώσω αρκετά και βάλω απο πάνω του το κεντρικο.. αλλα σε τόσο μεγάλο ύψος η οθόνη, θα χαθεί όλη η κινηματογραφική αίσθηση.
Κατω απο την οθονη σημαινει οτι θα το βαλεις οριζοντια κατι που θα προκαλεσει εντονο lobbing και υποδεεστερο αποτελεσμα.
Αφου σου αρεσε το αποτελεσμα πριν αστο οπως ειναι και μην το σκαλιζεις.
Αν θες να ειναι ολοσωστο για να ικανοποιουνται και οι βλαμμενοι τοτε κανε μετρησεις και τοποθετηση με σωστες προδιαγραφες.
Το ιδανικο για το συστημα σου ειναι εντοιχισμος τοσο στο sub οσο και στα 3 εμπρος ηχεια (θα χασεις περιπου 40-50εκατοστα βαθος) και ηχοπερατη οθονη.
Αν δεν θες να μπεις στην διαδικασια της ηχοπερατης κανε εντοιχισμο μονο στο sub.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Τα βασικά:

LPF for LFE: 120Hz πάντα και χωρίς εξαίρεση. Έχει γραφεί πολλές φορές εδώ.
THX re-eq: OFF "If you are in THX mode then you are listening to Audyssey Flat regardless of whether you have Re-EQ engaged."
Speakers: Small, crossover freq. 80Hz
Audyssey: Reference
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.107
Reaction score
124.674
για το XTZ.. απλα γιατι εκει χωραγε..
Link with links

Link με επεξηγήσεις.

Συμπερασματικά: τοποθέτησε στη γωνία το σαμπ, έτσι ώστε το κέντρο ανάμεσα στα δύο μεγάφωνα και στο κάθετο επίπεδο που διαπερνά τα πηνία των μεγαφώνων (η αρχή του κώνου των μεγαφώνων) να απέχει από τις 3 παρακείμενες επιφάνειες τοιχοποιίας (2 τοίχοι και πάτωμα) τέτοιες αποστάσεις, ώστε η σχέση τους να δίνει το "χρυσό λόγο αποστάσεων" (δηλαδή 1: 1.625 : 2.375).
Πιθανώς να χρειάζεται λίγο να σηκώσεις από το δάπεδο το σαμπ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.333
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top